شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

اقامت آلمان

اقامت دائم و موقت کشور آلمان

اقامت آلمان تجربه بسیار جذابی می باشد. آلمان کشوری با مردمانی متفاوت و موقعیت های بی پایان است. شهرهای بزرگ و طبیعت زیبا و بکر از دیگر دلایلی است که اقامت در آلمان را ارزشمند و دلپذیر می سازد.

تنها نکته در زمینه گرفتن اقامت این است که در این کشور نظام بروکراسی اداری بسیار قوی حاکم می باشد و برای گرفتن اقامت  فرد نیازمند گذراندن مراحل خاصی می باشد. این مقاله به شما کمک می کند که پروسه گرفتن اقامت برای شما ساده تر و در زمان کمتری امکان پذیر شود.

اقامت دائم آلمان چیست؟

اگر هدف شما از رفتن به آلمان تنها مقاصد گردشگری است نیازی به فکر کردن در خصوص اقامت دائم آلمان ندارید. ویزای توریستی آلمان به شما این امکان را می دهد که به مدت ۹۰ روز در کشور آلمان حضور داشته باشید و از جاذبه های گردشگری آلمان بازدید نمایید.

برای حضور بیشتر از ۹۰ روز در آلمان شما نیازمند گرفتن اقامت دائم آلمان هستید. از طریق گرفتن اقامت آلمان شما این امکان را خواهید داشت که به تحصیل بپردازید، کار کنید و یا سایر فعالیت های این کشور شرکت کنید.

در چه مواردی نیاز به گرفتن اقامت آلمان نیست؟

تنها زمانی که شما شهرون یکی از کشورهای اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین هستید برای اقامت بیشتر از ۹۰ روز در این کشور، نیازمند اقامت دائم آلمان نیستید. در غیر این صورت برای حضور بیش از ۹۰ روز در آلمان شما نیازمند گرفتن اقامت دائم از آلمان هستید.

افرادی که از سایر کشورهای اتحادیه اروپا متقاضی حضور در آلمان هستند باید پیش از ورود به آلمان و از کشور خود اقدام به گرفتن اقامت آلمان و یا ویزای شینگن نمایند.

انواع اقامت آلمان

به نسبت زمان حضور شما و هدف شما از حضور در این کشور انواع مختلفی از اجازه اقامت به شما تعلق می گیرد. به طور کلی سه نوع اجازه اقامت در آلمان وجود دارد که به شما اجازه اقامت برای بازه های زمانی متفاوتی را ارائه می کند.

اجازه اقامت موقت

اجازه اقامت موقت و یا اجازه حضور محدود، همانگونه که از نام آن مشخص است برای اقامت های کوتاه مدت در این کشور صادر می شود. در صورت اخذ این نوع از اقامت، شما امکان اقامت یکساله در آلمان را دارید اگرچه در صورت نیاز امکان تمدید این نوع از اقامت در صورت تغییر وضعیت شما وجود دارد.

در صورتی که برای این نوع از اقامت به طور مثال برای تحصیل اقدام کرده باشید اجازه داشتن شغل را در کشور آلمان ندارید و این نوع اقامت فقط برای تحصیل به شما تعلق می گیرد.

اقامت موقت اولین و بیشترین نوعی از اقامت است که افراد سایر کشورها برای ورود به آلمان تقاضا می کنند. این نوع از اقامت مقدمه ای برای گرفتن اقامت های طولانی تر آلمان است. دلایل بسیاری وجود دارد که یک فرد خواستار دریافت اقامت موقت آلمان باشد. برخی از این دلایل به شرح زیر است:

۱-دلایل استخدامی

این امکان برای شما وجود دارد که برای شغل مورد نظر خود از کشور خودتان اقدام فرمایید و یا به عنوان جوینده کار وارد کشور آلمان شوید. در هر صورت، بعد از اینکه پیشنهاد شغلی دریافت کردید می توانید برای اجازه اقامت موقت اقدام نمایید.

پیش نیازهای فراوانی برای اجازه کار در آلمان وجود دارد از جمله دانش زبان آلمانی، مورد دیگر این مطلب است که شما و کارفرمای شما باید به اثبات برساند که هیچ شخصی در کشور آلمان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا برای احراز آن شغل مناسب نیست و همچنین هیچ یک از کارکنان خارجی که از سال های قبل در آلمان بوده اند نیز شرایط لازم برای احراز آن شغل را ندارد.

علاوه بر آن باید تأییدیه از آژانس استخدامی فدرال را داشته باشید بعد از گرفتن تأییدیه امکان درخواست اجازه اقامت را دارید. مدت زمان حضور شما به مدت زمان قرارداد شما بستگی دارد. اگر قرارداد کاری شما تنها برای ۲ سال باشد، اجازه اقامت شما نیز دو ساله خواهد بود.

۲-دلایل تحصیلی

اجازه اقامت موقت به دانشجویانی که در مقاطع تحصیلی مختلف تحصیل می کند نیز تعلق می گیرد این اقامت معمولاً محدود به دوره تحصیل دانشجویان می شود. در طول مدت تحصیل دانشجویان اجازه ۱۲۰ روز کار فول تایم و یا ۲۴۰ روز کار نیمه وقت را دارند. در هر صورت اجازه قرارداد بلندمدت کاری را ندارند.

برای گرفتن اقامت از طریق بلوکارت اروپا شما باید شغلی را بیابید که با رشته تحصیلی شما مطابقت داشته باشد. علاوه بر این شغلی که می یابید باید سالانه حداقل معادل ۸۰۰،۵۰ یورو درآمد داشته باشد.

اجازه اقامت دائم

اقامت دائم آلمان زمانی به شما تعلق می گیرد که حداقل پنج سال در آلمان اقامت و تحصیل و یا اشتغال داشته باشید و شغل شما باید مورد تأیید آژانس اشتغال فدرال آلمان قرار گرفته باشد علاوه بر این در طول این پنج سال شما باید مالیات های لازم را به دولت آلمان پرداخت کرده باشید. مورد دیگری که مورد توجه می باشد توانایی شما در زبان آلمانی است.

پیش نیازهای اجازه اقامت دائم

برای گرفتن اجازه اقامت دائم و یا موقت شما مستلزم دارا بودن موارد زیر هستید:

 • پاسپورت معتبر کشور خودتان
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • دانش زبان آلمانی در حد B1
 • داشتن بیمه درمانی آلمان
 • گواهی سلامت جسمی
 • داشتن تمکن مالی لازم برای ساپورت کردن خود و خانواده
 • معرفی نامه از سوی کارفرما در صورتیکه مشغول به کار در آلمان باشید.
 • نامه پذیرش دانشگاه، در صورتیکه قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید.
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

2 پاسخ به “اقامت آلمان”

 1. علبی کاوندی گفت:

  عالی وخوب توضیح دادید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *