شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

انواع ویزای آمریکا

کشور آمریکا، سومین کشور پهناور جهان است که دارای 50 ایالت است که هر ایالت بصورت فدرالی اداره می شود. کشور آمریکا از شمال با کشور کانادا، از جنوب با کشور مکزیک و از سمت شرق و غرب به ترتیب با اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس همسایه است. سفر و اقامت به امریکا همواره برای بسیاری آرزو بوده زیرا بسیاری بر این باورند می توانند با ویزای آمریکا بدون دغدغه و براحتی زندگی کنند و فرزندان خود را نیز در چنین فضایی تربیت کنند.

در حال حاضر آمریکا جزو یکی از کشورهای ابرقدرت جهان است که بسیاری از پیشرفت های جهان از این کشور به سایر کشورهای جهان صادر می شود. برای این که افراد بتوانند به این کشور سفر کنند باید روادید یا ویزا تهیه کنند. البته شهروندان برخی از کشورها مانند بلژیک، آلمان، یونان، کره جنوبی، پرتغال، اسپانیا، سوئد، چین، سوئیس، شیلی، جمهوری چک، دانمارک، اسلواکی، هلند و شهروندان چندین کشور دیگر می توانند بدون داشتن روادید به آمریکا سفر کنند.

تقریبا حدود 185 نوع ویزا برای افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به کشور آمریکا را دارند وجود دارد که ویزای آمریکا به دو دسته کلی ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی تقسیم می شود که در ادامه برخی از مهم ترین و پرکاربردترین این ویزاها برای تان بیان خواهیم کرد.

انواع ویزای آمریکا

همانطور که گفتیم ویزای آمریکا در حالت کلی به دو دسته ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی تقسیم می شود، که که ویزای غیر مهاجرتی خود به دو دسته ی ویزاهایی با امکان گرفتن اقامت کشور آمریکا و ویزاهایی بدون امکان گرفتن اقامت دائم کشور آمریکا تقسیم می شود.

 1. ویزای غیر مهاجرتی کشور آمریکا

لازم به ذکر است با داشتن ویزاهایی که  در ادامه در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد نمی توانید اقامت دائم کشور آمریکا را بگیرید یا به کشور آمریکا مهاجرت کنید.

 • بدون ویزا

سی و هشت کشور در لیست چشم پوشی از روادید امریکا هستند. یعنی اتباع این کشورها در صورتی که بخواهند کمتر از 90 روز در امریکا اقامت داشته باشند می توانند بدون روادید به امریکا سفر کنند. (نام چند تا از این کشورها در بالا بیان کرده ایم).

 • ویزای E-1/E-2 کشور امریکا

افرادی که قصد دارند برای انجام امور بازرگانی و تجاری همچون بستن قرار داد تجاری یا بازرگانی، انجام مذاکرات بازرگانی یا تجاری به امریکا بروند می توانند از ویزای E-1 استفاده کنند. هدف کشور امریکا از ارائه دادن چنین ویزایی افزایش فعالیت های تجاری میان کشور امریکا و کشورهای مورد تایید کشور امریکاست .زمان این ویزا به مدت 2 تا 5 سال است.

افرادی که تصمیم دارند سرمایه گذاری شخصی در امریکا داشته باشند می توانند از ویزای  E-2 استفاده کنند. زمان این ویزا در ابتدا 2 سال است اما در صورتی که سرمایه گذاری شخصی فرد متقاضی سود آور و موفقیت آمیز باشد این ویزا می تواند به مدت 2 سال دیگر نیز تمدید شود.

 • ویزای F-1/F-2 و ویزای M-1/M-2 کشور امریکا

افرادی که می خواهند از ویزای گروه F  استفاده کنند به دلایلی همچون :ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی، ادامه تحصیل در دبیرستان ، تحصیل در موسسه های آموزشی همچون اموزش زبان در کشور امریکا، تحصیل در مدرسه ی علوم دینی و تحصیل در مقطع ابتدایی خصوصی .این افراد می توانند پس از اینکه به دانشگاه ، مدرسه یا موسسه مربوطه درخواست دادند و فرم پذیرش مرکز مورد نظر خود را بصورت آنلاین تکمیل و مدارک مورد نیاز را به مرکز مربوطه ارسال کردند و نامه پذیرش خود را از مرکز مورد نظر دریافت کردند می توانند برای ویزای F1 درخواست دهند. اگر خانواده یا همراهان این فرد نیز قصد دارند به همراه او به کشور امریکا بروند می توانند از ویزای F2 استفاده کنند.

لازم به ذکر است که فردی که دارای ویزای F1 است اجازه ی کار همزمان با تحصیل را ندارد و برای این که بتوانند در کشور آمریکا کار کنند باید یک سال از زمان فارغ التحصیلی خود برای انجام کار اقدام کنند.

اما برخی  افراد نیز ممکن است تصمیم داشته باشند برای دوره های کوتاه مدت آموزشی و غیر آکادمیک به کشور امریکا بروند این افراد می توانند ابتدا فرم 20 از مرکز آموزشی مربوطه در کشور امریکا دریافت کنند و با پرداخت SEVIS می توانند از ویزای M1 استفاده کنند اگر خانواده و همراهان این فرد نیز بخواهند همراه او به کشور امریکا بروند می توانند از ویزای آمریکا M2 استفاده کنند.

 • ویزای B-1 و B-2 کشور امریکا

افرادی که قصد دارند برای انجام فعالیت های کاری خود مانند ماموریت های شغلی و به صورت کوتاه مدت به کشور امریکا سفر کنند می توانند از ویزای B-1 استفاده کنند.

کشور امریکا با داشتن ایالت هایی همچون لاس وگاس که دارای کلاب های پر زرق و برق و امکانات تفریحی و سرگرمی مناسبی است هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند اگر شما هم به دنبال چنین امکاناتی هستید می توانید با داشتن ویزای  B-2 به کشور امریکا سفر کنند و لازم به ذکر است که کشور امریکا با داشتن چنین امکاناتی نسبت به اروپا برتری دارد اما اگر به دنبال فرهنگ بهتر هستید اروپا گزینه ی بهتری نسبت به امریکاست.

شما با داشتن روادید B-2 می توانید با اهدافی همچون انجام درمان پزشکی، دیدار با دوستان و آشنایانی که مقیم کشور امریکا هستند و تفریح و سرگرمی به کشور آمریکا بروید.

 1. ویزاهای غیر مهاجرتی

با استفاده از ویزاهای این دسته شما می توانید برای مهاجرت به کشور امریکا و گرفتن اقامت در این کشور اقدام کنید.

 • ویزای O-1

ویزای O-1 در واقع نوعی ویزای کاری است و برای اتباع کشور های خارجی که دارای توانایی های بسیار سطح بالایی هستند صادر می شود . این افراد شامل دانشمندان، ورزشکاران مدل آور و هنرمندان و … می شود.

 • ویزای H1-B

افرادی که تمایل دارند این نوع ویزای آمریکا را  بگیرند باید حداقل مدرک کارشناسی یا لیسانس داشته باشند یا اگر مدرک کارشناسی ندارند باید تجربه ی معادل این مدرک را داشته باشند . این نوع ویزای آمریکا برای کارکنان و کارگرانی که در کار خود حرفه ای هستند و در شغل های تخصصی فعالیت می کنند صادر می شود.

 • ویزای L-1

مدیران برخی از شرکت های مانند شرکت های دانش بنیان و استارت اپ های موفق  و سایر شرکت های تجاری که دارای دانش تخصصی بالایی هستند و قصد دارند با یکی از شرکت های کشور امریکا کار کنند می توانند از ویزای L-1 استفاده کنند.

 • ویزای R

افرادی مانند کشیش ها که فعالیت مذهبی مانند تبلیغ مذهبی یا تدریس مذهبی دارند و بصورت حرفه ای ارائه فعالیت های مذهبی و کارهای صنعتی مذهبی هستند در صورتی که بتوانند مدارکی ارائه دهند که فعالیت مذهبی شان را تایید کند  و به یک سازمان مذهبی با اعتقاد مذهبی شناخته شده و معتبری وابسته هستند می توانند از ویزای R برای ورود به کشور امریکا استفاده کنند.

ویزای R در ابتدا 30 روزه صادر می شود و در صورت درخواست متقاضی برای تمدید، به اندازه ی 30 روز دیگر قابل تمدید است.

 1. ویزای مهاجرتی امریکا

دسته سوم و دسته ی اخر ویزای آمریکا ، ویزاهایی است که قابلیت تبدیل شده به گرین کارت یا کارت سبز را دارند.

 • ویزای EB-1 کشور آمریکا

این نوع ویزا برای مهاجرت اتباع خارجی که دارای توانایی های خاص و سطح بالایی است صادر می شود این افراد شامل دانشمندان، ورزشکاران ، هنرمندان و … هستند. که توانایی این افراد باید به اندازه ای باشد که در سطوح بین المللی از آن ها تجلیل شده باشد مثلا در صورتی که فرد متقاضی این نوع ویزا ورزشکار است چندین مدل جهانی و قاره ای داشته باشد یا در صورتی که دانشمند است چندین اختراع معتبر است یا دارای چندین جایزه ی معتبر بین المللی است.

به طور کلی افراد متقاضی این نوع ویزا باید بتوانند ثابت کنند جزو افرادی هستند که توانایی فوق العاده ای دارند و توانایی های آن ها از طریق رسانه هایی همچون تلویزیون، مجلات معتبر و … اثبات شده باشد.

 • ویزای EB-2 و EB-3 کشور آمریکا

برخی از اشخاص به دلیل مهارت، حرفه و تحصیلاتی که دارند از برخی از شرکت های آمریکایی از آن ها دعوت به کار می شود. افرادی که می خواهند برای کار خود ویزای مهاجرتی بگیرند باید توجه داشته باشند که شرکت کارفرمای آن ها باید مورد تایید اداره ی مهاجرت آمریکا باشد، توانایی پرداخت تمام هزینه های کارمندان خود از قبیل حقوق و مزایا را داشته باشد و گواهی کاری از وزارت کار کشور آمریکا داشته باشد.

اگر بخواهیم به طور کلی افراد واجد شرایط این نوع ویزا را بیان کنیم، افراد واجد شرایط این نوع ویزا شامل دو گروه زیر می شوند:

 • کارگران ماهری که تحصیلات دانشگاهی ندارند و تخصص کاری خاصی دارند و حداقل 5 سال سابقه ی کاری در آن مهارت خاص را دارند.
 • افراد متخصص و دارای تحصیلات دانشگاهی لیسانس یا بالاتر که در مراکز تخصصی خاص عضو هستند و حداقل 2 سال سابقه ی کاری دارند.

افرادی که تحصیلات دانشگاهی ندارند اما در حوزه ی خاصی تخصص دارند و سابقه ی کاری چندین ساله در حوزه ی مربوطه را داشته باشند و بتوانند این ادعا را با مدرک ثابت کنند می توانند از ویزای EB-3 برای گرفتن اقامت دائم کشور آمریکا استفاده کنند.

اداره ی مهاجرت کشور آمریکا برای دادن این نوع ویزا به متقاضیان هفت شرط تعیین کرده که فرد متقاضی باید حداقل سه شرط از هفت شرط گفته شده توسط اداره ی مهاجرت کشور آمریکا را داشته باشد. که برخی از این شرایط عبارتند از:

 • فرد متقاضی باید ده سال سابقه کاری تمام وقت در حوزه ی تخصصی مربوطه را داشته باشد.
 • حوزه ی تخصصی و کاری فرد متقاضی باید از اعتبار و اهمیت برخوردار باشد و این اعتبار و اهمیت به رسمیت شناخته شده باشد.
 • فرد متقاضی باید در زمینه ی حوزه ی تخصصی مربوطه پروانه ی کار داشته باشد.

افرادی که از سوی کارفرمای امریکایی دعوت به کار می شوند باید هم خودشان و هم کارفرمای آمریکایی شرایط لازمی که وزارت کار و مهاجرت کشور آمریکا تعیین کرده است را داشته باشند تا بتوانند برای ویزاهای این چنینی درخواست دهند.

کشور آمریکا برای این نوع ویزای آمریکا جدول زمانی خاصی را مشخص کرده است که فرد متقاضی باید طی مدت زمانی که در این جدول زمانی تعریف شده برای ویزای آمریکا خود درخواست بدهد البته این جدول زمان بندی به کشور مبدا یا همان کشور محل تولد فرد متقاضی نیز بستگی دارد.

با توجه به  پیچیدگی هایی که گرفتن این دو نوع ویزا دارد به شما توصیه می کنیم که برای این که راحت تر بتوانید ویزای خود را بگیرید از یک وکیل مهاجرتی در این زمینه کمک بگیرید.

 • ویزای EB-5

ویزای EB-5 به افرادی داده می شود که قصد سرمایه گذاری در کشور آمریکا را دارند و با سرمایه گذاری خود می خواهند در کشور آمریکا اشتغال زایی کنند.

طبق قانون مهاجرتی که در کنگره کشور آمریکا تصویب شده است افرادی که بتوانند با سرمایه گذاری خود و جذب حداقل ده نفر نیروی کاری با بیکاری و کمبود شغل در کشور آمریکا مبارزه کنند می توانند از این ویزا استفاده کنند البته تعداد کل افرادی که می توانند در سال این نوع ویزا را دریافت کنند ده هزار نفر است.

میزان سرمایه گذاری فرد متقاضی برای گرفتن این نوع ویزا در مناطق روستایی کشور آمریکا، 500 هزار دلار است و در سایر مناطق یک میلیون دلار است.

پس از این که مراحل لازم درخواست و دریافت ویزای ایالات متحده را پشت سر گذاشتید باید از سفارت آمریکا برای انجام مصاحبه وقت بگیرید. ایالات متحده در ایران سفارت ندارد به همین دلیل در صورتی که بخواهید وقت سفارت بگیرید باید از یکی از سفارت های آمریکا در ترکیه، امارات متحده ی عربی و ارمنستان وقت بگیرید.

توجه داشته باشید که در صورتی که هزینه ی تعیین وقت یکی از سفارت های آمریکا را پرداختید دیگر نمی توانید از سفارت دیگری وقت بگیرید.

برای گرفتن ویزا باید طی چندین مرحله هزینه هایی را پرداخت کنید:

 • هزینه ی تعیین وقت سفارت آمریکا

برای این که بتوانید سایر کارهای ویزای خود را به صورت حضوری و از طریق سفارت آمریکا انجام دهید باید از سفارت آمریکا وقت بگیرید. هزینه ی تعیین وقت برای درخواست ویزاهای دانشجویی، 240 دلار و برای سایر ویزاها 160 دلار است.

 • هزینه ی سویس فی ویزای آمریکا

افرادی که قصد ادامه تحصیل در آمریکا را دارند باید در کنار هزینه ی تعیین وقت سفارت هزینه ی سویس فی که نام یک سرویس اینترنتی است که اطلاعات دانشجویانی که تبعه ی آمریکا هستند را جمع و آوری نگهداری می کند را بپردازند. هزینه ی سویس فی 180 تا 200 دلار است.

 • هزینه ی گرین کارت

برای پرداخت هزینه های صدور گرین کارت و پاکت باید مبلغ 165 دلار را بپردازید.

ویزاهای آمریکا با فرمت دیگر

کشور آمریکا ویزاهای خود را نامگذاری کرده است که انواع ویزای آمریکا را مورد بررسی قرار می دهیم.

الف)ویزای توریستی:

1-ویزای B1:برای سفر توریستی کوتاه مدت برای شرکت در یک کنفرانس تجاری،نماشگاه یا در مسابقات ورزشی می باشد.

2-ویزای B2 :برای سفر توریستی و سیاحتی به کشور آمریکا می باشد.که برای افراد فرم ds-160 پر می شود.این نوع ویزا برای کسانی مطرح می شود که قصد گردش در آمریکا را دارند یا دوستان و بستگان خود را که در آمریکا حضور دارند را ملاقات کنند.

ب)ویزای تحصیلی:

1-ویزای F1 :افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور آمریکا را دارند می توانند این ویزا را کسب کنند.همراهان آنها با ویزای F2 وارد خاک کشور آمریکا می شوند.

2-ویزای J1 :ویزای J1 توسط دولت محلی آمریکا صادر می شود که به واجدین شرایط اجازه می دهد برای گذراندن دوره آموزشی،تدریس و یا تحقیق وارد آمریکا شوند.

3-ویزای H3 :ویزای یادگیری در یک کار و رشته ی مخصوص می باشد.به عنوان مثال یک جواهر ساز می تواند به این کشور سفر کرده و در دوره های مشخص شرکت کنید.

4-ویزا M1 :این نوع ویزا را افرادی در خواست می دهند که قصد تحصیل در یکی از هنرستان ها یا موسسات غیرعملی می باشد.

ج)ویزای کار:

1-ویزای EB1 :این ویزا مخصوص افراد فوق العاده می باشد.افراد غیر آمریکایی با توجه به توانایی های خارق العاده مثل توانایی در رشته های علوم،هنر،کار،تجارت و یا ورزش می توانید برای این ویزا اقدام کنید.

2-ویزای EB2 : ویزای آمریکا مخصوص پزشکان برای کار در مناطق محروم می باشد.

3-ویزای EB3:این ویزای آمریکا مختص افرادی می شود که در رشته ی خاصی مشغول به کار می باشند و برای کار مورد نظر در کشور آمریکا هیچ فردی مورد قبول نخواهد بود در این ویزا نیاز به کارفرما و پیشنهاد کار می باشید.

4-ویزای H1B:متقاضیانی که دارای تخصص حرفه ای با دانش تخصصی بالا و حداقل مدرک کارشناسی هستند و در بعضی موارد خاص مثل داشتن تجربه کاری مستند بدون مدرک تحصیلی در صورتی که از طرف یک کارفرمای آمریکایی دعوت به کار شوند می توانند تقاضای ویزای کار نمایند.

د)ویزای سرمایه گذاری:

1-ویزای EB-5 :مهاجرا از طریق سرمایه گذاری است که نیازی به اجازه کار و کارفرما ندارد.

2-ویزای E2:ویزای 200 هزار دلاری می باشد به افراد اجازه ورود به خاک آمریکا را می دهد و پس از ورود می توانند تغییر ویزا داده و اقامت کشور آمریکا را کسب کنند.

3-ویزای L1:تجارت هایی که در هر دو کشور آمریکا و وطن متقاضی به صورت سودآور عمل می کند.ویزای L1 برای مذاکره بین المللی با دفاتری در آمریکا باز می شود و کسانیکه کارمندان خود را برای مدت موقت به دفتر آمریکا انتقال می دهند.

ه)سایر ویزاها :

1-ویزای K1:ویزای نامزدی کشور آمریکا می باشد بدین معناست فردی که سیتیزن آمریکا می باشد می توانند در خواست دهد که نامزد خود به آمریکا آمده و در طول 90 روز ازدواج کنند.

2-ویزای K3:ویزای ازدواج می باشد

0/5 ( 0 نظر )
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *