ارمنستان

کشور ارمنستان

کشور ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان از جنوب با ایران و نخجوان، از شرق با آذربایجان از غرب با ترکیه و از شمال با کشور گرجستان هم مرز می باشد که شهر ایروان بعنوان پایتخت و برترین شهر ارمنستان شناخته می شود.
از دیگر شهرهای مهم کشور ارمنستان می توان به شهر های گیومری، آبویان، و انادزور، ماسیس، آشتاراک، ایجوان و کاپان اشاره کرد.
کشور کوهستانی ارمنستان در شمال فلات ایران و جنوب سلسله جبال قفقاز واقع شده است. ارتفاع میانگین کشور ارمنستان از سطح دریا ۱۸۰۰ متر است. مهمترین دریاچه کشور ارمنستان، دریاچه سوان است که در قسمت شرقی ارمنستان واقع شده است که یکی از مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین بزرگ جهان است. از مهم ترین رودهای کشور ارمنستان می توان به رود کورا، رود آخوریان، رود هرازدان و رود آرپا اشاره کرد که نقش بسزایی در اکوسیستم کشور ارمنستان را ایفا می کنند.
در حال حاضر حدود ۳ میلیون نفر در کشور ارمنستان زندگی می کنند که یک سوم این جمعیت در شهر ایروان ساکن میباشند. طبق آمار های منتشر شده ۵۴ درصد جمعیت ارمنستان را زنان تشکیل می دهند. جوانان ارمنی بصورت معمول در سن های پایین ازدواج می کنند و امید به زندگی در کشور ارمنستان ۷۳ سالگی است.
اکثر جمعیت مردم ارمنستان را ارامنه تشکیل داده اند که بالغ بر ۹۸ درصد جمعیت ارمنستان می باشد.
زبان مردم ارمنستان، ارمنی است و ۹۶ درصد مردم کشور به همین زبان صحبت می کنند زبان ارمنی همانند سایر زبان های دیگر دنیا دارای گویش های مختلفی است. از دیگر زبان های رایج این کشور می توان به روسی، کردی اشاره کرد. زبان ارمنی حدود ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته است و تا به امروز در حال توسعه می باشد.
دین مردم کشور ارمنستان بصورت معمول مسیحی ارمنی است که نزدیک ترین شاخه مذهب ارتدکس بوده ولی به صورت کلی مسیحیان ارامنه خود را پیرو مذهب گریگوریانس دانسته و کاملا به صورت مستقل عمل می کنند.

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *