تحصیل در ایتالیا

فایل صوتی مقاله تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا

Study Conditions in Italy

تحصیل در ایتالیا به معنای دستیابی به آموزش جهانی با کم ترین میزان هزینه های تحصیل و زندگی می باشد. دانشجویان بین المللی از اقصی نقاط دنیا برای بهره مندی از بورسیه های تحصیلی ایتالیا و همچنین تحصیل در برترین دانشگاه های اروپا، تصمیم بر مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را در سر می پرورانند.

تحصیل در ایتالیا روشی برای کسب اقامت در این کشور است، دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های برتر ایتالیا از شانس بالایی برای کار در این کشور برخوردار می باشند. مهاجرت تحصیلی به عنوان یکی از برترین و کم ریسک ترین نوع ویزا قلمداد می شود.

کشور ایتالیا به عنوان کشوری محبوب در میان دانشجویان تلقی می شود. رشته های مهندسی، مد، فشن و رشته های مرتبط با هنر از پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی در این کشور قلمداد می شود. از همین رو علاقه مندان به تحصیل در رشته های عنوان شده قادر خواهند بود با فراهم آوردن شرایط مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند.

سیستم آموزشی ایتالیا

آموزش در کشور ایتالیا از یک سیستم یک پارچه تشکیل شده است. سال تحصیلی در ایتالیا به دو ترم تقسیم می شود. ترم اول از سپتامبر تا فوریه برگزار می شود و ترم دوم در ماه فوریه آغاز می شود و در ماه ژوئیه به پایان می رسد. مدارک تحصیلی در ایتالیا به شرح زیر است:

 • اولین دوره / Laurea: قابل مقایسه با مدرک کارشناسی.
 • برنامه های ویژه کارشناسی ارشد / Master Universitario di 1 ° Livello: معمولا یک سال تحصیل را شامل می شوند و دانشجویان را با دانش حرفه ای آشنا می کند.
 • برنامه های کارشناسی ارشد / Laurea Magistrale Ciclo Unico
 • دوره سوم / Dottorato di Ricerca: برنامه های سه ساله، PhD.

مقاطع قبل دانشگاهی

مقطع کودکستان اولین مرکز آموزشی در کشور ایتالیا که کودکان قادر خواهند بود از سن ۳ سالگی در این مرکز مشغول به تحصیل شوند. شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع کودکستان همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا می باشد، بدین صورت که تحصیلات در این سن به هیچ وجه اجباری نیست. خانواده های دانش آموزان برای ایجاد حس مسئولیت پذیری، افزایش خلاقیت، پرورش برخوردهای اجتماعی و استقلال طلبی، فرزندان خود را در کودکستان ثبت نام می کنند.

مقطع ابتدایی

تحصیلات ابتدایی در کشور ایتالیا از شش سالگی شروع می شود. لازم به ذکر است که دوره ابتدایی اجباری بوده و مدت زمان این مقطع به صورت معمول ۵ سال به طول می انجامد که با توجه به سن ورود، کودکان تا ۱۱ سالگی در حال سپری کردن این دوره می باشند. مدارس در کشور ایتالیا به صورت دولتی و خصوصی خدمات تحصیلی را ارائه می نمایند. لازم به ذکر است دروس در این مدارس به زبان ایتالیایی ارائه می شود و دانش زبان، اصلی ترین رکن پذیرش مدارس دولتی است.

تحصیل در ایتالیا

مدارس خصوصی، جای مناسبی برای خانواده هایی است که بدنبال تحصیل فرزندان به زبان انگلیسی می باشند. هزینه های این دسته از مدارس متناسب با شهر انتخابی متغیر می باشد. کلاس های درسی در مقطع ابتدایی در این مدارس بطور معمول از ۱۰ تا ۲۵ نفر تشکیل می شود. دانش آموزان در این مقطع دروسی همچون ریاضی، زبان ایتالیایی، زبان انگلیسی و جغرافیا را فرامی‌گیرند.

مقطع راهنمایی

پس از اتمام دوره ابتدایی، دانش آموزان از سن ۱۱ سالگی وارد مقطع راهنمایی می شوند که طول این دوره تحصیلی ۳ سال می باشد. خانواده هایی که خواهان تحصیل رایگان در ایتالیا برای فرزندان خود هستند بهترین گزینه برای آنها مدارس دولتی می باشد.

در صورت انتخاب مدارس خصوصی ملزم به پرداخت هزینه متناسب با مدرسه انتخابی می باشند. در پایان هر سال، از دانش آموزان امتحانات مشخصی گرفته می شود تا مجوز ورود به سال بعد برای آنها صادر شود. دانش آموزان پس از سپری کردن هر سه سال باید در آزمون نهایی که شامل دروس سه سال راهنمایی مثل زبان، ریاضیات و علوم می باشد، شرکت کنند.

مقطع دبیرستان

دوره دبیرستان به عنوان آخرین مقطع تحصیل در ایتالیا قبل از دانشگاه شناخته می شود. مدت زمان این دوره بین ۳ تا ۵ سال است. در دو سال اول آموزش، دانش آموزان دروسی مثل زبان ایتالیایی، ادبیات، علوم، ریاضیات، زبان های خارجی، تاریخ، مطالعات اجتماعی و تربیت بدنی را آموزش می بینند.

تحصیل در ایتالیا

دوره های دبیرستان به زبان ایتالیایی ارائه می شود و دانش آموزان باید مدرکی دال بر تسلط زبان ایتالیایی را به سفارت ارائه دهند. دوره های زبان ایتالیایی عموماً در سفارت برگزار می شود و از دیگر مراکز معتبری که می توان زبان ایتالیایی را در آنجا فراگرفت، مدرسه زبان ایتالیایی پیترودلاولا است.

دوره کارشناسی

مدرک کارشناسی که در ایتالیا به عنوان لوریا شناخته می شود، چهار سال به طول می انجامد. طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی در دانشگاه های کشور ایتالیا در دسترس است، اما این کشور توجه ویژه ای به تحصیل در رشته های هنر، طراحی، معماری و علوم کاربردی دارد.

دانشجویان از ۱۸ تا ۳۰ سالگی قادر خواهند بود برای دوره های کارشناسی این کشور اقدام نمایند. این نکته بدین معناست که محدودیت سنی برای سفارت این کشور معنا ندارد و در صورت ارائه مدارک قابل استناد، می توانید برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام کنید.

دوره های تحصیلی در این کشور به زبان ایتالیایی برگزار می شود و دانشجویان برای ورود به دانشگاه نیازمند ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان ایتالیایی هستند. سفارت ایتالیا در تهران هر ساله کلاس های زبان ایتالیایی برگزار می کند که در طول ۳ ترم، سه کتاب (Espresso) تدریس می شود. هر ترم شامل ۲۳ جلسه ۲ ساعته و در سه روز هفته می باشد. در صورتی که دانشجو بتواند ۹۰ درصد نمره امتحان را کسب کند، می تواند برای پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی به سفارت مراجعه کند.

دوره های زبان ایتالیایی در خاک ایتالیا نیز برگزار می شود و دانشجویان می توانند قبل از تحصیل، دوره ای را در این کشور سپری کنند. البته توصیه مشاورین آریاناپارس جهت مهاجرت تحصیلی به این کشور بدین گونه است که ابتدا در ایران مدرک زبان ایتالیایی را اخذ نموده و در نهایت اقدام به مهاجرت نمایند زیرا گذراندن دوره های کالج از شانس ویزای پایینی برخوردار می باشد.

کارشناسی ارشد

جذاب ترین مقطع تحصیلی در کشور ایتالیا، مقطع کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale) است. کشور ایتالیا به عنوان برترین کشور برای زمینه سازی تحصیل در سایر کشورها شناخته می شود. این نکته بدین معناست که افرادی که بدنبال تحصیل و اخذ بورسیه در کشورهایی مثل انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا می باشند، مقطع کارشناسی ارشد را در برترین دانشگاه های ایتالیا سپری می کنند تا با پر بار کردن رزومه خود شانس اخذ بورسیه را در کشورهای فوق افزایش دهند.

تحصیل در ایتالیا

مدت دوره کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا دو سال است که دانشجویان با سپری کردن ۱۲۰ واحد درسی فارغ التحصیل می شوند. نکته حائز اهمیت، محدود نبودن دوره کارشناسی ارشد می باشد که دانشجویان زیادی مدت زمان تحصیل در این دوره را تا ۴ سال ادامه داده اند. در بعضی از رشته های تحصیلی مانند حقوق، فارموکولوژی، معماری و پزشکی، در دانشگاه های خاص یک برنامه پنج یا شش ساله کارشناسی ارشد (به نام Lauree Magistrali a Ciclo Unico) ارائه می شود.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا اینجا کلیک نمایید.

مقطع دکتری

دوره های دکترا در کشور ایتالیا (Dottorato di Ricerca) به طور معمول ۴ سال به طول می انجامد و دروس در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان در صورت اخذ نمره ۶٫۵ به بالا در آزمون آیلتس می توانند برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند کشور ایتالیا بهترین گزینه برای آنها می باشد زیرا شرایط بورسیه های تحصیلی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی هموارتر است. بورسیه ها در کشور ایتالیا معمولاً با حقوق ماهیانه همراه است و دانشجویان در صورت تاییدیه استاد راهنما از آن بهره مند می شوند.

اقدام جهت اخذ بورسیه در مقطع دکترا، مستلزم انتخاب و تائید استاد راهنما ( Supervisor) می باشد. این مهم ترین قدم در اخذ بورسیه در مقطع دکترا در کشور ایتالیاست. دانشجویان رزومه های خود را می توانند برای اساتید مختلف ارسال کنند و از صلاحیت خود دفاع کنند اساتید پس از بررسی رزومه های ارسال شده، وقت مصاحبه ای را به صورت حضوری و یا برنامه های مجازی با دانشجوی مورد پسند خود تنظیم می کنند.

متقاعد کردن استاد در وقت مصاحبه کار بسیار دشوار و تخصصی می باشد که باید با آمادگی کامل در آن حضور داشته باشید.

متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای اخذ بورسیه شرایط اولیه ای را باید داشته باشند. از حداقل شرایط لازم برای اخذ بورسیه می توان به:

 1. معدل بالای ۱۷
 2. مدرک زبان انگلیسی (نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس)
 3. توصیه نامه از اساتید برجسته
 4. مقالات بین المللی از جمله ISI و AAA
 5. پروپزال

اشاره کرد که با ارائه مدارک ذکر شده می توان شانس خود را افزایش داد. لازم به ذکر است، دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در کشور ایتالیا و یا در دانشگاه های معتبر سپری کرده اند، شانس بالاتری برای اخذ بورسیه دارا می باشند.

دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا با داشتن چندین دانشگاه معتبر بخصوص در رشته های مهندسی جزو کشورهای برتر دنیا به شمار می رود. دانشگاه های کشور ایتالیا در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار می باشند. دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان برترین آنها شناخته می شود. دانشگاه پلی تکنیک در رشته های مهندسی در میان ۳۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و از برترین رشته های آن می توان به مهندسی، عمران، کامپیوتر و معماری اشاره کرد.

از دیگر دانشگاه های برتر کشور ایتالیا می توان به دانشگاه پلی تکنیک تورین اشاره کرد که در میان ۵۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته های مهندسی قرار دارد. دانشگاه هایی همچون ساپینزا رم، فلورانس، بولونیا و پاویا گزینه های مناسبی برای تحصیل در ایتالیا می باشند که دانشجویان در صورت فراهم کردن شرایط می توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

نام دانشگاهرتبه در QS
University of Bologna177
Politecnico di Milano177
Sapienza University of Rome 203
University of Milan 302
Politecnico di Torino 348

مزایای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از برترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل شناخته می شود. اطلاع از مزایای تحصیل در ایتالیا به دانشجویان کمک می کند تا با شرایط ایده آل این کشور آشنا شوند. سه تا از برترین مزایای تحصیل در ایتالیا را مورد بررسی قرار داده ایم.

دانشگاه های برتر دنیا

با توجه به حضور دانشگاه های معتبر دنیا در ایتالیا، می توان این کشور را به عنوان مقصد اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل شناخت. سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان از اقصی نقاط دنیا جهت مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اقدام می نمایند. شانس اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر دنیا از جمله پلی تکنیک میلان، دانشگاه تورین برای دانشجویان بین المللی میسر می باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی

دانشگاه های ایتالیا دروس خود را به زبان های انگلیسی و ایتالیایی ارائه می دهند. دانشجویان با توجه به انتخاب دوره مورد نظر ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی می باشند. افرادی که در صدد تحصیل به زبان انگلیسی هستند بصورت معمول نمره ۶ در آزمون آیلتس که متناسب با دیگر کشورهای اروپایی نمره پایین تری است، می باشند. این دسته از دانشجویان در صورت نداشتن مدرک زبان می توانند با شرکت در دوره های مؤسسه زبان آریاناپارس در کمترین بازه زمانی به بهترین نتایج دست پیدا کنند.

بورسیه ایتالیا

دانشجویان برای کاهش هزینه تحصیل خود در این کشور می توانند برای اخذ بورسیه DSU اقدام نمایند. این بورسیه یکی از نکات مثبت کشور ایتالیا نسبت به دیگر کشورهاست. افرادی که بدنبال اخذ بورسیه DSU هستند، برای بالاتر بودن شانس خود نیازمند نمره ۶ در آزمون آیلتس و معدل بالای ۱۴ در مقطع لیسانس می باشند. بصورت کلی در حدود ۵۰۰۰ یورو سالیانه به دانشجویان تعلق می گیرد.

دانشگاه های کشور ایتالیا به دانشجویان خود کارت غذا اعطا می کند که بصورت معمول ۵ یورو در روز می باشد. این کارت در اکثر رستوران های ایتالیا مورد تائید بوده و با توجه به بهای در نظر گرفته شده می توان وعده های غذایی را مدیریت کرد. کارت های غذا بصورت روزانه شارژ می شود و قابلیت انتقال به روز بعد را ندارد.

برای آشنایی با مراحل و شرایط اخذ بورسیه ایتالیا این مطلب را مطالعه فرمایید: بورسیه ایتالیا

معایب تحصیل در ایتالیا

اگرچه تحصیل در ایتالیا مملو از تمام  مزایای باورنکردنی است، همواره با چالش هایی همراه است. آگاهی از مشکلات تحصیل در ایتالیا به آن دسته از علاقه مندان این کشور کمک می کند تا انتخاب بهتری را داشته باشند. از بزرگترین چالش های تحصیل در این کشور می توان به شرایط پس از تحصیل و حق همراه اشاره کرد که به تفضیل مورد بررسی قرار می دهیم.

شرایط پس از تحصیل

دانشجویان پس از تحصیل قادر خواهند به مدت یکسال مجوز حضور در کشور ایتالیا را دریافت کنند. دانشجویان در بازه زمانی ذکر شده در صورت پیدا شدن کار می توانند از قوانین تبدیل ویزا برای کسب اقامت بهره مند شوند. کسانی که قصد دارند پس از پایان تحصیل در ایتالیا مشغول به کار شوند می بایستی به زبان ایتالیایی مسلط بوده و دوره خود را به خوبی گذرانده باشند.

در این صورت می توانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنند. لازم بذکر است که نرخ بیکاری در کشور ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بالاتر می باشد.

نداشتن حق همراه

یکی از بزرگترین معایب تحصیل برای دانشجویان متاهل، شرایط همراه می باشد. دانشجویان متأهل برای تحصیل در ایتالیا اجازه همراه ندارند و نمی توانند همسر و فرزندان خود را به همراه داشته باشند. اگر بدنبال تحصیل در ایتالیا می باشید، باید بصورت انفرادی برای تحصیل اقدام نمایید.

حق کار و هزینه های تحصیل در ایتالیا

دانشجویان در مقاطع تحصیلی از ۱۰ تا ۳۰ ساعت حق کار دانشجویی در هفته برخوردار می باشند. شرایط کار پیدا کردن در ایتالیا متفاوت و طبق دو راه حل است. روش اول بدین صورت که دانشجویان بین المللی با دانشگاه های خود قراردادی را تنظیم می کنند. مدت زمان این قرارداد بصورت معمول سه ماه می باشد و برای دانشگاه مشغول به کار می شوند. روش دوم همانند سایر کشورهای اروپایی است.

دانشجویان در حین تحصیل می توانند در مراکز خارج دانشگاهی مشغول به کار شوند. از حیث دستمزد و حقوق، شرایط یکسان است و دانشجویان به ازای هر ساعت در حدود ۷ تا ۹ یورو حقوق دریافت می کنند. هماهنگی کار در حین تحصیل نیازمند مدیریت می باشد و بصورت معمول دانشجویان زمان کمتری برای کار دارند.

برای اطلاع از شرایط کار در این کشور، مقاله کار در ایتالیا را مطالعه فرمایید.

هزینه های تحصیل

دانشجویان بین المللی در صورتی که به زبان ایتالیایی تحصیلات خود را سپری کنند، ملزم به پرداخت هزینه نمی باشند و حتی در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را نیز داشته باشند، می توانند از بورسیه هایی که کشور ایتالیا برای دانشجویان جهان سوم در نظر گرفته مانند بورسیه DSU بهره مند شوند.

هزینه تحصیل برای تحصیل در ایتالیا بستگی به دانشگاه و دوره ای که انتخاب می کنید متفاوت خواهد بود، به طور متوسط ​​دوره های کارشناسی در موسسات دولتی بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال هزینه می شود. هزینه های سالانه در دانشگاه خصوصی معمولا از ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو می باشد.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در ایتالیا برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه می باشد که متناسب با سبک زندگی و شهر انتخابی متفاوت می باشد. هزینه اجاره مسکن بیشترین سهم را در هزینه های زندگی به خود اختصاص داده است. از دیگر هزینه ها می توان به خوراک، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه های جاری اشاره کرد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

برای تحصیل در ایتالیا، دانشجویان باید در ابتدای راه برای اخذ پذیرش و پس از آن وقت سفارت اقدام نمایند. گروه تحریریه آریاناپارس در این بخش به شرایط پذیرش و آمادگی مدارک برای مراجعه به سفارت ایتالیا پرداخته است.

مرحله اول: پذیرش

بصورت کلی زمان های پذیرش یا ددلاین دانشگاه های ایتالیا متفاوت می باشد. بازه های زمانی ارائه مدارک برای پذیرش سپتامبر بصورت معمول تا ۱۰ فوریه معادل ۲۱ بهمن ماه و برای پذیرش ترم دوم، تا اول اکتبر معادل ۹ مهر تعیین شده است. بطور مثال دانشگاه پلی تکنیک میلان از ۱ ژانویه تا ۱۰ مارس، دانشگاه تورین ۱۷ ژانویه تا ۱۰ اپریل و دانشگاه ساپینزا رم ۱ نوامبر تا ۱۵ اپریل را به عنوان بازه زمانی پذیرش خود اعلام کرده اند. ددلاین های اعلام شده بصورت کلی است و امکان تغییر آن وجود دارد. برای اطلاع از بازه های زمانی پذیرش هر دانشگاه، سایت رسمی دانشگاه به عنوان معتبرترین مرجع اطلاعات می باشد.

از دیگر نکاتی که باید به آن اشاره کرد، بازه های زمانی درخواست بورسیه می باشد. دانشجو پس از دریافت پذیرش برای بورسیه اقدام می کند. بطور مثال ددلاین بورسیه در شهر میلان ۱۲ جولای تا ۳۰ سپتامبر بوده که دانشجویان می توانند برای کسب بورسیه اقدام نمایند. بازه زمانی تحویل مدارک به سفارت بین ۱۳ اپریل تا ۲۵ جولای می باشد که دانشجویان باید تمامی مدارک خود را برای مراجعه به سفارت ارائه دهند.

از مدارک حائز اهمیت برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا می توان به سوابق تحصیلی، ریز نمرات، توصیه نامه از اساتید، انگیزه نامه و مدرک زبان اشاره کرد. بازه های زمانی اخذ پذیرش در ایتالیا غالبا بین ۲ تا ۳ ماه به طول می انجامد و دانشجویان پس از پذیرش باید برای اخذ وقت از سفارت اقدام نمایند.

مرحله دوم: آمادگی ویزا

مهم ترین مدارک مورد نیاز برای مراجعه به سفارت ایتالیا را می توان به ۷ بخش زیر دسته بندی کرد.

 1. ترجمه مدارک تحصیلی به زبان ایتالیایی
 2. اصل و ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
 3. بیمه مسافرتی برای مدت اقامت
 4. ۳ قطعه عکس
 5. کپی از صفحه اول پاسپورت
 6. کپی رزرو هتل یا محل اسکان برای مدت ویزا
 7. گردش مالی ۳ ماهه

متقاضیان برای ادامه تحصیل در کشور ایتالیا با مراجعه به سفارت، باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی که مبلغ آن برابر یکسال هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا می باشد، را ارائه نمایند.

امکان ویزای تحصیلی ایتالیا در سال ۲۰۲۰

به موجب شرایط ایده آل تحصیل در ایتالیا، سالیانه تعداد زیادی از علاقه مندان تحصیل در این کشور را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می نمایند. در سرشماری های صورت گرفته بعد از دانشجویان کشورهای آلبانی، چین و آمریکا بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را ایرانی ها تشکیل می دهند. از همین رو سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای ویزای تحصیلی اقدام می نمایند.

هر دانشگاه و موسسه آموزشی در ایتالیا تعداد محدودی از دانشجویان بین المللی را پذیرا می باشد. این نکته بدین معناست که به واسطه تعداد بسیار زیاد درخواست های تحصیل در کشور ایتالیا، شانس اخذ ویزا کاهش پیدا می کند.

دانشجویان با ارائه مدارک کامل و شرایط ایده آل از جمله نمره زبان مناسب، معدل درجه A یا بالای ۱۷ قادر خواهند بود شانس خود را برای اخذ پذیرش و در همین راستا دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا افزایش دهند.

اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود.

سوال های متداول شما


اکثر دوره های تحصیلی در مقطع لیسانس در کشور ایتالیا به زبان ایتالیایی است اما در برخی رشته ها نیز دوره های لیسانس برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می شود

به صورت میانگین هزینه های زندگی در کشور ایتالیا ماهانه بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو می باشد.

در دانشگاه های ایتالیا رشته های متنوعی تدریس می شود اما رشته های مهندسی در این کشور و به خصوص در دانشگاه های پلیتکنیک میلان و پلیتکنیک تورین اعتبار علمی بسیار خوبی دارند

متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای اخذ بورسیه شرایط اولیه ای را باید داشته باشند. شرایط لازم برای گرفتن بورسیه شامل: معدل بالای ۱۷، مدرک زبان انگلیسی نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس، توصیه نامه از اساتید برجسته، مقالات بین المللی، پروپوزال می باشد.

کشور ایتالیا علاوه بر بورسیه های معمول برای تحصیلات تکمیلی مزیت خاصی را برای دسته ای از دانشجویان از قبیل اکثر دانشجویان ایرانی قائل شده است که نام آن بورسیه dsu است و تا ۵ هزار یورو به دانشجو کمک هزینه و بورسیه تعلق می گیرد.

اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

397 پاسخ به “تحصیل در ایتالیا”

 1. sara گفت:

  Salam .man dar sale 86 fareghotahsil dar reshte karshenasi farsh shodam .mikhastam bedonam ke age man bekham az lisans dar reshte memari eghdam konam mitonam paziresh begiram ? In fasele mane az paziresh ni ? Memari dar anja raygane ? Sen melak hast ? Mitonam hamrah ba tahsil kar konam ? Aya bade tahsil mitonam kar konaam ?

  • ariana گفت:

   سلام
   تحصیل در کشور ایتالیا به زبان ایتالیایی می باشد و شما باید مدرک زبان ایتالیایی را برای امر پذیرش ارائه بدهید.در هنگام تحصیل به شما 10 ساعت حق کار دانشجوئی داده می شود .پس از اتمام تحیل به شما 6 ماه فرصت داده می شود تا بدنبال کار بگردید و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنید.

 2. آرمین گفت:

  سلام.من دانشجوی مقطع ارشد رشته مدیریت اجرایی هیتم.میخواستم بپرسم تحصیل تو مقطع دکترا در ایتالیا چه شرایطی داره؟

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور ایتالیا شما نیازمند مدرک زبان و مدارک تحصیلی قبلی خود می باشید

 3. سارا گفت:

  ایا تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کامپیوتر در ایتالیا رایگان است؟

 4. عرفان گفت:

  با سلام.
  من رشته ریاضی هستم امسال پیش رو تموم کردم میخام برای ادامه تحصیل مهاجرت کنم به نظر شما با توجه به اقتصاد و رفاه و آرامش کدوم کشورو پیشنهاد میکنین زبانش هم انگلیسی باشه

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   با توجه به شرایط شما فقط برای کشور های انگلیسی زبان می تونید اقدام کنید که با توجه به بودجتون یکی از آنها را انتخاب کنید.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه در ارتباط باشید.

 5. مژگان گفت:

  سلام دوست عزیز بامدرک دیپلم تجربی می توان نقاشی در مقطع لیسانس را انجا خواند وهمچنین دانشگاه تورن برای درس خواندن خوبه؟

  • آریانا پارس گفت:

   با سلام
   شما باید پیش دانشگاهی را هم گذرانده باشید تا بتوانید در دانشگاه های ایتالیا پذیرش بگیرید.

 6. mozhgan گفت:

  سلام من سوم تجربی هستم میخواستم بدونم اگر نقاشی در شهرتورن ایتالیا بخونم وبااین سن کمم می تونم موفق شوم لطف پاسخ بدید؟

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   باید دوره پیش دانشگاهی هم سپری کنید و این نکته حائز اهمیت است که دروس به زبان ایتالیایی ارائه می شود

 7. nima گفت:

  باسلام و تشكر از سايت خوبتون
  من ترم دوم كارشناسي ارشد رشته حقوق رو تموم كردم،معدلم هم حدود18هست،تا سال اينده كلا مدركم رو ميگيرم
  اما مدرك زبان هم ندارم،ميخواستم بدونم برا پذيرش در مقطع دكتري حقوق از ايتاليا كي بايد اقدام كنم؟
  و ايا داشتن مدرك زبان الزامي هست؟

  • اسماعیل کشکولیان گفت:

   سلام.
   حداقل نمره آیلتس برای گرفتن ویزای دانشجویی در مقطع دکتری حقوق در ایتالیا چند است؟؟؟

 8. آریانا پارس گفت:

  با سلام
  این کار انجام شدنی است ولی از شانس گرفتن پذیرش شما کاسته می شود.باید در بقیه موارد مانند مدرک زبان قوت داشته باشید.

 9. محمد گفت:

  با سلام…می شه بفرمایین که آیا برای کارشناسی ارشد و دکترا سن و سال رو هم در نظر می گیرن یا خیر و اگع مد نظرشون هست (تحصیل در ایتالیا) سقف سنی چه قدر هست؟؟

  • آریانا پارس گفت:

   سلام و درود
   در هیچ کشوری سن و سال محدودیتی ندارد ولی اگر فاصله میان مقاطع تحصیلی زیاد باشد، شانس گرفتن ویزا کم می شود.

 10. مجید گفت:

  با سلام
  میخواستم بدونم deadline دانشگاههای ایتالیا کی هست؟ من الان فرصت اقدام دارم؟

  • آریانا پارس گفت:

   با سلام و احترام
   به ترم شهریور ماه نمی رسید ولی برای ترم بهمن ماه امکانش هست.
   برای اطلاعات بیشتر به صفحه فیس بوک ما مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *