شرایط تحصیل در فرانسه

سالانه متقاضیان بسیاری به واسطه ارائه تحصیل به صورت تقریبا رایگان، برای ادامه تحصیل در فرانسه اقدام می نمایند. سطح کیفی مناسب به همراه امکانات رفاهی در نظر گرفته شده از جانب دولت فرانسه برای دانشجویان بین المللی سبب شده است که این گروه از دانشجویان برای تحصیل در فرانسه برنامه ریزی نمایند و این کشور را در اولویت کشورهای خود قرار دهند.

کشور فرانسه از دیرباز درهای ورودی خود را به سوی مهاجران گشوده است. از همین رو علاقه مندان به تحصیل در فرانسه با فراهم آوردن مدارک مکفی، قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند.

گروه تحریریه آریاناپارس به منظور سهولت در تصمیم گیری علاقه مندان به تحصیل در فرانسه، به تحلیل و بررسی شرایط تحصیل در این کشور پرداخته است. مطالعه این مقاله کمک شایانی به علاقه مندان به تحصیل در فرانسه می کند.

 
سیستم آموزشی در فرانسه

سیستم آموزشی فرانسه

کشور فرانسه از قانون فرآیند بولونیا که مورد تایید کشورهای اروپایی می باشد، تبعیت می کند. شهر مد و مهد فرهنگ از لقب های برازنده این کشور به شمار می رود. نظام آموزشی یکپارچه و مدرن فرانسه فرانسه از جانب دولت فرانسه مورد حمایت مالی قرار می گیرد. این نکته بدین معناست که تحصیلات در این کشور در مراکز دولتی با هزینه های ناچیز ارائه می شود. این ویژگی فرانسه را به عنوان مقصدی ایده آل تبدیل کرده است.این روند تا جایی ادامه داشت که در حال حاضر فرانسه بین ۱۰ کشور برتر جهان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی قرار دارد.

مقاطع قبل دانشگاه

تحصیلات در کشور فرانسه با دوره آمادگی یا مهد کودک شروع می شود و کودکان از ۵ سالگی مجوز ورود به دوره های آمادگی را دریافت می نمایند. تحصیلات اجباری از دوره ابتدایی در کشور فرانسه آغاز می شود. بازه زمانی دوره ابتدایی در مدارس کشور فرانسه ۵ سال به طول می انجامد.

این مطلب را از دست ندهید
پرستاری در فرانسه

دروس در مدارس فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می شود و برای اخذ پذیرش ملزم به ارائه مدرک زبان فرانسوی می باشید. پس از اتمام دوره ابتدایی و ۴ سال دوره راهنمایی، مجوز ورود به دوره دبیرستان برای دانش آموزان صادر می گردد. بازه های زمانی دوره دبیرستان ۳ سال تعیین گشته است که دانش آموزان با دریافت مدرک پایان این دوره(دیپلم) قادر خواهند بود برای دانشگاه های کشور فرانسه اقدام نمایند.

به صورت کلی تحصیلات قبل از دانشگاه در کشور فرانسه ۱۲ سال به طول می انجامد. دانش آموزان با توجه به صلاحدید و شرایط مورد نظر قادر خواهند بود برای مدارس دولتی و خصوصی کشور فرانسه اقدام نمایند. تحصیل در مدارس دولتی فرانسه رایگان و به زبان فرانسوی ارائه می شود.

مدارس خصوصی به آن دسته از دانش آموزان توصیه می شود که به دنبال تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی می باشند. لازم بذکر است دانش آموزان برای تحصیل در مدارس خصوصی ملزم به پرداخت هزینه می باشند.

مقطع کارشناسی

دوره های کارشناسی در کشور فرانسه متناسب با رشته تحصیلی بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. مهاجرت تحصیلی به فرانسه یکی از برترین راه های ممکن برای افرادی می باشد که قصد مهاجرت به فرانسه را در سر می پرورانند. زیرا به واسطه رایگان بودن تحصیل در فرانسه این روش یکی از کم هزینه ترین روش های مهاجرت به فرانسه است.

دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه ملزم به ارائه سوابق تحصیلی و مدرک زبان می باشند. در ادامه این بخش به اختصار این موارد را مورد بررسی قرا می دهیم:

۱- سوابق تحصیلی:

دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ملزم به ارائه مدرک دیپلم یا پایان ۱۲ سال تحصیلی می باشند. در صورتی که دانشجویان ۱۱ سال تحصیل کرده باشند، ملزم به شرکت در مدارس فرانسه می باشند و پس از اتمام آن، قادر خواهند بود برای دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.

این مطلب را از دست ندهید
استفاده از اصل خاک برای مهاجرت
۲- مدرک زبان:

دروس در دوره کارشناسی در کشور فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می شود و دانشجویان برای تحصیل در فرانسه ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان فرانسوی می باشند. نمره مورد نظر برای اخذ پذیرش سطح B2 زبان فرانسوی است.

دولت فرانسه برای آن دسته از دانشجویان که موفق به اخذ مدرک زبان فرانسوی نشده اند، شرایط ویژه ای را در نظر گرفته است. از همین رو دانشجویان قادر خواهند بود برای دوره های زبان فرانسوی قبل از دانشگاه وارد کشور فرانسه شوند و دوره های زبان را طی نمایند.

کارشناسی ارشد در فرانسه

مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

لازمه اخذ مدرک کارشناسی ارشد در کشور فرانسه سپری کردن ۱۲۰ واحد درسی می باشد. بازه زمانی دوره کارشناسی ارشد در کشور فرانسه بین ۱ تا ۲ سال است. شرط اصلی ورود به مقطع کارشناسی ارشد، ارائه مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر می باشد.

به صورت کلی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به دو صورت امکان پذیر می باشد که عبارتند از:

 1. دوره ای که شامل درس و پژوهش است به انضمام پایان نامه.
 2. دوره ای که شامل درس و کار حرفه ای به علاوه پایان نامه است.

دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان های انگلیسی و فرانسوی ارائه می شود و دانشجویان برای اخذ پذیرش ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان می باشند. نمره مورد نظر برای اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه، نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس و یا B2 زبان فرانسوی است. دانشجویان قادر خواهند بود با شرکت در دوره های فشرده موسسه زبان آریاناپارس در کم ترین زمان ممکن به بهترین نتایج دست پیدا نمایند.

از رشته های محبوب ارائه شده در دانشگاه های کشور فرانسه می توان به رشته های مد و فشن، حقوق، مدیریت، مدیریت توریسم و پزشکی اشاره کرد.

مقطع دکتری در فرانسه

دوره های دکترا در بسیاری از رشته های تحصیلی در کشور فرانسه احتیاج به جستجو برای یک استاد راهنما (Supervisor) دارد، کسی که به زمینه تحقیقاتی که شما به آن تسلط دارید علاقه مند باشد. دانشجویان با پیدا کردن استاد راهنما می توانند از بورسیه تحصیلی که دانشگاه مورد نظر تعیین نموده است، بهره مند شوند.

این مطلب را از دست ندهید
مهاجرت به فرانسه

دانشجویان بین المللی با توجه به شرایط تحصیلی خود قادر خواهند بود برای کمک های مالی اقدام نمایند. یکی از مراکز معتبر برای اعطا بورسیه به دانشجویان، وزارت امور خارجه و امور اروپایی (MEAE) است. بورس تحصیلی ایفل که توسط MEAE ارائه می شود برای دانشجویان بین المللی در رشته های مهندسی، علوم و حقوق بورسیه ای را در نظر گرفته است.

کمک هزینه تحصیلی به صورت مصوب ماهانه (۱/۱۸۱ یورو برای دانشجویان کارشناسی ارشد و ۱،۴۰۰ یورو برای دانشجویان دکتری) تحویل می شود و شامل پرداخت هزینه های هواپیما، بیمه درمانی و یارانه مسکن می شود. دانشجویان برای بهره مندی از بورسیه های تحصیلی فرانسه می توانند با بررسی سایت دانشگاه مورد نظر به این مهم دست پیدا کنند.

چنانچه دانشجو موفق به دریافت بورسیه با پرداخت حقوق نشود، باید هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه را شخصا تامین نماید.

دوره های دکتری ۳ تا ۴ سال هستند و معمولا دانشجویان یک پروسه تحقیقاتی را شروع می کنند. شرایط دانش زبان در مقطع دکتری همانند دوره های کارشناسی ارشد می باشد، بدین صورت که تحصیلات در این مقطع به زبان های انگلیسی و فرانسوی ارائه می شود.

دانشگاه های فرانسه

فرانسه بیش از ۳۵۰۰ مؤسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی دارد. دانشجویان برای انتخاب دانشگاه مورد نظر می توانند موارد زیر را مورد بررسی قرار دهند.

 • دانشگاه ها: نزدیک به ۷۵٪ از دانشجویان بین المللی در دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند، این مؤسسات دولتی دارای دوره های آموزشی در همه زمینه ها، از علوم و ورزش تا علوم انسانی و پزشکی می باشند.
 • موسسات تخصصی: از جمله مدارس کسب و کار و مدیریت، مهندسی، معماری و هنر و هنرهای کاربردی.
 • Grandes Écoles: این موسسات معتبر معمولا از دانشگاه کوچکتر هستند و استعدادهای درخشان دانشجویان را پرورش می دهند. به صورت معمول دانشجویان برای ورود به این مراکز باید در آزمون ورودی شرکت کنند.
این مطلب را از دست ندهید
اقامت فرانسه

در مجموع ۳۹ موسسه فرانسوی در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS حضور دارند، که پنج دانشگاه در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

دانشگاه رتبه در سایت QS
Université PSL ۵۳
Ecole Polytechnique ۶۰
Sorbonne University ۷۷
CentraleSupélec ۱۳۹
École Normale Supérieure de Lyon ۱۶۰

مزایای تحصیل در فرانسه

تحصیل در هر کشوری مزایا و معایب مختلفی در پی دارد، فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نیست. معمولاً نسبت مزایا و معایب هر کشور می تواند ملاک دانشجویان بین المللی برای انتخاب مقصد نهایی جهت ادامه تحصیل باشد. در ادامه به معرفی مزایای تحصیل در فرانسه خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

هزینه های پایین تحصیل برای دانشجویان بین المللی

بدون تردید یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان بین المللی برای تحصیل در هر کشوری بحث هزینه های تحصیل است. همانگونه که اشاره گردید با توجه به حمایت های مالی دولت فرانسه از نظام آموزشی این کشور، شرایط تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور با هزینه های بسیار ناچیز برای دانشجویان بین المللی فراهم گردیده است. این مزیت مهم کشور فرانسه را به مقصد نهایی دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان تبدیل نموده است.

شرایط کار پس از تحصیل

از دیگر مزایای قابل توجه در ارتباط با تحصیل در فرانسه، اخذ اقامت دائم این کشور پس از اتمام تحصیل در دانشگاه می باشد. در واقع کشور فرانسه به فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور ۶ ماه فرصت می دهد که مشغول به کار شوند. از این رو در صورتی که فارغ التحصیلان در مدت تعین شده مشغول به کار شوند امکان اخذ اقامت دائم فرانسه را خواهند داشت.

حق همراهی اعضای خانواده

کشور فرانسه به خانواده دانشجویان بین المللی (همسر و فرزند زیر ۱۸ سال) در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اجازه ورود به کشور فرانسه را می دهد. لازم به ذکر است که بهره مندی از این مزیت بزرگ ارتباط مستقیم با تمکن مالی دانشجو جهت تامین نیازهای زندگی افراد خانواده وی دارد.

این مطلب را از دست ندهید
ویزای فرانسه

معایب تحصیل در فرانسه

در کنار مزایای ذکر شده در ارتباط با شرایط تحصیل در فرانسه معایبی نیز وجود دارد. لازم به ذکر است مزایا و معایب در ارتباط با هر موضوعی از دید افراد متفاوت است، ولی به طور کلی تحصیل در فرانسه معایبی دارد که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

الزام به یادگیری زبان فرانسوی

یادگیری زبان فرانسوی برای ایجاد ارتباط با مردم این کشور و به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب امری الزامی به نظر می آید. قطعاً یادگیری زبان هر کشوری دشوار خواهد بود و این یکی از معایب تحصیل در کشور فرانسه به شمار می آید.

تعداد پایین موقعیت شغلی

با توجه به افزایش قدرت حزب سرمایه داری و نفوذ این جناح در دولت و اکثر بخش های اقتصادی فرانسه، طی سال های اخیر متاسفانه بخش اعظمی از اقتصاد این کشور در انحصار سرمایه داران کلان قرار دارد.

این موضوع به یک معضل اجتماعی تبدیل گردیده و باعث از بین رفتن موقعیت های شغلی مناسب برای عموم افراد جامعه گردیده و اعتراضات گسترده ای را به دنبال داشته است. از این رو به دست آوردن یک موقعیت شغلی مناسب برای دانشجویان بین المللی امری دشوار به نظر می رسد.

  اختلاف طبقاتی حاکم در کشور

همانگونه که اشاره گردید با توجه به افزایش قدرت حزب سرمایه دار در فرانسه و انحصاری شدن بسیاری از بیزینس ها در این کشور تفاوت سطح زندگی سرمایه داران و مردم عادی کاملاً مشهود است. بر اثر بحران های اقتصادی اخیر در کشور فرانسه آمار حاشیه نشینی مهاجران و بخشی از مردم فرانسه به صورت بی سابقه و چشمگیری رو به رشد است.

این در حالی است که بیش از ۱۸ درصد از مردم فرانسه که جزو سرمایه داران کلان این کشور به شمار می آیند زندگی بسیار لوکس و اشرافی را دارند. این موضوع برای افراد مهاجری که به تازگی وارد فرانسه می شوند کاملاً محسوس و قابل لمس است.

این مطلب را از دست ندهید
ویزای توریستی فرانسه

حق کار و هزینه های تحصیل در فرانسه

دولت فرانسه به دانشجویان در هفته اجازه کار ۱۰ تا ۳۰ ساعت را داده است. میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد. این نکته بدین معناست که دانشجویان کارشناسی ۱۰ ساعت، دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دانشجویان دکترا ۳۰ ساعت در هفته حق کار دانشجویی برخوردار می باشند.

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور فرانسه مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان فرانسوی مسلط بوده و دوره تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

هزینه های تحصیل در فرانسه

هزینه های تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های دولتی همانند دانشجویان فرانسوی است. میانگین هزینه تحصیل در سال ۲۰۲۱ به شرح زیر است:

دوره تحصیلی هزینه
دوره کارشناسی ۲۷۷۰ یورو
دوره کارشناسی ارشد ۳۷۷۰ یورو
دوره دکترا ۳۹۶ یورو

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی، Grandes Écoles و در دوره هایی برای موضوعات خاص مانند مهندسی و پزشکی بالاتر از اعداد ذکر شده است.

هزینه های زندگی در فرانسه

هزینه های ماهانه زندگی در کشور فرانسه به طور میانگین در حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو می باشد که دانشجویان با کار دانشجویی خود بخش عظیمی از هزینه های زندگی را کاور می کنند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارند قبل از ورود به فرانسه باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی که مبلغ آن برابر هزینه های یک سال زندگی و تحصیل در فرانسه است را به سفارت ارائه دهند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

دانشجویان برای تحصیل در فرانسه در ابتدای کار برای پذیرش و پس از آن برای اخذ ویزا اقدام می نمایند. برای افزایش شانس قبولی در مراحل عنوان شده، تحلیل و بررسی این دو مرحله کمک شایانی را می کند. در ادامه این بخش، هر دو مرحله توسط گروه تحریریه آریاناپارس به اختصار مورد بررسی قرار گرفته است.

این مطلب را از دست ندهید
تحصیل کارشناسی در فرانسه

مرحله اول: پذیرش

دانشجویان برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی از طریق DAP برای پیش ثبت نام اقدام می نمایند. روند اخذ پذیرش در این مقطع به گونه ای می باشد که مجوز ارسال مدارک برای سه دانشگاه انتخابی به صورت همزمان صادر می شود.

بازه های زمانی اقدام برای دانشگاه های فرانسه از تاریخ ۱ نوامبر تا ۱۸ ژانویه می باشد. زمان پاسخگویی از جانب دانشگاه ها تا ۱۷ اپریل تعیین گشته است، در صورتی که دانشجویان تا تاریخ ۷ می از دانشگاه جوابی را دریافت نکنند به معنای جواب منفی است.

مدت زمان پذیرش از دانشگاه های کشور فرانسه حدود ۲ تا ۳ ماه به طول می انجامد. افرادی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که دانش زبان فرانسوی بسیار حائز اهمیت می باشد. سال تحصیلی فرانسوی در ماه سپتامبر یا اکتبر، متناسب با مؤسسه، تا پایان ماه ژوئن برگزار می شود و شامل دو ترم تحصیلی است.

مرحله دوم: ویزا

در حال حاضر روند اخذ ویزای تحصیلی در کشور فرانسه از طریق Campus که در میدان هروی تهران واقع شده است، صورت می گیرد. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در فرانسه با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش شامل:

 1. نامه پذیرش
 2. تمکن مالی
 3. عدم سوءپیشینه
 4. پرداخت هزینه وقت سفارت( ۲۰۰ یورو)

می باشد. طبق زمان تعیین شده از جانب دفتر کمپس، متقاضیان باید در آنجا حضور داشته باشند.

لازم بذکر است که در صورتی که دانشجویان قبل از دوره های تحصیلی در کشور فرانسه ملزم به شرکت در آزمون ورودی باشند، ویزای Short Stay Visa دریافت می نمایند و در صورت قبولی ویزای Long Stay Visa به آنها تعلق می گیرد.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  4.8/5 - (40 امتیاز)
  برچسب‌ها:
  دیدگاه ها

  157 پاسخ به “تحصیل در فرانسه”

  1. Shima گفت:

   درود، وقت بخیر!
   می‌خواستم بدونم برای گرفتن پذیرش در نقطع کارشناسی ارشد به گواهی قبولی کنکور نیاز هست؟
   من دانشجوی کارشناسی دانشگاه آزاد هستم و از طریق شرط معدل وارد دانشگاه شدم.

   • آریانا پارس گفت:

    سلام تشکر،وقت شما هم بخیر، برای پذیرش گرفتن در مقطع فوق لیسانس نیاز به ارائه مدرک لیسانس با معدل بالای ۱۵ و مدرک زبان دارید.

  2. شهروز گفت:

   سلام
   همسر بنده ۳۵ساله و دکتر دامپزشک می باشد و مشغول یادگیری زبان فرانسه. امکان اخذ پذیرش تخصص برای ایشان و اخذ اقامت و مجوز کار برای بنده ۳۸ساله وجود داره. در ضمن امکان تحصیل فرزندم۹ساله.
   تشکر اگر راهنمایی کنید

   • author15 گفت:

    سلام
    معمولا برای ورود به دوره تخصص در فرانسه باید مدارک تحصیلی متقاضی ثبت یا رجیستر شود تا امکان ادامه تحصیل ایجاد شود. عموما از ابتدا اجازه بردن همراه وجود ندارد و در ابتدا متقاضی به صورت فردی باید وارد کشور مورد نظر شود و بعد از ۳ تا ۶ ماه امکان درخواست الحاق خانواده را خواهد داشت.

  3. زهرا گفت:

   سلام من ۲۶ سالمه و تا یک سال اینده مدرک زبان فرانسه رو میگیرم. ایا امکانش هست در مقطع کارشناسی شرکت کنم؟

   • author15 گفت:

    سلام
    معمولا برای تحصیل اتباع سایر کشورها به جز کشورهای اتحادیه اروپا محدودیت سنی وجود داره یعنی برای مقطع لیسانس حداکثر تا سن ۲۵ سالگی شانس اخذ پذیرش دارید و هر چه قدر سن افزایش شانس شما کم میشه.

  4. هانیه گفت:

   سلام من دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی پلیمر از دانشگاه تهران هستم. میخوام برای مستر اقدام کنم تو رشته مهندسی شیمی یا مهندسی پلیمر میخوام ببینم حداقل معدل لازم برای پذیرش چنده/؟
   من در حال حاضر ۱۲٫۶معدلم ولی تا اخر کارشناسی به ۱۳-۱۳٫۵ میرسوننم
   ایلتس ۶
   فرانسه مدرک b2 رو مییگیرم
   سابقه کار پژوهشی هم داشتم احتمالا بتونم مقاله هم بنویسم.
   میخوام ببینم شانسی دارم برای پذیرش. ترجیحا دانشگاه های دولتی

   • author14 گفت:

    با سلام و احترام
    برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد حداقل معدل ۱۴ و نمره زیان آیلتس ۶٫۵ الزامی است. اگر به زبان فرانسه قصد ادامه تحصیل دارید مدرک زبان b2 الزامی می باشد.

  5. امیر مهدی آستانه گفت:

   سلام.من ۱۷٫۵سن دارم و در رشته انسانی تحصیل میکنم.چند تا سوال داشتم:
   ۱_حدودا به طور متوسط چه مدت زمان نیاز هست برای اخذ مدرکb2برای کسی که از صفر می خواهد شروع کند؟
   ۲_من معدلم ۱۹٫۸۶هست و مقعیت تحصیلی خوبی دارم فکر می کنید با این معدل امکان پذیرش در رشته حقوق دانشگاه سوربن امکان پذیر هست.با تشکر

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    بازه زمانی برای آموزش زبان فرانسوی بین ۹ الی ۱۲ ماه تخمین زده می شود. امکان تحصیل در دانشگاه سوربن برای شما وجود دارد.

  6. Amin گفت:

   سلام بنده مدرک دیپلم انسانی با نمره۱۶ دارم
   و در حال گذروندن مدرک b2 هستم.(فرض بر این بگذاریم که بنده مدرک رو گرفتم و آزمون TCFرو قبول شدم)
   و ۸ سال تئاتر کار کردم.

   میخواستم ببینم آیا در رشته تئاتر تحصیل رایگانه؟
   آخه نوشتید با مدرک b2 تحصیل رایگانه ولی بالا گفتید که سالی ۲۷۰۰ یورو هزینه دانشگاه هستش.
   میخواستم راهنمایی کنید.

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در کشور فرانسه تحصیل به زبان فرانسوی رایگان هست. ممکن است برخی رشته ها در برخی دانشگاه ها کمی هزینه داشته باشند. برای اینکه اطمینان حاصل کنید که دانشگاه رایگان هست یا خیر باید بررسی دقیق انجام شود. ممکن است رشته تئاتر در برخی از دانشگاه ها هزینه داشته باشد ولی به صورت معمول تحصیل به زبان فرانسه در دانشگاه های این کشور رایگان هست.

  7. رضا گفت:

   با سلام من ۱۸ سال دارم خرداد ۹۸ فارغ تحصیل شدم با معدل ۱۹٫۷۵ رشته تجربی آیا میتونم رشته پزشکی فرانسه بورس بشم ؟ متاسفانه هیج مدرک زبان خارجی هم ندارم.

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت اخذ مدرک زبان فرانسوی می توانید شانس خود را برای پذیرش از دانشگاه کشور فرانسه اقدام نمایید.

  8. Sina گفت:

   سلام
   من رشته معماری هستم با معدل ۱۶/۷۵ , و مدرک زبان فرانسه هم دارم. میخواستم ببینم با این شرایط من ، امکان گرفتن بورسیه ار دانشگاه های فرانسه وجود داره یه نه ؟
   با تشکر

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کشور فرانسه بین ۲ تا ۳ هزار یورو می باشد. امکان اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد متناسب با دکتری پایین تر است.

  9. NIMA گفت:

   سلام.من ۲۶ سالمه پایان خدمت دارم و پیش دانشگاهی تجربی با انصراف از رشته نقشه کشی معماری(کاردانی پیوسته) و آیتلس ۶٫۵٫شروع کردم به خوندن زبان فرانسه.درخواست برا دانشگاه خصوصی فرانسه باعث میشه معدل کم ام و سن زیادم رو نادیده بگیرن؟میشه نامه از یه دکتر دندان پزشک فرستاد مثلا توصیه نامه که این شخص مشغول به کار با بنده بوده پذیرش بدید بهش؟یا نمیشه؟برا من راه در رو بگید یا کانادا(کبک) یا فرانسه.میدونم که راهی هست ایرانیا متخصص راه در رو ان.خلاصه هر جوریه میخوام برا یکی پذیرش بگیرم برا کدوم شانس پذیرشم بیشتره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورتی که مدرک زبان فرانسه بگیرید می توانید شانس خود را از طریق کبک کانادا یا فرانسه امتحان کنید اما با توجه به شرایط سنی شانس شما کم است و می توانید از طریق تحصیلی اقدام نمایید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up