شرایط تحصیل در سوئیس

با داشتن سیستم آموزشی معتبر، هزینه تحصیلات دانشگاهی و سطح بالایی از زندگی، تحصیل در سوئیس انتخاب هوشمندانه است. مشاورین آریاناپارس به علاقه مندان به ادامه تحصیل در رشته های حقوق، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و مطالعات توسعه، توصیه می کند که سوئیس را یکی از کشورهای مورد نظر خود در نظر بگیرند. سوئیس به دلیل استقرار نهادهای بین المللی در شهرهای این کشور، مکان مناسبی برای تحصیل در رشته های ذکر شده می باشد.

دانشجویان با تحصیل در سوئیس شانس پیدا کردن کار را برای خود افزایش می دهند. از همین رو علاقه مندان مهاجرت به سوئیس با سپری کردن مقطعی در این کشور می توانند با شانس بالاتر مشغول به کار در سوئیس شده و پس از آن اقامت این کشور را دریافت کنند.

برای اطلاع از سایر روش های مهاجرتی سوئیس این مطلب را مطالعه فرمایید: مهاجرت به سوئیس

اطلاعات کلی

کشور سوئیس برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور می باشند محبوب است. مرزهای فرانسه، آلمان و ایتالیا به شما فرصت های زیادی برای بازدید از این کشورهای و آشنایی با فرهنگ های متنوع آنها را می دهد.

در حالی که سوئیس بعنوان کشوری برتر برای تحصیل شناخته شده است، به لطف جمعیت چند زبانه، سوئیس نیز یک مکان عالی برای مطالعه است. بسته به جایی که در آن تحصیل می کنید، می توانید با آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی یا رومانش آشنا شوید. هر منطقه دارای زبان، نهادها، سنت ها و فرهنگ های خاص خود است.

تحصیل در سوئیس

چهار دانشگاه سوئیس در ۱۰۰ رتبه برتر رتبه بندی دانشگاه جهانی QS قرار دارند:

شهرهای دانشجویی محبوب عبارتند از:

 • بازل
 • برن
 • ژنو
 • لوزان
 • زوریخ

مقاطع قبل دانشگاه

دوره های قبل از دانشگاهی در کشور سوئیس به دو دسته کلی تقسیم می شود. دانش آموزان با توجه به خواسته های والدین خود می توانند در مدارس دولتی و یا خصوصی به ادامه تحصیل بپردازند.

دوره دبستان

دانش آموزان از ۶ سالگی وارد دوره ابتدایی می شوند. تحصیلات در مقطع دبستان در کشور سوئیس اجباری است و طول این مقطع ۵ تا ۶ سال می باشد.

دوره دبیرستان

دوره دبیرستان در کشور سوئیس به دو دسته تقسیم می شود که دوره اول ۴ سال و دوره دوم ۲ سال است. دانش آموزان در دوره اول به آموزش کلی پرداخته و ۲ سال آخر برای آینده خود تصمیم می گیرند. دانش آموزان می توانند برای ورود به بازار کار در مدارس فنی به تحصیلات خود ادامه دهند.

مقطع کارشناسی

 لازمه ورود به مراکز آموزش عالی و دانشگاه های کشور سوئیس داشتن مدرک دیپلم می باشد. دوره های کارشناسی معمولا به مدت سه تا چهار سال به طول می انجامد. همه دانشجویان خارجی که از مدرک اتمام ۱۲ سال تحصیل برخوردار هستند، می توانند برای دوره های کارشناسی کشور سوئیس اقدام نمایند. به صورت معمول دوره های کارشناسی در کشور سوئیس به زبان های فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و رومانیایی ارائه می شود. دانشجویان بین المللی برای ورود به مقطع کارشناسی نیاز به ارائه مدرکی دال بر تسلط به یکی از زبان ذکر شده می باشند.

انواع دانشگاه های سوئیس

سوئیس دارای سه نوع دانشگاه است:

 • دانشگاه های (UNIs): برنامه های دوره ای در سطح علمی و تئوری
 • دانشگاه های علوم کاربردی و هنر (UASAs): ارائه آموزش علمی و حرفه ای
 • دانشگاه های آموزش و پرورش معلمان (UTEs): ارائه آموزش تمرین گرا مانند آموزش ابتدایی، متوسطه و نیازهای ویژه

سال تحصیلی در کشور سوئیس به دو ترم تقسیم می شود. ترم پاییز معمولا از سپتامبر تا دسامبر و ترم پایانی از فوریه تا مه می باشد.

مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس

برنامه های کارشناسی ارشد در حوزه های مختلف از جمله هنر، مهندسی، حقوق، پزشکی و علم در دسترس می باشد و دانشجویان بین المللی می توانند برای آن اقدام نمایند. طول دوره کارشناسی ارشد در سوئیس ۳ تا ۴ ترم می باشد.

به صورت معمول برای درخواست یک برنامه کارشناسی ارشد، سوابق آموزشی قبلی نیاز است. نیازهای ورود برای هر دانشگاه متفاوت است، بنابراین وب سایت رسمی دانشگاه به عنوان بهترین مرجع شناخته می شود.

سوئیس بدلیل آرامش منحصر به فرد و همچنین امنیت بالا جایی مناسب برای زندگی می باشد. با توجه به این دلایل کشور سوئیس مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد. بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکتری کشور سوئیس را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند، چرا که ایشان می توانند شانس خود را جهت اخذ بورسیه های تحصیلی در مقطع دکتری افزایش دهند.

زبان تحصیل

دروس دانشگاهی کشور سوئیس به سه صورت آلمانی و انگلیسی و فرانسوی تدریس می شوند. زبان انگلیسی به طور گسترده ای در کشور صحبت می شود و تعداد زیادی از دوره ها (به خصوص مؤسسات) با این زبان آموزش داده می شوند. به صورت معمول برای تحصیل به زبان انگلیسی نمره ۶٫۵ IELTS و برای زبان های آلمانی و فرانسوی نیاز به مدرک B2 است.

موسسه زبان انگلیسی آریاناپارس با در اختیار داشتن ویژگی های منحصر به فرد، شما را تا کسب نمره مطلوب در آیلتس همراهی می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تعیین سطح رایگان با مشاوران مجرب موسسه زبان انگلیسی آریاناپارس در غرب تهران تماس حاصل نمایید

برای آشنایی با زبان تحصیل در این کشور، چند نمونه از برترین دانشگاه های کشور سوئیس را مورد بررسی قرار دادیم. دانشگاه های لوگانو، سنت گالن، زوریخ، فناوری زوریخ و لورن به زبان های انگلیسی و آلمانی دروس را ارائه می دهند. دانشگاه های لوزان و ژنو به زبان های انگلیسی و فرانسوی دروس را ارائه می دهند.

مقطع دکتری

مدرک دکتری بالاترین سطح صلاحیت برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در سوئیس است. دانشگاه های کشور سوئیس، رشته های مختلف را ارائه می دهند. دوره های تحصیلی در دکتری به صورت معمول حدود سه تا پنج سال به طول می انجامد.

کشور سوئیس همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکتری، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را برای تسهیل طول دوره دکترا در این کشور فراهم آورده است.

تحصیل در سوئیس با بورسیه

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. مدرک دال بر تسلط زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor)
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

حق کار و هزینه های تحصیل در سوئیس

ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در سوئیس را داشته باشد، برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی و تحصیل در سوئیس است.

حق کار

دانشجویان در کشور سوئیس مجوز کار در محدوده ای ۱۰ تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد. ماهانه دانشجویان برای کمک به هزینه های تحصیل خود حدود ۱۰۰۰ یورو با کارهای ساده و خدماتی بدست می آورند.

برای اطلاع از شرایط کار در کشور سوئیس این مطلب را مطالعه فرمایید: کار در سوئیس

هزینه های تحصیل

متناسب با امکاناتی که کشور سوئیس برای دانشجویان در نظر می گیرد، هزینه های تحصیل در این کشور بسیار پایین می باشد. به صورت معمول دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های سوئیس ملزم به پرداخت حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال می باشند. دانشگاه های خصوصی هزینه های بالاتری را نسبت به موسسات دولتی دریافت می کنند.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در سوئیس برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۷۰۰  تا ۹۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت در زمان تحصیل در سوئیس می باشد. شهرهای ژنو و زوریخ پرهزینه ترین شهرهای سوئیس می باشند که هزینه های ماهانه در این شهرها حدود ۲۰۰۰ یورو می باشد.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی سوئیس

مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور سوئیس شامل سوابق آموزشی، مدرک دال بر تسلط زبان، ریز نمرات، توصیه نامه و رزومه می باشد.

دانشجویان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و انگلستان برای تحصیل در این کشور نیازی به ویزا ندارند. با این حال دانشجویان بین المللی با ارائه مدارک باید برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس اقدام نمایند.

تحصیل در سوئیس
 • گذرنامه معتبر
 • اثبات ثبت نام دانشگاه
 • بیانیه بانکی
 • اثبات بیمه درمانی
 • اثبات آدرس
 • دو عکس گذرنامه

از جمله مدارکی می باشند که دانشجویان بین المللی برای ویزای تحصیلی سوئیس نیاز دارند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، باید قبل از مسافرت برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس درخواست را به سفارت این کشور ارسال کنند. به صورت معمول بازه زمانی مشخص شده برای فرآیند ویزا ۲ الی ۳ ماه می باشد.

بیمه بهداشتی برای همه ساکنان سوئیس اجباری است. در صورتی که بیش از سه ماه قصد زندگی در سوئیس را داشته باشید، باید بیمه درمانی را خریداری کنند.

اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، بوده است.

لینک منبع: Study conditions in Switzerland

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  برچسب‌ها:

  دیدگاه ها

  605 پاسخ به “تحصیل در سوئیس”

  1. مرجان گفت:

   باسلام و احترام
   بنده دانشجوی پزشکی با مدرک b2 زبان آلمانی هستم
   دوره علوم پایه را به تازگی تمام کردم و قصد ادامه تحصیل در سوئیس را دارم آیا امکان ادامه تحصیل پزشکی و بالین و تطبیق واحد های درسی در سوئیس بخصوص دانشگاه زوریخ وجود دارد؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    سوابق تحصیلی به همراه ریز نمرات برای دانشگاه زوریخ ارسال می شود و در صورت صلاحدید گروه ادمیشن دانشگاه پذیرش متناسب با نمرات و سیلابس درسی برای شما صادر می گردد.

  2. رسول گفت:

   درود
   کارشناس علوم ازمایشگاه
   دانشجوی کارشناسی ارشد ژنتیک
   متاهل
   ۷سال سابقه کار ازمایشگاهی
   ایلتس۶٫۵
   ۳۲ساله
   میخواستم بدونم قبل ازینکه بخوام موضوع پایان ناممو اکی کنم میتونید سوپروایزری رو معرفی بکنید که بتونم همسو با مقالات ایشون کار کنم تا بتونم بورسیه دکتری ژنتیک پزشکی را از یکی از دانشگاههای سوئیس داشته باشم برای سال اینده؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    برای تحصیل دکتری با توجه به رزومه شما سوپروایزر پیدا خواهد شد. برای طلاع از اینکه چه موضوعی را برای تز فوق لیسانس انتخاب نمائید بهتر است با اساتید خود مشورت نموده و یا با بررسی دپارتمان رشته ژنتیک در دانشگاه های سوئیس از موضوعات مورد علاقه اساتید مطلع شوید.

  3. نرگس آریانی گفت:

   سلام .
   آیا برای کارشناسی ارشد هم محدودیت سنی وجود داره ؟ من میخوام تو رشته روانشناسی شاخه علوم شناختی تحصیل کنم

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت ارائه سوابق کاری می توانید گپ تحصیلی خود را پوشش دهید و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایید.

  4. علیرضا گفت:

   سلام
   من دانشجوی کارشناسی هستم . همزمان در دو رشته فیزیک و ریاضی تو یه دانشگاه دولتی معتبر درس میخونم. و در هردوتا رشته معدل الف هستم. میخواستم ببینم میتونم تو یه دانشگاه تاپ کشور سوئیس مثل epfl یا eth فاند کامل بگیرم.

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت ارائه مدارک بین المللی همچون مقاله و مدرک زبان قادر خواهید بود تا شانس خود را افزایش دهید. لازم بذکر است که دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد بسیار دشوار می باشد.

  5. hanane گفت:

   سلام خسته نباشین
   من دانشجو شیمی دانشگاه تبریز هستم میخواستم بدونم میشه با معدل۱۴.۵ و دوترم مشروطی و داشتن یک مقاله برای کارشناسی ارشد سوئیس پذیرش گرفت؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های سوئیس شامل سوابق تحصیلی با معدل حداقل ۱۴ و مدرک زبان می باشد.

  6. عارف گفت:

   سلام. من ۲۶ ساله هستم. میخواهم با هزینه ی شخصی برای کارشناسی معماری در دانشگاه ETH زوریخ اقدام کنم. کارشناسی ارشد اصلاح ژنتیک و فیزیولوژی گیاهی (مهندسی علوم باغبانی) از دانشگاه تهران با معدل ۱۷ دارم و معدل دیپلمم ۱۳.۵ است. آیلتس ۶.۵ و مدرک B2 زبان آلمانی نیز دارم. آیا امکان اقدام برای بنده وجود دارد؟
   متشکرم

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    دوره های کارشناسی در کشور سوئیس با محدودیت سنی همراه است و با توجه به شرایط عنوان شده، شانس اخذ ویزای تحصیلی برای شما کاهش پیدا می کند.

  7. یزدان گفت:

   با سلام
   بنده میخوام پسرم رو که الان ۷ سال داره رو برای مقطع کارشناسی بفرستم سوییس. به‌نظرتون‌کارهایی که از الان باید انجام بدم چه‌کارهایی هست؟ شاید یکم زود باشه ولی میخوام از همین الان برای اون موقع برنامه ریزی کنم. چه‌کلاسهایی باید بره مخصوصا زبان و …

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    با توجه به کشور مورد نظر اکثر دوره های مقطع کارشناسی به زبان آلمانی و فرانسوی ارایه می گردد. در کنار گذراندن دوره های زبان آلمانی یا فرانسوی مهارت کار با کامپیوتر می تواند بسیار کارآمد باشد.

  8. فاطمه گفت:

   سلام بنده از افغانستان هستم٢٩ ساله ام. دانشجوی ترم اخر دنداپزشکی .ایا من میتوانم تخصص در رشته ام را در سویس بگیرم ‌؟‌ لطفا معلومات دهید
   و بیانیه بانکی باید چند باشه؟
   ممنون

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    جهت تحصیل در رشته دندان پزشکی باید امتحان های ورودی پزشکی در این کشور را قبول شوید و برای تخصص مورد نظر خود باید یک استاد راهنما پیدا کنید.در صورت پیدا کردن استاد راهنما به شما بورسیه تحصیلی تعلق می گیرد و برای تحصیل نیاز به هزینه زیادی ندارد.

  9. هاشمی گفت:

   سلام با معدل ۱۶ کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه فردوسی مشهد و دو ترم مشروطی امیدی به پذیرش و حتی بورسیه در مقطع کارشناسی ارشدِ دانشگاه زوریخ هست؟

   • علی سعیدی گفت:

    با سلام و احترام
    برای اخذ بورسیه تحصیلی از کشور سوییس باید یک سوپروایز در دانشگاه زوریخ پیدا کنید که رزومه تحصیلی شما مورد تایید ایشان باشد. با توجه به اینکه احتمال اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد کم است باید رزومه تحصیلی یا پژوهشی مناسبی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از مشاوره با کارشناسان مجرب آریانا پارس بهره جویید .

  10. الف. الف. م گفت:

   سلام، با ۳۳سال سن میشه برای پزشکی در سوئیس اقدام کرد، با معدل کتبی دیپلم ۱۵، کل ۱۶٫۵ و معدل پیش ۱۶٫۵

   • علی سعیدی گفت:

    با سلام و احترام
    سن مناسب برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوییس حداکثر ۲۴ سال است که با افزایش این عدد امکان اخذ ویزای تحصیلی در رشته پزشکی از شانس کمتری برخوردار است. شرط دیگر اخذ ویزای تحصیلی در کشور سوییس در رشته پزشکی ارایه مدرک زبان در سطح B2 زبان آلمانی یا فرانسوی می باشد.
    برای اطلاع از شرایط تحصیل در رشته پزشکی اینجا کلیک نمایید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *