پادکست مقاله بورسیه ایتالیا

شرایط اخذ بورسیه استانی ایتالیا و سایر بورسیه های دانشگاههای ایتالیا

با توجه به سیستم آموزشی پیشرفته و دانشگاه های معتبر دارای رنکینگ بالا در سطح جهان، کشور ایتالیا هرساله میزبان دانشجویان فراوانی از سرتاسر جهان است. یکی از دغدغه های تمام دانشجویان که در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی می باشد. اخذ بورسیه جهت تحصیل برای دانشجویان امری بسیار مهم محسوب می گردد، بورسیه ایتالیا در انواع متنوع و اشکال گوناگون ارائه می گردد.

دریافت بورسیه تحصیلی ارتباط مستقیم با رزومه تحصیلی افراد دارد، در حال حاضر دریافت بورسیه ایتالیا شرایط بسیار مناسب تر و راحت تری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دارد، ایتالیا در انواع مختلف و با شرایط متنوع به دانشجویان بورسیه ارائه می دهد، از این رو دانشجویان بسیاری هرساله برای ادامه تحصیل با شرایط مناسب به این کشور سفر می نمایند.

جهت کسب اطلاعات کامل و دقیق در مورد شرایط تحصیل در ایتالیا از شما دعوت می نماییم به وب سایت آریاناپارس مراجعه فرمایید و مطلب تحصیل در ایتالیا را مطالعه نمایید.

دلایل ارائه بورسیه ایتالیا

در حال حاضر بورسیه ایتالیا به روش های مختلفی ارائه می گردد، دولت ایتالیا دلایل و اهداف گوناگونی جهت حمایت از دانشجویان دارد. بدون شک یکی از مهم ترین دلایل ارائه بورسیه به دانشجویان از سوی دولت ایتالیا تحقق سیاست های دولت این کشور جهت حمایت مالی و تحصیلی از دانشجویان مستعد در راستای پرورش و گسترش نیروی کار جوان و تحصیل کرده و به کار گیری فارغ تحصیلان دانشگاهی در بازار کار ایتالیا می باشد.

بورسیه ایتالیا

البته اهداف دیگری نیز برای ارائه بورسیه ایتالیا به دانشجویان وجود دارد، به طور مثال هدف از اعطای بورسیه استانی ایتالیا صرفاً تسهیل در امر زندگی دانشجویی دانشجویان کم درآمد و کمک مالی به دانشجویانی است که در تامین هزینه های تحصیلی و زندگی خود با مشکلات مالی روبرو هستند. متقاضیان این نوع بورسیه را عمدتا دانشجویان کشورهای جهان سوم یا کشورهایی با درآمد اقتصادی پایین تشکیل می دهند.

انواع بورسیه ایتالیا

به طور معمول بورسیه ایتالیا به ۳ روش ارائه می گردد، بورسیه استانی، بورسیه دولتی و بورسیه دانشگاهی که با توجه به وضعیت مالی و رزومه تحصیلی افراد امکان ارائه بورسیه به دانشجویان متقاضی فراهم می باشد. در ادامه به معرفی بورسیه های ایتالیا خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

برای آشنایی با انواع بورسیه های تحصیلی این مطلب را مطالعه نمایید: بورسیه تحصیلی

بورسیه استانی ایتالیا (DSU)

بورسیه استانی ایتالیا (DSU) بخش عمده‌ای از هزینه‌های تحصیل در ایتالیا را تأمین می‌کند. این بورسیه به دانشجویانی تعلق دارد که مشکل مالی دارند و پرداخت هزینه‌های دانشگاه برایشان دشوار است. میزان این کمک هزینه و قوانین و مقررات مربوط به آن، در همه استان‌ها تقریباً یکسان است.

بورسیه استانی

در سال مبلغی حدود ۵۰۰۰ یورو به دانشجویان پرداخت می‌شود که دریافت آن مستلزم ارائه و تأیید مدارکی است که وضعیت مالی فرد دانشجو و خانواده‌اش را مشخص می‌کند. میزان درآمد (فیش حقوقی) سرپرست دانشجو و اجاره‌نامه از جمله این مدارک هستند. ضمن اینکه دانشجویانی که از مزایای این بورسیه بهره مند می شوند متعهد می‌ گردند تعداد مشخصی واحد درسی (حداقل ۲۰ واحد) را در سال پاس کند.

معمولاً بورسیه‌ی استانی در دو قسط پرداخت می‌شود که پرداخت قسط دوم، زمانی صورت می پذیرد که دانشجو واحدهای مشخص‌شده را پاس کرده باشد، این تنها تعهدی است که دانشجو در قبال دریافت این بورسیه می‌پذیرد. اگر دانشجو واحدهای مشخص‌شده را پاس نکند، باید قسط اول را پس دهد.

بورسیه دولتی ایتالیا

بورسیه دولتی ایتالیا از سوی دولت ایتالیا برای دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ایتالیا و شهروندان ایتالیایی که در خارج از این کشور مشغول به تحصیل هستند ارائه می گردد. مزایایی این بورسیه شامل شهریه‌ی دانشگاه، بیمه‌ی سلامت و خرج زندگی ماهانه است. این رقم برای سال ۲۰۱۸، ماهی ۹۰۰ یورو بوده است.

دولتی

معمولاً ابن بورسیه به رشته ها و مقاطع مشخص شده تعلق می گیرد که شامل آیتم های زیر می باشد:

 • کارشناسی ارشد
 • رشته‌های دانشگاهی هنری، موسیقی و رقص (AFAM)
 • دکتری (PhD)
 • پژوهش تحت نظر استاد راهنما (Progetti in co-tutela)
 • رشته‌‌ های زبان و فرهنگ ایتالیایی

جهت ثبت نام برای دریافت این نوع بورسیه دوره های زمانی ۳، ۶ و ۹ ماهه وجود دارد، شرایط سنی جهت استفاده از این بورسیه برای رشته‌ های کارشناسی ارشد، AFAM و زبان و فرهنگ ایتالیا، تا سقف ۲۸ سال، رشته‌ های دکتری ۳۰ سال و رشته‌ های پژوهشی ۴۰ سال است.

بورسیه دانشگاهی ایتالیا

بورسیه دانشگاهی ایتالیا از سوی دانشگاه های این کشور به دانشجویان متقاضی ارائه می گردد، قوانین و مقررات جهت ارائه این بورسیه ها برای هر دانشگاه متفاوت می باشد. در حال حاضر اکثر دانشگاه های ایتالیا به دانشجویان واجد شرایط بورسیه ارائه می نمایند از مشهورترین دانشگاه های این کشور که بورسیه های متنوعی ارائه می نمایند به دانشگاه های پلی تکنیک میلان، بوکونی، بولونیا، پلی تکنیک تورین، کاتولیکا و … می توان اشاره نمود.

دانشگاهی

دانشگاه های ایتالیا با توجه به شرایط و رزومه تحصیلی دانشجویان بورسیه ارائه می دهند، این بورسیه ها مزایا و شرایط متفاوتی دارند به طور مثال در بعضی از موارد فقط تحصیل دانشجو رایگان خواهد بود و در بعضی از موارد جدا از هزینه تحصیل هزینه زندگی دانشجو نیز پرداخت خواهد شد.

شانس اخذ بورسیه

با توجه به سیاست های اجرا شده توسط دولت ایتالیا در حال حاضر شانس اخذ بورسیه در کشور ایتالیا نسبت به سایر کشورها بیشتر است، از این رو سالانه دانشجویان بسیاری برای دریافت بورسیه ایتالیا اقدام می نمایند. روش های متنوع جهت ارائه بورسیه به دانشجویان باعث گردیده افرادی که از رزومه تحصیلی بسیار درخشانی برخوردار نیستند هم قادر به اخذ بورسیه گردند.

زمان اقدام جهت اخذ بورسیه

برای دریافت بورسیه ایتالیا ملزم به ثبت نام در زمان تعین شده هستید. با توجه به تنوع روش های ارائه بورسیه از سوی ایتالیا زمان ثبت نام برای هر یک از این بورسیه ها متفاوت خواهد بود.

زمان

رای ثبت نام جهت اخذ بورسیه استانی ایتالیا دانشجویان از اوایل مرداد ماه تا اواخر شهریور ماه فرصت خواهند داشت، برای بورسیه های دیگر نیز با توجه به ددلاین دانشگاه ها متقاضیان می توانند جهت ثبت نام اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه ایتالیا

برای دریافت بورسیه ایتالیا روش های گوناگونی وجود دارد، با توجه به بورسیه مورد نظر دانشجویان ملزم به ارائه مدارک مختلفی می باشند.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه رقابتی دانشگاه های ایتالیا

 • ریز نمرات و مدرک پایین تحصیلات مقاطع قبلی متقاضی
 • مدرک زبان: آیلتس یا b2 ایتالیایی
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
مدارک

همانطور که اشاره شد معدل بالا، مقالات معتبر، توصیه نامه از اساتید برجسته، انگیزه نامه قوی و مدرک زبان با نمره بالا تاثیر بسیار بالایی در اخذ بورس رقابتی دانشگاه های ایتالیا را دارد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورس استانی ایتالیا به شرح ذیل می باشد

 • شناسنامه سرپرست خانواده
 • فیش حقوقی به نام سرپرست خانواده
 • مدرک زبان: آیلتس یا b2 ایتالیایی
 • اجاره نامه به نام سرپرست خانواده
 • اقرارنامه : سندی که در آن تعداد افراد تحت سرپرستی سرپرست خانواده ذکر شده است.

برای دریافت بورسیه استانی ارائه مدارکی که اثبات کند شما برای پرداخت هزینه های تحصیل مشکل دارید شانس شما را افزایش خواهد داد.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار  آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  برچسب‌ها:

  دیدگاه ها

  110 پاسخ به “بورسیه استانی ایتالیا و سایر بورسیه های دانشگاههای ایتالیا”

  1. Hofel گفت:

   یعنی اگه کسی ۳۲ یا ۳۳ سالش باشه برای دکترا نمی تونه اقدام کنه؟!

   • author15 گفت:

    سلام
    معمولا برای تحصیل تو مقطع دکتری محدودیت سنی ندارید و باید دارای رزومه علمی قوی، مقاله ISI ، توصیه نامه از استید دانشگاه مبدا و مدرک زبان انگلیسی داشته باشین تا بتونید برای دوره دکتری به صورت فول فاند اقدام کنید.

  2. ملیکا حسین زاده گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   من الان دانشجوی کارشناسی معماری هستم و برای کارشناسی ارشد میخوام بورسیه ایتالیا رو بگیرم
   مدرک زبان ندارم و ایتالیایی هم بلد نیستم اما تو ۲ سالی که وقت دارم میتونم اقدام کنم برای یادگیری
   سوال من اینه که برای بورسیه حتما باید تمکن مالی داشت؟ اگر تمکن مالی پایین باشه بورسیه تعلق نمیگیره بهم؟ و چند درصد امکان قبولی رو دارم؟ در ضمن معدلم هم بالا بوده
   میتونم با ارائه یک پروژه شانس قبولیم رو بیشتر کنم؟

   • author14 گفت:

    با سلام و احترام
    برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه تمکن مالی الزامی می باشد. برای در یافت بورسیه DSU باید فیش حقوقی مبنی بر درآمد پایین را همراه سایر مدارک به سفارت ارائه نمایید و همچنین برای تحصیل در ایتالیا ارائه مدرک زبان آیلتس ۶٫۵ و یا B2 ایتالیایی الزامی است.

  3. افکاری گفت:

   با سلام
   برای تمکن مالی که فرمودین ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو به یورو دولتی حساب کنیم؟ و یه سوال دیگه اینکه من پدرم شغلشون آزاده از چه طریق می تونم در آمد سالانشون رو بگیرم؟

  4. امیر گفت:

   سلام.
   تمکن مالی برای ویزای تحصیلی چقدر هست؟
   ایکه میگین گردش مالی
   شاید داخل حساب اون مقدار وجه وجود داره
   اما خب منتقل نشده
   راهی هست؟

  5. Hassan jahani گفت:

   سلام عرض میکنم
   آیا با توجه به بورس استانی و تعلق گرفتن آن
   باز هم نیاز به اثبات تمکن مالی داریم؟
   اگر کسی کم درامده چطور باید تمکن مالیشو اثبات کنه وقتی پولی نداره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    برای اخذ ویزای تحصیلی به تمکن مالی نیاز هست. در صورت عدم نامه بانکی به سفارت شانس بسیار پایینی برای دریافت ویزا خواهید داشت.

  6. مرضیه گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   من بشدت علاقه دارم که بورسیه تحصیلی ایتالیا رو دریافت کنم
   معدل کل بالای نوزده دارم و درحال حاضر دانشجوی مامایی آزاد هستم. مدرسه استعدادهای درخشان بودم و توی انواع جشنواره و مسابقات هم دستی داشتم.
   آیلتس ندارم ولی.
   چجوری باید اقدام کنم نسبت به گرفتن پذیرش.
   شرایط اقتصادی خیلی مناسبیم ندارم که به طور آزاد وارد دانشگاه بشم برای همین گرفتن بورسیه خیلی مهمه
   ممنون

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت سوابق آموزشی به همراه مدرک زبان می توانید برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام نمایید و از بورسیه های این کشور بهره مند شوید

  7. مریم گفت:

   ممنون از جوابتون .
   باید شخصا تو خاک ایتالیا اقدام کنیم ؟ امکانش نیست کسی اونجا به نمایندگی از ما اقدام کنه؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    پس از اخذ پذیرش و ویزا می توانید برای بورسیه تحصیلی اقدام نمایید. در صورت اقدام از جانب موسسه آریاناپارس این خدمات صورت می پذیرد.

  8. مریم گفت:

   سلام . مرسی از مطالب جامع و خوبتون .
   برای دریافت بورسیه ی DSUباید حتما آیلتس داشته باشیم ؟ اگر مقاله به زبان انگلیسی داشته باشیم کافی نیست ؟
   و اینکه سایت مشخصی برای درخواست این بورسیه وجود داره یا باید با خود دانشگاه ها مکاتبه کرد ؟
   سوال آخر هم در مورد تمکن مالی دارم که باید حتما مقدار قابل توجه چند صد میلیونی توش پول باشه تا قبول کنند ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    برای اخذ بورسیه ایتالیا باید از طریق اداره بورس در کشور ایتالیا اقدام کنید یعنی بورس شما زمانی حتمی خواهد شد و یا رد خواهد شد که در خاک ایتالیا باشید.
    نزدیک به ۱۰۰۰۰ یورو گردش مالی احتیاج دارید به مدت ۳ ماه. مانده حساب برای ایتالیا آنقدر مهم نیست که گردش مهم است. برای اخذ بورسیه نیازی به مدرک زبان ندارید ولی برای پذیرش دانشگاه احتیاج دارید.

  9. نسیم گفت:

   با سلام من ۳۹ سالمه و برای لیسانس بورسیه میشم ؟ مدرکم لیسانس اموزش ابتدایی هست . میتونم برای ارشد معماری و طراحی داخلی شرکت کنم ؟در حال یادگیری ایلتس و ایتالیایی هستم

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    برای تغییر رشته شانس بسیار پایینی خواهید داشت و در صورت اقدام برای رشته های مرتبط از شانس بهتری برخوردار می باشید. امکان بورسیه در دانشگاه های ایتالیا میسر می باشد.

  10. maryamamiri گفت:

   سلام
   در صورت گرفتن دیپلم و داشتن مدرک ایتلتس ۶/۵ب بالا
   میتونیم با مدرک دیپلم اقدام کنیم؟یا باید حتما مدرک کاردانی داشته باشیم؟
   یه سوال دیگه
   باید کنکور بدیم تو ایران؟منظورم اینه تاثیری داره تو اخذ بورسیه؟

   خیلی ممنونم که پاسخگو هستین دوست عزیز

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    بله با مدرک دیپلم و داشتن دانش زبان ایتالیایی می توانید برای مقطع لیسانس اقدام نمائید و بورسیه اخذ کنید. کنکور ایران تاثیری در تحصیل در ایتالیا ندارد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *