سابقه عالی و درخشان ایتالیا در حوزه آموزش به خصوص تحصیلات تکمیلی و برخورداری از دانشگاه های معتبر که در دنیا نمونه اند ، این کشور را به یکی از مقاصد جذاب برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. اگر به فکر تحصیل دکتری در ایتالیا هستید ، در این مقاله کلیه اطلاعاتی که برای مهاجرت به ایتالیا لازم است بدانید را به شما ارائه می دهیم. اطلاعاتی در مورد دانشگاه ها ، نیازهای برنامه ، بودجه و موارد دیگر ، که باید بدانید. با ما همراه باشید.

همچنین برای مهاجرت تحصیلی انگلیس ، مهاجرت تحصیلی آلمان ، مهاجرت تحصیلی نروژ و سایر کشورهای اروپایی ، می توانید به دیگر مقالات سایت مراجعه کنید.

فرصت های تحصیل دکتری در ایتالیا

ایتالیا نقش مهمی در شکل گیری آموزش عالی در اروپا داشته است. به عنوان مثال دانشگاه بولونیا پیشتاز  نظامی است که تحصیلات عالی را استاندارد سازی کرده است. علاوه بر این چند دلیل اصلی وجود دارد که ایتالیا را به مقصدی جذاب و مطمئن برای تحصیل در دکتری تبدیل کرده است. این دلایل عبارتند از :

  1. دانشگاه هایی با قدمت تاریخی زیاد : در ایتالیا چندین موسسه آموزش عالی معتبر وجود دارد که از قدیمی ترین دانشگاه های فعال در جهان غرب هستند.
  2. فرهنگ غنی : ایتالیا همواره در زمینه های معماری ، هنر ، موسیقی و علم پیشتاز بوده است و با آثار دانشمندان و کاوشگران مشهورش مانند لئوناردو داوینچی وگالیله ، از قرن ها پیش تمدن غربی را شکل داده است.

اقدامات لازم برای تحصیل در دکتری

شرایط تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل ممکن است متفاوت باشد. به طور معمول در ابتدا باید برای دانشگاه مورد نظرتان یک درخواست آنلاین ارسال کنید و یک آزمون شفاهی را نیز پشت سر بگذارید.

شرایط لازم برای ورود به دانشگاه

برای تحصیل در  مقطع دکتری در ایتالیا ، باید یک دوره دوم  (laurea magistrale) مانند کارشناسی ارشد و یا معادل آن را در یک رشته مرتبط با رشته مورد نظر برای تحصیل در دکتری گذرانده باشید.

دانشجویانی که مدرک خود را در خارج از ایتالیا کسب کرده اند ، باید مدرک تحصیلی آن ها توسط نظام آموزشی ایتالیا به رسمیت شناخته شود. از این رو بهتر است قبل از اقدام ، با دانشگاه مورد نظر خود تماس بگیرید و از آن ها بخواهید ارزیابی صحیح خود را در مورد ارزش مدک تحصیلی شما انجام دهند. برای دانشجویانی که ساکن ایتالیا نیستند ، درخواست و مدارک باید به نماینده دیپلماتیک ایتالیا در کشور محل اقامت متقاضی ارسال شود.

زبان مورد نیاز برای تحصیل

بسته به رشته ، دانشگاه  و ملیت شما ، ممکن است لازم باشد با ارائه مدرک معتبر زبان مهارت خود را در زبان انگلیسی و یا ایتالیایی نشان دهید.

این الزامات بین دانشگاه ها متفاوت است. به عنوان مثال ، ممکن است دانشگاهی از شما بخواهد که مهارت لازم در انگلیسی را در حداقل سطح B2 که توسط مرجع مشترک اروپا برای زبان ها (CEFR) مشخص می شود کسب کنید.

اخذ ویزا تحصیلی ایتالیا

دانشجویان اگر ساکن کشور های اتحادیه اروپا یا سوئیس نباشند ، برای تحصیل در ایتالیا نیاز به ویزای به اخذ دانشجویی دارند. متقاضی باید مدارک مربوط برای دریافت ویزای دانشجویی و اقامت طولانی مدت نوع D را به سفارت محلی ایتالیا یا ارگان مشابه ارائه دهد. مدارکی که باید به سفارت ارائه داده شود عبارتند از :

اسناد شناسایی : شامل گذرنامه معتبر که حداقل دو صفحه خالی برای ویزا داشته باشد و عکس پرسنلی به اندازه گذرنامه

نامه پذیرش از دانشگاه : نامه پذیرش دریافت شده از دانشگاه مورد نظر در ایتالیا

اثبات داشتن تمکن مالی : مدرکی که نشان دهد شما از توانایی مالی کافی برای تأمین نیاز های اولیه خود برخوردار هستید. مدارک و اسنادی مانند گردش اخیر حساب بانکی که از بودجه کافی ، حداقل ۴۴۸٫۰۷ یورو در ماه برخوردار باشد.

هزینه و بودجه لازم برای تحصیل

هزینه های تحصیل دکتری در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتاً کم تر است که یکی دیگر از مزیت های تحصیل در این کشور است. علاوه بر آن به طور کلی در این کشور ، از نظر هزینه ها ، تفاوتی بین دانشجویان از ملیت های مختلف وجود ندارد.

در دانشگاه های دولتی ایتالیا ، روند درخواست برای پذیرش در مقطع دکتری ، هزینه ای در حدود ۳۰-۵۰ یورو را شامل می شود. اما هزینه های تحصیل می تواند مبلغی در حدود ۹۰۰-۴۰۰۰ یورو برای یک سال باشد.  طبیعی است که تحصیل در دانشگاه های خصوصی می تواند بسیار گران تر از دانشگاه های دولتی باشد.

به این مطلب امتیاز دهید!
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحصیل دکتری در ایتالیا تحصیل دکتری در ایتالیا تحصیل دکتری در ایتالیا تحصیل دکتری در ایتالیا تحصیل دکتری در ایتالیا

شبکه های اجتماعی

arrow up