شرایط کلی تحصیل در آلمان

بدون تردید تحصیل در آلمان علاوه بر مزایای بی شماری که در پی دارد، مسیر بسیار ایده الی برای رسیدن به آینده ای درخشان همراه با موفقیتی تضمین شده خواهد بود. آلمان به عنوان اقتصاد اول اروپا و صنعتی ترین کشور در قاره سبز از بالاترین استانداردهای زندگی و امکانات اجتماعی برخوردار می باشد. از سوی دیگر دانشگاه های آلمان علاوه بر اعتبار و قدمت دارای امکانات آموزشی بسیار مدرن و پیشرفته ای هستند.

از این رو تحصیل در آلمان ترکیبی از پیشرفت چشمگیر تحصیلی و تجربه هیجان انگیز زندگی در کشوری با بالاترین شاخص ها و امکانات اجتماعی و رفاهی ایده ال را به دانشجویان بین‌الملل ارائه می نماید. در ادامه این مطلب با شرایط و قوانین تحصیل در آلمان بیشتر آشنا خواهیم شد.

آلمانی ها به طور کلی اعتقاد دارند که سیستم آموزش و پرورش نباید به عنوان یک محصول تجاری تلقی شود و دسترسی آزاد به آموزش عالی رشد اقتصادی و رفاه بیشتر جامعه را تضمین می کند. در گذشته نه چندان دور، قانونی وجود داشت که به دانشگاههای دولتی اجازه می داد به طور میانگین ​​سالانه ۱۰۰۰ یورو از دانشجویان شهریه دریافت نمایند.

اما پس از سالها اعتراض عمومی، این قانون در سال ۲۰۱۴ دوباره لغو شد. امروزه، تعداد معدودی از دانشگاه های آلمان اجازه دریافت شهریه از دانشجویان را دارند. البته لازم به ذکر است امکان ادامه تحصیل به صورت رایگان فقط در دانشگاه های دولتی آلمان وجود خواهد داشت، و دانش زبان آلمانی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تحصیل در آلمان

شرایط سنی تحصیل در آلمان

طبق قوانین آموزش و پرورش در آلمان کودکان از سن ۳ سالگی می توانند وارد مهد کودک شوند، البته این دوره آموزشی اختیاری خواهد بود و کودکان با حضور در این دوره می توانند علاوه بر یادگیری فعالیت های گروهی برای ورود به مدرسه آماده شوند. سن قانونی تحصیل در آلمان از ۶ سالگی خواهد بود. در واقع تحصیل در آلمان برای کودکان از سن ۶ سالگی تا زمان اخذ دیپلم اجباری خواهد بود.

برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی افراد می توانند در سنین مختلف اقدام نمایند، ولی افرادی که دارای گپ تحصیلی می باشند می بایست با ارائه سابقه کار شکاف موجود بین مقاطع تحصیلی را پر نمایند. از سوی دیگر منطقی بودن سن افراد با مقطع تحصیلی مورد نظر شانس دریافت ویزای تحصیلی آلمان را افزایش می دهد. لازم به ذکر است برای تحصیل در مقطع کارشناسی افراد بالای ۲۴ سال شانس بسیار کمی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان خواهند داشت.

این مطلب را از دست ندهید
مهاجرت از آلمان به کانادا آپدیت 2023
تحصیل در آلمان

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

شرط معدل برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان بسته به رشته تحصیلی مورد نظر متفاوت خواهد بود. به طور کلی متقاضیان تحصیل در آلمان برای سایر رشته های تحصیلی از مقطع دبستان تا کارشناسی ارشد به حداقل معدل ۱۴ نیاز خواهند داشت.

از سوی دیگر حداقل معدل مورد نیاز برای متقاضیان تحصیل رشته پزشکی در آلمان ۱۷ می باشد، لازم به ذکر است قبولی در آزمون سراسری رشته پزشکی ایران می تواند شانی اخذ پذیرش در رشته پزشکی آلمان را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. علاوه بر این جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری افرادی که معدل بالای ۱۷ دارند از شانس بیشتری برخوردار خواهند بود.

تحصیل در مدارس آلمان

همانگونه که ذکر گردیدی تحصیل در آلمان از سن ۶ سالگی شروع می شود، بر اساس قوانین مهاجرتی آلمان دانش آموزان بین‌الملل که بیش از ۶ سال سن دارند می توانند برای تحصیل در آلمان اقدام نمایند. در بین کلیه مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه مقطع تحصیلی دبیرستان سالانه بیشترین تعداد دانش آموزان بین‌الملل را جذب می نماید. مدارس آلمان معمولاً به ۲ روش دولتی و خصوصی اداره می شوند.

اغلب مدارس خصوصی آلمان به عنوان مدارس شبانه روزی مشغول به فعالیت هستند و از امکانات بسیاری مدرن و پیشرفته ای برخوردار می باشند، علاوه بر امکانات مدارس شبانه روزی آلمان معمولاً محل اسکان مناسبی به دانش آموزان بین‌الملل ارائه می نمایند. البته لازم به ذکر است کیفیت آموزش در مدارس دولتی و خصوصی آلمان تفاوت چندانی با یکدیگر نخواهد داشت.

مزیت اصلی مدارس خصوصی آلمان نسب به مدارس دولتی این کشور تراکم کمتر دانش آموزان در کلاس درس، امکانات آموزشی و رفاهی بیشتر و همچنین تمرکز بیشتر معلمین روی دانش آموزان می باشد. معمولاً دانش آموزان بین‌الملل برای تحصیل در مدارس آلمان نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهند داشت و حین تحصیل می توانند دوره های آموزش زبان را نیز بگذرانند.

این مطلب را از دست ندهید
زندگی در اتریش و آلمان
تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل مقطع دبیرستان در آلمان

دانش آموزان بین‌الملل می توان از ۱۴ سالگی برای ورود به مقطع تحصیلی دبیرستان در آلمان اقدام نمایند. دانش آموزان بین‌الملل که خانواده یا اقوامی را در آلمان ندارند می بایست در مدارس بین‌الملل مشغول به تحصیل شوند، معمولاً دانش آموزان از سنین ۱۴ الی ۱۸ سالگی وارد مقطع تحصیلی دبیرستان می شوند و پس گذراندن دوره ۱ الی ۲ ساله در این مقطع تحصیلی آماده ورود به دانشگاه خواهند شد.

برای ورود به مقطع تحصیلی دبیرستان در آلمان دانش آموزان نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهند داشت، ولی آشنایی اولیه با زبان آلمانی یا انگلیسی اجباری خواهد بود. هزینه های تحصیل در مدارس بین المللی آلمان نسب به اغلب کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه، سوئد و … کمتر خواهد بود. در واقع هزینه تحصیل در مدارس بین‌الملل آلمان بسته به امکانات و اعتبار مدرسه مورد نظر بین ۵ الی ۲۵ هزار یورو در سال خواهد بود. به طور کلی هزینه سالیانه تحصیل در برخی از مدارس بین‌الملل و معتبر آلمان به شرح ذیل می باشد.

نام مدرسه میانگین هزینه تحصیل به صورت سالیانه
مدرسه بین‌الملل مونیخ ۱۵۴۰۰ الی ۱۹۷۰۰ یورو
مدرسه بین‌الملل براندنبورگ برلین ۱۵۵۰۰ الی ۱۸۲۰۰ یورو
مدرسه بین‌الملل فرانکفورت ۲۱۸۰۰ الی ۲۴۵۰۰ یورو
مدرسه بین‌الملل لایپزیک ۴۵۰۰ الی ۱۰۰۰۰ یورو
مدرسه بین‌الملل بن ۵۰۰۰ الی ۹۰۰۰ یورو
مدرسه بین‌الملل هانوفر ۱۳۰۰۰ الی ۱۴۵۰۰ یورو
مدرسه بین‌الملل اشتوتگارت ۱۵۴۰۰ الی ۱۷۰۰۰ یورو

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی در آلمان

مقطع تحصیلی کارشناسی در آلمان معمولاً در قالب یک دوره تحصیلی ۴ ساله ارائه می گردد. اگر دانشجویان نمرات مناسبی را نداشته باشند باید برای دوره های کالج قبل دانشگاهی در این کشور اقدام نمایند. دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های سراسری بیشترین شانس ورود مستقیم به دانشگاه های کشور آلمان را دارا می باشند و به صورت معمول دوره پیش نیازی را نباید سپری کنند.

این مطلب را از دست ندهید
ثبت شرکت در آلمان

لازم به ذکر است برای ورود به برخی از رشته ها همچون پزشکی، تربیت بدنی و برخی رشته های پیراپزشکی، دانشجویان موظف به شرکت در آزمون ورودی می باشند و در صورت قبولی قادر خواهند بود دوره های خود را در دانشگاه سپری کنند. دانشجویان و متقاضیان علاقه مند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی کشور آلمان تا سن ۲۲ یا ۲۳ سالگی از شانس مناسبی برای دریافت ویزای تحصیلی برخوردار می باشند.

این نکته بدین معناست که اگر افراد با سنین بالاتر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان را دارند، مدارکی را باید ارائه نمایند که گپ تحصیلی موجود را پوشش دهد. به عنوان مثال ارائه سابق کار مدرک مناسبی برای پر کردن گپ تحصیلی است. لازم به ذکر است شرایط ذکر شده در خصوص ویزا صادق می باشد و به صورت معمول محدودیت سنی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود ندارد.

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان با معدل پایین

بر اساس قوانین دانشگاه ها و کالج های آلمان در حال حاضر، افرادی که دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم هستند، در صورتی که معدل کل هر ۲ مدرک دوره ۳ ساله دبیرستان (دیپلم) و مدرک پیش دانشگاهی این افراد کمتر از ۱۵ باشد متاسفانه شانس بسیار کمی برای دریافت پذیرش خواهند داشت.

حتی اگر فردی با این شرایط موفق به دریافت پذیرش از دانشگاهی در آلمان شود، سفارت آلمان امکان دارد در زمان مصاحبه حضوری و بررسی مدارک تحصیلی فرد متقاضی با توجه به معدل پایین از صدور ویزای تحصیلی امتناع نماید. از سوی دیگر افرادی که در نظام جدید دیپلم دریافت نموده اند، فقط معدل دوره دبیرستان (سال دهم، یازدهم و دوازدهم) مورد بررسی قرار خواهد گرفت که نباید کمتر از ۱۵ باشد.

لازم به ذکر است انتخاب رشته تحصیلی مورد نظر در تعین حداقل معدل مورد نیاز مهم خواهد بود. به عنوان مثال معدل افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی را دارند می بایست بالای ۱۷ باشد.

این مطلب را از دست ندهید
میزان درآمد معلم ها در کشورهای مختلف
تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

دوره کارشناسی ارشد در آلمان بسته به نوع رشته مورد نظر دانشجویان بین ۱ الی ۲ سال به طول می انجامد. پیش نیازهای لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها جهت ادامه تحصیل مقطع فوق لیسانس در آلمان ارائه مدارک تحصیلی معتبر نظیر مدرک کارشناسی و دیپلم، مدرک زبان انگلیسی (ایلتس ۶٫۵)، آلمانی (B2) و نامه تمکن مالی است.

لازم به ذکر است جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه های آلمان مدارک تحصیلی افراد نظیر کارشناسی و دیپلم حتماً می بایست مورد تایید دانشگاه های آلمان باشد، در غیر این صورت افراد ملزم به گذراندن دوره پروپوزیته (PROPAEDEUTIC COURSE) خواهند بود. این دوره در واقع در راستای آمادگی افراد جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد ارائه می گردد.

دوره های کارشناسی ارشد در آلمان، اغلب به صورت کارشناسی ارشد علوم (master of sciences) که مخصوص رشته های علوم پایه می باشد، مدرک (master of engineering) که مخصوص رشته های مهندسی و یا مدرک (master of arts) که مختص فارغ التحصیلان رشته های علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنر است ارائه می گردد.

طبق قوانین دولت آلمان، یک دانشجوی بین‌الملل که متقاضی تحصیل در آلمان است می بایست حداقل ۸۵۳ یورو در ماه و یا سالانه ۱۰۲۳۶ یورو به عنوان اثبات منابع مالی جهت تامین هزینه های شخصی داخل کشور آلمان در حساب بانکی خود داشته باشد، این شرایط برای دانشجویان مقطع تحصیلی کارشناسی نیز صدق می کند.

تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل مقطع دکتری درآلمان

به طور کلی مقطع دکتری در اغلب کشورها نوعی شغل محسوب می شود و از مزایای بسیاری برخوردار است، از این رو دریافت پذیرش در این مقطع تحصیلی بسیار رقابتی می باشد. کشور آلمان همانند سایر کشورهای پیشتاز در مبحث آموزش و تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای را دارد و جهت فراهم سازی شرایط مناسب برای این دسته از دانشجویان راه حل هایی مناسبی نظیر ارائه بورسیه های مختلف و پرداخت حقوق یا کمک هزینه تحصیلی در نظر گرفته است.

این مطلب را از دست ندهید
مهاجرت کاری نجاران در سال ۲۰۲۳

دانشجویان در ابتدای کار برای اخذ پذیرش در مقطع  دکترا نیازمند تائید از یک استاد می باشند تا در صورت امکان شرایط دانشگاه را لحاظ کرده و پذیرش خود را به اتمام برسانند. اقدام جهت اخذ بورسیه در این مقطع، مستلزم انتخاب و اخذ تاییدیه استاد راهنما (supervisor) می باشد که حیطه فعالیت وی با موضوع پرپوزال شما همخوانی داشته باشد.

این قدم مهمترین گام در راستای اخذ بورسیه در مقطع دکترا می باشد ولیکن نکته ای که بسیار از متقاضیان تحصیل در آلمان از آن غافلند، هدر دادن زمان بسیار زیادی جهت مکاتبه با دانشگاه هایی است که اصولا ظرفیت پذیرش و پرداخت کمک هزینه در رشته خاص برای ایشان را ندارند.

فلذا این نکته بسیار حائز اهمیت است که شما در ابتدا اطلاعات جامعی از دانشگاه و رشته های موجود در آنها که ظرفیت پذیرش درخواست بورسیه شما را دارند، بدست آورید. به صورت معمول جهت اخذ بورسیه تحصیل در آلمان در مقطع دکترا فرد متقاضی می بایست شرایط مناسبی را داشته باشد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن MastersDegreeScholarshipinItaly-arianaabroad.com81-847x353.jpg است

بورسیه تحصیلی آلمان

بدون شک دریافت بورسیه تحصیل از دانشگاه های آلمان مورد توجه بسیاری از دانشجویان داخلی و خارجی است. با توجه به هزینه های کم تحصیل در آلمان خصوصاً در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، معمولاً بورسیه های تحصیل در آلمان به مقاطع دکتری و فوق دکتری تعلق دارد. البته در مقاطع کارشناسی و ارشد نیز با توجه به شرایط و رشته دانشجویان امکان اخذ بورسیه از دانشگاه وجود دارد.

به طور کلی بورسیه تحصیلی در آلمان به ۲ حالت ارائه می گردد، بورسیه های دولتی و بورسیه های غیر دولتی. بورسیه های دولتی به ۲ حالت DAAD و اراسموس ارائه می گردد. بورسهای سازمان DAAD معمولا به فارغ التحصیلان جوانتر و در موارد خاص به دانشجویان سال آخر دانشگاهها تعلق می گیرد. حتی دانشجویانی که در رشته های بازیگری، هنرهای زیبا و موسیقی در حال تحصیل هستند واجد شرایط دریافت بورسیه های DAAD می باشند.

فاندها یا کمک هزینه مالی به محقق های جوانتر، اساتید دانشگاه و دانشجویانی که به صورت گروهی زیر نظر استاد خود در آلمان مشغول انجام پروژه های علمی پژوهشی هستند، تعلق می گیرد. کلیه منابع مالی این بورسیه ها توسط وزارت امور خارجه آلمان تامین می شود.

این مطلب را از دست ندهید
پناهندگی

به طور کلی بورسهای DAAD برای حمایت از دانشجویان خارجی، فارغ التحصیلان، دانشجویان دکترا و محققان جوانی است که سابقه پژوهشی آنها بیانگر استعداد برتر این افراد نسبت به سایر دانشجویان باشد، به طوری که سوابق علمی و پژوهشی دانشجویان واجد شرایط اخذ بورسیه می بایست از دو سوم کل جامعه آماری متقاضیان بالاتر باشد و در یک سوم برتر دانشجویان قرار بگیرند و بتوانند به هیات تشخیص سازمان بورس اثبات کنند که لایق این بورس هستند و می توانند فرد مفیدی برای جامعه علمی آلمان باشند.

تحصیل در آلمان

مراحل و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان

به طور کلی دانشجویان جهت تحصیل در کشور آلمان می بایست در ابتدا از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند و پس از دریافت پذیرش برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایند. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان بسته به قوانین دانشگاه مورد نظر کمی متفاوت خواهد بود. از این رو به دانشجویان توصیه می شود که یک سال قبل از اقدامات لازم به بررسی شرایط و قوانین موجود در آلمان بپردازند. در واقع ۲ مرحله اصلی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان وجود دارد، مرحله اول اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور و مرحله دوم دریافت ویزای تحصیل آلمان.

مرحله اول: پذیرش

دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آلمان می توانند به صورت مستقیم اقدام نمایند. با این حال برخی از دانشگاه های آلمان از سرویس (Uni Assist) برای مدیریت برنامه های کاربردی بین‌الملل خود استفاده می کنند. مهلت های درخواست پذیرش (ددلاین) بین دانشگاه ها و موسسات آموزشی آلمان کمی متفاوت است و هر یک به طور مستقل برنامه ای را برای زمان پذیرش اعلام می نمایند.

به عنوان یک قاعده کلی، در صورت انتخاب دوره ای که در تابستان شروع می شود، درخواست خود را در اواسط ماه ژانویه ارائه دهید. برای دوره هایی که از زمستان شروع می شود، بازه زمانی مناسب اواسط ماه جولای است. گفتنی است افرادی که متقاضی پذیرش تحصیلی در آلمان هستند می بایست پیش از هر اقدامی مدارک خود را نزد سفارت تایید نمایند.

این مطلب را از دست ندهید
کار در آلمان
این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Work-Visa-1-1200x500-1-847x353.jpg است

مرحله دوم: اخذ ویزا

در حال حاضر با توجه به قوانین تعیین شده توسط دولت آلمان برای دانشجویان ایرانی، این دسته از دانشجویان در ابتدای راه ملزم به دریافت وقت سفارت می باشند. بازه های وقت سفارت بین ۱۲ تا ۱۶ ماه در نظر گرفته می شود. شایان ذکر است در حال حاضر سفارت آلمان برای متقاضیانی که پذیرش دانشگاه دارند این امکان را فراهم کرده است که طی مدت زمان کوتاه تری(حدود یک ماه) وقت سفارت خود را اخذ نمایند.

لازم به ذکر است در صورت انتخاب دوره تحصیلی به زبان آلمانی ترجمه مدارک برای مراجعه به سفارت الزاما باید به زبان آلمانی باشد. میزان تمکن مالی برای مراجعه به سفارت ۱۰۲۳۶ یورو در نظر گرفته شده است. از همین رو دانشجویان ملزم به ارائه نامه پشتوانه مالی به میزان عنوان شده از بانک می باشند. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان به شرح ذیل می باشد.

لیست مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان

 • مدارک شناسایی (شناسنامه، کارت ملی)
 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش از دانشگاه های آلمان
 • رزومه تحصیلی (cv)
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • انگیزه نامه
 • study plan
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن study-in-germany-www.arianaabroad.com5_-847x353.jpg است

امکان اخذ ویزای تحصیلی آلمان در سال ۲۰۲۳

کشور آلمان به واسطه دانشگاه های معتبر و امکانات اجتماعی ایده الی که دارد، همواره به عنوان یکی از مقاصد اصلی تحصیلی در اروپا محسوب می شود. برای موفقیت در اخذ ویزای تحصیلی آلمان انتخاب دانشگاه مورد نظر و انجام مصاحبه در سفارت از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. به طور کلی ۳ عامل مهم در رد درخواست صدور ویزای تحصیلی آلمان به شرح ذیل می باشد.

عدم تسلط کافی به زبان

بدون تردید یکی از مهم ترین عوامل در رد درخواست ویزای تحصیلی آلمان عدم توانایی افراد در ارائه مدرک زبان مورد نیاز به سفارت است. در حال حاضر دانشجویان بین‌الملل بسته به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر می بایست حداقل مدرک زبان آلمانی (B2) یا مدرک زبان انگلیسی (آیلتس ۶٫۵ آکادمیک) را به سفارت ارائه نمایند.

این مطلب را از دست ندهید
اجاره مسکن در آلمان

عدم مهارت در مصاحبه سفارت

مصاحبه حضوری برای ویزای تحصیلی آلمان بسیار حائز اهمیت می باشد و یک عامل تعیین کننده برای دریافت ویزای دانشجویی است. مصاحبه کننده انتظار دارد که متقاضی که تمایل به تحصیل در آلمان را دارد از کشور، ایالت، شهر، دانشگاه و برنامه های مطالعاتی خود آگاهی داشته باشد. عدم تمرکز و آگاهی در روز مصاحبه یکی از دلایل رد ویزای تحصیلی آلمان می باشد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن studying-pharmacy-in-germany-www.arianaabroad.com5_-847x353.jpg است

شرایط مالی

ارائه نامه تمکن و گردش مالی برای تحصیل در آلمان ضروری می باشد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در آلمان را داشته باشد، قبل از ورود به این کشور و برای وقت مصاحبه باید برنامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی و تحصیل در آلمان است. لازم به ذکر است دانشجویان متاهل باید مبلغ بیشتری به ازای اعضای خانواده در حساب بانکی خود داشته باشند.

نتیجه گیری

آلمان اقتصاد اول اروپا و یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان می باشد، علاوه بر امکانات آموزشی ایده ال و دانشگاه های معتبر آلمان به لطف اقتصاد قدرتمندی که دارد دارای بازار کار بسیار مناسبی برای افراد تحصیل کرده می باشد. از سوی دیگر بالاترین میزان سرانه درآمد فردی در اروپا به آلمان اختصاص دارد. از این رو دانشجویان بین‌الملل پس از اتمام تحصیل در آلمان می توانند به راحتی وارد بازار کار این کشور شوند و از حقوق و مزایای قابل توجهی بهره مند گردند.

علاوه بر موارد ذکر امکان تحصیل در آلمان به صورت رایگان یا با هزینه های بسیار کم نسبت به سایر کشورهای مطرح جهان، و استفاده از امکانات اجتماعی و استانداردهای بالای زندگی المان را در کانون توجه دانشجویان بین‌الملل قرار داده است. با توجه به موارد ذکر گردیده در این مطلب قطعاً تحصیل در آلمان علاوه بر ارتقای سطح علمی دانشجویان و امکان اخذ اقامت دائم این کشور پیشرفته، می تواند آینده شغلی بسیار درخشانی را برای افراد در پی داشته باشد.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  4.6/5 - (5 امتیاز)
  برچسب‌ها:
  دیدگاه ها

  1,780 پاسخ به “تحصیل در آلمان”

  1. مینا گفت:

   سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه و رشته تجربی میخونم معدلم ۱۹ هستش برای تحصیل در دانشگاه پزشکی آلمان باید چه شرایطی داشته باشم

   • آریانا پارس گفت:

    با سلام
    برای تحصیل در رشته پزشکی آلمان شما ۲راه پیش رو دارید. اول اینکه در یکی از دانشگاه های دولتی ایران قبولی پزشکی داشته باشید. دومین راه شرکت در کالج های آلمان به مدت یک سال و پس از آن قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است. البته اگر بتوانید از طریق ویزای توریستی وارد کشور شوید نیازی به گذراندن کالج نخواهید داشت و با شرکت در آزمون و قبولی در آن، می توانید پذیرش دانشگاه را دریافت نمایید.

  2. پوریا گفت:

   سلام
   لطفا بفرمایید جهت تایید سفارت، حداکثر میزان گپ تحصیلی بعد از اتمام دوره کارشناسی و ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان، چند سال است ؟
   ممنون

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    بازه زمانی مشخصی را برای گپ تحصیلی نمی توان تعیین کرد. در صورت ارائه ادله منطقی قادر خواهید بود برای ادامه تحصیل در آلمان اقدام نمایید. سوابق کاری یکی از مدارک مورد نیاز می باشد.

  3. خدیجه گفت:

   سلام خسته نباشید من یه دختر ۱۹ ساله هستم پشت کنکوری هستم با معدل دیپلم ۱۷ من میخوام رشته پرستاری بخونم خیلی علاقه دارم ولی متاسفانه وضع مالیم خیلی خوب نیست بنظر شما چه کشوری واسه تحصیل رایگان بهتره و میتونم قبول شم؟ من خیلی تو یادگیری زبان های مختلف قوی ام و علاقه دارم راحت میتونم یه زبان رو یاد بگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید تا بتونم بهترین راه رو پیدا کنم

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت اخذ مدرک زبان آلمانی می توانید برای دوره های کارشناسی آلمان اقدام نمایید. تحصیل در کشور آلمان با هزینه های بسیار ناچیز ارائه می شود.

  4. Fariba گفت:

   با سلام
   من دختری ۲۶ساله و لیسانس حقوق با معدل ۱۵ از دانش‌گاه پیام‌نور دارم
   باتوجه به اینک پشتوانه ی مالی جالبی ندارم باید چیکار کنم برای ویزای تحصیلی؟
   آیا میشه تغییر رشته بدم اونجا و برم؟
   اصلا رشته ی من اونجا بکار میاد یا ن؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    متناسب با شرایط اعلام شده در صورت ارائه مدرک زبان می توانید برای دوره های کارشناسی ارشد در کشور آلمان اقدام نمایید. با کار دانشجویی بخش اعظمی از هزینه های شما پوشش پیدا می کند.

  5. زهرا گفت:

   سلام ، من سال دوم رشته مهندسی کامپیوترم تو دانشگاه غیرانتفاعی ایرانیان ، میخوام تو یکی از دانشگاه های آلمان به صورت رایگان تحصیل کنم و پذیرش بگیرم ؛ آیا باید مقاله آی اس آی داشته باشم تا بتونم پذیرش رایگان بگیرم؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    مقاله آی اس آی شانس افراد را برای پذیرش افزایش می دهد ولی به صورت معمول برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد نیازی به ارائه مقاله نمی باشد. در صورت ارائه مدارکی نظیر مدرک زبان، سوابق تحصیلی قادر خواهید بود از تحصیلات رایگان در این کشور بهره مند شوید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up