رایگان شدن تمام مشاوره های حضوری به مدت یک ماه!!!! با مجموعه تماس بگیرید! خبر ویژه

اقامت آلمان

شرایط اقامت آلمان

افرادی که قصد مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت آلمان را دارند باید به برخی از نکات و روش های مهاجرتی به این کشور توجه داشته باشند. در این مقاله به آشنایی با کشور آلمان و روش های دریافت اقامت این کشور می پردازیم.

اغلب مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می کنند و بیشتر مردم این کشور زبان انگلیسی را بلد می باشند. واحد پول این کشور یورو است. این کشور از مهم ترین کشورهای صنعتی در کل دنیا می باشد. این کشور صنایع مهمی چون ماشین آلات سنگین، کارخانه های صنایع شیمی، کارخانه های اتومبیل، الکترونیک و کامپیوتر را دارد.

شرایط زندگی در آلمان چگونه است؟

به واسطه شرایط مناسب زندگی در آلمان، بسیاری از افراد این کشور را برای ادامه زندگی خود انتخاب می کنند. پس از ایالات متحده، آلمان دومین مقصد محبوب مهاجرت در جهان است. از سال ۲۰۱۶، حدود ده میلیون نفر از ۸۲ میلیون ساکن آلمان دارای تابعیت آلمان نیستند که ۱۲ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. اکثر مهاجران در غرب آلمان، مخصوصا در مناطق شهری زندگی می کنند. آلمان بیشترین تعداد مهاجران بین المللی را به خود اختصاص داده است.

چه روش هایی برای اقامت در آلمان وجود دارد؟

کشور آلمان از جمله کشورهای پر طرفدار اروپا می باشد که سالانه افراد زیادی برای مهاجرت به آلمان اقدام می نمایند. از مهم ترین روش های کسب اقامت موقت آلمان می توان به نکات زیر اشاره کرد:

۱- ویزای تحصیلی کشور آلمان:

با توجه به رایگان بودن تحصیل در آلمان، خواستگاه سیل عظیمی از علاقه مندان به تحصیل می باشند که شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر این کشور امتحان کنند. یکی از روش های مهاجرت به آلمان، اخذ ویزای تحصیلی می باشد. داوطلبان می توانند با سپری کردن دوره ای در این کشور شانس خود را برای کار پیدا کردن افزایش دهند. لازم بذکر است ویزای تحصیلی روش مهاجرتی نمی باشد ولی زمینه ساز اقامت کشور آلمان است. مدت زمان دوره های تحصیلی در کشور آلمان برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب ۴، ۲ و ۴ سال می باشد که برای اخذ مدرک لازمه این زمان باید سپری شود.

۲- ویزای کار کشور آلمان:

بصورت کلی قانون برای اخذ پیشنهاد کاری در اتحادیه اروپا و علی‌الخصوص کشور آلمان، بدین صورت می باشد که شغل و حرف مورد نظر می بایست در سایت کاریابی اتحادیه اروپا به مدت ۳ هفته آگهی شود. در همین زمان، اگر هیچ داوطلبی از سایر کشورهای اتحادیه اروپا، جهت قبول این شغل اقدام نکرد. در این زمان، سازمان ها می توانند نیروهای مورد نظر خود را از خارج این اتحادیه، به خدمت گیرند. این روش یکی از برترین روش های مهاجرت به آلمان می باشد که افراد با کمترین هزینه موفق به اخذ اقامت آلمان می شوند.

برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایران می باشد، ویزای کار را به آن دسته از متقاضیان کشور آلمان پیشنهاد می کند که از مهارت لازم برای متقاعد کردن کارفرما برخوردار هستند.

۳- ویزای سرمایه گذاری آلمان:

یکی دیگر از روش های مهاجرت به آلمان اخذ ویزای سرمایه گذاری می باشد. افراد در صورت احراز شرایط مورد نیاز می توانند برای این روش اقدام نمایند. به صورت کلی روش های دیگری برای سرمایه گذاری در آلمان وجود دارد که روش ثبت شرکت برترین و مطمئن ترین حالت می باشد. راه ثبت شرکت بصورت زیر می باشد:

در حال حاضر افراد از طریق ثبت شرکت می توانند برای ویزای سرمایه گذاری کشور آلمان اقدام کنند. شرایط ثبت شرکت بدین گونه می باشد که افراد باید با یک فرد آلمانی و یا ایرانی که پاسپورت کشور آلمان را دارد شریک شود و حداقل ۵۱ درصد سهام شرکت به نام فرد آلمانی باشد. در صورت داشتن بیلان مثبت در سه سال و  فراهم کردن فرصت شغلی برای حداقل ۲ آلمانی می توان برای اقامت دائم این کشور اقدام کرد.

۴- کارت آبی آلمان:

بلوکارت در واقع یک مجوز اقامت مستقل است که برای تسهیل امر اخذ اقامت نیروهای متخصص خارج از اتحادیه اروپا تبیین شده است. آلمان با توجه به سیاست های کلی اتحادیه اروپا قوانین کار و یا همان ویزای کار در کشور آلمان را اجرایی نموده است و این قوانین شرایط کار و اقامت را برای افراد متخصص خارجی در کشور آلمان فراهم آورده است. اخذ ویزای جاب سیکر بدین منظور است که افراد متقاضی می توانند در مدت زمان ۶ ماه در کشور آلمان به دنبال کار بگردند.

راه های دریافت اقامت دائم آلمان چیست؟

افراد می توانند از چهار طریق برای کسب اقامت آلمان اقدام نمایند.

 • ازدواج

یکی از راه های دیگری که یک فرد می تواند برای اخذ شهروندی آلمان اقدام کند از طریق ازدواج با یک شهروند آلمان است. این پروسه یکی از شرایط اخذ شهروندی آلمان از طریق اقامت بلند مدت (naturalization) است. به عبارت دیگر فرایند اقامت بلند مدت (naturalization) نه تنها از طریق اقامت هشت ساله در آلمان امکان پذیر است بلکه افراد می توانند از طریق ازدواج با یک شهروند آلمانی نیز واجد شرایط لازم برای دریافت شهروندی آلمان از طریق اقامت بلند مدت (naturalization) شوند. این گونه افراد علاوه بر ارائه مدارک لازم برای اثبات ازدواج نیازمند قبولی در آزمون شهروندی آلمان نیز می باشند. فرد متقاضی برای دریافت تابعیت و یا شهروندی آلمان از طریق ازدواج باید حداقل مدت سه سال در آلمان زندگی کرده باشد و حداقل دو سال از تاریخ ازدواج او گذشته باشد.

 • تولد

یکی دیگر از مواردی که می توان از آن طریق برای دریافت تابعیت آلمان اقدام کرد از طریق تولد می باشد. در صورتی که فرد در داخل مرزهای آلما متولد شده باشد می تواند شهروندی آلمان را دریافت کند. اگر حداقل یکی از والدین شما به مدت ۸ سال قبل از تولد کودک در آلمان زندگی کرده باشد و یا در زمان تولد کودک حداقل یکی از والدین اجازه اقامت دائم آلمان را داشته باشد. در این نوع از تابعیت نیز فرد در سنین ۱۸ تا ۲۳ سال می تواند تابعیت آلمان و یا یکی از والدین خود را بپذیرد.

 • اقامت از طریق نسب

این موضوع بدان معنا است که اگر یکی از والدین شما شهروند کشور آلمان باشند این امکان برای شما نیز میسر خواهد بود. اگر والدین شما تا قبل از یک سالگی اقدام به ثبت نام شما نزد مقامات آلمانی نمایند می توانید نسبت به اخذ شهروندی آلمان اقدام نمایید. در صورتی که والدین شما دارای ملیت های متفاوتی باشند نیز تابعیت آلمان را دریافت می کنید اگرچه در سنین ۱۸ تا ۲۳ سال می توانید نسبت قبول و یا رد این تابعیت اقدام نمایید.

علاوه بر این در صورتی که والدین شما از یکدیگر جدا شده باشند تنها در صورتی امکان اخذ شهروندی آلمان برای شما وجود خواهد داشت که والدین شما، شما را به عنوان فرزند قانونی خود بپذیرند. در ضمن این نوع از تابعیت از طریق پدر بزرگ و یا مادر بزرگ قابل دریافت نمی باشد. در صورتی که فرد در سنین زیر ۱۸ سال توسط والدین آلمانی به فرزندی پذیرفته شود نیز می تواند نسبت به اخذ تابعیت آلمان اقدام نماید.

 • پناهندگی

آلمان به عنوان پرطرفدارترین کشور برای پناهجویان به حساب می آید. از همین رو سالیانه تعداد زیادی از علاقه مندان بدنبال روش های مختلف برای مهاجرت به آلمان می باشند. شرایط پناهندگی در کشور آلمان همانند سایر کشورهای اروپایی دارای ضوابط بخصوص می باشد و متقاضیان به راحتی نمی توانند به این مهم دست پیدا کنند.

علاقه مندان باید از روش های قانونی مثل تحصیلی، توریستی و یا کاری وارد کشور آلمان شوند و درخواست پناهندگی خود را ارائه دهند. در غیر این صورت باید از روش های غیر قانونی و پرخطر دارد کشور آلمان شوند. در این حالت امکان دارد که شامل قانون دابلین شوند.

بهتر است که برای تسریع امور از وکیل های مهاجرتی بهره مند شوید. در صورتی که از کشورهای دیگری وارد آلمان شده، امکان برگشت شما به همان کشور است. در این صورت کشور ثانی برای پرونده شما تصمیم گیری می کند. لازم بذکر است شما پرونده ای را باید به اداره مهاجرت ارائه دهید که قابل اثبات و قبول باشد.

اقامت در آلمان چه مزایا و معایبی دارد؟

علل انتخاب کشور آلمان از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می دهیم.

 • تحصیل

تحصیلات در کشور آلمان بصورت رایگان ارائه می شود و دانشجویان بین المللی می توانند با احراز شرایط موجود می توانند برای تحصیل در دانشگاه های آلمان اقدام نمایند. با توجه به سیستم آموزشی پیشرفته و پویا خود مقصد مناسبی برای متقاضیانی می باشد که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و دانشگاه های برتر می باشند. از دیگر مزیت های کشور آلمان می توان به این نکته اشاره کرد که سیستم آموزشی کشور آلمان بدین صورت است که به دانشجو اجازه می دهد که پس از ۱ سال تحصیل در رشته خود تغییر رشته دهد و رشته مورد علاقه خود را انتخاب کند و ادامه تحصیل دهد.

 • کار

آلمان با توجه به سیستم آموزشی پیشرفته و پویا خود که یکی از قطبهای اقتصادی و صنعتی دنیا است مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار می گیرد. از همین علاقه مندان می توانند برای کار، کشور آلمان را انتخاب کنند. متقاضیان می توانند از روش های مختلف برای کشور آلمان اقدام کرده و شرایط خود را مهیا کنند. از همین رو یکی از مهم ترین علل انتخاب کشور آلمان را می توان شرایط کاری مناسب این کشور بیان کرد. متقاضیان می توانند برای بررسی روش های کاری و قوانین حقوقی کار در این کشور به صفحه وب سایت موسسه مهاجرتی آریاناپارس مراجعه و مطالعه بفرمایند.

 • موقعیت کشوری

یکی دیگر از مزایای کشور آلمان موقعیت مکانی این کشور می باشد. این نکته بدین معناست که کشور آلمان جزو اصلی کشورهای اتحادیه اروپا و شینگن می باشد. از همین رو افراد در صورت اخذ ویزای کشور آلمان می توانند به سایر کشورهای شینگن ورود کنند یا با توجه به فرصت های شغلی در سایر کشورها می توانند برای ویزای کار اقدام کرد.

 • معایب کشور آلمان

در حال حاضر بازه های زمانی بلند مدت وقت سفارت به عنوان بزرگترین عیب آلمان شناخته می شود. از همین رو علاقه مندان به کسب اقامت آلمان این نکته را باید در نظر بگیرند و با برنامه ریزه پا در این راه بگذارند.

راه های تمدید اقامت آلمان چیست؟

به صورت کلی متناسب با روش های ورود به کشور آلمان، شرایط تمدید متفاوت می باشد و طبق قوانین به خصوصی برای این امر اقدامات صورت می گیرد. افراد برای تمدید اقامت های خود که منجر به سرمایه گذاری و یا ویزای کار آلمان می شود باید چندین شرط را رعایت کنند:

 1. پرداخت مالیات در مدت زمانی که مشغول به کار می باشند
 2. حضور بیش از ۶ ماه از سال در خاک کشور آلمان
 3. سودآور بودن در زمان سرمایه گذاری
 4. دانش زبان آلمانی
 5. عدم سوابق کیفری در کشور آلمان

چگونه می توان پاسپورت آلمان را گرفت؟

برای اثبات اینکه صلاحیت لازم برای اخذ شهروندی آلمان را دارید باید در آزمون شرکت نموده و نمره قبولی این آزمون را کسب نمایید. این تست شامل ۳۳ سوال است. محتوای این سوالات چند گزینه ای در مورد زندگی و جامعه آلمان، قوانین این کشور و همچنین محل زندگی شما است. این آزمون یک ساعت به طول می انجامد و شما باید حداقل تعداد ۱۷ سوال را به درستی پاسخ دهید تا بتوانید در این آزمون موفق شوید. در صورت قبولی در این آزمون یک گواهینامه حقوقی به شما تعلق می گیرد که باید ارائه دهید. برای آمادگی در این آزمون می توانید در دوره های مربوط به این آزمون شرکت کنید.

در صورت دارا بودن یکی از محدودیت های زیر شما از انجام این آزمون معاف خواهید شد:

 • به دلیل ناتوانی، بیماری و یا کهولت سن امکان شرکت در این آزمون را نداشته باشید.
 • افرادی که سن زیر ۱۶ سال دارند نیاز به شرکت در این آزمون را ندارند.
 • در یکی از رشته های سیاست، حقوق و یا علوم اجتماعی در دانشگاه های آلمان تحصیل کرده باشید.

پاسپورت کشور آلمان جزو ارزشمند ترین پاسپورت های دنیا می باشد. این نکته بدین معنی می باشد که افراد در صورت اخذ پاسپورت این کشور می توانند به حدود ۱۷۶ کشور بدون ویزا ورود پیدا کنند.

حقوق شهروندی آلمان

در صورت داشتن شهروندی آلمان از حقوق و آزادی هایی برخوردار خواهید شد. این حقوق عبارتند از:

 • داشتن حق رای
 • حق شرکت در جنبش آزاد
 • حق تشکیل مجامع و انجمن ها
 • حق حمایت کنسولی
 • داشتن اجازه نامحدود برای یافتن شغل در آلمان
 • امکان کار در ادارات دولتی و غیره

علاوه بر موارد فوق همانگونه که در قانون اساسی آلمان به آن اشاره شده است، در صورت داشتن تابعیت آلمان شما نیز ملزم به انجام وظایف و تعهدات شهروندی هستید. این وظایف و تعهدات شامل مواردی همچون اطاعت از قوانین شهروندی و خدمات نظامی کشور آلمان می باشد.

از آنجا که مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، موسسه مهاجرتی آریاناپارس با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

8 پاسخ به “اقامت آلمان”

 1. آریوبرزن گفت:

  با سلام
  من مشمول خدمت سربازی هستم
  اگر با معافیت تحصیلی به آلمان بروم و به ایران برنگردم و در خدمت سربازی غیبت بخورم از لحاظ قوانین آلمان و اقامت من در آن کشور مشکلی وجود دارد؟
  با تشکر

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   دولت آلمان از شما درخواست کارت پایان خدمت نمیکه و مهمترین مدرک شناسایی شما برای حضورتون در کشور آلمان پاسپورتتون میتونه باشه

 2. شبیر گفت:

  با دریافت اقامت آلمان پاسپورت این کشور را هم میتونیم بگیریم؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   در صورت سپری کردن مدت زمان مشخص و احراز شرایط خواسته شده می توانید برای اخذ پاسپورت اقدام نمایید .

 3. Saba گفت:

  چطور میتونم از طریق ویزای پیوست به خانواده به آلمان برم؟ چه مدارکی لازمه؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   تمامی مدارک لازم جهت اقدام برای انواع ویزاها از جمله همراه, توریستی, تحصیلی و…. را شما در سایت سفارت ملاحظه نمایید.

 4. شبیر گفت:

  آیا ویزای تحصیلی به اقامت دائم تبدیل میشه ؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   هر دانشجویی در پایان دوره تحصیل خود با پیدا کردن کار در آلمان می تواند ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار کرده و از آن طریق اقامت دریافت نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *