شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

آمریکا ابر قدرتی در جهان امروز

آمریکا ابر قدرتی در جهان امروز

کشور آمریکا را همه با نام های مختلفی همچون یواس آ و یا ایالات متحده آمریکا می شناسند و کمابیش در طول روز از این ابر قدرت جهان چیزهایی می شنوند. این کشور در بین پیشرفته ترین کشورهای جهان قرار دارد و حدودا تا سه قرن پیش نمی توانستیم در مورد پیشرفت چشمگیر این کشور پیش بینی کرده و حدس بزنیم ولی در حال حاضر این کشور توانسته خود را به عنوان یک ابر قدرت در جهان امروز نشان دهد.

آمریکا

معرفی کشور آمریکا

این کشور در تاریخ چهاردهم جولای سال ۱۷۷۶ میلادی استقلال خود را به دست آورد و واشنگتن دی سی به عنوان پایتخت این کشور شناخته می شود. این کشور دارای پنجاه ایالت برای خود می باشد و نیویورک به عنوان بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور گسترده به شمار می رود. حکومت جمهوری فدرالی که بر اساس قانون اساسی می باشد حکومتی است که در آمریکا وجود دارد.

این کشور در قسمت غربی زمین قرار گرفته است و شمالی ترین بخش قاره آمریکا را به خود اختصاص داده است. در کشور آمریکا چهل و هشت ایالت وجود دارد که همجوار یکدیگر بوده و به هم پیوسته هستند و دو ایالت دیگر آن جدا از سایرین بوده و شبه جزیره آلاسکا و جزایر هاوایی را شامل می شود. این کشور در دو قسمت حوزه دریای کارائیب و قسمت هایی از اقیانوس آرام جزایر کوچی را دارد که به عنوان زیرمجموعه های آن به شمار می روند اما به شکل خودگردان اداره و مدیریت می گردند. شبه جزیره آلاسکا به عنوان بزرگترین ایالت آمریکا شناخته می شود و در مقابل آن رودآیلند به عنوان کوچک ترین ایالتی است که در آمریکا وجود دارد.بخشی از رشتنه کوه های راکی در قسمت غربی آمریکا قرار دارد که بزرگ ترین و بلند ترین قله آن وارد ایالت کلورادو شده است. رودخانه می سی سی پی به عنوان یکی از بزرگترین رودخانه های طولانی دنیا می باشد که در آمریکا واقع شده است. این رودخانه به عنوان چهارمین رودخانه طویل جهان نیز شناخته می شود.یکی از مزایای رودخانه می سی سی پی این است که به علت پیوستن آن به رودخانه میسوری باعث شده آمریکا از لحاظ تجاری و اقتنصادی رشد سریعی داشته باشد و از همین لحاظ است که برای آمریکا بسیار دارای اهمیت می باشد.

یکی از جاذبه های طبیعی که می توان به نام امریکا از آن یاد کرد آبشار نیاگارا می باشد که بخشی از آن مابین آمریکا و کانادا قرار گرفته است و یک جاذبه طبیعی و گردشگری بسیار مهم برای آمریکا به شمار می رود.

وسعت کشور آمریکا

آمریکا توانسته به عنوان سومین کشور وسیع جهان پس از روسیه و کانادا انتخاب شود. اگر بخواهیم حدودی از آن نام ببریم می توانیم بگوئیم آمریکا تقریبا شش برابر بزرگ تر از ایران می باشد. این کشور پهناور به اندازه بیست و پنج درصد از کشور استرالیا بزرگ تر بوده و به اندازه نیمی از روسیه است.

این کشور از سمت شمال با کشور کانادا مرز خاکی داشته و از سمت جنوب خود با کشور مکزیک هم مرز می باشد. در قسمت شمال غربی و سواحل آلاسکا دراای مرز آبی مشترک با کشور روسیه می باشد و چهل و هشت ایالت همجوار آن از سمت شرق و جنوب شرقی به اقیانوس اطلس و خلیج مکزیک اتصال داشته و از سمت غرب به اقیانوس آرام می رسند.

آمریکا

مناطق جغرافیایی آمریکا

آمریکا دارای مناطق جغرافیایی و فرهنگی بسیاری است که می توان در بین آن ها به نام چند منطقه ویژه آن اشاره کرد که عبارتند از : ایالت هایی که در ساحل اقیانوس اطلس واقع شده اند و نیوانگلند و ایالت های جنوب غربی آمریکا و … می باشد. وسعتی که طبق آخرین آمار و اطلاعات وجود دارد حاکی از آن است که کشور آمریکا داری ۹۸۲۶۶۳۰ کیلومتر مربع پهنا می باشد که از این آمار در حدود ۴۷۰ هزار کیلومتر آن متعلق به جزایر پراکنده ای است که تحت قلمرویی آمریکا بوده و در اقیانوس آرام و دریای کارائیب می باشند.

جمعیت کشور آمریکا

طبق آماری که اداره آمار ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۱ میلاد یاعلام کرده جمعیت کلی آمریکا در حدود سیصد و چهارده میلیون و هفتصد و بیست و چهار نفر می باشد. آمریکا کشور یاست که در آن از هر نژادی زندگی می کنند و بیشترین افرادی که جمعیت آن را تشکیل داده اند سفید پوست هستند. تنوع فرهنگی ای که در آمریکا وجود دارد بسیار زیاد بوده افراد بسیاری از دیگر کشورهای جهان به این کشور پهناور مهاجرت کرده اند.

آمریکا از گذشته تا کنون

در خصوص قاره آمریکا اینگونه می توانیم بیان کنیم که بیشتر از ده هزار سال پیش انسان ها برای زندگی به این قاره وارد شدند. این قاره بزرگ و وسیع در سال ۱۴۹۲ میلادی به وسیله کریستف کلمب کشف گردید ولی کریستف کلمب در ابتدا اشتباها آنجا را با کشور هندوستان اشتباه گرفت و به این طریق چند سال بعد آمریگو وسپوچی که یک دریانورد ایتالیایی بود این قاره را به عنوان یک قاره جدید شناخته و به دیگران نیز معرفی کرد.

کشور آمریکا از زمانی که توانست استقلال خود را به دست بیاورد برای خود تاریخ سازی کرده است یعنی از سال ۱۷۸۳ میلادی  که در این تاریخ آمریکا توانست بر اساس عهدنامه پاریس به عنوان یک کشور مستقل رسمیت پیدا کند. پیش از اینکه آمریکا بتواند به رسمیت شناخته شده و استقلال خود را به دست بیاورد به عنوان یکی از مستعمره های اروپایی به شمار میرفت. زمانی که قسمت های زیادی از مستعمره های سیزده گانه بر علیه حکومت بریتانیا شورش کردند جنگ های انقلابی آمریکا از ماه آوریل سال ۱۷۷۵ میلادی با جنگیدن لگزینگتون شروع شده و سرانجام با امضای قرار دادی که مبتنی بر صلح با حکومت بریتانیا بود رد سال ۱۷۸۳ میلادی خاتمه یافت.

آمریکا

با آغاز قرن جدید درست زمانی که واشینگتن دی سی به عنوان پایتخت آمریکا جایگزین فیلادلفیا شده بود و همزمان با خرید لوئیزیانا در سال ۱۸۱۲ میلادی بود که بار دیگر حکومت بریتانیا دستور حمله به آمریکا را صادر کرده و واشینگتن دی سی را آتش زدند اما نتوانستند در این منطقه مستقر شوند.

درست زمانی که جنگ جهانی اول با پیروزی به پایان رسید و گروه متفقین توانستند در جنگ جهانی دوم نیز بر سایرین غلبه کنند و آلمان نازی به طور کامل شکست خورد صنعت و اقتصاد اروپا به شکل فجیعی تخریب شده و از بین رفت. در این زمان بود که آمریکا به جهت اینکه توانسته بود از آسیب های زیاد در امان باشد به عنوان یک کشور قدرتمند در جهان نمودار شد. موفقیت ها و اعتبار آمریکا زمانی بیشتر شد که اتحاد جماهیر شوروی از رقابت در مقابل آمریکا در خصوص جنگ سرد و جنگ ویتنام و جنگ کره کنار رفت. این عامل باعث شد آمریکا بتواند بیشتر از هر وقت دیگری به عنوان یک کشور قدرتمند خود را نشان دهد و به جایگاه بلند مرتبه ای در جهان برسد.

0/5 ( 0 نظر )
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *