شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

آلمان و روزهای نزدیک به کریسمس

آلمان و روزهای نزدیک به کریسمس

کریسمس در کشور آلمان با سنت‌ ها و آداب و رسوم ویژه ای هم ‌زمان با کشورهای دیگر دنیا انجام می‌شود. قسمت جدا نشدنی این مراسم تزیین درخت کریسمس، بازارهای کریسمس، غذاهای لذیذ و شیرینی‌ ها می باشند.

جشن کریسمس در آلمان از بیست و چهار دسامبر شروع می ‌شود، در این روز در بین اعضای خانواده هدیه های کریسمس رد و بدل می ‌شود. در روز بیست و پنج دسامبر، عموما اعضای خانواده و خویشاوندان دور یکدیگر جمع می ‌شوند و این روز را جشن می ‌گیرند. افرادی که مذهبی ‌تر هستند در مراسم عشای ربانی کلیساها شرکت می‌ کنند.

از پایان نوامبر یا اوایل دسامبر، شوق و اشتیاق در این کشور بر قرار می‌شود. در اکثر شهرهای کوچک و بزرگ آلمان، بازارهای کریسمس با شور و اشتیاق ویژه ای برپا می‌شوند.

در شهرهای آلمان، در هر میدانی یک درخت کریسمس بزرگ و زیبایی وجود دارد که آن را به زیبایی تمام تزیین کرده اند. درخت‌ ها با آویزهای تزیینی و چراغ‌ های رنگارنگ متنوعی تزئین می شوند که به زیبایی در شب می ‌درخشند. جشن‌ های عمومی در میدان هایی که در شهرها وجود دارد برپا می‌شود.

فضای شاد و پرهیجانی که در آلمان در ماه دسامبر به وجود می آید، توصیف‌ نشدنی است. غرفه ‌هایی که در بازارهای کریسمس وجود دارد، شیرینی‌های مختلف و غذاهای محلی ای را به فروش می رسانند. شیرینی‌ های لذیذی که در این غرفه ها می فروشند عبارتند از اشتولن، بیسکوییت‌های زنجبیلی و… . تزیینات مختلفی که برای خانه و درخت‌های کریسمس لازم است و هدیه های کوچک و اسباب ‌بازی ها را نیز می توانید در این غرفه ‌ها پیدا کنید.

معروف ترین بازار کریسمس در آلمان در شهر نورنبرگ برپا می شود. در غرفه ‌های بسیاری که در این بازار وجود دارد، علاوه بر شیرینی ‌ها و هدیه های زیبا، می توان گوی‌ های رنگی و شیشه ‌ای زیبا را با طرح ‌های متنوع خریداری کرد.

خانواده‌ ها روز جشن سنت نیکولاس را در روز ششم دسامبر جشن می ‌گیرند. در این روز سنت نیکولاس که لباس و کلاه قرمز و ریش‌های بلند و سفید دارد به بچه‌ ها هدایای کوچکی می‌دهد. بچه ‌ها در کنار اعضای خانواده، سرودهای مخصوصی که برای کریسمس است را می ‌خوانند.

بچه‌ هابه طور معمول جوراب،بشقاب و یا کفش شان را در بیرون از خانه می‌گذارند. سنت نیکولاس حتی اگر زمان کافی نداشته باشد تا به تمام خانه ها سر بزند، هدیه ها و شکلات بچه‌ ها را در جوراب و بشقاب شان قرار می دهد.

اغلب آلمانی ‌ها عموما در خانه‌ های شان برای تزیین از هرمی چوبی که مخصوص کریسمس است استفاده می‌ کنند. این هرم در اصل یک چرخ‌ و‌ فلک کوچکی می باشد که فرشته ‌ها و صحنه ‌ی ولادت حضرت مسیح در آن نمایش داده می شود. چرخ و فلک توسط حرارتی که از شمع های روشن روی آن ایجاد شده است حرکت می‌کند.

منشا سنت استفاده از هرم کریسمس، از شرق آلمان می‌ باشد و قدمت آن مربوط به دوران قرون وسطی می باشد. این سنت حتی نسبت به تزیین درخت کریسمس  قدیمی‌ تر می باشد.

در روزهای جشن کریسمس، صحنه سازی ولادت حضرت عیسی (ع) چه به شکل ماکت و چه به شکل نمایش، بخشی از تزیینات و سنت‌ های کریسمس می باشد که در تمام خانه ‌ها و البته در کلیساها برگزار می‌شود. حتی قسمتی از بازارهای کریسمس نیز برای این کار اختصاص می یابد.

بخش جدا نشدنی تزیینات کریسمس، درخت کریسمس نیز می باشد. معمولا آلمانی‌ ها برای این کار از درختان طبیعی به کار می برند که در اندازه‌ های مختلف در بازارهای کریسمس و در اکثر مغازه ‌ها، وجود دارد.

در روز کریسمس افراد به طور معمول روزه می‌ گیرند. مراسم جشن از بعد از ظهر آغاز می‌ شود. اکثر خانواده‌ ها همراه با فرزندان شان، به کلیساهای نزدیکی به خانه های شان می ‌روند تا مراسم عشای ربانی را انجام دهند. بعد از مراسم، خانواده ‌ها جشن را در خانه ‌های شان برگزار می کنند. برای بار اول، چراغ‌ های درخت کریسمس و شمع را روشن می‌ کنند.

هدیه هایی که برای بچه‌ها است را زیر درخت کریسمس پنهان می‌کنند و بچه ‌ها تا پیش از شروع جشن اجازه ‌ندارند به اتاق نشیمن که درخت کریسمس در آن قرار گرفته، وارد شوند. به همین دلیل بچه ها معمولا برای ورود به این اتاق، دیدن درخت کریسمس و برداشتن هدیه‌ های شان بسیار هیجان‌ دارند.

درختانی که مخصوص کریسمس هستند معمولا صنوبر، سرو یا کاج می باشند و آن را با ریسه ‌ها و شمع ‌های رنگی و آویزهای زیبا تزیین می‌کنند. بعضی از این تزیینات درخت کریسمس ارثی می باشند و در خانواده ‌ها از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابد. کوکی‌ های خانگی، آب‌ نبات ‌های تزیینی و انواع شکلات نیز برای تزیین این درخت به کار می روند.

یکی از رایج‌ ترین تزییناتی که برای کریسمس می باشد، فرشته ‌های کوچک چوبی می باشند. این فرشته ‌های زیبای چوبی دست‌ ساز می باشند که معمولا در حال نواختن آلات موسیقی ساخته می شوند.

 بازارهای کریسمس

همان‌ طور که پیش از این در مورد کریسمس گفته ایم، بازارهای کریسمس در واقع از آلمان آغاز شده‌ اند و در حال حاضر در سراسر جهان برقرار می‌ شوند. در آلمان بازارهای معروف و بزرگی در آخرین روزهای سال، شوق و هیجان مخصوصی به حال و هوای شهر می ‌دهد. در زبان آلمانی این بازارها را Weihnachtsmärkte می‌ نامند. جذابیت و زیبایی که این بازارها دارند باعث شده است تا توجه اهالی شهرها و گردشگران را به خود جلب کند. قدم زدن در غرفه‌ ها و دیدن فروشنده ‌ها که محصولات مختلفی مانند صنایع دستی، تزیینات کریسمس و غذاها و شیرینی ‌های سنتی و محلی را به فروش می رسانند، تجربه ‌ی لذت ‌بخش و هیجان‌ انگیزی می باشد. قدمت برگزاری این بازارها مربوط به قرن پانزدهم میلادی می باشد. در حال حاضر بیش از ۲هزار و۵۰۰ بازار کریسمس در سراسر آلمان برگزار می‌شود.

علاوه بر هدیه های کریسمس که اغلب آن ها دست‌ ساز می باشند و تزیینات متنوع زیبای کریسمس ، فروشنده ‌ها در این بازارها  غذاهای لذیذی را به فروش می رسانند. این غذاهای لذیذ عبارتند از ماهی سرخ‌کرده، سوسیس کبابی، قارچ سرخ‌کرده و… .برای دسر نیز شیرینی‌های متنوع محلی و آبنبات برای فروش عرضه می شود.

0/5 ( 0 نظر )
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *