شرایط تحصیل در لهستان

در سال های اخیر دولت لهستان همواره سعی بر این داشته است که  از طریق گسترش آموزش عالی بستر مناسبی را برای پیشرفت روز افزون کشورش فراهم کند. لذا ادامه تحصیل در لهستان گزینه مناسبی برای ورود به این کشور و اخذ اقامت آن می باشد. هزینه های پایین زندگی، تحصیلات با کیفیت بالا و فرصت یادگیری زبان دوم فقط بعضی از دلایل در نظر گرفتن تحصیل در لهستان می باشد.

کشور لهستان دارای نظام آموزشی با کیفیت بالا و خدمات عالی یکی از معدود کشورهای اروپایی است که هر ساله تعداد قابل توجهی از متقاضیان به تحصیل را از سراسر جهان به خود جذب می کند. یکی از مهمترین دلایل جذب تعداد بالای متقاضیان، هزینه تحصیل در لهستان می باشد.

برترین دانشگاه های لهستان در رتبه بندی جهانی به شرح زیر می باشد. از همین رو دانشجویان می توانند برای تحصیل در لهستان در دانشگاه های ذیل اقدام نمایند.

برای اطلاع از شرایط دانشگاه های لهستان این مطلب را مطالعه فرمایید: دانشگاه های لهستان

مقاطع قبل دانشگاه

تحصیلات قبل از دانشگاه در لهستان را می توان به سه دسته تقسیم کرد. دانشجویان با اتمام ۱۲ سال تحصیل می توانند برای دانشگاه های این کشور اقدام نمایند و از امکانات آن بهره مند شوند.

 • دوره ابتدایی

مدت زمان تحصیل در لهستان در مقطع ابتدایی به صورت معمول ۶ سال می باشد و دانش آموزان از ۶ سالگی وارد این مقطع می شوند. تحصیلات در این مقطع به صورت اجباری می باشد.

 • دوره دبیرستان اولیه

دوره دبیرستان اولیه ۳ سال به طول می انجامد. در این دوره دانش آموزان دروس ریاضی، ادبیات، آموزش زبان لهستانی و زبان دوم را فرا می گیرند.

 • دوره دبیرستان تکمیلی

دوره دبیرستان تکمیلی پایان دهنده دوران مدرسه می باشد که بازه زمانی آن ۳ سال است. دانش آموزان در این مقطع آماده ورود به دانشگاه و یا بازار کار می شوند.

مقطع کارشناسی در لهستان

تحصیل در لهستان بدون مدرک زبان پولیش امکان پذیر می باشد زیرا لهستان یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع لیسانس دوره ها را به زبان انگلیسی ارائه می نماید. طول دوره تحصیلات در مقطع لیسانس در دانشگاه های کشور لهستان همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، بین ۳ تا ۴ سال می باشد.

تحصیل در لهستان

کشور لهستان شرایط بسیار مناسبی را برای افرادی که در این کشور فارغ التحصیل می شوند محیا می سازد که بلافاصله پس از اتمام تحصیل شانس بالایی در راستای یافتن شغلی بسیار مناسب را احراز کنند، این امر می تواند پارامتر تاثیرگذاری برای متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های لهستان قلمداد شود. بدلیل پایین بودن هزینه تحصیل در لهستان، این کشور مقصد مناسبی برای علاقه مندان می باشد.

مقطع کارشناسی ارشد در لهستان

طول دوره تحصیلات در مقطع فوق لیسانس در کشور لهستان در همه رشته ها بین ۱ تا ۲ سال می باشد. مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس کشور لهستان شامل سوابق تحصیلی، مدارک دال بر تسلط به زبان انگلیسی (یا لهستانی)، توصیه نامه از اساتید سابق و مدارک شناسایی به همراه گواهی اثبات استطاعت مالی از یکی از بانک های ایرانی می باشد.

در اکثر دانشگاه های لهستان دوره ها، به زبان انگلیسی تدریس می شوند و لذا دارا بودن مدرک آیلتس ۶ برای ورود به دانشگاه های این کشور الزامی می باشد.

مقطع دکترا در لهستان

کشور لهستان همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانشجویان در مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایطی را برای تسهیل طول دوره دکترا در لهستان فراهم آورده است. بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور لهستان به دو صورت، تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصاً پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاه های کشور لهستان می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس این کشور می باشد.

با توجه به این نکته که کشور لهستان برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهد، دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور لهستان در پیش دارند.

تحصیل در لهستان

شرایط بورسیه:

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. معدل بالای ۱۷
 3. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
 4. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor)
 5. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می تواند در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

حق کار و هزینه های تحصیل در لهستان

ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور لهستان را داشته باشد قبل از رفتن به لهستان و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در لهستان است.

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور لهستان مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان پولیش مسلط بوده و دوره تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند. این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور لهستان بسیار ساده است و به افرادی توصیه می شود که قصد خروج سریع از کشور را دارند.

حق کار

دانشجویان در کشور لهستان حق کار دانشجویی دارند که در مقاطع مختلف بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته می باشد. میانگین حقوق این افراد بین ۶ تا ۹ یورو به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند برخی از هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور را پوشش می دهد.

هزینه های تحصیل

بصورت کلی هزینه ها در کشور لهستان را می توان به دو دسته تقسیم کرد و هر یک را به اختصار توضیح داد. دانشگاه ها در کشور لهستان متناسب با رشته انتخابی و دانشگاه، هزینه های متفاوتی دارند.

 • ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال برای دوره های دکترا و تخصص

موسسات خصوصی با توجه به شرایط آموزشی هزینه های بیشتری را از دانشجویان طلب می کنند. بسته به دوره و موسسه می تواند از ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ € در سال متغیر باشد. دولت لهستان لیستی از بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در موضوعات خاص در NAWA در نظر گرفته است. برخی از دانشگاه های کشور لهستان متناسب با شرایط دانشجویان بورسیه هایی را ارائه می دهد.

هزینه های زندگی در لهستان

هزینه زندگی در کشور لهستان ماهیانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بر می گیرد. هزینه های ذکر شده شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل و زندگی خود در کشور لهستان می باشد.

برای آشنایی با شرایط زندگی در لهستان این مطلب را مطالعه فرمایید: زندگی در لهستان

نحوه درخواست ویزای تحصیلی لهستان

سیستم آموزش مرکزی برای تحصیلات عالی در کشور لهستان وجود ندارد، این نکته به این معناست که دانشجویان درخواست های خود را مستقیما به موسسات انتخابی ارسال می کنند. به همین دلیل محدودیتی برای تعداد دانشگاه وجود ندارد.

برای ثبت نام در هر برنامه تحصیلات تکمیلی، یک مدرک کارشناسی نیاز خواهد بود که به طور قانونی در لهستان شناخته شده باشد. به صورت معمول دریافت پذیرش برای برنامه های دانشگاهی چند ماه به طول می انجامد. دانشجویان معمولا از پایان ماه می، می توانند برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. جزئیات دوره تحصیلات تکمیلی در وب سایت های دانشگاهی ذکر شده باشد.

درحال حاضر صدور ویزای تحصیلی لهستان تا حدودی راحت تر از سایر کشورهای اتحادیه اروپا می باشد ولی ویزای صادره برای ورود به لهستان الزاماً ویزای شینگن نبوده و ممکن است تنها شامل ویزای ورود به خاک لهستان باشد.

مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد. برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

لینک منبع: Study conditions in Poland

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)
  برچسب‌ها:

  دیدگاه ها

  201 پاسخ به “تحصیل در لهستان”

  1. محمد گفت:

   سلام خسته نباشید
   من ۲۳سالمه و لیسانس زمین شناسی از دانشگاه سراسری زنجان با معدل ۱۶٫۵ دارم و مدرک آیلتس ۷٫۵ هم دارم شانسم برای ادامه تحصیل تو لهستان چقدره؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام ممنون،وقتتون بخیر ، شما با معدل بالای ۱۵ و مدرک زبان آیلتس شانستون برای این کشور بالا هست و میتوانید برای مقطع فوق لیسانس اقدام نمایید.

  2. Aviiii7 گفت:

   زبان لهستانی هم فول باشه میشه؟

   • آریانا پارس گفت:

    با سلام
    برای تحصیل در دانشگاه های لهستان با زبان انگلیسی هم میتوانید وارد دانشگاه شوید

  3. Kiana گفت:

   سلام من ۲۲ سالمه آیلتس ۶ دارم و معدل دیپلمم ۱۷ هستش.شانس پذیرش و ویزا برای پزشکی و دندانپزشکی لهستان چقدره؟ و آیا هنوزهم وقت برای ثبت نام در دوره ی پری مدیکال هستش؟ آیا این امکان هست که اگر بعد از آزمون، پزشکی نیاوردیم، دندانپزشکی یا رشته های دیگر مرتبط با پزشکی رو بریم؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    بله امکان تحصیل پزشکی در چک و لهستان هست. اگر آزمون را موفق نشوید می توانید در رشته های دیگری تحصیل کنید. برای ورود به هر ترمی باید ۶ ماه قبل اقدام نمائید.

  4. سارا گفت:

   سلام
   ایا برای پذیرش رشته پزشکی در لهستان به جز مدرک آیلتس مهمه که تو ایران دیپلمت چه رشته ای بوده و یا معدل دیپلم مهمه؟
   منظورم اینه که حتما باید دیپلم تجربی باشی یا دیپلم فنی حرفه ای هم میتونه به شرط داشتن آیلتس پزشکی بخونه تو کشور لهستان؟
   ممنونم

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    نمره مورد نیاز برای تحصیل در لهستان، نمره ۶ در آزمون آیلتس می باشد. در صورت ارائه دیپلم تجربی شانس بالاتری برای پذیرش در دانشگاه های لهستان متصور می شود. دانشجویان می بایست معدل بالای ۱۴ را برای اخذ پذیرش ارائه دهند.

  5. امیرحسین گفت:

   من میخواستم برای مقطع لیسانس رشته کامپیوتر اقدام کنم. میخواستم بپرسم چقدر تمکن مالی لازم هست و آیا این مبلغ بلاک میشه و به مرور زمان آزاد میشه یا صرفا پرینت حساب هست و مبلغ آزاد هست؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    به صورت میانگین هزینه یک سال تحصیل و زندگی در لهستان بین ۶ تا ۸ هزار یورو در سال در نظر گرفته می شود. برای مراجعه به سفارت ارائه نامه ای مبنی بر تمکن مالی شما الزامی می باشد.

  6. حامد نير گفت:

   سلام
   دوست دختر من اهل لهستان است اگه باهاش ازدواج کنم آیا با دیپلم ایران میتوانم در آنجا درس بخوانم و ادامه تحصیل بدم رشتم تجربى بود ٢۴ سال سن دارم

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    دورههای کارشناسی در کشور لهستان به زبان انگلیسی ارائه می شود، از همین رو با ارائه مدرک آیلتس و تافل قادر خواهید برای ادامه تحصیل اقدام نمایید.

  7. مهران اسدي گفت:

   سلام ، بنده ٢١ سالمه و دانشجوی رشته حسابداری ترم چهار در دانشگاه پیام نور هستم ، به خاطر شرایط زندگیم نتونستم تمرکزم رو روی درس بزارم و معدل دیپلم ١۴و معدل دانشگاهمم تا الان همین حدودِ ولی خب مدرک زبان آیلس با نمره نزدیک به ٧ دارم ؛ خواستم ببینم در همین مقطع کارشناسی میتونم برم لهستان؟مهم نیست رشته ام حاظرم عوض کنم ولی میخوام فقط برم و حداقل و حداکثر پولی که میخواد تموم این پرسه چقدرِ ؟! با تشکر

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما می توانید جهت تحصیل مجدد در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس در لهستان اقدام کنید.هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بین ۶ تا ۸ هزار یورو در سال می باشد.

  8. وحید گفت:

   سلام بنده ۳۰ سالمه بامعدل ۱۴.۳۶ از دانشگاه آزاد برای تحصیل در کشور لهاستان چه شرایطی لازمه؟ و اینکه شنیدم بدون مدرک زبان هم میشه تحصیل کرد و هزینه برای ارشد گرفتن کلا چقدره؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در حال حاضر برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور لهستان ملزم به ارائه مدرک زبان می باشید. به طور میانگین هزینه های تحصیل بین ۲ تا ۴ هزار یورو در نظر گرفته می شود.

  9. Arman گفت:

   برای پزشکی چه مدرک زبانی لازمه

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    برای تحصیل در رشته پزشکی به نمره ۶ در آزمون آیلتس نیاز می باشد.

  10. سارینا گفت:

   شرایط تحصیل در رشته رادیولوژی در لهستان چطوره؟

   • author14 گفت:

    با سلام و احترام
    تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی است که از این رو ارائه مدرک زبان آیلتس الزامیست. هزینه تحصیل در لهستان ناچیز می باشد و تقریبا بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.