فایل صوتی مقاله تحصیل در اتریش

شرایط تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش همواره جزء محبوب ترین برنامه های مهاجرتی در اروپا به شمار می رود. در حال حاضر دانشگاه های کشور اتریش دوره های تحصیلی با هزینه بسیار کم ارائه می دهند، بنابراین دانشجویان قادر خواهند بود به راحتی در دانشگاه های ممتاز این کشور که اغلب آنها جزء ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به شمار می آیند، مشغول به تحصیل گردند.

به واسطه این ویژگی سالانه دانشجویان بسیاری جهت بهره مندی از امکانات آموزشی و رفاهی بالای که این کشور در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد، اقدام به اخذ ویزای تحصیلی اتریش می نمایند. دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت به کشور اتریش از طریق ویزای تحصیلی را دارند باید به این امر توجه داشته باشند که زبان رسمی این کشور آلمانی است.

گروه تحریریه آریاناپارس به واسطه شرایط مطلوب و درخواست های فراوان علاقه مندان به تحصیل در اتریش به تحلیل و بررسی شرایط موجود برای اخذ پذیرش در مطلب پیش رو پرداخته است تا متقاضیان قادر باشند با کسب اطلاعات جامع در این زمینه، با آگاهی بیشتر جهت انتخاب این مقصد گام بردارند.

سیستم آموزشی اتریش

سیستم آموزش و پرورش اتریش بی نظیر و پیچیده است، زیرا به کودکان گزینه های بسیاری در مورد مسیرهای ادامه تحصیل ارائه می دهد. مردم اتریش از بالاترین سطح تحصیلات با بودجه دولتی در جهان برخوردار می باشد. مدارس خصوصی فقط ۸٪ از مؤسسات آموزشی کشور اتریش را تشکیل می دهند. همه مدارس دولتی در کشور اتریش دروس را به زبان آلمانی ارائه می دهند. در اتریش، سال تحصیلی شامل دو ترم، نیمسال زمستان (۱ اکتبر – ۳۰ ژانویه) و نیمه تابستان (۱ مارس تا ۳۰ سپتامبر) است.

در این بخش تحلیلی از مقاطع تحصیلی کشور اتریش را مورد بررسی قرار داده ایم.

مقاطع قبل دانشگاهی

با توجه به سیستم آموزشی موجود در اتریش دوره های تحصیلی از ۵ سالگی شروع می شود. این دوره به نام (Vorschule) شهرت دارد. کودکان پس از سپری کردن دوره آمادگی ۴ سال به تحصیل در دبستان می پردازند. دوره های دبیرستان در کشور اتریش ۴ سال به طول می انجامد.

تحصیل در اتریش

پس از پایان دوره های دبیرستان، دانش آموزان می توانند برای ادامه تحصیل چندین راه را انتخاب نمایند.

 1. ۴ سال ادامه دبیرستان
 2. دوره های ۵ ساله کالج حرفه ای
 3. دوره های ۲ ساله مدارس تخصصی

همه دانش آموزان در حال تحصیل در اتریش با هر گرایشی در امتحانات نهایی دیپلم (Reifeprüfung) شرکت و در صورت قبولی، مدرک(Reifeprüfungszeugnis) را دریافت خواهند نمود. این مدرک معادل همان دیپلم دبیرستان است.

دوره کارشناسی

در صورت قبولی در کنکور سراسری و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع لیسانس، شانس افراد برای پذیرش در دانشگاه های اتریش افزایش می یابد. این مورد یکی از اصلی ترین شرایط تحصیل در اتریش برای دانشجویان ایرانی می باشد. دانشگاه های اتریش در رشته هایی نظیر رشته های مرتبط با هنر برای پذیرش، دانشجو را ملزم به شرکت در آزمون ورودی می کند. قبولی در این آزمون های عنوان شده با توجه به موارد امتحانی و زبان آلمانی، با دشواری هایی همراه است.

دوره کارشناسی در کشور اتریش ۴ سال به طول می انجامد. تحصیل در مقطع لیسانس در اکثر رشته های دانشگاهی این کشور به زبان آلمانی ارائه می شود و متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی را برای ورود به دانشگاه دارا باشند.

 1. زبان آلمانی مورد نیاز را تا سطح B2 در کشور ایران بگیرید و برای اخذ پذیرش اقدام نمایید.
 2. دوم اینکه بدون هیچ مدرک زبانی به کشور اتریش رفته (با اخذ پذیرش مشروط) و در اتریش از کالج های زبان آلمانی (با هزینه ای در حدود ۱۰۰۰ یورو در هر ۳ ماه یادگیری نمایند) استفاده نمایند.

کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور اتریش به افرادی توصیه می شود که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا و اخذ اقامت کشوری اروپایی را دارا می باشند ولیکن استطاعت مالی پرداخت هزینه های زیاد تحصیل در کشورهایی نظیر انگلستان، آمریکا و استرالیا را ندارند.

شرایط تحصیل در اتریش برای بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع فوق لیسانس کمی متفاوت می باشد. زیرا، تحصیل در مقطع فوق لیسانس در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شوند ولی رشته های علوم انسانی، علوم زیستی، علوم پزشکی و علوم مدیریتی به زبان آلمانی ارائه می گردند.

دانشجویان ایرانی با مدرک لیسانس و یا دانشجویانی که در حین تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های سراسری هستند، از شانس بالاتری جهت اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در کشور اتریش برخوردار می باشند. دانشجویان و یا فارغ التحصیلان دانشگاه های آزاد نیز می توانند در همان مقطعی که فارغ التحصیل شده اند مجددا تحصیل نمایند و با بهره گیری از تجربه وکلای موسسه آریاناپارس، شانس اخذ پذیرش خویش را برای مهاجرت تحصیلی به اتریش افزایش دهند.

جهت اطلاع از سایر روش های مهاجرتی اتریش این مقاله را مطالعه نمایید: مهاجرت به اتریش

مقطع دکتری

کشور اتریش همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، توجه ویژه ای به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا را دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره دکترا در این کشور فراهم آورده است. دوره دکتر در کشور اتریش با ۴ سال تحصیل همراه است.

تحصیل در اتریش

برای پذیرش در دوره دکتری، دانشجویان ملزم به دریافت تایید نهایی از استاد راهنما می باشند. در صورت ارائه مدارک ذیل شانس افراد برای اخذ پذیرش و بورسیه افزایش می یابد.

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر.
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵).
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor)
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

برای اطلاع شرایط تحصیل در مقطع دکتری مقاله دکتری در اتریش را مطالعه فرمایید.

دانشگاه های اتریش

اتریش، مؤسسات و مدارس برتر و مشهورترین مدارس تجاری، دانشکده های حقوق، دانشکده های پزشکی و دانشکده های مهندسی در جهان را در خود جای داده است. دانشگاه های اتریش از شهرت جهانی برخوردار می باشند و بهترین دوره های تحصیلی را برای برنامه کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری ارائه می دهند.

هفت دانشگاه اتریش در رتبه بندی جهانی QS در میان برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. دانشگاه های برتر اتریش عبارتند از:

دانشگاهرتبه در سایت QS
University of Vienna154
Vienna University of Technology192
Universität Innsbruck266
Graz University of Technology311
Johannes Kepler University Linz412
Karl-Franzens-Universitaet Graz541
Alpen-Adria-Universitaet Klagenfurt601

مزایای تحصیل در اتریش

تقریبا تمامی دانشجویانی که تجربه تحصیل در اتریش را داشته اند، به این موضوع اذعان دارند که یکی از بهترین زمان های زندگی خود را در این کشور سپری کرده اند. از کیفیت بالای دانشگاه های اتریش تا کیفیت بالای زندگی از جمله عوامل تاثیر گذار این گروه از دانشجویان می باشد. 

در این بخش سه تا از برترین مزایای تحصیل در اتریش را مورد بررسی قرار می دهیم:

بازار کار پس از تحصیل

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد کشور اتریش پس از اتمام تحصیل خود مجوز حضور یک ساله در این کشور را دارا خواهند بود تا قادر باشند با یافتن شغلی مناسب، ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار کشور اتریش نمایند. از چه راه هایی می توان برای کار در کشور اتریش اقدام کرد؟ برای پاسخ به این سوال به مقاله کار در اتریش مراجعه نمایید.

شرایط زندگی

براساس نظر سنجی کیفیت زندگی MERCER که عواملی از جمله استاندارهای آموزشی، سطح پایین جرم و جنایت و رضایت مندی افراد در این کشور مورد بررسی قرار گرفته است، وین بهترین شهر اتریش در رتبه نخست قرار گرفته است. دانشجویان در حین تحصیل در اتریش از شرایط مناسب زندگی در این کشور بهره مند می شوند. برای اطلاع از شرایط و تفاوت زندگی در اتریش و ایران مقاله زندگی در اتریش را مطالعه فرمایید.

هزینه های زندگی و تحصیل

کشور اتریش در زمره کشورهایی می باشد که تحصیلات را با ارزان ترین صورت ممکن در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. از حیث هزینه های زندگی، هزینه های جاری زندگی اعم از اجاره مسکن و خوراک پایین ترین نرخ های ممکن در اروپا به شمار می رود. تحصیل در اتریش این فرصت را در اختیار علاقه مندان به تحصیل قرار می دهد تا با کمترین هزینه های ممکن در بهترین مراکز آموزشی به تحصیل بپردازند.

معایب تحصیل در اتریش

علی رغم نکات مثبت عنوان شده، تحصیل در هر کشور با معایبی همراه است. کشور اتریش از این قاعده مستثنی نیست. چالش احتمالی برای تحصیل در این کشور متناسب با شرایط افراد متفاوت می باشد. سه تا از بزرگترین معایب تحصیل در اتریش را به تفضیل مورد بررسی قرار می دهیم.

محدودیت زبان

دوره های قبل از دانشگاه در کشور اتریش به زبان آلمانی ارائه می شود و دانش آموزان برای اخذ پذیرش مدرک دال بر تسلط زبان آلمانی را به همراه سایر مدارک باید ارائه دهند. در خصوص دوره های دانشگاهی این مطلب صحت دارد. دروس در دانشگاه های اتریش در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی ارائه می شود. برای تحصیل به زبان انگلیسی شانس خود را باید در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری امتحان نمایید.

آزمون های ورودی

برای ادامه تحصیل در برخی از رشته های مرتبط با پیراپزشکی، موسیقی و تربیت بدنی، دانشجویان ملزم به شرکت در آزمون های ورودی می باشند. این نکته بدین معناست که این دسته از دانشجویان در ابتدا برای ویزای توریستی اتریش اقدام نموده و پس از قبولی در آزمون های مربوطه قادر خواهند بود پذیرش دانشگاه را دریافت نمایند.

شرایط دشوار ورود

دانشجویان برای ورود به دانشگاه های اتریش ملزم به ارائه مدرک گواهی اشتغال به تحصیل و یا نامه عدم منع تحصیل برای دوره بالاتر می باشند. از همین رو دانشجویان در حین تحصیل نامه گواهی اشتغال به تحصیل را برای ورود به دانشگاه های اتریش از دانشگاه مبدا اخذ کرده و به همراه سایر مدارک برای روند دریافت پذیرش ارسال می نمایند.

لازم بذکر است که دانشجویان دانشگاه آزاد با محدودیتی برای انتخاب دانشگاه و اخذ پذیرش روبرو می باشند. گواهی اشتغال به تحصیل از جانب دانشگاه آزاد مورد تایید دانشگاه های اتریش نمی باشد. دانشجویان این دانشگاه پس از پایان تحصیل قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل به کشور اتریش مهاجرت نمایند.

حق کار و هزینه های تحصیل در اتریش

دانشجویان برای تحصیل در اتریش ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می باشند. لازم به ذکر است که دانشجویان با توجه به حق کار های هفتگی می توانند بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند. در این بخش به شرایط و هزینه های زندگی و تحصیل در اتریش پرداخته شده است.

حق کار

دانشجویان در مقاطع مختلف کشور اتریش مجوز کار در محدوده ای ۱۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. پیدا کردن کار دانشجویی در اتریش، به پارامترهای نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

هزینه های تحصیل

تحصیل در دانشگاه های کشور اتریش همچنان به صورت رایگان (با هزینه بسیار ناچیز) ارائه می شود. شرایط پرداخت هزینه های دانشگاه به صورت ترمی و دو بار در سال می باشد. جدول زیر هزینه های تحصیل در اتریش را به تفکیک رشته عنوان کرده است.

عنوانهزینه به یورو
تحصیل در رشته های مهندسی۳۰۰ تا ۵۰۰
تحصیل در سایر رشته ها۶۰۰ تا ۸۰۰
عضویت در اتحادیه دانشجویی۱۸

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در اتریش برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد. هزینه های اجاره مسکن، خوراک، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن در زمان تحصیل در اتریش می باشد. لازم بذکر است میزان هزینه های زندگی به سبک و محل زندگی دانشجو بستگی دارد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

مراحل اقدام برای ویزای تحصیلی اتریش به گونه ای است که دانشجویان در ابتدای راه دانشگاه های مورد نظر را انتخاب می نمایند. پس از انتخاب دانشگاه، اقدام برای اخذ پذیرش شروع می شود.

تحصیل در اتریش

در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش، روند دریافت ویزای تحصیلی اتریش صورت می گیرد. در این بخش، مرحله پذیرش دانشگاه و آمادگی ویزا را به اختصار مورد بررسی قرار می دهیم:

مرحله اول: پذیرش

نحوه درخواست برای تحصیل در اتریش در هر دانشگاه و دوره دارای الزامات ورودی متفاوت است و دانشجویان برای اخذ پذیرش متناسب با دانشگاه مورد نظر اقدامات لازم را انجام می دهند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های اتریش:

 • پاسپورت
 • مدارک دانشگاهی
 • ریز نمرات تحصیلی
 • اثبات مهارت زبان
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه
 • رزومه یا CV

تمام مدارک به زبان آلمانی ترجمه و به دانشگاه های مورد نظر ارسال می گردد. مدت زمان پذیرش از دانشگاه های کشور اتریش حدود ۶ ماه به طول می انجامد. از همین رو دانشجویان باید با برنامه ریزی مناسب برای پذیرش از دانشگاه اقدام نمایند.

مرحله دوم: آمادگی ویزا

پس از اخذ پذیرش، مراحل آمادگی مدارک برای مراجعه به سفارت آغاز می گردد. هنگام وقت سفارت، همراهی نامه پذیرش، تمکن مالی، گردش حساب و در حال حاضر مدرک زبان از الزامات مدارک مورد نیاز برای سفارت می باشد. با توجه به تغییر قوانین صورت گرفته، دانشجویان برای مراجعه به سفارت ملزم به ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B2 می باشند.

از دیگر مدارک حائز اهمیت برای درخواست ویزای تحصیلی اتریش می توان به بیمه درمانی اتریشی اشاره کرد. طبق قوانین کشور اتریش تمام دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور ملزم به ارائه بیمه می باشند.

برای ویزای نوع D درخواست وقت مصاحبه «VISA» می بایست وقت مصاحبه جهت «AUFENTHALT» (اقامت) درخواست نمائید. تعویض وقت های مصاحبه امکانپذیر نمی باشد.

هزینه درخواست ویزا ۶۰ یورو (برای کودکان ۶ الی ۱۲ سال ۳۵ یورو و برای برای کودکان زیر ۶ سال رایگان) می باشد. هزینه اقامت بین ۹۱ الی ۱۸۰ روز ۱۵۰ یورو و هزینه تأیید اسناد و مدارک ۸۰ یورو و صدور گذرنامه اتریشی ۷۶ یورو می باشد. سفارت «اسکناس یورو» را می پذیرد. از متقاضیان تقاضا می شود مبلغ قابل پرداخت را تا حد امکان دقیق همراه داشته باشند، چرا که موجودی پول خرد محدود می باشد.

امکان ویزای تحصیلی اتریش در سال ۲۰۲۰

با توجه به محدود بودن کشورهایی که تحصیلات را به صورت رایگان ارائه می دهند، سالانه دانشجویان زیادی به دنبال تحصیل در اتریش می باشند. تعداد درخواست های ویزای تحصیلی اتریش نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. این موضوع حاکی از این می باشد که رقابت بیشتری برای دریافت ویزا پیش روی علاقه مندان به تحصیل در این کشور می باشد.

افرادی که قصد مهاجرت به اتریش را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که اخیرا این کشور در صدور ویزای همراه سختگیری های زیادی دارد تا جایی که در خیلی از موارد اجازه همراه برای ویزای تحصیلی اتریش داده نمی شود و در صورت موافقت با ویزای همراه نیز این امکان با فاصله زمانی حدود ۶ ماه تا ۱ سال امکان پذیر می شود.

در حال حاضر بازه های زمانی وقت سفارت و جوابگویی سفارت اتریش افزایش یافته است. لازم بذکر است در صورت ارائه کامل مدارک عنوان شده، شانس افراد برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش افزایش می یابد.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. ارائه صدها پرونده موفق به سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار  آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  4.4/5 - (7 امتیاز)
  برچسب‌ها:

  دیدگاه ها

  414 پاسخ به “تحصیل در اتریش”

  1. علی گفت:

   سلام کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه آزاد دارم لیسانس دانشگاه دولتی، چهار سال سابقه تدریس مرتبط و دو سال سابقه کار در نظام مهندسی، به نظرتون برای دکتری اقدام کنم بهتره یا کار؟

  2. مهناز گفت:

   سلام، روزتون بخیر ،
   میخواستم بپرسم شرایط تمکن مالی اتریش به چه شکلیه؟ آیا مثل آلمان پول بلاک میشه یا بعدا میشه تمام پول رو برداشت کرد؟
   همچنین اگر قرار باشه برای ویزای همراه اقدام کنیم لازمه تمکن مالی دو برابر ارائه بدیم؟

   سپاس

   • author15 گفت:

    سلام
    بلوکه شدن یا نشدن تمکن شما بستگی به ایالتی داره که میخاید براش اقدام کنید.
    این ویزا امکان بردن همراه نداره.

  3. هوشنگ گفت:

   سلام
   امن که ۱۶ سالمه و می خوام برای مدرسه اقدام کنم. می تونم مادرمو با خودم ببرم؟ و اینکه باید حتما آلمانی بخونم؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    دوره های تحصیلی در مدارس اتریش به زبان آلمانی ارائه می شود. حق همراه برای مدارس اتریش در نظر نگرفته شده است و باید به تنهایی برای تحصیل در اتریش اقدام نمایید.

  4. كيانا گفت:

   سلام وقت بخیر
   با توجه به شیوع کرونا، الان برای ویزای تحصیلی اتریش میشه اقدام کرد؟
   با تشکر از مطالب خوبتون

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    امکان اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش میسر می باشد و در صورت نامه پذیرش می توانید برای ویزا اقدام نمایید. در صورت بسته بودن سفارت می توان پذیرش را برای ترم بعد موکول کرد.

  5. آرمان گفت:

   هزینه تحصیل در پزشکی اتریش چقدره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    هزینه تحصیل در اتریش در رشته های پزشکی سالیانه بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو می باشد.

  6. Z.he گفت:

   سلام
   بنده در رشته ی مهندسی کامپیوتر ازدانشگاه پیام نور درحال تحصیل هستم.ایا با معدل و نمره زبان بالا میتوانم برای ارشد دانشگاه اتریش اقدام کنم؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    با توجه به شرایط و قوانین حال حاضر با دریافت نمره ۶٫۵ در آزمون آیلتس قادر خواهید به ادامه تحصیل در اتریش بپردازید

  7. بارانا گفت:

   سلام من ۲۰ ساله هستم و در رشته زیست شناسی دانشگاه آزاد تهران شمال تحصیل میکنم
   ایا میتوانم برای تحصیل به اتریش مهاجرت کنم؟به نظر شما از دانشگاه انصراف دهم و در اتریش تحصیل را از ابتدا شروع کنم یا اینکه اینجا مدرک لیسانس بگیرم بعد اقدام کنم؟
   با مدرک لیسانس دانشگاه ازاد میتوانم آنجا ادامه تحصیل دهم؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    دانشجویان دانشگاه های آزاد برای تحصیل در کشور اتریش می بایست پس از اتمام دوره های تحصیلی خود برای دانشگاه های کشور اتریش اقدام نمایند. در حال حاضر به همراه تحصیل، دوره های زبان آلمانی را هم سپری نمایید.

  8. بهار گفت:

   سلام
   بنده ۳۱ سال سن دارم کارشناسی ارشد رشته جغرافیا از دانشگاه دولتی خوب با معدل ۱۷ به بالا و دارای یک مقاله isi و در حال گرفتن مدرک زبان هستم شانس من در مهاجرت به اتریش در کدام گزینه ها بالاتر و اگر از طریق همسرم به اتریش بروم میتوانم با این رزومه در مقطع ارشد یا دکترا ادامه تحصیل بدم ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    عموما شانس ویزای تحصیلی بالا می باشد. برای دوره دکتری علاوه بر مقاله ISI و مدرک زبان نیازمند تایید یک استاد از
    دانشگاه مورد نظر هستید. مقطع ارشد به زبان انگلیسی محدودیت دارند اما برای دکترا می توانید اقدام بفرمایید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با دفتر مرکزی

  تلفن دفتر مرکزی

  کانال تلگرام

  صفحه اینستاگرام

  تماس در واتساپ

  #