شرایط تحصیل در نروژ

بدون تردید تحصیل در نروژ مزایای بسیاری در بر دارد و به عنوان یک روش ایده ال جهت مهاجرت به این کشور شناخته می شود. نروژ ثروتمندترین کشور در منطقه اسکاندیناوی می باشد که بخش اعظمی از این ثروت را مدیون ذخایر عظیم نفت خام و گاز طبیعی است. بر اساس آمار انتشار یافته از سوی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، نروژ چهارمین کشور برتر دنیا از نظر سرانه درآمد می باشد.

سیستم آموزشی نروژ

نروژ دارای یک سیستم آموزشی فراگیر و منظم است که با توجه به حمایت های مالی دولت از نظام آموزشی تحصیل در اغلب مقاطع آموزشی رایگان می باشد. در واقع سیستم آموزشی نروژ را می توان به ۳ دسته اصلی تقسیم نمود مقطع تحصیلی اولیه، مقطع تحصیلی متوسطه و مقاطع دانشگاهی. در ادامه در ارتباط با هریک از مقاطع تحصیلی ذکر شده اطلاعات مفیدی ارائه خواهیم نمود.

مقاطع قبل دانشگاه در نروژ

طبق قوانین موجود در سیستم آموزشی نروژ کودکان در این کشور از سن ۱ سالگی می توانند وارد مهدکودک شوند، برنامه مهدکودک ها برای کودکان در این سن معمولاً بازی، سرگرمی، اردوهای تفریحی و … می باشد. در واقع هدف اصلی از برگزاری این دوره ها قرارگیری کودکان در محیط اجتماعی و آموزش کودکان در زمینه کار گروهی است.

کودکان از سن ۶ سالگی وارد دوره ابتدایی می شوند و تا سن ۱۳ سالگی در این مقطع تحصیلی مشغول به تحصیل خواهند بود. در این دوره تحصیلی هیچگونه نمره دهی وجود ندارد و کلیه فعالیت های تحصیلی به صورت تحلیلی مورد بررسی قرار می گیرد.

پس از اتمام دوره ابتدایی دانش آموزان وارد دوره تحصیلی متوسطه می شوند. دوره متوسطه در نروژ به ۲ قسمت تقسیم می شود که که جمعاً ۶ سال به طول می انجامد. در این دوره تحصیلی برای نتیجه گیری بهتر از عملکرد دانش آموزان نمره دهی وجود خواهد داشت. به طور کلی قسمت اول دوره متوسطه مربوط به دروس عمومی و فنی حرفه ای می باشد و دوره دوم دروس کارگاهی به علاوه کارآموزش و فعالیت های عملی خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید
رشته ی عمران

مقطع کارشناسی در نروژ

طول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی در کشور نروژ بسته به رشته مورد نظر بین ۳ الی ۴ سال است و به صورت رایگان ارائه می گردد. اغلب رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان نروژی ارائه می شود، از این برای پذیرش تحصیلی در این مقطع، تسلط به زبان نروژی برای دانشجویان بین المللی الزامی خواهد بود. البته این امکان برای دانشجویان بین المللی که با زبان نروژی آشنایی ندارند وجود دارد که یک دوره آموزش زبان نروژی به مدت ۱ سال را سپری نمایند و سپس وارد دانشگاه شوند.

یکی دیگر از شرایط و مقررات پذیرش تحصیلی برای تحصیل کارشناسی در نروژ این است که فرد خارجی می بایست حداقل ۳۰ واحد دانشگاهی را در خارج از خاک نروژ پشت سر گذاشته باشد. بدین معنا که در سال های گذشته فوق دیپلم یا حداقل دو ترم تحصیلی از مقطع کارشناسی را در رشته ای مرتبط سپری کرده باشد.

کارشناسی در نروژ

مقطع کارشناسی ارشد در نروژ

دروس مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ به ۲ زبان انگلیسی و نروژی ارائه می گردد، مدرک زبان مورد نیاز دانشجویان بین المللی برای پذیرش تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آیلتس ۶/۵ و یا مدرک زبان نروژی با حداقل نمره ۳ می باشد، البته اکثر رشته های تحصیلی در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می شود. طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال است. لازم به ذکر است تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ مانند مقطع کارشناسی کاملاً رایگان می باشد.

مقطع دکترا در نروژ

اغلب بورسیه های تحصیلی در کشور نروژ به مقطع دکترا اختصاص دارد. البته این مقطع تحصیلی در نروژ به ۲ صورت ارائه می گردد با بورسیه و بدون بورسیه در هر ۲ حالت این مقطع تحصیلی مانند سایر مقاطع تحصیلی در نروژ به صورت رایگان ارائه می گردد. تفاوت اصلی افرادی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی می شوند با افرادی که بدون بورسیه در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند پرداخت حقوق ماهیانه به مبلغ حدوداً ۲۲ هزار کرون در ماه است که مبلغ بسیار قابل توجهی محسوب می شود و کفاف کلیه هزینه های زندگی دانشجو و همراه وی را می دهد.

این مطلب را از دست ندهید
مهم ترین شهرهای نروژ

طول دوره تحصیلی در مقطع دکترا بسته به رشته مورد نظر بین ۳ تا ۵ سال به طول می انجامد. اغلب رشته های تحصیلی در مقطع دکترا با زبان انگلیسی ارائه می گردد و دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این مقطع به ارائه مدرک زبان ایلتس ۷ نیاز خواهند داشت. تحصیل در نروژ خصوصاً در مقطع دکترا مزایای فراوانی در پی دارد. درآمد مناسب برای دانشجو، تحصیل رایگان برای همسر و فرزند دانشجو، امکان استفاده از خدمات درمانی رایگان و … بخشی از مزیت های تحصیل در مقطع دکترا می باشد.

دانشگاه های نروژ

نروژ از جمله ۵ کشور اروپایی به شمار می آید که دانشجویان بین المللی می توانند به صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند و از امکانات آموزشی دانشگاه های این کشور استفاده نمایند.

در حال حاضر در حدود ۲۰ دانشگاه مطرح در نروژ وجود دارد، که ۴ دانشگاه این کشور بر اساس رتبه بندی سازمان جهانی QS در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. در ادامه مطلب به معرفی دانشگاه های برتر نروژ خواهیم پرداخت.

نام دانشگاه رتبه QS
دانشگاه اسلو ۱۱۹
دانشگاه برگن ۱۶۳
دانشگاه علم و فناوری نروژ ۳۵۹
دانشگاه قطب شمال نروژ ۳۸۹

با توجه به این آمار به این نتیجه می رسیم که معتبرترین دانشگاه های نروژ در شهر اسلو پایتخت این کشور و شهر برگن قرار دارند. ناگفته نماند که هزینه های زندگی در این ۲ شهر مطرح حدود ۲۰ درصد گرانتر از سایر نقاط نروژ است. هم چنین اگر به دنبال اطلاعات تکمیلی تر در مورد دانشگاه های نروژ هستید می توانید به مقاله ای با همین عنوان در سایت ما مراجعه نمایید.

 

مزایای تحصیل درنروژ

از لحاظ رفاه اجتماعی و شرایط اقتصادی در ۵ سال اخیر نروژ جزو ۳ کشور برتر جهان قرار دارد، بدون تردید تحصیل در نروژ از مزایای بسیاری برخوردار است. در ادامه به معرفی مزایای اصلی تحصیلی در نروژ خواهیم پرداخت.

این مطلب را از دست ندهید
زندگی در نروژ

تحصیل رایگان در نروژ

قطعاً یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان برای تحصیل در هر مقطعی هزینه های تحصیل و اعتبار دانشگاه مورد نظر است. بدون تردید استفاده از امکانات آموزشی و رفاهی مدارس و دانشگاه های معتبر نروژ به صورت رایگان در کلیه مقاطع تحصیلی و همچنین تجربه زندگی در کشوری امن و مرفه با استانداردهای بسیار بالای زندگی خواسته بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد و مزیت بسیار مهمی به شمار می آید.

موقعیت های شغلی مناسب

همانگونه که اشاره گردید نروژ کشور بسیار ثروتمندی است و از لحاظ رفاه اقتصادی و اجتماعی طی سال ها اخیر همواره بین ۵ کشور اول جهان قرار دارد. اقتصادی نروژ به شدت در حال رشد است و سالانه بیش از ۱۰۰ هزار شغل تمام وقت در این کشور ایجاد می گردد.

از این رو به دست آوردن موقعیت شغلی مناسب با درآمد بالا برای دانشجویان بین المللی حین تحصیل و پس از اتمام تحصیل به راحتی امکان پذیر خواهد بود. این موضوع نقش بسیار مهمی در تامین هزینه های زندگی در نروژ دارد و مزیت قابل توجهی به شمار می آید.

مزایای تحصیل در نروژ

امکان اخذ اقامت دائم

از دیگر مزایای اصلی تحصیل در نروژ امکان اخذ اقامت دائم این کشور برای دانشجویان بین المللی است. در واقع تحصیل در نروژ یکی از روش های ایده ال جهت مهاجرت به این کشور می باشد. طبق قوانین مهاجرتی نروژ افرادی که یک مقطع دانشگاهی را در این کشور سپری نمایند در صورتی که مشغول به کار شوند می توانند اقامت دائم نروژ را دریافت نمایند.

معایب تحصیل در نروژ

علاوه بر مزایای بی شمار تحصیل در نروژ طبیعتاً معایبی نیز وجود دارد. جهت تصمیم گیری نهایی برای مهاجرت تحصیلی به هر کشوری به دست آوردن اطلاعات مفید در ارتباط با شرایط کلی و مزایا و معایب کشور مورد نظر از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو در ادامه به معایب اصلی تحصیل در نروژ اشاره خواهیم نمود.

این مطلب را از دست ندهید
دانشگاه های نروژ

سرمای شدید

نروژ در شمالی ترین منطقه اسکاندیناوی و نزدیک به قطب شمال واقع گردیده. با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور سرمای شدید هوا در اکثر فصول سال دور ذهن نخواهد بود. مناطق شمالی نروژ که از لحاظ مسافتی به قطب شمال نزدیک می باشند، جزو ۱۰ منطقه سردسیر جهان به شمار می آیند. تحمل این شرایط آب و هوایی و انطباق یافتن با شرایط جوی کشور نروژ برای افراد بسیاری امری دشوار به حساب می آید.

یادگیری زبان نروژی

بدون شک در دنیای امروز برقراری ارتباط با افراد جامعه جهت انجام امور روزمره زندگی و پیشبرد مسائل کاری از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو دانشجویانی که قصد قصد تحصیل در نروژ را دارند برای به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب و ایجاد تعامل با افراد جامعه نیاز به یادگیری زبان نروژی خواهند داشت. این موضوع امری زمان بر می باشد و سختی های مختص به خود را در پی خواهد داشت.

هزینه های زندگی

همانطور که ذکر شده هزینه های تحصیل در نروژ رایگان است و این یک مزیت مهم برای دانشجویان است. ولی در مقابل این مزیت یک مشکل قابل توجه وجود دارد و آن هزینه های بالای زندگی در نروژ است. در واقع شهر اسلو پایتخت نروژ از جمله گران ترین شهرهای جهان می باشد، همچنین زندگی در شهرهای بزرگ این کشور مانند برگن نیز بسیار هزینه بر خواهد بود.

حق کار و هزینه های تحصیل در نروژ

قطعاً داشتن درآمد برای دانشجویان بین المللی در هر کشوری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به هزینه های بالای زندگی در نروژ اجازه کار برای دانشجویان بین المللی در این کشور بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

در ادامه توضیحات مختصری در ارتباط با شرایط و قوانین مربوط به کار دانشجویی و هزینه های زندگی در نروژ ارائه خواهیم کرد.

حق کار

به طور کلی قوانین و شرایط مربوط به کار در کشور نروژ برای دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت می باشد. طبق قوانین اداره مهاجرت نروژ معمولاً دانشجویان در مقطع تحصیلی کارشناسی ۱۰ ساعت در هفته، مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته و مقطع دکترا ۳۰ الی ۴۰ ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت. البته تحصیل در مقطع دکترا در کشور نروژ نوعی شغل محسوب می گردد و درآمد بسیار مناسبی برای افراد در پی خواهد داشت.

این مطلب را از دست ندهید
ویزای توریستی نروژ

در حال حاضر حداقل میزان حقوق دریافتی برای افراد شاغل در نروژ بین ۱۰ الی ۱۴ یورو به ازای هر ساعت خواهد بود. از این رو دانشجویان بین المللی در صورت اشتغال می توانند بخش اعظمی از هزینه زندگی خود را کاور نمایند.

هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ

همانگونه که به اطلاع شما عزیزان رسید با توجه به حمایت های مالی دولت نروژ از نهادهای آموزشی این کشور تحصیل در نروژ در کلیه مقاطع تحصیلی رایگان است و این به عنوان یک امتیاز بزرگ برای دانش آموزان و دانشجویان به شمار می آید.

البته قابل ذکر است هزینه های زندگی در نروژ به حدی بالا است که شرایط تحصیل رایگان در نروژ را جبران نماید. در حال حاضر میانگین هزینه های ماهیانه زندگی در نروژ بین ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی

به طور کلی اخذ ویزای تحصیلی برای اغلب کشورهای جهان روند مشخصی دارد که نروژ هم از این قاعده مستثنی نیست. این روند معمولاً از ۲ مرحله تشکیل می شود، مرحله اول اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر کشور نروژ و مرحله نهایی اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشد.

اخذ پذیرش از دانشگاه

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ بسته به رشته و مقطع تحصیلی برای دانشجویان بین المللی متفاوت خواهد بود. به طور کلی برای دریافت نامه پذیرش از دانشگاه های نروژ افراد موظف خواهند بود مدارک گوناگونی از قبیل رزومه تحصیلی، مدرک زبان و … را ارائه نمایند. درصورت تایید مدارک فرد متقاضی امکان اخذ پذیرش وجود خواهد داشت.

اخذ ویزای تحصیلی

پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کشور نروژ فرد متقاضی تحصیل در این کشور می تواند با تهیه دیگر مدارک مورد نیاز از قبیل نامه تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در کشور نروژ به مدت ۱ سال، STUDY PLAN، مدرک زبان و … جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ اقدام نمایند. معمولاٌ بازه زمانی جواب دهی سفارت نروژ در مورد درخواست ویزای تحصیلی این کشور بین ۲ الی ۵ هفته می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
مهاجرت به نروژ

امکان اخذ ویزای تحصیلی نروژ در سال ۲۰۲۱

بدون شک اخذ ویزای تحصیلی نروژ یکی از راحت ترین و سریعترین روش های مهاجرت به این کشور است. به طور کلی در حال حاضر صدور ویزای تحصیلی نروژ نسبت به انواع ویزاهای موجود جهت مهاجرت به این کشور از شانس بیشتری برخوردار است.

البته در برخی موارد وجود مشکلات و نواقص در مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت می تواند باعث ریجکت شدن پرونده فرد متقاضی شود. در ادامه به موارد اصلی که باعث ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی می شود اشاره خواهیم نمود.

عدم وابستگی به کشور مبداء

از جمله دلایل اصلی عدم صدور ویزای تحصیلی از سوی آفیسر کمبود مدارکی در پرونده است که ثابت نماید دانشجو پس از اتمام تحصیل در نروژ قصد بازگشت به کشور مبداء را دارد. در واقع ارائه مدارکی نظیر وابستگی های خانوادگی، دارایی های شخصی، بهبود وضعیت کسب و کار پس از اتمام تحصیل و … می تواند شانس صدور ویزای تحصیلی را افزایش دهد.

تمکن مالی

یکی از مهم ترین مدارک لازم جهت صدور ویزای تحصیلی نامه تمکن مالی است. در واقع عدم ارائه تمکن مالی مناسب جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی به مدت ۱ سال یکی از دلایل اصلی مخالفت با صدور ویزای تحصیلی از سوی سفارت است. متقاضیان تحصیل در نروژ در صورت ارائه موجودی حساب قابل قبول و متناسب با هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ شانس خود را برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور افزایش دهند.

Study Plan

دانشجویان بین المللی برای بیان اهداف اصلی خود جهت تحصیل در نروژ ملزم به ارائه Study Plan می باشند. اثبات وجود دلایل منطقی جهت تحصیل در نروژ نظیر پیشرفت تحصیلی، ارتقاء سطح علمی و … از نکات حائز اهمیتی محسوب می گردد که شانس اخذ ویزای تحصیلی را افزایش می دهد.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید
مهندسی شیمی

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  3.8/5 - (9 امتیاز)
  برچسب‌ها:
  دیدگاه ها

  412 پاسخ به “تحصیل در نروژ”

  1. سینا گفت:

   با سلام وقتتون بخیر
   ببخشید با ۲۵ سال سن و لیسانس روانشناسی با معدل ۱۸٫۷۶ و آیلتس ۷ و یک مقاله داخلی
   چقدر شانس دارم که در مقطع ارشد روانشناسی بالینی از دانشگاه اسلو یا برگن بتونم پذیرش رایگان بگیرم؟؟
   ممنون میشم راهنمایی کنید

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    کشور نروژ در کل جزو کشورهای تحصیل رایگان می باشد و شما با ارائه شرایط فوق تا حد زیادی شانس پذیرش به صورت رایگان را دارید.

  2. هیوا گفت:

   سلام
   هنوز سنم خیلی کمه و برای فکر کردن ب این چیزا خیلی برام زوده
   ولی از اونجایی ک علاقه ی زیادی ب نروژ دارم
   و برای چند ماه آینده انتخاب رشته رو در پیش دارم…..دوست دارم درباره رشته های پر درآمد و البته مهم در نروژ بدونم
   و اینکه من بعد از کنکور و طبق مطالبتی ک خوندم
   پس از حدودا ۳۰واحد پاس کردن در ایران میتونم درخواست بدم….؟!؟!؟

   • author15 گفت:

    سلام
    معمولا برای تحصیل در کشور نروژ باید مدرک زبان این کشور را دارا باشید و دوره ها به زبان انگلیسی به صورت محدود ارائه می شود.

  3. لاله گفت:

   سلام من یه سوالی خدمتتون داشتم اگر در سن چهل و یک سالگی با مدرک دکترای خارج از ایران به زبان انگلیسی برای یه دکترای دیگه در نروژ اقدام کنم و البته نامزدم هم سیتیزن اونجا باشه چقد احتمال ویزا شدنم هست چون پروسه ویزای نامزدی و ازدواج بسیار طولانی هست خواستم ببینم اگه از طریق تحصیل اقدام کنم ویزا میشم یا نه؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    دانشجویان متقاضی اخذ بورسیه باید بتوانند استاد مورد نظر را متقاعد سازند که از لحاظ ارتقا سطح علمی، پژوهشی و امور اجرای در زمینه مالی تاثیر مثبتی خواهند داشت. با ارائه مدارک بین المللی مانند آیلتس و مقاله بین المللی می توانید شانس خود را برای این کار افزایش دهید.

  4. بهنام گفت:

   با سلام.بنده ۲۸ سال سن دارم.مدرک لیسانس مهندسی شیمی(صنایع پتروشیمی) از دانشگاه آزاد مرودشت دارم با معدل ۱۵(سال ۹۳ فارغ التحصیل شدم).مجرد هستم.خدمت معاف شدم.آیلس ۶٫۵ یا ۷ میتونم بگیرم.واسه تمکن مالی هم مشکلی نیست.در حال حاظر هم به صورت خصوصی تدریس گیتار میکنم.و داخل آپارات و یوتوب فعالیت دارم.می خواستم برای ویزای تحصیلی نروژ اقدام کنم.آیا امکان صدور ویزا هست؟در مورد ویزای هنرمندان چطور؟

   با تشکر.

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    با سلام
    با توجه به شرایط شما در صورت اخذ مدرک زبان می توانید برای ویزای تحصیلی نروژ اقدام کنید. در مورد امکان صدور ویزا نمی توان به صورت قطعی اظهار نظر کرد.

  5. مونا گفت:

   سلام، ۳۶ سالمه، فوق لیسانس رشته ای GIS and Remote Senisng دارم، مقالات متعددی را در داخل ایران چاپ کردم(میدونم در روزمه ای که میخوام برای دانشگاه بفرستم این مورد زیاد اهمیتی نداره)، البته هنوز مقاله ای ISI دارم ولی هنوز نفرستادم برای مجله که بخواد داوری بشه، معدل کل فوق لیسانسم ۱۸/۶۵ هست. میخواستم بدونم بدون داشتن مقاله ای ISI و با داشتن نمره ای ۶٫۵ آیلتس و باتوجه به سنم میتونم برای مقطع دکتری اقدام کنم و چند درصد احتمال پذیرشم هست؟ تشکر.

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در مقطع دکتری محدودیت سنی به خصوصی تعریف نشده است. در صورت تایید از یک استاد راهنما می توانید از بورسیه های در نظر گرفته شده برای دانشجویان بین المللی بهره مند شوید.

  6. سینا گفت:

   برای پذیرش و ویزا تحصیلی نروژ تمکن مالی نیاز هست ؟ بعضی جاها نوشته ده هزار یورو ، بعضی جاهام اشاره ای نکرده ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    هزینه یکسال زندگی در نروژ ۱۰۰۰۰ یورو و هزینه تحصیل رایگان می باشد البته شما یک پرداختی ناچیزی بین ۰ تا ۱۵۰۰ یورو به ازاء هر ترم خواهید داشت.

  7. bahare گفت:

   سلام
   من قصد ادامه تحصیل در کشور نروژ را دارم لیسانس رشته حسابداری دارم از دانشگاه پیام نور و حال زبان آموزی میباشم جهت اخذ مدرک آیلتس . برای ویزای تحصیلی با همین لیسانس میتونم اقدام کنم یا اینکه ارشد رو بگیرم بعد برای دکتری اقدام کنم؟۳۲ ساله هستم و اگر بخوام ارشد رو در ایران بخونم چه رشته ای از مدیریت مناسبتره جهت پذیرش در کشور نروژ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما می توانید از همین زمان برای ویزای تحصیلی نروژ اقدام نمایید البته گپ تحصیلی شما بسیار مهم می باشد. برای گرفتن بورسیه در مقطع دکتری شما نیازمند داشتن رزومه تحصیلی خوبی می باشید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تحصیل در نروژ تحصیل در نروژ تحصیل در نروژ تحصیل در نروژ تحصیل در نروژ

  شبکه های اجتماعی

  arrow up