شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

تامین بودجه تحصیلات تکمیلی

تامین بودجه تحصیلات تکمیلی

یکی از نگرانی های غالب دانشجویان تامین بودجه تحصیلات تکمیلی می باشد. با وجود اینکه بسیاری از کشورها همچنان  افزایش هزینه های تحصیلی را در دستور کار خود قرار داده اند، می توان از روش های مختلف برای کاهش هزینه های تحصیل تلاش کرد. ارگان ها و منابع زیادی برای تامین بودجه تحصیلات تکمیلی دانشجویان وجود دارد که دانشجویان از سراسر دنیا با آشنایی از روش های پرداختی می توانند شانس خود را افزایش دهند. انواع مختلفی از بودجه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی وجود دارد:

 • مبتنی بر شایستگی
 • مبتنی بر نیاز

شایع ترین نوع این بودجه برای فارغ تحصیلان سراسر جهان عبارت اند از:

۱-وزارت آموزش و پرورش کشور مبدا

اولین مکان برای بررسی امکانات مالی، وزارت آموزش و پرورش کشور ایران است. دانشجویان بین المللی ممکن است واجد شرایط تمام برنامه های بودجه دولتی در کشور میزبان نباشند، بنابراین مهم است که ابتدا فرصت های کشور خود را مورد بررسی قرار دهد. در سطح جهانی، کمک های مالی معمولی دولت شامل کمک های مالی، وام ها، بورس تحصیلی اعطا می شود.

۲-دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی

تامین بودجه تحصیلات تکمیلی

بسیاری از دانشگاهها نوعی کمک های مالی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که بستگی به عوامل خاصی مثل شایستگی ندارد و این نوع بورسیه ها به تمامی دانشجویان اعطا می شود.

اطلاعات مالی دانشگاهها معمولاً بصورت آنلاین در دسترس است که باید در سایت رسمی دانشگاه بصورت دقیق مورد بررسی قرار داد، اما به یاد داشته باشید که ضوابط را با دقت بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که تمام شرایط را می توانید، برآورده کنید.

افرادی که برای تامین بودجه تحصیلات تکمیلی اقدام می کنند باید به هر پروژه تحقیقاتی، رویدادهای علمی، مقالات یا کنفرانس هایی که به آنها کمک کرده اند توجه کنند و همچنین در مورد برنامه های تحقیقاتی آینده شرکت کنند.

۳-بورس های تحصیلی

بورس های تحصیلی معمولاً بر اساس شایستگی تحصیلی هر فرد مورد عنایت قرار می گیرد، گرچه بسیاری از بورس های تحصیلی تخصصی وجود دارد که کشور مورد نظر متناسب با خواسته های خود ارائه می دهد. به عنوان مثال بورس تحصیلی ورزشی برای ورزشکاران به خصوص در ایالات متحده رواج دارد.

مؤسسه مهاجرتی آریاناپارس برای آن دسته از متقاضیان که بدنبال فرصت های بورسیه های تحصیلی می باشند، گروهی را در تلگرام راه اندازی کرده است که این دسته از افراد می توانند با بورسیه های موجود آشنا شوند.

۴-کمک های آموزشی و تحقیقاتی

کمک های تحصیلی برای دانشجویانی است که به نقش های پژوهشی بیشتر کمک می کنند و شامل رشته های مدیریتی مثل MBA و موضوعات STEM یا علوم پایه نمی باشد. دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی هستند، موظف به انجام فعالیت های مشخص شده و یا تحقیقاتی هستند که مشخص است.

بصورت معمول دانشجویان ایرانی شانس بسیار پایینی در این زمینه دارند تا از بورسیه های تحقیقاتی بهره مند شوند زیرا کارهای پژوهشی در مقطع کارشناسی که بصورت کلی انجام نمی شود و در مقطع کارشناسی ارشد در برخی موارد به چشم می خورد. فلذا دانشجویان برای مقطع دکترا شانس اخذ این بورسیه را دارند.

۵-خیریه ها، اعتمادها و گروه های خاص

خیریه ها و گروه های خاص اغلب بخش هایی از بودجه خود را برای تامین هزینه تحصیلات تکمیلی اختصاص می دهند، که در این نوع بورسیه ها معمولاً دانشجویان کم بزاعت، هدف گذاشته می شوند. کشور ایتالیا این نوع بورسیه را به دانشجویان جهان سوم همانند ایران اعطا می کند. بورسیه DSU یکی از مطرح ترین طرح های کمک آموزشی این دسته از کمک های تحصیلی است.

۶-مشارکت کارفرمایان

تامین بودجه تحصیلات تکمیلی

اگر پس از یک دوره کاری، تحصیلات تکمیلی خود را آغاز کنید، ممکن است بتوانید کارفرمای خود را به حمایت از تحصیلات خود متقاعد کنید. اکثر شرکت ها از آموزش و توسعه کارکنان حمایت می کنند و ممکن است حتی یک بودجه را برای توسعه شخصی و حرفه ای کارکنان خود اختصاص دهند.

حرفه هایی که نیاز به تحصیل بیشتر دارند بطور کامل واجد شرایط می شوند که از آن دسته رشته ها می توان به حسابداران، معماران، مهندسین، وکلا و معلمان اشاره کرد. کارفرمایان در صورت درخواست شما بیشتر راغب به انجام این کار می شوند، اگر شما نشان دهید که هدف شما ارتقاء توانایی های شما در محل کار، پیشرفت چشم انداز و یا توسعه بلند مدت در شرکت است، کارفرمایان با این خواسته موافقت می کنند. اگر این مسیر را در سر می پرورانید، ممکن است لازم باشد قراردادی را امضاء کنید که به مدت مشخصی پس از فارغ تحصیلی در شرکت خدمت کنید.

۷-وام های دانشجویی

وام های اختصاصی دانشجویان معمولاً نرخ بازپرداخت کمتری را نسبت به سایر وام های موجود دارد. این نکته بدین صورت است که این دسته از وام ها در کشور آمریکا بسیار رایج می باشد و دانشجویان در کشور انگلستان مسیر سخت تری را برای اخذ وام های دانشجویی طی می کنند. دولت انگلستان وام هایی را برای دانشجویان در نظر گرفته است که تا دو سال تحصیل و برخی هزینه های زندگی را پوشش می دهد و شرایط بازپرداخت انعطاف پذیرتری نسبت به سایر وام ها دارد.

۸-شورای پژوهش ملی

شوراهای پژوهش ملی در همه ی کشورها بخشی از بودجه های خود را به دانشجویان خاص پرداخته است که معیارهای شخصی را در نظر می گیرند. نحوه درخواست از طریق دانشگاه مورد نظر می باشد نه بطور مستقیم از طریق شورای پژوهش ملی تأمین مالی ممکن است پوشش جزئی یا کامل هزینه های تحصیل و زندگی باشد. لازم بذکر است که رقابت در این بخش بسیار است و باید از زمینه تحصیلی خود متخصص باشید.

گزینه های جایگزین برای بودجه فارغ تحصیلان

در حالی که گزینه های بودجه برای فارغ تحصیلان زیاد است ولی برخی از دانشجویان نمی توانند از این شرایط بهره مند شوند و در این رقابت موفق نمی شوند. از همین رو گزینه های جایگزین را مورد بررسی قرار دهیم:

۱-وام های دوستانه

یکی از روش های معمول برای تامین بودجه تحصیلات تکمیلی استفاده از وام های دوستانه می باشد که دانشجویان می توانند از اقوام و خانواده خود دریافت کنند و پس از مدتی بصورت ماهیانه عودت دهند.در ارتباط با وام ها معمول بهره کمتری را پرداخت می کنید و متناسباً مراحل کمتری را باید طی کنید.

۲-مشاغل دانشجویی

تامین بودجه تحصیلات تکمیلی

اگر مقصد دارید برای تامین بودجه تحصیلات تکمیلی خود از کار دانشجویی استفاده کنید، به یاد داشته باشید که هر کشوری قوانین مخصوص به خود را دارد و محدودیت هایی را اعلام می کند. محدودیت های معمول شامل ساعات کار محدود در طول دوره زمانی و قواعد در مورد اینکه آیا می توانید کار خارج از محوطه دانشگاه و یا نیاز به چارچوب محل کار در دانشگاه است.

برای مثال، دانشجویان بین المللی در کشور کانادا برای تامین بودجه تحصیلات تکمیلی خود باید مجوز کار خارج از دانشکده را دریافت کنند. اکثر دانشگاه ها فرصت های زیادی را برای کار نیمه وقت فراهم می کنند از جمله کار در یک فروشگاه و یا کافه، در اتحادیه دانشجویی به عنوان برگزار کننده یا کمکی در حوزه های دانشگاه، در یک نقش اداری یا به عنوان یک معلم یا مشاوره دانشجویی.

پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشور ها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است. ولیکن تجربه ارزشمند وکلای مؤسسه مهاجرتی آریاناپارس برقراری ارتباط یا عوامل مشابه می باشد.

۳-تحصیلات نیمه وقت

شما همچنین می توانید برای تحصیلات نیمه وقت اقدام کنید و در این دوره ها شرکت کنید که این نکته بدین معناست که هزینه های تحصیل شما در طول یک دوره طولانی تر می شود و گسترش پیدا می کند و در بازه های زمانی بیشتر پرداختی را انجام دهید. در این روش زمان بیشتری را برای کار کردن دارید و می توانید بصورت تمام وقت مشغول به کار شوید و هزینه های تحصیل خود را پوشش دهید. برای بررسی راه های مختلف موجود برای دانشجویان بین المللی، برخی از منابع اختصاص یافته برای کشور های مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

۱-کشور استرالیا

 • کمک هزینه تحصیلی دولت استرالیا
 • برنامه AusAID برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه
 • بورسیه های تحصیلی بین المللی بر احتساب شایستگی فردی

۲-کشور کانادا

 • امور خارجه، تجارت و توسعه کانادا(DFATD) که به دانشجویان بین المللی می دهد.
 • انجمن دانشگاه ها و کالج های کانادا (AUCC) که به شهروندان کانادایی می دهد.
 • بورسیه تحصیلی رقابتی فارغ تحصیلان از شورای تحقیقاتی مثل (CIHR)(NSERC)
 • وب سایت های رسمی دانشگاه ها

۳-تامین بودجه تحصیلات تکمیلی کشور فرانسه

 • بورسیه تحصیل ایفل که برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای بین المللی از وزارت خارجه فرانسه(MESR)
 • دانشجویان دکترا می توانند برای تحصیلات پژوهشی کنوانسیون صنعتی(CIFRE) در خواست کمک کنند.
 • بورس تحصیلی منطقه ای از وب سایت مجله Conseil Regional
 • بورسیه از طریق (CNOUS)
 • وب سایت رسمی دانشگاه ها

۴-کشور آلمان

 • سایت DAAD که بزرگترین مرجع آنلاین کشور آلمان است
 • سازمان های تامین مالی مانند بنیاد هینویچ بول
 • کمک هزینه تحصیلی (KAAD) که برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه است
 • برخی از کمک های مالی و وام های فدرال

۵-تامین بودجه تحصیلات تکمیلی کشور انگلستان

 • فرصت های بورسیه از هفت شورای پژوهشی ( AHRC، BBSRC، EPSRC و …)
 • دانشجویان علمی از سازمان ها و مؤسسات خیریه مانند Canceruk
 • کمک های مالی از طریق شورای بریتانیا از جمله کمک های اراسموس و صندوق بورسیه تحصیلی
 • بورسیه تحصیلی مشترک کشورهای مشترک المنافع
 • بورسیه تحصیلی مارشال فقط برای دانشجویان آمریکایی

۶-تامین بودجه تحصیلات تکمیلی کشور آمریکا

 • مؤسسه آموزشی بین المللی(IIE)
 • کمک های پژوهشی از سوی سازمان های دولتی مانند بنیاد ملی علوم
 • انجمن آمریکایی(AAUW) که برای دانشجویان خانم بین المللی است
 • بورسیه مخصوص دانشجویان یونانی

مهمترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، مؤسسه مهاجرتی آریاناپارس با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *