شرایط تحصیل در امارات

یکی از مزایای عمده تحصیل در امارات متحده عربی به دلیل موقعیت استراتژیک آن است. تحصیل در امارات برای بسیاری از افراد قابل توجه و با اهمیت است چرا که دانشگاه های کشور امارات پلی مناسب برای ادامه تحصیل در کشورهای انگلستان، آمریکا و کانادا است. از دیگر نکات و دلایل انتخاب کشور امارات می توان به نزدیکی این کشور به ایران اشاره کرد.

یکی از معمول ترین روش های مهاجرت به امارات اقدام برای تحصیل در این کشور می باشد. دانشجویان با تحصیل در کشور امارات، شانس خود را برای پیدا کردن کار افزایش می دهند.

جهت اطلاع از روش های مهاجرت به امارات این مقاله را مطالعه نمایید: مهاجرت به امارات

دانشگاه های امارات

امارات برای توسعه زیرساخت های آموزشی خود با هدف تبدیل شدن به بهترین ارائه دهنده آموزش عالی فارغ التحصیلان در آینده متعهد است. در حال حاضر سه دانشگاه دولتی و بیش از ۵۰ نهادهای خصوصی در کشور امارات وجود دارد.

سه دانشگاه عمومی عبارتند از:

 • Higher Colleges of Technology (HCT)
 • UAE University (UAEU)
 • Zayed University (ZU)

مؤسسات دولتی تحت نظارت وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی و پذیرش فقط شهروندان امارات متحده عربی هستند. امکان تحصیل در دانشگاه ها و کالج های خصوصی برای همه دانشجویان ممکن است.

معتبر ترین دانشگاه های خصوصی امارات عبارتند از:

 • Abu Dhabi University (ADU)
 • American University in Dubai (AUD)
 • American University of Sharjah (AUS)
 • Khalifa University of Science, Technology and Research (KU)
 • University of Sharjah (UOS)

مقاطع قبل دانشگاه

فارغ التحصیلان تمام سیستم های تحصیلی باید دوازدهمین پایه در مقطع متوسطه را با نمره مناسب گذرانده باشند و در صورتی که در پایه های پایین تر مشغول به تحصیل اند و هنوز گواهینامه پایان مقطع متوسطه را کسب نکرده اند می توانند با شرکت در آزمون GED شرکت و در صورت موفقیت مدرک معادل مقطع متوسطه را دریافت و برای ثبت نام در دانشگاه اقدام نمایند.

مقطع کارشناسی

برنامه های کارشناسی در مؤسسات امارات متحده عربی در طیف وسیعی از موضوعات در دسترس هستند و می توان آنها را به صورت کامل و پاره وقت مطالعه کرد. دوره های تمام وقت معمولا برای تکمیل ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور، امارات را انتخاب می کنند چرا که هدفشان اقامت کشورهایی همچون انگلستان، آمریکا و کانادا است. دانشجویان در مقطع لیسانس بعد از دو سال درس خواندن می توانند واحد های سپری شده خود را در کشورهای آمریکا، کانادا و انگلستان تطبیق زده و در دانشگاه های این کشور ادامه تحصیل دهند.

 • زبان تدریس

تمامی رشته های تحصیلی در کشور امارات به زبان انگلیسی ارائه می شود و این کشور یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع لیسانس تمامی کورس های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. متقاضیانی که مدرک دال بر تسلط زبان انگلیسی را دارا نمی باشند می توانند وارد کشور امارات شده و در کالج های زبان این کشور ثبت نام کنند.

همچنین دانشجویان علاقه مند به تحصیل در امارات می توانند با شرکت در دوره های ارائه شده توسط موسسه زبان آریاناپارس در کمترین زمان ممکن به بهترین نتایج در آزمون آیلتس دست یابند.

مقطع کارشناسی ارشد در امارات

مقطع فوق لیسانس در کشور امارات در یک دوره ۲ ساله ارائه می شود و علاقه مندانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را در مقطع فوق لیسانس دارند می توانند از طریق موسسه آریاناپارس اقدام نمایند. فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد کشور امارات پس از تمام تحصیل خود مجوز حضور یک ساله ای در این کشور را دارا خواهند بود تا قادر باشند تا با یافتن شغلی مناسب، ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار کشور امارات نمایند.

دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد در کشور امارات اجازه دارند همراه داشته باشند که این همراه شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشد.

مقطع دکترا

به صورت معمول دوره های تحصیلی در امارات به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان برای تحصیل در این مقطع به همراه مدرک زبان، نیازمند سوابق تحصیلی مناسب، توصیه نامه و رزومه مناسب می باشند. بازه زمانی تحصیل در مقطع دکترا به صورت معمول ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. دروس ارائه شده در این مقطع نسبت به سایر مقاطع کمتر می باشد و معمول دانشجویان برای دوره های DBA اقدام می نمایند.

حق کار و هزینه های تحصیل در امارات

تحصیلات در کشور امارات مستلزم پرداخت هزینه می باشد و نسبت به کشورهای خاورمیانه گران ترین کشور برای ادامه تحصیل می باشد. ولی نکته حائز اهمیت در این کشور زبان تدریس است که دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

 • حق کار

به صورت معمول دانشجویان ایرانی حق کار قانونی در کشور امارات ندارند.

 • هزینه های تحصیل

شهروندان امارات متحده عربی به طور رایگان در دوره های تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند، اما دانشجویان بین المللی باید هزینه های تحصیل را پرداخت کنند. دانشگاه های امارات متحده عربی هزینه های خود را تعیین می کنند، به طوری که هزینه ها بر حسب دوره، سطح تحصیلات و مکان متفاوت است. به طور میانگین هزینه های تحصیل در امارت بین ۱۰ تا ۲۵ هزار دلار در دانشگاه های خصوصی می توان در نظر گرفت.

 • هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در کشور امارات برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ دلار در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در امارات می باشد.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی امارات

درخواست های تحصیلات تکمیلی معمولا به صورت آنلاین تکمیل می شود و به طور مستقیم به دانشگاه مورد نظر شما ارسال می شود. تمام برنامه های کاربردی باید تا مه / ژوئن قبل از تاریخ شروع دوره انجام شود.

مدارک مورد نیاز پذیرش:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • هزینه درخواست
 • گذرنامه
 • سوابق تحصیلی
 • ریز نمرات
 • گواهینامه بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS)

برای کسب ویزای تحصیلی دانشجویی، دانشجویان باید از سوی یک ساکن کشور امارات حمایت شوند. در صورتی هیچ گونه حمایتی، بعضی از دانشگاه های امارات به عنوان حامی عمل می کنند. ویزای دانشجویی معمولا فقط برای یک سال اعطا می شوند اما برای مدت دوره شما قابل تمدید است. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی امارات:

 • گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار
 • ۱۲ عدد عکس
 • سه نسخه گذرنامه و یک ویزای ورود به امارات متحده عربی پس از ورود
 • مدارک پذیرش از دانشگاه های امارات متحده عربی
 • گردش حساب
 • قرارداد اجاره نامه محل سکونت
 • کپی از پرداخت هزینه تحصیل برای سال تحصیلی
 • دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز باید مدرک تحصیلی مدرک کارشناسی را ارائه دهند.

پس از ورود به کشور امارات، دانشجویان موظف به شرکت در تست های پزشکی می باشند. تست های پزشکی شامل آزمایش HIV، هپاتیت B و C، سل، هاله و سیفلیس است. در صورت جواب مثبت، موظف به ترک کشور می باشید.

از آنجا که مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

منبع مقاله: Study conditions in the UAE

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  برچسب‌ها:

  دیدگاه ها

  231 پاسخ به “تحصیل در امارات”

  1. اردلان گفت:

   با درود و خسته نباشید ببخشید من میخواستم ببین رشته حقوق ورزشی در کدام دانشگاه دنیا وجود دارد من لیسانس تربیت بدنی هستم با سپاس

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام. معمولا برای مشاهده رشته های موجود در هر دانشگاه باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه فرمایید. در سایت های QS و شانگهای می توانید رتبه بندی دانشگاه های دنیا رو ملاحظه کنید.

  2. سپهر گفت:

   سلام
   برای مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای پیوسته برای دانشجوهای دانشگاهای معتبر ایران مث شریف با معدل خوب پذیرش با فاند دارن؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    جهت اطلاع بورسیه های دانشگاه های امارات می توانید به سایت آن ها مراجعه فرمایید. برای اخذ بورسیه باید تایید یک استاد را کسب نمایید. هم چنین در صورت داشتن مقاله آی اس آی احتمال پذیرش شما افزایش می یابد.

  3. ali گفت:

   رشته های مورد نیاز شون رو میشه بگید؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    به صورت معمول دانشجویان برای تمامی رشته های تحصیلی می توانند برای تحصیل در امارات اقدام نموده و محدودیتی خاصی وجود ندارد.

  4. مريم گفت:

   سلام من با معدل کتبی دیپلم ٩.٣٢ ومعدل کل ١۶.۴٩ میتونم رشته اى در دانشگاه آمریکایی شارجه بخونم؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    معمولا برای گرفتن پذیرش معدل کل ملاک می باشد. البته تمامی شرایط به صورت کامل در سایت هر دانشگاهی درج شده است.

  5. سما حسینی زاد گفت:

   سلام وقت بخیر
   من امسال دیپلم گرفتم از رشته تجربی میخواستم بدونم برای اخذ پذیرش دندان پزشکی در یکی از دانشگاه های امارات باید نمرات پای دوازدهم چهقدر باشه؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    برای مهاجرت تحصیلی به کشور امارات و تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی نمرات پایه دوازدهم خیلی اهمییت ندارد و همچنین مدرک این کشور مورد تائید کشور ما نمی باشد.

  6. مهشید گفت:

   سلام.من لیسانس رشته هنرهای تجسنی هستم .با تنها دخترم زندگی میکنم.
   معرق با ساقه ی گندم .کار روی چوب.قلمزنی(ریزقلم)رو میتونم انجام بدم .
   اگه بخوام اقامت برای خودم ودخترم بگیرم که زیاد گرون نباشه چه راهی رو میشنهاد میکنید؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما چنانچه قصد اقدام برای کشور امارات از طریق کاری را دارید می توانید با گرفتن جاب آفر و یا همان پیشنهاد شغلی برای ویزای کار این کشور اقدام نمایید.

  7. Takin گفت:

   سلام من رشته ی ریاضی.فیزیک خوندم..اما بعد از گرفتن دیپلمم ترک تحصیل کردم تا هنرو به صورت جدی ادامه بدم..رشته ای که توش کار میکنم طراحی لباسه..مدرک زبان دارم..میشه از شرایط تحصیل تو این رشته تو دبی برام توضیح بدین که چه چیزایی احتیاج دارم..؟؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    برای ادامه تحصیل در رشته ی هنر در کشور دبی دانشگاه ها ممکن است دارای آزمون ورودی باشند چنانچه شما در آن آزمون قبول شوید می توانید پذیرش در رشته ی هنر دریافت نمایید.

  8. Abtin گفت:

   سلام من میخواستم بدونم که چه رشته ای در دبی خوب هست و ارزون ترین دانشگاش چقدره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    بستگی به هدف و رشته ی تحصیلی شما دارد.لیست تمام دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم را شما می توانید از سایت وزارت علوم ملاحظه نمایید. اطلاعات کامل از جمله هزینه ها به ازای هر ترم در سایت دانشگاه ها درج شده است.

  9. محسن مسایلی گفت:

   با سلام
   بنده فارغ التحصیل در رشته ی مدیریت دولتی از دانشگاه پیام نور زرین شهر هستم.ارم مدرک آیلس میگیرم.استعداد خارق العاده ای در وصل معاملات مسکن و در کل فروشندگی دارم.عاشق زندگی در اماراتم.چه کنم؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما می توانید از طریق ویزای تحصیلی و یا ویزای کار اقدام نمایید.

  10. خشایار گفت:

   سلام وقت بخیر
   من فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت هم در مقطع لسیانس معدل 16.48 و هم فوق لیسانس معدل 17.5 در رشته بازرسی فنی هستم
   نمره آیلتس 8 و یک مقاله ISI هم دارم.
   امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای ادامه تحصیل در دکترا تو امارات برای من چقدر هست و شما خودتون مراحل اپلای گرفتن رو انجام میدین و یا موسسه ای رو میشناسین که این کار رو انجام بدن؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    بورسیه به افرادی تعلق میگیرد که رزومه ی تحصیلی خیلی خوبی داشته باشند. با توجه به رزومه ی تحصیلی شما باید برای شما در ابتدا امکان سنجی شود که این کار نیز از جانب موسسه امکان پذیر می باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *