شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

ارزیابی پرستاران و مراحل اخذ مجوز کارارزیابی پرستاران

ارزیابی پرستاران و مراحل اخذ مجوز کارارزیابی پرستاران

اگر شما پرستارید و یا مشغول به تحصیل دریکی از رشته های پرستاری میباشید و همچنین به کار در کانادا با تقاضای شغلی بالا و حقوق و مزایای عالی علاقمندید، شانس دریافت اقامت در این کشور را از دست ندهید. سازمان پرستاری کانادا Canadian Nurse Association  پیش بینی نموده که بازار کار کانادا خواستار حدود 60000 پرستار تا سال  2022 می باشد. حال اینکه ارزیابی مدارک پرستاران برای مهاجرت به کانادا روند مشخصی را به همراه دارد. پرستاران با مدرک ثبت شده در کانادا، میتوانند در رشته های متفاوتی در هر یک از استانهای این کشور مشفول به کار شوند.

شرایط مورد نیاز برای ارزیابی مدارک و حایز اهمیت شدن برای مهاجرت به کانادا

در اینجا 7 شرط لازم آورده شده که  برای کار پرستاری در کانادا باید در نظر گرفته شود،:

1- مدرک معتبر کارشناسی پرستاری یا practice Nursing خوشبختانه در کانادا مدارک دانشگاه های ایران معمولا پذیرفته می شود، بخصوص دانشگاه های معتبر و معروف کشور،و اگر پذیرفته نشود گذراندن دوره ای بنام Refresh Course  الزامی می باشد.

2- سابقه کار در رشته پرستاری  پرستار متقاضی کار در کانادا می بایست در پنج سال گذشته حداقل 1،125 ساعت کار کرده باشد. در غیر اینصورت باید در پنج سال گذشته مشغول به تحصیل در یکی از رشته های پرستاری بوده و دوره طرح را نیز گذرانده باشد.

3- قبولی در امتحان اخذ مجوز ( رجیستری (RN))

4- اثبات دانش قابل قبول نوشتن و مکالمه زبان انگلیسی یا فرانسه

برای زبان انگلیسی، پرستاران به نمره  آیلتس 6.5 نیاز دارند، که نمرات هر سه بخش listening، writing وreading ، 6.5 و برای اثبات دانش گفتاری زبان نمره 7 در بخش speaking  آیلتس مورد قبول است.برای زبان فرانسه هم امتحان de français international (TFI) را با حداقل 750 الزامی ست.

5- مورد تایید بودن در کشوری که تحصیلات خود را به اتمام رسانده اند، یا داشتن قابلیت لازم برای تایید شدن در آنجا

6- داشتن مدارک برای اثبات شهروندی یا اقامت دائم کانادا و یا پناهندگی

7- دارا بودن شرایط مناسب شخصی از جهت سلامتی روحی و جسمی و داشتن عدم هر نوع سوء پیشینه که باعث متوقف کردن کار حرفه ای شده باشد.

نحوه شرکت در امتحان اخذ مجوز (ریجستری)

پرستار متفاضی برای کار در هر ایالت کانادا باید طی یک امتحان ارزیابی، از یکی از کالج ها در آنجا ، مجوز دریافت کند. البته منظور از کا لج یا دانشکده جایی شبیه به “سازمان نظام پرستاری ایران” می باشد.برای مثال اگر به کار در انتاریو تمایل دارد، باید در CNO (College of Nurses of Ontario) ثبت نام کند. قابل ذکر است که اخذ این مجوز از کشور مبدا قبل از امدن به کانادا امکان پذیر است که هم در وقت و هم در هزینه مقرون به صرفه ست.حتما نیازی نیست دقیقا از محل سکونتتون مجوز بگیرند، برای مثال اگر پرستاری مایل باشد در ایالت ویکتوریا اقامت کند ، یا در حال حاضر در آنجا اقامت دارد و در آینده نمی خواهد در ویکتوریا کار کند، می تواند از مراکز انتاریو مجوز بگیرد . این آزمون به صورت هماهنگ و سراسری برگزار می شود.

  بهداشت و درمان کانادا

به جرات می توان گفت که كانادا يكي از پيشرفته ترين كشورهاي جهان در زمينه بهداشت و درمان است و بودجه بسياری را صرف این موضوع مي كند . بیمارستان های مجهز و کادر پزشکان متخصص از جمله مزایای کشور کاناداست. سیستم بهداشت و درمان این کشور دارای ضوابط و معيارهاي مشخصي است که دانستن آنها برای پرستاران داوطلب کار در کانادا الزامی است.
حقوق پرستارانبحث مهمی که همیشه و در همه جا در مورد کار مطرح می باشد، موضوع حقوق و مزایا ست.

مطمنا این موضوع در کشورهای دیگر بخصوص کانادا برای متقاضیان کار بسیار مهم قلمداد می شود.  بطور كلي حقوق پرستاران در کانادا نسبت به بقيه شغل ها بسيار بالاتر است ولي باید این نکته را در نظر داشت که با توجه به شرایط بالای بهداشتی حاکم در کانادا مسئوليت بیشتری بر عهده پرستاران می باشد. البته حقوق و مزايا تا حدي از يك ايالت به ايالت ديگر و از يك بيمارستان به بيمارستان ديگر متفاوت خواهد بود. بطور کلی حقوق پرستاران در بخشهای دولتي نسبت به مراکز درمانی خصوصی بیشتر است.

خدمات و مزایای بیمه موضوع بيمه و مزایای حاصل از انواع بیمه برای خیلی از مهاجران به کشور کانادا مهم است.براي مثال تنها برخی از بیمه ها شامل حقوق بازنشستگي يا از كارافتادگي ، بيمه داروئي ،‌خدمات دندان پزشكي و …مي شوند و یا خدماتی مانند فيزيوتراپي ،‌ چشم پزشكي ،‌ كفشها و جوراب هاي طبي و ضد واريس که براي حرفه پرستاري و پرستاران  بسیار مفيد هستند.

انواع کار پرستاری

برای علاقمندان به مهاجرت باید بیان کرد که تنوع كاری پرستاران در کانادا بسیار بالاست که اصولاً قابل مقايسه با كشورهایي مانند ايران نيست و برخی از رشته های کاری پرستاران به تفصیل در اینجا توضیح داده شده است

بيمارستان :شرایط کار در بیمارستان بصورت شيفتی و همانند ايران است و تمام مسولیتها و وظایف کاری کاملا برای پراستاران مشخص و صفاف است.

کار در بخش خاصی از بيمارستان:با توجه به تجربه پرستار متقاضی، می تواند به صورت پرستار تخصصي مانند Oncology Nurse   یا Critical Care Nurse   تنها در يك بخش كار كند، که برای این کار نیاز به آزمون ویژه ای ست که آزمون آسانی نخواهد بود.  این آزمون سه بار در سال به صورت سراسری برگزار مي شود . بعد از قبولي در این آزمون نیز،هر فرد يا بايد هرچند سال يك بار آزمون را تكرار كند و يا اينكه به اندازه كافي در سمينار و کنفرانس های مربوطه شركت کرده باشد.

Acute Care Nurse: این پرستاران در بخش های مرتبط با بيماراني کار می کنند كه به مدت طولاني در بیمارستان بستري می شوند.

Camp Nurse: پرستاران داخل كمپ های تابستاني حضور دارند و در آنجا خدماتی مثل تزريقات يا واكسيناسيون ، پانسمان هاي احتمالي به كودكان و يا نوجوانان ارائه می کنند

 

Home Visit Nurse:  براي افراد مسنی كه نمي خواهند در سراي سالمندان بستري شوند و يا براي جوانانی که نمي توانند از خود مراقبت كنند، پرستارانی در نظر گرفته می شوند که نحوه مراقبت لازم از این افراد بطور کامل توضيح داده مي شود .

Clinic Nurse: معمولاً متخصص ها در کانادا، حتماً يك RN در کنارشان براي کمک در معاينه دارند، مانند متخصص هاي آندوسكوپي و  يا متخصص زنان و زايمان.

:Nursing homeشرایط کاری دقیقا شبیه سراي سالمندان ايران است ولي بسیار كامل تر و راحتتر به کار می پردازید و در واقع در آنجا مثل خانه خودتان انواع تفريحات و وسايل لازم را دارند .

Palliative Care : پرستاران براي کمک به افرادی كه احتياجات خاصی در دوران پيري دارند  مثل كاهش علائم بيماري ها و تسكين دردشان استخدام می شوند.

Hospice مراقبت و نگهداري از مبتلایان به بيماری خاص مثل ایدز ، عفونی و …

School Nurse: پراستارانی كه در مدارس ساكن هستند و وظیفه بررسی شرایط دانش آموزان به عهده انهاست.

Traveling Nurse:پرستاران همراه بيمارانی که معمولاً درمانهایی مثل تزريق انسولين و …را دارند و بخاطر شرایطشان به شهرها و كشورهاي گوناگون سفر می کنند.

Homeless Nurse :پرستارانی که برای رسیدگی به افراد بی خانمان در آسایگاه های عمومی مشغول به کار می شوند.

Trial Nurse :این پرستاران به تحقيق درباره داروهاي جديد می پردازند و بیشتر در آزمایشگاه ها مشغول به کار هستند.

Clinical Instructor : همانند مربي باليني در ايران هستند و يا سوپروايزرهاي آموزشی در بخش پرستاری هستند.

 

‌در کانادا ادامه تحصيل در هررشته و در هر سطحي براي همه پرستاران امكان پذیر است . این امکان وجود دارد که پرستاری به صورت تمام وقت مشغول به کار  باشد و همزمان بخواهد ادامه تحصيل دهد ، در اکثر موارد بيمارستان هزینه آن را تقبل میکند ويا بخشی از آن را پرداخت خواهد کرد و اگر تحصیل در ارتباط مستقیم با بخش هايي باشد که پرستار در آنها مشغول کار هست ، می توان گفت که بیمارستان بیشتر شهریه را پرداخت می کند.

 شانس شما برای شرکت در امتحان RN

شانس شرکت در امتحان RN برای پرستاران متقاضی تا سال 2005 ، 6 بار بود ، اما متاسفانه الان به 3 بار تقليل يافته است.كساني كه دو بار در این آزمون به هر دلیلی موفق  نشوند و بار سوم نیز نتوانند آزمون را پشت سر بگذارند ، می بایست دوره Bridge را در کانادا بگذرانند و يا دوباره برای  تحصیل به كالج و دانشكده مراجعت کنند که البته پروسه بسيار طولاني دارد .

0/5 ( 0 نظر )
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *