شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن

شینگن به منطقه ای گفته می شود که متشکل از ۲۶ کشور بوده و اتباع و شهروندان آن کشورها برای سفر به سایر کشورهای عضو این محدوده نیاز به اخذ ویزا ندارند. این کشورها قانون کنترل گذرنامه را در بدو ورود برای شهروندان این مناطق حذف کرده است.

بنابراین با داشتن ویزای هر کدام از کشورهای این منطقه می توان به کشورهای دیگر نیز بدون اخذ ویزای جدید، سفر کرد. در حوزه شینگن، تبادل هر گونه، اطلاعات، پول و انواع مبادلات به شرط قانونی بودن بدون هر گونه ملاحظات گمرکی خواهد بود. در سال ۱۹۸۵ این پیمان نامه بین ۵ کشور اروپایی منعقد شد.

کشورهای عضو این پیمان نامه دارای سیاستی مدون هستند که به صورتی همسان برای تمامی کشورها تصویب شده ایت. این سیاستها در مورد مرزهای هوایی، روادید، عملیات و همکاری های نظامی و حریم های خصوصی اطلاعات خود، می باشد.

  • کشورهای شینگن شامل ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و ۴ کشور خارج از این اتحادیه می باشد. این کشورها عبارتند از:

 

شینگن

 

کشور آلمان                              کشور اتریش                         کشور فرانسه                         کشور ایتالیا

کشور اسپانیا                            کشور پرتغال                         کشور هلند                             کشور بلژیک

کشور لوکزامبورگ                       کشور سوئد                         کشور نروژ                              کشور فنلاند

کشور دانمارک                           کشور لیتوانی                       کشوز لتونی                           کشور لهستان

کشور مجارستان                        کشور استونی                      کشور چک                             کشور ایسلند

کشور مالت                               کشور یونان                          کشور لیختن اشتاین                کشور سوئیس

افرادی که در کشورهای غیر عضو زندگی می کنند برای ورود به این حوزه الزاماً نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند. البته موارد استثنایی نیز این قانوت وجود دارد. به عنوان مثال برخی از کشورهایی که عضو پیمان شینگن نیستند مانند شهروندان آمریکا نیز می توانند بدون ویزا در مدت محدودی به این قلمروی وارد شوند.

انواع ویزای شینگن

براساس اهداف سفر، انواع مختلفی از ویزای شینگن از جانب سفارت های مشخص صادر می شود.
به صورت کلی این نوع ویزای به سه نوع تقسیم می شود. این ویزاها عبارتند از:

۱-ویزای اتحادیه شینگن (USV)

با اخذ ویزای اتحادیه (Uniform Schengen visas) مجوز ورود و سفر به کشورهای حوزه شینگن را برای ۹۰ روز در هر ۶ ماه بدست خواهید آورد. این نوع ویزا جزء ویزای توریستی برای گردشگران محسوب می شود این ویزا به چند دسته تقسیم می شود.

• ویزای نوع A

این نوع از ویزا، ویزای ترانزیت فرودگاهی به شمار می آید. با دریافت این نوع ویزا شخص می تواند در یکی از فرودگاه های محدود شینگن پرواز خود را عوض کند و به کشور مقصد خود سفر کند. این ویزا تنها برای استفاده از فرودگاه های محدود اتحادیه است و شخص نمی تواند از فرودگاه خارج شود.

• ویزای نوع B

این نوع از ویزا، نوعی ویزای ترانزیتی به شمار می رود. شخص دارنده این ویزا اجازه دارد برای مدت زمان حداکثر ۵ روز از خاک کشورهای عضو شینگن عبور کند.

• ویزای نوع C

این نوع ویزا در واقع مختص افرادی است که تمایل دارند در مدت زمان مشخصی در کشورهای عضو پیمان شینگن اقامت داشته باشند. این ویزا خود به دو دسته Multi و Single تقسیم می شود.

در ویزای Single شخص متقاضی فقط یکبار اجازه ورود و خروج از کشور مقصد را دارد و به محض ترک کشور مورد نظر اعتبار ویزای فرد منقضی می گردد. اما در ویزای Multiple فرد محدودیتی در ورود و خروج به کشور مقصد را ندارد و تنها محدودیت او مدت زمان قید شده در ویزای شینگن اوست.

۲-ویزای شینگن اعتباری منطقه محدود (LTV)

این نوع از ویزا که (Limited Territorial validity visas) نام دارد. طبق قوانین این نوع ویزا شخص متقاضی تنها اجازه دارد وارد مناطق و محدوده هایی شود که در زمان اخذ ویزا اعلام شده است و در آنجا اقامت داشته باشد. این نوع از ویزا تنها برای مناطق مشخص شده اعتبار دارد و دارنده آن مجوز سفر به هیچ کشور دیگری خارج از این محدوده را ندارد.

۳-ویزای شینگن ملی (NV)

ویزای شینگن ملی بنام (National Visas) و یا به عنوان ویزای نوع D شناخته شده است. این ویزا مخصوص افرادی است که برای تحصیل، کار و یا هدف مشخصی در مدت زمان مشخصی قصد اقامت در کشورهای حوزه ی شینگن را دارند. این نوع از ویزا بسته به هدف و شرایط فرد متقاضی می تواند Single و یا Multiple باشد.

اما پس از اتمام مدت زمان آن شخص می بایست به کشور خود بازگردد. با داشتن ویزای نوع D متقاضیان می توانند بدون محدودیت به تمامی کشورهای عضو این حوزه سفر کنند. افراد متقاضی ویزای D باید شرایط زیر را دارا باشند.

• دانشجویان بین المللی که جهت انجام پروژه های تحقیقاتی خود در مدت زمان مشخص و کمتر از یکسال به کشورهای حوزه شینگن سفر می کنند.

• دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در یکی از کشورهای این حوزه را دارند. در ابتدا به این افراد ویزای یکساله اعطا می شود که در صورت تمایل به اقامت بیشتر قابل تمدید است.

• انجام انواع پزوهش های علمی و آموزشی در مراکز تحقیقاتی و یا مراکز معتبر آموزشی که در این ناحیه قرار دارند. این نوع ویزا با توجه به سوابق فرد رزومه او صادر خواهد شد.

• متخصصان و افرادی که با قصد به اشتراک گذاشتن تخصص و مهارت خود با کشورهای عضو این پیمان سفر می کنند به عنوان مثال هنرمندان و ورزشکاران.

• در مواقع اضطراری که فرد با توجه به وضعیت پزشکی خود قادر به ترک این ناحیه نباشد.

شرایط اخذ ویزای شینگن

شرایط افراد در هنگام اخذ این نوع ویزا با یکدیگر متفاوت است. همچنین سفارت هر کشوری ممکن است سخت گیرانه تر از یک کشور دیگر برای صدور این نوع ویزا عمل کند. افراد پیش از آنکه بخواهند برای اخذ ویزا اقدام کنند می بایست شرایط و ویژگی های اخذ این ویزا را در نظر داشته باشند.

شینگن

از جمله شرایط بسیار مهمی که در اخذ این ویزا بسیار تأثیرگذار است، سابقه سفر و سن متقاضیان است. بنابراین افراد زیر ۳۰ سال که تا به حال سابقه سفر به کشورهای اروپایی را نداشتند به سختی قادر خواهند بود مدرک تمکن مالی قابل قبولی ارائه کنند و همچنین داشتن دلیل قانع کننده برای برگشت به کشورشان پس از اتمام مدت زمان ویزا، شانس این افراد را برای اخذ ویزای شینگن بسیار پایین می آورد.

به طور کلی می توان گفت داشتن دلیل قانع کننده برای بازگشت به کشور مبدأ از مهمترین عوامل قبولی ویزای شینگن محسوب می شود. بنابراین به متقاضیان پیشنهاد می شود علاوه بر آماده سازی مدارک لازم، شرایط مناسبی جهت دریافت ویزا ایجاد کنند تا شانس بالاتری داشته باشند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن

اولین مرحله در جهت درخواست ویزای هر کشوری تکمیل فرم درخواست ویزای آن کشور است که بنابر شرایط هر کشور به صورت حضوری یا اینترنتی از سفارت مربوطه تهیه می گردد. این فرم نیز به همراه مابقی مدارک، می بایست در روز مصاحبه ارائه می شود.

اگر چه کشورهای عضو این پیمان همگی دارای ویزای شینگن می باشند، اما فرم های درخواست هر کشوری با دیگری کاملاً متفاوت است. به عنوان مثال برای درخواست ویزای ایتالیا نمی توانید، سفارت آلمان مراجعه کنید. در این فرم عموماً از افراد نوع ویزا را سوال می کنند.

هنگام ارائه درخواست ویزا بهتر است که تمامی مدارک به طور کامل آماده بوده و گواهی های لازم ارائه شود. از دیگر مدارک مورد نیاز ترجمه رسمی شناسنامه و کپی از تمامی صفحات آن است. اصل گذرنامه نیز از مدارک الزامی است که حتماً می بایست شش ماه پیش از درخواست ویزا صادر شده باشد.

همچنین کپی از صفحات اول و همچنین صفحاتی که مهر ویزا در آنها وجود دارد الزامی است. برای اخذ ویزای شینگن داشتن سه قطعه عکس رنگی ۴×۶ با زمینه سفید جزء مدارک اولیه و الزامات است.

داشتن گواهی اشتغال به کار و اسناد مالی برای اقدام ضروری است. افرادی که در مشاغل دولتی مشغول به کار هستند می بایست در سربرگ رسمی شرکت با ذکر مواردی چون سمت شغلی، میزان دریافت حقوق، مدت زمان اشتغال به کار و مهر وامضای مدیرعامل، گواهی مورد نظر را تهیه و ارائه کنند.

در مشاغل خصوصی نیز باید مدارک مربوط به پروانه کسب و سوابق مالیاتی شرکت مذبور به زبان انگلیسی ترجمه و ارائه شود. علاوه بر گواهی اشتغال به کار، داشتن مدارک و اسناد مالی فرد نیز ضرورت دارد.

مدارک مربوط به اسناد مالی عبارتند از:

• پرینت حساب بانکی که گردش سه ماه آخر و مانده حساب آن بر روی سربرگ انگلیسی بانک و مهر بانک موجود باشد.

• اگر شخص متقاضی بیمه شده باشد سوابق سه ماه آخر ار می بایست ارائه دهد.

• اگر موجودی شخص متقاضی کافی نباشدو گردش حساب کمی داشته باشد. می تواند از پدر، همسر و یا بستگان نزدیک خود نامه ای جهت پشتیبانی مالی ارائه دهد که این موضوع می تواند کمک بسیاری به شخص کند. در صورت ارائه این نامه مدارک بانکی و حساب بانکی شخص نامبرده ضروری است.

• افراد بازنشسته می بایست مدارک و گواهی بازنشیتگی خود را ارائه دهند.

• دانشجویان می بایست از دانشگاه محل تحصیل خود گواهی اشتغال به تحصیل تهیه کنند. این گواهی می بایست به زبان انگلیسی و یا زبان اصلی کشور مورد نظر باشد.

هنگام درخواست ویزای شینگن، متقاضی می بایست بلیط رفت و برگشت سفر خود را تهیه کرده باشد. البته رزرو بلیط سفر کافیست و لزوماً نیازی به خرید و پرداخت کل هزینه نیست.

برخی از مدارکی که هنگام دریافت ویزای شینگن برای متقاضیان بسیار کمک کننده است عبارتند از:

• اگر متقاضی قبلاً ویزای شینگن یا حتی ویزای هر کشور دیگری را داشته باشد می تواند کپی آنرا ارائه کند.

• توصیه نامه اساتید که نمایانگر موفقیت های تحصیلی متقاضی و انگیزه او برای بازگشت است.

• داشتن سند ملکی به نام شخص متقاضی و ترجمه سند بهمراه اصل سند بسیار مؤثر خواهد بود.

• ارائه دعوتنامه از بستگان یا دوستان خود که در کشور مقصد سکونت دارند نقش بسزایی در موفقیت اخذ ویزای شینگن خواهد داشت.
البته این مدارک ممکن است نسبت به شرایط هر فرد یا کشوری متغیر باشد. بنابراین برای اطمینان از مدارک مورد نیاز از سفارت کشور مورد نظر جویا شوید.

مزایای این ویزا

ویزای شینگن برای افرادی که متقاضی سفر به کشور مختلف اروپایی و یا به طور کلی کشورهای شینگن هستند بسیار مناسب است. اگر متقاضی این نوع ویزا را نداشته باشد برای هر بار سفر به کشورهای عضو شینگن نیاز دارد تمامی مدارک خود را آماده و ترجمه کرده، هزینه و زمان بسیاری برای شخص خواهد داشت.

همچنین گرفتن وقت سفارت کشور مقصد نیز بسیار وقت گیر است. بنابراین با داشتن ویزای شینگن بسیاری از این قبیل مشکلات براحتی برطرف خواهد شد. این نوع از ویزا به پاسپورت افراد اعتبار ویژه ای می دهد و باعث سهولت در روند اخذ ویزای کشورهای دیگر شود.

دلایل ریجکت شدن ویزای شینگن

درخواست ویزای شینگن ممکن است بر اساس نظر و صلاحدید افسر پرونده رد و یا به اصطلاح ریجکت شود. بنابراین مسئله اصلی شناسایی علل اصلی مواردی است که باعث ریجکت شدن ویزای شینگن می شود. در ادامه به چند دلیل اصلی رد شدن ویزای شینگن اشاره خواهیم کرد.

شینگن

۱-عدم ارائه دلیل محکم و قانونی جهت بازگشت به کشور

۲-نداشتن سفر به خارج از کشور

۳-فعالیت های جنایتکارانه در گذشته و یا هم اکنون

۴-ارائه نکردن بیمه درمانی معتبر

۵-داشتن گذرنامه نامعتبر

۶-نداشتن هدف مشخص و مورد تائید برای سفر

۷-نداشتن تمکن مالی و قادر نبودن تأمین هزینه های سفر

۸-ارائه مدارک جعلی

۹-نداشتن نامه اشتغال به کار و یا نامعتبر بودن مرجع ارائه این گواهی

۱۰-توضیحاتی که ناکافی و غیر قابل قبول است برای اقامت

۱۱-داشتن پاسپورت آسیب دیده

۱۲-ارائه دادن مدارک جعلی

متقاضیان اخذ ویزای شینگن جهت کسب اطلاعات بیشتر و چگونگی دریافت این ویزا می توانند با مشاورین مؤسسه آریاناپارس در ارتباط باشند.

5/5 ( 1 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *