راهنمای جامع تحصیل در انگلیس

تحصیل در انگلستان بدون تردید یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور محسوب می شود. انگلستان از بالاترین سطح کیفیت آموزشی و امکانات رفاهی به همراه دانشگاه های فوق العاده معتبر برخوردار است، از این رو هیچ جای تعجبی ندارد که انگلستان همواره در بین ۳ کشور برتر جهان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی قرار دارد.

دانشگاه های انگلیس طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را به بهترین شکل ارائه می نمایند، مدت زمان لازم جهت اخذ مدارک آکادمیک در انگلستان نسبت به اغلب کشورهای جهان کم تر است، در واقع دانشجویان در انگلستان می توانند مدرک کارشناسی خود را در ۳ سال و کارشناسی ارشد را تنها در یک سال دریافت نمایند، این بازه زمانی قطعاً باعث کاهش چشمگیر هزینه های دانشجویان بین المللی خواهد شد. علاوه بر این دانشگاه های انگلستان بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی بسیار متنوع و فراوانی را ارائه می نمایند که دانشجویان بین المللی به راحتی می توانند از این شرایط بهره مند گردند، در ادامه این مطلب با شرایط تحصیل در کشور انگلستان بیشتر آشنا خواهیم شد.

شرایط تحصیل در انگلستان

انگلستان همواره یکی از مقاصد محبوب متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور به شمار می رود. از دلایل محبوبیت تحصیل در انگلستان که می توان به آنها اشاره نمود، بالا بودن سطح علمی و رنکینگ دانشگاه های این کشور است.

دانشگاه های انگلستان همواره جزو برترین دانشگاه های جهان از لحاظ کیفیت آموزش و امکانات شناخته می شوند. در جدیدترین رتبه بندی سایت Qs در سال ۲۰۲۱ تعداد ۹۱ دانشگاه انگلستان در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

 

سیستم آموزشی انگلستان

انگلستان دارای نظام آموزشی یکپارچه و منظمی است. سیستم آموزشی انگلستان در مقاطع دانشگاهی با اغلب کشورهای جهان تفاوت های دارد، به طور مثال طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در اکثر کشورهای جهان ۲ ساله است، در حالیکه در انگلستان این مقطع تحصیلی ۱ ساله می باشد. به طور کلی سیستم آموزشی انگلستان شامل مقاطع پیش دبستانی تا دکترا می باشد.

تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه انگلستان

تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان در بهترین مدارس خصوصی و دولتی انگلستان میسر است و این کشور برای از بین بردن دغدغه خانواده ها در رشد و تربیت دانش آموزان در محیطی بیگانه، شرایط مطلوبی را فراهم نموده است. خوابگاه های دانش آموزی با امکانات پیشرفته، تهیه غذای اسلامی و حلال، فراهم کردن بستر نظارت مستمر اولیا بر روند تحصیلی و زندگی دانش آموز و … از امکانات قابل توجهی است که کشور انگلستان جهت بهبود و ارتقا سطح کیفی زندگی در حین تحصیل برای دانش آموزان تدارک دیده است.

تحصیل در انگلستان مقطع مدارس

کودکان در کشور انگلستان از ۳ سالگی وارد دوره های پیش دبستانی می شوند. این دوره ها در ارتباط با تقویت کودکان در زمینه های مختلف نظیر برقراری روابط اجتماعی، آمادگی کودکان برای ورود به مدرسه، استقلال طلبی و … برگزار می گردد.

سن شروع تحصیل در مدارس انگلستان ۵ سالگی می باشد، البته این امکان برای والدین وجود دارد که کودک خود را در ۴ سالگی در مدرسه ثبت نام نمایند. طول دوره مقطع تحصیلی در دبستان ۶ سال است و هزینه های تحصیل در دبستان های انگلستان سالیانه بین ۱۵ تا ۲۰ هزار پوند می باشد.

تحصیل در انگلستان مقطع دبیرستان

هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان در دوره دبیرستان سالیانه حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار پوند انگلستان است که این هزینه شامل هزینه مدرسه، خوابگاه، غذا، بیمه و … می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
دانشگاه های انگلستان

گفتنی است که دانش آموزان پس از سپری کردن دوره دبیرستان در انگلستان امکان ورود به بهترین دانشگاه های این کشور را خواهند داشت، با توجه به درآمد قشر تحصیل کرده در کشور انگلستان که به میزان ۵ تا ۶ هزار پوند به صورت ماهیانه می باشد، صرف این هزینه جهت تحصیل فرزندانتان در انگلستان، سرمایه گذاری بسیار ارزشمندی در راستای آینده آنها می باشد.

گواهی عمومی آموزش متوسطه (GCSE) انگلستان

گواهی عمومی آموزش متوسطه در برخی از دانشکده‌ها همچون بلربیز و برایتون به افراد ۱۳ ساله فرصتی را می دهد که بتوانند برای ورود به دانشگاه آمادگی لازم را کسب کنند. دوره GCSE معروفترین دوره برای دانش آموزانی است که قصد تحصیل در دوره متوسطه را دارند و در کشورهای دیگر مورد تایید است. برای شروع این دوره دانش آموزان باید سن بین ۱۳ تا ۱۶ سال داشته باشند. پس از اتمام این دوره می توانید برای دو دوره شرکت کنید: Foundation یا A-level. دوره های GCSE در سپتامبر و ژانویه هر سال شروع می شود.

دانش آموزان این مقطع می توانند با توجه به علاقه خود ۴ عنوان درسی را انتخاب کنند و در امتحانات این درس ها شرکت کنند. دانش آموزانی که کلاس دهم در ایران را گذرانده اند تعیین سطح اولیه می شوند. اگر سطح علمی آنها به مقداری بود که بتوانند دوره A-Levels را آغاز کنند دیگر نیاز نیست در دوره های GCSE حاضر شوند.

دوره A-level در انگلستان

دوره A-level دوره اصلی برای دانش آموزان در انگلستان برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی است. طول این دوره دو سال است و حداقل سن برای ورود به این دوره ۱۶ سال تمام است. در سال اول این دوره معمولا ۴ تا ۵ درس توسط دانش آموزان انتخاب می شود و در سال دوم ۳ تا ۴ درس را انتخاب می کنند. در پایان دو سال دانش آموزان در امتحان ورودی دانشگاه های ممتاز انگلستان شرکت می کنند. نمره هر درس از ۴ می باشد که در کل باید ۸ درس را امتحان دهند.

دوره FOUNDATION در انگلستان

این دوره نیز مانند دوره A-level دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه های برتر انگلیس است. Foundation یک دوره ۱۲ ماهه است که شامل سه ترم تحصیلی است که در سپتامبر و ژانویه هر سال شروع می شود. تفاوت A-level با Foundation در سن و سطح تحصیلات دبیرستانی است. حداقل سن برای ورود به این دوره ۱۷ سال تمام است و نیاز به دیپلم سه ساله دبیرستان دارد. برای ورود به دوره Foundation نیاز به حداقل نمره ۵ آیلتس دارید. ترم اول و دوم شامل دروس زبان و IT است و ترم دوم ۴ عنوان از دروس اختصاصی بر حسب نوع رشته دانشگاهی را در بر می گیرد.

تحصیل در انگلستان مقطع کارشناسی

صدها دوره کارشناسی موجود در مجموعه ای از دانشگاه ها، در موضوعات مختلف وجود دارد. مقطع کارشناسی به طور کلی به چهار نوع تقسیم می شود:

 • لیسانس هنر (BA)
 • لیسانس علوم (کارشناسی)
 • لیسانس آموزش (BEd)
 • لیسانس مهندسی (BEng)

دوره کارشناسی در کشور انگلستان سه ساله است، در حالیکه این دوره در اکثر کشورهای جهان ۴ ساله می باشد. در کنار مزیت های متنوع تحصیل در انگلستان این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است و توجه دانشجویان فراوانی را جهت تحصیل در این کشور به خود جلب می نماید. افراد متقاضی برای ورود به دوره کارشناسی به مدرک زبان IELTS با نمره ۵٫۵ -۶ نیاز خواهند داشت. گفتنی است دانشجویان متقاضی اخذ پذیرش در مقطع لیسانس در کشور انگلستان مجوز داشتن همراه در این مقطع را نخواهند داشت.

این مطلب را از دست ندهید
پذیرش ارشد مجدد یا دکتری

تحصیل در انگلستان مقطع کارشناسی ارشد

بدون شک تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان می تواند دریچه رو به موفقیت و تحقق آرزوهای افراد محسوب گردد. طول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان بر خلاف اغلب کشورهای جهان ۱ ساله است. با توجه به کیفیت بالای سیستم آموزشی انگلستان و اعتبار فوق العاده دانشگاه های این کشور، دانشجویان بین المللی که موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در انگلستان می شوند فرصت دست یابی به موقعیت های شغلی بسیار مناسب با درآمد بالا را خواهند داشت که در این صورت امکان اخذ اقامت دائم و شهروندی انگلستان نیز برای فرد و خانواده وی به راحتی میسر خواهد بود.

هر متقاضی برای تحصیل در این دوره باید مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره ۶-۶٫۵ را داشته باشد. اما برای کسانی که این نمره IELTS را ندارند اصلا جای نگرانی نیست زیرا دوره های ویژه ای برای کسانی که نمره ۵٫۵ را دارند فراهم شده که به دوره Pre-master و یا Pre-sessional شناخته می شوند، این دوره ها نه تنها برای افرادی است که نیاز به کسب نمره زبان بالاتری دارند بلکه مناسب برای علاقه مندانی است که قصد دارند رشته تحصیلی خود را تغییر دهند و می توانند به راحتی با گذراندن این دوره ۶ ماهه برای فوق لیسانس اقدام کنند.

از دیگر مزایای قابل توجه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اجازه ورود همراه دانشجو (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال)  به کشور انگلستان می باشد. در واقع خانواده دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به طور همزمان با وی می توانند وارد این کشور شوند، لازم به ذکر است که همسر فرد متقاضی نیز در انگلستان از اجازه کار تمام وقت برخوردار است.

تحصیل در انگلستان رشته های پزشکی و دندانپزشکی

افرادی که بخواهند در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی ادامه تحصیل دهند، با توجه به دانشگاه موردنظر باید برای امتحان UKCAT یا BMAT مدارک لازم را داشته باشند. افرادی که از ایران می خواهند وارد دوره A-level شوند باید ۱۶ سال تمام و مدرک دوم دبیرستان را داشته باشند.

برای ورود به رشته های پزشکی در انگلستان نیاز به گذراندن ۲ سال در این دوره است. چنانچه شما زیر ۱۷ سال سن داشته باشید به مدرک زبان نیازی ندارید ولی بالای ۱۷ سال باید مدرک آیلتس ۵٫۵ داشته باشید.

تحریریه ی آریاناپارس برای علاقه مندانی که قصد تحصیل در رشته داروسازی را دارند مطالبی با عنوان داروسازی در انگلستان را گردآوری نموده است که با مراجعه به آن می توانید از جزئیات و شرایط تحصیل در این رشته مطلع شوید.

تحصیل در انگلستان مقطع دکترا

معمولاً دانشجویان متقاضی برای اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع دکترا به رزومه تحصیلی قابل توجهی نیاز خواهند داشت. معدل بالای ۱۷، مقالات بین المللی ISI، فعالیت های تالیفی و … شانس افراد را برای جلب نظر دانشگاه و استاد راهنما (Supervisor) جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا افزایش خواهد داد. به طور کلی در تمامی کشورها دوره دکترا دوره ای ۴-۵ ساله است اما بدلیل نظام آموزشی متفاوت حاکم در انگلستان طول دوره دکترا ۲٫۵-۳ سال است. کسانی که چه در انگلستان و یا هر کشور دیگری در مقطع فوق لیسانس فارغ التحصیل شده باشند می توانند برای پذیرش در این دوره اقدام کنند. مدرک زبان مورد نیاز برای دوره دکترا IELTS 7-6.5 است.

این مطلب را از دست ندهید
مهندسی هوافضا

دوره Pre-PhD در انگلستان

یک دوره فوق‌العاده در انگلستان قبل از مقطع دکترا وجود دارد به نام Pre-PhD ، این دوره ۶ ماهه برای کسانی که proposal تا به حال ننوشته اند و دانش زیادی در این رابطه ندارند و در مورد مقاله نویسی هم تجربه ای ندارند، دوره ای بسیار مفید است و با گذراندن این دوره می توانند مقطع دکترا را به نحو احسن بگذرانند.

علاقه مندان به تحصیل در مقطع دکترا می توانند به واسطه انجام ۳۰ ساعت کار در هفته بخش قابل توجهی از هزینه های خود را پوشش دهند، چه بسا که دوره دکترا بهترین موقعیت کاری را برای افراد دارد و با همکاری با اساتید دانشگاه می توانند این دوره تحصیلی را شبیه به دوره کاری سپری نمایند. داشتن همراه (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) در دوره دکترا مانند دوره کارشناسی ارشد میسر است و گذشته از اجازه کار تمام وقت به همسر دانشجو فرزندان وی نیز می توانند به راحتی از نظام آموزشی پیشرفته انگلستان استفاده کرده و به تحصیل بپردازند.

بهترین رشته های تحصیلی در انگلستان

انگلستان یکی از بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی است و به دلیل داشتن شرایط اقتصادی، اجتماعی و رفاهی مطلوب می تواند امکانات ایده آلی را برای داوطلبان مهاجرت تحصیلی فراهم آورد. در ذیل به معرفی تعدادی از بهترین رشته های پر سود و مناسب برای تحصیل در بریتانیا می پردازیم.

از جمله مزایایی که می توان برای مهاجرت تحصیلی به انگلستان برشمرد موارد ذیل است:

 • آموزش با به روزترین متدها و تکنیک ها
 • هزینه های تحصیلی در انگلیس نسبت به آمریکا و سایر مقاصد دنیا مقرون به صرفه تر است
 • دوره های تحصیلی به تناسب نیاز متقاضیان و دانشجویان کوتاه تر است
 • داشتن مسافت کمتر نسبت به سایر کشورهای دنیا با ایران و تبعا پایین آمدن هزینه های تردد
 • فراهم بودن زمینه های کار همزمان با تحصیل در این کشور
 • بالا بودن رتبه علمی دانشگاه ها و مراکز تحصیلی انگلیس
 • اعطای مدارک تحصیلی با درجه اعتبار بالا و متفاوت از سایر مقاصد مهاجرت

رشته پزشکی در انگلستان

پزشکی و دندانپزشکی از پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی در انگلیس هستند و دلیل این امر وجود یکی از پیشرفته ترین و مدرن ترین نظام های پزشکی و درمان در این جزیره اروپایی است.

درآمد بالا و مطلوب و دارا بودن پزشکان و کادر درمان از اعتبار اجتماعی بالا از دیگر مزایای تحصیلی پزشکی انگلیس است.

کوتاه بودن دوره تحصیل برای پزشکی به مدت ۵ سال و دندان پزشکی به مدت ۶ سال

رشته حقوق در انگلستان

تحصیل در رشته حقوق در انگلستان به  دلیل دارا بودن سیستم حقوقی و قضایی پیشرفته و کامل می تواند مزایای بسیاری را برای متقاضیان در این کشور فراهم کند.

از جمله زمینه های فعالیت فارغ التحصیلان رشته حقوق در انگلستان می توان به فعالیت در حوزه وکالت، ژورنالیسم، حقوق کسب و کار و بازار، جرم شناسی، بانکداری و مالی، آموزش،  حقوقی و . . . اشاره نمود.

طول دوره تحصیل رشته حقوق در این کشور برای مقطع کارشناسی بین سه تا چهار سال و در ارشد ۱ سال می باشد.

هزینه تحصیل در این رشته در انگلستان بین ۲۰ الی ۴۰ هزار پوند است.

رشته علوم کامپیوتر در انگلستان

دولت انگلیس با علم به اهمیت رو به رشد علوم و دانش های کامپیوتر در پیشرفت و توسعه زمینه های بسیار مطلوبی را برای متقاضیان تحصیل در این رشته فراهم کرده است.

از جمله زمینه های کاریابی در این رشته در کشور انگلستان می توان مهندسی شبکه آی.تی، مهندسی نرم افزار و سخت افزار را نام برد.

این مطلب را از دست ندهید
ثبت شرکت در انگلستان در سال ۲۰۲۳

هزینه تحصیل این رشته در انگلیس نیز در حدود سالانه ۲۵ هزار پوند می باشد.

رشته های مهندسی در انگلستان

پیشرفت های روزافزون کشور انگلیس در حوزه های عمرانی و مهندسی باعث جذب تعداد بالایی از متقاضیان برای رشته های مهندسی در این کشور شده است.

رشته های مهندسی پرطرفدار این کشور عمران،  برق، مکانیک و پزشکی می باشند.

طول دوره تحصیل در کارشناسی ۳  و در ارشد ۱ سال است و هزینه سالیانه ۳۰ هزارپوند را در بر دارد.

رشته های مدیریت در انگلستان

از آن جایی که انگلستان به عنوان قطب مدیریت راهبردی و اقتصادی در جهان مطرح است تحصیل در رشته های مدیریت زمینه های بسیار مطلوب کاری و درآمدی را برای داوطلبان و علاقمندان ایجاد می کند.

شاخه های پرطرفدار مدیریت در انگلستان:

مدیریت کسب و کار، مالی، مدیریت صنعتی و بازرگانی می باشند.

دوره تحصیل در رشته های مدیریت برای مقطع کارشناسی ۳ سال و در ارشد ۱ سال به طول می انجامد. هزینه سالیانه تحصیل نیز ۲۰ هزارپوند می باشد.

تحصیل در انگلیس بدون مدرک زبان

به دلیل شرایط و امکانات ایده آل و فوق العاده کشور مدرن و پیشرفته انگلستان برای دانشجویان متقاضی مهاجرت و همچنین دارا بودن سیستم آموزشی پیشرو و مدرن بسیاری از دانشجویان قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند.

برای اینکه امکان تحصیل برای دانشجویان و متقاضیان مهاجرت تحصیلی در انگلستان فراهم شود، می بایست داوطلبان مدرک معتبر زبان انگلیسی را ارائه کنند. اما در این جستار قصد ما معرفی زمینه های تحصیل در انگلستان در صورت عدم وجود مدرک زبان است.

یعنی می پردازیم به اینکه دانشجویان و متقاضیان در چه رده سنی باید مدرک زبان ارائه کنند و در چه سنینی می توانند بدون مدرک زبان نیز مجوز تحصیل در این کشور را کسب کنند.

تحصیل دانش آموزان در انگلستان بدون داشتن مدرک زبان

نظام تحصیلی در انگلستان یک سیستم با استاندارد های بالای جهانی است. دوره های تحصیلی در انگلستان شامل پیش دبستانی، دبستان، متوسطه و تحصیلات عالی و تکمیلی می باشد.

بازه سنی تحصیل در انگلستان از سن ۵ سالگی تا ۱۶ سالگی به صورت اجباری می باشد. ولی برای افراد با سن زیر ۱۷ سال امکان تحصیل بدون مدرک زبان فراهم است و دانش آموزان می توانند آزمون هایی را گذرانده و مدرک GCSE کسب کنند ولی برای دانش آموزان داوطلب مهاجرت نیاز است تا مهارت حداقلی و اشراف نسبی به زبان انگلیسی  را داشته باشند.

دانشجویان و داوطلبان بین المللی مهاجرت تحصیلی به انگلستان سطح بسیار بالایی را در مهارت زبان انگلیسی نشان می دهند از این رو دانشگاه های بسیاری در این کشور به جای معرفی دانشجویان به آزمون های آیلتس به سطح توانش زبانی آن ها طی آزمون های خاصی نمره دهی و ارزیابی می کنند.

یعنی برخی از دانشگاه های انگلستان بدون در نظر گرفتن مدرک آیلتس نمراتی را در نظر می گیرند که توسط دانشجویان در امتحانات دانشگاه های انگلستان کسب شده است و برای دریافت شانس بالاتر کسب ویزای تحصیلی در دانشگاه های انگلستان باید حداقل ۷۰ درصد از نمرات این آزمون ها را به دست آورید.

دانشگاه های برتر برای تحصیل در انگلیس

قطعاً برای دانشجویانی که قصد تحصیل در انگلستان را دارند شناخت کامل در مورد دانشگاه مقصد از اهمیت بسیار فراوانی برخوردار خواهد بود. در حال حاضر دانشگاه ها و کالج های بسیار معتبری در انگلستان وجود دارد، که از این بین ۴ دانشگاه انگلستان در بین ۳۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند و بیش از ۱۲۹ دانشگاه و کالج در این کشور مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می باشند. بر اساس رتبه بندی وزارت علوم دانشگاه های انگلستان به ۳ گروه تقسیم بندی می شوند که به شرح ذیل می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
ویزای انگلستان
نوع دانشگاه تعداد دانشگاه
لیست دانشگاه های ممتاز (گروه الف) ۵۵ عدد
لیست دانشگاه های خوب (گروه ب) ۳۳ عدد
لیست دانشگاه های متوسط (گروه ج) ۳۸ عدد

حق کار و هزینه های تحصیل در انگلستان

به صورت معمول دانشجویان برای زندگی و تحصیل در کشور انگلستان ملزم به پرداخت هزینه می باشند. دولت انگلستان برای تسهیل کار دانشجویان جهت پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل گذشته از اجازه کار پاره وقت به دانشجو در حین تحصیل به همسر دانشجو نیز اجازه کار تمام وقت (هفته ۴۰ ساعت) اعطا می نماید.

هزینه های تحصیل در انگلستان

بدون تردید دغدغه اصلی دانشجویان بین المللی در انگلستان هزینه های مربوط به تحصیل در این کشور است. هزینه های تحصیل در انگلستان با مقطع و رشته تحصیلی ارتباط مستقیم دارد، البته شهریه دانشگاه های این کشور نیز با یکدیگر تفاوت دارد از این رو نمی توان هزینه واحدی را برای تمامی دوره ها در نظر گرفت با توجه به این شرایط هزینه های تحصیل در انگلستان سالیانه به طور میانگین برای دوره های کارشناسی حدود ۲۰ هزار پوند، برای تحصیلات در دوره های کارشناسی ارشد در حدود ۱۲ تا ۱۷ هزار پوند می باشد.

قابل ذکر است رشته هایی همچون پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نسبت به سایر رشته ها، هزینه های بیشتری دارد، دانشجویان برای تحصیل در این دوره ها سالیانه به ۲۰ الی ۲۵ هزار پوند نیاز خواهند داشت.

مقطع تحصیلی شهریه (پوند)
دبیرستان ۱۷٫۰۰۰ – ۳۰٫۰۰۰
پیش دانشگاهی ( کالج) ۱۷٫۰۰۰ – ۳۰٫۰۰۰
لیسانس ۱۰٫۰۰۰ – ۳۸٫۰۰۰
فوق لیسانس ۱۱٫۰۰۰ – ۳۲٫۰۰۰
دکتری ۱۱٫۰۰۰ – ۳۲٫۰۰۰

هزینه های زندگی در کشور انگلستان

هزینه های زندگی در انگلستان بسته به شهر محل اقامت و شرایط زندگی افراد متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال هزینه های زندگی در لندن بین ۲۰ الی ۳۰ درصد گران تر از شهرهای دیگر انگلستان است.  ولی به صورت میانگین هزینه زندگی ماهانه دانشجویان بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ پوند می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه ها است. که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در کشور انگلستان می باشد.

حق کار دانشجویی در انگلستان

اجازه کار دانشجویی در کشور انگلستان ارتباط مستقیم با مقطع تحصیلی این افراد دارد. به طور کلی در کشور انگلستان دانشجویان در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت، کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دکترا ۳۰ ساعت اجازه کار خواهند داشت. با توجه به مقطع تحصیلی میانگین حقوق این افراد حدوداً بین ۸ تا ۱۲ پوند به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی انگلستان

قدم نخست برای تحصیل در انگلستان دریافت پذیرش از سوی دانشگاه های معتبر این کشور است. ویزای تحصیلی انگلستان تحت عنوان tier 4 visa student شناخته می شود و دارای دو زیر مجموعه است. افرادی که سن آنها بین ۴ تا ۱۷ سال می باشد و قصد تحصیل در مدارس انگلستان را دارند می توانند جهت ویزای child tire 4 اقدام نمایند و در مقابل افرادی که سن آنها بیشتر از ۱۷ سال است برای ادامه تحصیل در انگلستان می توانند ویزای general tier 4 را دریافت نمایند.

این مطلب را از دست ندهید
دانشگاه کمبریج انگلستان

متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی انگلستان در قدم نخست باید مدارکی را ارائه دهند که نشان دهنده تمکن مالی متقاضی باشد و کلیه هزینه های زندگی و تحصیل در انگلستان را تحت پوشش قرار می دهد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در انگلستان را دارند برای ورود به این کشور باید برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند (البته تا زمانی که کشور انگلستان در میان کشورهای اتحادیه اروپا قرار دارد دانشجویان این حوزه برای ادامه تحصیل در انگلستان احتیاج به دریافت ویزای دانشجویی این کشور ندارند).

شرایط دریافت ویزای تحصیلی انگلستان

چنانچه متقاضیان تحصیل در انگلستان درخواست ویزای  child tier 4 را داشته باشند حساب بانکی اعلام شده باید به نام شخص متقاضی و یا یکی از والدین وی باشد. این در حالی است که در صورت درخواست ویزای tier 4 genera متقاضی امکان استفاده از تمکن مالی والدین و یا سرپرست خود را خواهد داشت.

در صورت درخواست هرکدام از این ویزاهای تحصیلی انگلستان باید مدارکی از سوی متقاضیان ارائه شود که عبارتند از:

 • ارائه شناسنامه فرد متقاضی
 • ارائه مدرک فرزند خواندگی
 • ارائه سند معتبر که از سوی دادگاه صادر شده و در آن نام سرپرستان متقاضی عنوان شده باشد.
 • ارائه نامه رضایت والدین جهت استفاده از پول توسط دانشجوی متقاضی تحصیل در انگلستان

اشخاصی که سنی کمتر از ۱۲ سال دارند باید درخواست ویزای Parent of a tier 4 (child) visa از سوی والدین آنها ارائه شود. در این حالت والدین باید مدارکی را ارائه دهند که تمکن مالی آنها را مشخص کند. ارائه مدارکی که نشان دهنده کار و زندگی والدین در کشوری غیر از انگلستان است الزامی بوده و متقاضیان تحصیل در انگلستان باید مدرکی را ارائه دهند که نشان دهنده ترک انگلستان پس از اتمام تحصیلات است.

متقاضیان باید جهت دریافت ویزای تحصیلی انگلستان حداقل ۳ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی درخواست ویزای خود را ارائه دهند. هزینه ه­ایی که برای دریافت هر دو نوع ویزای تحصیلی انگلستان باید از سوی متقاضیان پرداخت شود حدود ۳۲۸ پوند است. همراهان که قصد دریافت ویزای جنرال انگلستان را دارند نیز باید این مبلغ را جهت دریافت ویزای انگلستان بپردازند تا مجوز ورود به این کشور برای آنها صادر گردد.

دریافت healthcare surcharge

متقاضیان تحصیل در انگلستان باید مبلغی را به ­عنوان healthcare surcharge بپردازند که برای هر فرد متقاضی حدود ۳۰۰ پوند در طول سال خواهد بود. همراهان متقاضی اصلی نیز باید همین مبلغ را برای دریافت healthcare surcharge بپردازند.

البته متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به انگلستان را دارند باید در نظر داشته باشند مبلغ تعیین شده برای یک سال است اما پرداخت این مبلغ برای تمام سال های تحصیل الزامی است و ارائه رسید پرداخت مبلغ موردنظر در پرونده درخواست ویزا ضروری است.

دانشجویان متقاضی تحصیل در انگلستان باید مدارکی را ارائه دهند که نشان دهنده توانایی آنها در پرداخت کلیه هزینه های زندگی و تحصیل در انگلیس می باشد. تقاضا کنندگان باید حساب بانکی به نام خود و یا والدینشان داشته باشند که مبلغ تعیین شده به ­عنوان موجودی بانکی در آن واریز شده باشد. متقاضیان تحصیل در انگلستان باید مبلغ تعیین شده را ۳۱ روز پیش از درخواست ویزای تحصیلی انگلستان در حساب بانکی واریز کرده باشند و به مدت ۲۸ روز متوالی نیز باید در حساب قرار داشته باشد.

این مطلب را از دست ندهید
شرایط تحصیل دوره پست دکتری در انگلستان

مزایای تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان از مزایای بی شماری برخوردار است. این کشور همواره از گذشته های دور تا کنون جزو کشورهای تراز اول جهان محسوب می گردد و درحال حاضر جزو ۸ کشور اول جهان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی است. در ادامه به معرفی ۳ مورد از مزایای مهم تحصیل در انگلستان خواهیم پرداخت.

همراهی خانواده در انگلستان

یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در انگلستان برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی حق همراه است. از این رو دانشجویان بالای ۱۸ سال می توانند برای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) درخواست صدور ویزای همراه نمایند. برای دانش آموزان بین ۳ الی ۱۳ سال نیز امکان صدور ویزای همراه برای والدین وجود خواهد داشت. تفاوت ویزای همراه افراد بالای ۱۸ سال و زیر ۱۳ سال در ارتباط با اجازه کار می باشد. به همسر دانشجویان بالای ۱۸ سال در انگلستان اجازه کار تمام وقت داده می شود، در حالیکه برای والدین دانش آموزان زیر ۱۳ سال اجازه کار صادر نخواهد شد.

سیستم آموزشی فوق العاده انگلستان

با توجه به کیفیت و امکانات آموزشی انگلستان سیستم آموزشی این کشور از شهرت بین المللی برخوردار است. طول دوره های تحصیلی در مقاطع دانشگاهی این کشور مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره های پزشکی کوتاه تر از اغلب کشورهای جهان است. از این رو دانشجویان بین المللی در انگلستان زودتر از کشورهای دیگر می توانند به مدرک تحصیلی مورد نظر دست یابند و سریعتر وارد بازار کار شوند.

کشور انگلیسی زبان

زندگی و تحصیل در یک کشور با زبان انگلیسی مزیت برگی برای دانشجویان بین المللی به شمار می آید. تحصیل در اکثر کشورهای جهان با زبان انگلیسی امکان پذیر است، ولی شرایط زندگی و به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب و همچنین برقراری ارتباط با افراد در کشورهای غیر انگلیسی زبان کار بسیار دشواری محسوب می گردد.

از این رو معمولاً دانشجویانی که در کشورهای غیر انگلیسی زبان مشغول به تحصیل می شوند برای تسهیل زندگی خود ملزم به یادگیری زبان آن کشور خواهند بود، در حالیکه که در کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان این مشکل وجود نخواهد داشت.

معایب تحصیل در انگلستان

در کنار مزایای بی شمار تحصیل در انگلستان، چالش های و معایبی نیز در ارتباط با تحصیل در این کشور وجود دارد. در ادامه به معرفی معایب اصلی تحصیل در انگلستان خواهیم پرداخت.

هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان

قطعاً بزرگترین چالش پیش روی دانشجویان بین المللی در انگلستان پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور است. از لحاظ هزینه های تحصیل و زندگی انگلستان جزو پر هزینه ترین کشورهای جهان می باشد. هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان به دانشگاه، شهر محل اقامت، مقطع و رشته تحصیلی ارتباط دارد، ولی به طور میانگین تحصیل و زندگی در انگلستان سالیانه بین ۳۰ تا ۴۰ هزار پوند هزینه در پی خواهد داشت.

شرایط اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در انگلستان

با توجه به استانداردهای بالای زندگی، تحصیل، امنیت، رفاه اجتماعی و اقتصادی در انگلستان اخذ اقامت دائم و در نهایت شهروندی این کشور آرزوی افراد بسیاری از سرتاسر جهان است. در واقع فارغ التحصیلان دانشگاه های انگلستان در صورتی که مشغول به کار شوند طبق قوانین موجود می توانند اقامت دائم انگلستان را اخذ نمایند. ولی متاسفانه کشور انگلستان تنها ۲ الی ۳ ماه فرصت در اختیار فارغ التحصیلان دانشگاهی قرار می دهد که مشغول به کار شوند و امکان دریافت اقامت دائم این کشور را داشته باشند.

این مطلب را از دست ندهید
مهاجرت به انگلستان از طریق ازدواج

این مدت زمان در مقایسه با فرصت ۶ ماهه که کشورهای اروپایی در اختیار فارغ التحصیلان قرار می دهند زمان بسیار کوتاهی به شمار می آید. این موضوع تبدیل به یکی از بزرگترین چالش های افراد جهت اخذ اقامت دائم این کشور محسوب می گردد.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. از همین رو علاقه مندان به تحصیل در انگلستان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه در ارتباط باشند.

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده در این مطلب می توان نتیجه گیری نمود که تحصیلی در انگلستان علاوه بر مزایای بی شماری که دارد به عنوان یکی از بهترین روش های مهاجرت به انگلستان و دریافت اقامت دائم این کشور محسوب می گردد.

در واقع انگلستان به واسطه دانشگاه های فوق العاده معتبر و سیستم آموزشی متفاوتی که دارد به مقصد نهایی اغلب دانشجویان بین المللی تبدیل گردیده است. از سوی دیگر انگلستان از جمله کشورهایی به شمار می آید که برای خانواده دانشجویان بین المللی ویزای همراه صادر می نماید و همسر فرد دانشجو می تواند به صورت فول تایم (۴۰ ساعت در هفته) مشغول به کار شود، که این موضوع جهت تامین هزینه های زندگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

بدون شک تحصیل در انگلستان می تواند مسیر بسیار مناسبی برای پیشرفت تحصیلی و دست یابی به موقعیت های شغلی ایده آل باشد و آینده ای تضمین شده باری فرد دانشجو و خانواده وی به همراه داشته باشد.

لینک منبع: Study in the UK

سوال های متداول شما

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور انگلستان برای هر فرد حداقل در حدود ۲۰۰۰۰ پوند می باشد. البته این مبلغ بسته به سبک زندگی، رشته تحصیلی انتخابی، دانشگاه مورد نظر و مقطع تحصیلی تا حدودی متغیر است.
اکثریت کورس های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور انگلستان یک ساله هستند. البته در مورد طول دوره کارشناسی ارشد در انگلستان استثنائاتی هم وجود دارد و برخی از کورس های تحصیلی دو ساله ارائه می شوند.
برای تحصیل در مقطع دکترا فرد در ابتدا باید نظر سوپر وایزر را جلب نماید. داشتن رزومه تحصیلی خوب، مقالات پژوهشی بین المللی، آیلتس بالای ۶٫۵، معدل بالای ۱۷ و... می تواند برای گرفتن پذیرش همراه با بورسیه بسیار تاثیرگذار باشد. نکته مهم دیگر، نوشتن یک پروپوزال جذاب برای طرح تحقیقاتی دوره دکترا است که به وسیله آن نیز می توان نظر اساتید راهنما را جلب نمود.
معمولا بیشتر بورسیه ها به مقطع دکتری تعلق می گیرد؛ ولی ممکن است در مقاطع دیگر یک کمک هزینه تحصیلی طبق شرایطی از جانب دانشگاه به دانشجویان داده شود. این بورسیه ها به عناوین مختلف به دانشجویان تعلق می گیرد (به عنوان مثال کسانی معدل بالایی دارند و...). شما می توانید تمامی شرایط و اطلاعات کامل بورسیه ها را در سایت هر دانشگاه مشاهده نمایید.
بر اساس قوانین جدید کشور انگلستان که از سال ۲۰۲۰ به بعد اجراء می شود، دانشجویان پس از سپری کردن دوره تحصیل خود در این کشور می توانند درخواست ویزای اقامتی داد و به مدت ۲ سال در این کشور بدنبال کار بگردند.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  4.6/5 - (110 امتیاز)
  برچسب‌ها:
  دیدگاه ها

  858 پاسخ به “تحصیل در انگلستان”

  1. سلام خسته نباشید. اگه پزشکی که بالاترین معدل ونمرات رو در سه مقطع دکتری حرفه ای ،کارشناسی ارشد و کارشناسی در بهترین دانشگاه ایرانو داره و دارای مقاله و رزومه فوقالعاده عالی در دانشگاه هست اما معدل ونمرات دبیرستانش در ایران خیلی خوب نیست مشکلی برای قبولی در مقطع دکتری تخصصی در دانشگاه آکسفورد رونداره؟ وآیا نمرات دبیرستان برای مقطع دکتری مد نظر نیست؟
   لطف میکنید اگه جواب بدید. معدل کل دیپلمم ۱۷ هستش . معدل پایه یازدهم و دوازدهم ۲۰ شده و فقط معدل پایه دهمم بد شده و ۱۱ هستش

  2. ستایش گفت:

   سلام من ۲۰ سالمه و معدل دوازدهمم ۱۳ و مسلط به انگلیسی و دارای مدرک آیلتس. سرمایه کلی هم ۱۰۰ میلیون ولی اگر مهاجرت کردم به کشور مورد نظر کار پاره وقت یا دانشجویی هم انجام میدم. میخوام رشته زبان انگلیسی بخونم در مقطع لیسانس. شرایط چجوریه و هزینه چقدر میشه؟ ممنون میشم پاسخم رو بدید

   • author15 گفت:

    سلام
    حداقل معدل مورد نیاز برای تحصیل در مقطع لیسانس ۱۴ می باشد در صورت کم بودن معدل شانس اخذ پذیرش و ویزا کاهش پیدا خواهد کرد. با سرمایه ذکر شده می توانید برای کشورهای ایتالیا، لهستان و جمهوری چک اقدام کنید.

  3. میثم گفت:

   مطلب در مورد تحصیل در انگلستان بسیار کامل و جامع بود . با تشکر از آریانا پارس

  4. mahsa گفت:

   با سلام و خسته نباشید
   میخواستم بدونم برای تحصیل ارشد تو انگلستان چقدر پول باید داشته باشم؟
   و اینکه پولی که برای پذیرش باید داشته باشم با پولی که برای سفارت ازم میخوان فرق داره یعنی باید ۲ بار این مبلغ رو پرداخت کنم؟

   • author15 گفت:

    سلام
    برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور انگلیس باید بین ۱۲ تا ۱۵ هزار پوند سالیانه شهریه پرداخت کنید. پولی که به عنوان تمکن مالی ارائه می کنید بلوکه نمی شود و می توانید این پول را برای هزینه های تحصیل و زندگی استفاده کرد.

  5. سیاوش گفت:

   سلام میخواستم برای تحصیل فرزندم که ۱۴ سالشه برای مدارس انگلیس اقدام کنم
   ۱- هزینه های تحصیل تو انگلستان چقدر میشه؟
   ۲-مدرک زبان هم از دخترام میخوان؟
   ۳-من و مادرش میتونیم با دخترمون وارد این کشور بشیم و از این طریق اقامت بگیریم یا نه؟
   ممنون میشم راهنمایی کنید

   • author15 گفت:

    سلام
    هزینه تحصیل در مدارس دولتی بین ۱۴ تا ۱۸ هزار پوند سالانه و در مدارس خصوصی بین ۱۸ تا ۳۰ هزار پوند می باشد.
    معمولا نیاز به داشتن مدرک نمی باشد و داشتن دانش زبان کافی است.
    یکی از والدین تا سن ۱۳ سالگی به عنوان همراه امکان ورود به این کشور رو دارند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up