شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در آلمان

از مشهورترین انتخاب های غیر انگلیسی زبان دانشجویان سراسر دنیا برای تحصیل در رشته پزشکی می توان به کشور آلمان اشاره کرد. تحصیل رشته پزشکی آلمان همانند سایر رشته ها در این کشور با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت صورت می‌پذیرد.

۳۲ دانشگاه آلمان در جمع برترین دانشگاه های جهان در سایت QS در رشته های پزشکی قرار دارند واین بدین معناست که موقعیت های بسیار مناسبی برای دانشجویانی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در آلمان هستند وجود دارد.

  • اولین نکته قابل توجه برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان این است که دوره پزشکی در آلمان یک دوره شش ساله است که به طور کامل باید در داخل آلمان گذرانده شود و نیازمند به دانش زبان آلمانی است اگر چه دوره های جایگزین پزشکی در کشور آلمان به زبان انگلیسی نیز برگزار می شود.

ساختار رشته پزشکی در آلمان

همانطور که اشاره شد دوره های پزشکی در دانشگاه های آلمان حداکثر شش سال و سه ماه به طول می انجامد این دوره با یک آزمون ایالتی به نام ( Arztliche prufung) پایان می پذیرد. در صورتی که فرد بتواند در این آزمون نمره قبولی را بگیرد می تواند لایسنس رسمی (approbation)برای کار در آلمان را به دست بیاورد.

مراحل تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان از پنج مرحله تشکیل می شود که این مراحل عبارت اند از:

مرحله اول: دوره پریکلینیکال(pre clinical phase)

این مرحله از تحصیل رشته پزشکی در آلمان چهار ترم ( دوسال ) به طول می انجامد. مرحله پری کلینیکال در واقع برای معرفی مفاهیم پایه ای علوم طبیعی زیست شناسی و پزشکی می باشد که با آزمون لایسنس فرست مدیکال پایان می پذیرد.

مرحله دوم: دوره بالینی(clinical)

مرحله کلینیکال در واقع مرحله اصلی دوره پزشکی است. طول این دوره شش ترم یا سه سال می باشد. دوره کلینیکال شامل دروس اصلی رشته پزشکی درس های عملی دوره انترنی شرکت در سمینارها و سخنرانی ها می باشد.

مرحله سوم: دوره پرکتیکال

بعد از مرحله اصلی تحصیل پزشکی در آلمان مرحله پرکتیکال قرار دارد. در این دوره که یک سال به طول می انجامد دانشجوی پزشکی آلمان در واقع با مراحل عملی رشته خود آشنا می شود. مراحل عملی شامل جراحی عمومی پزشکی داخلی و یک موضوع انتخابی در رشته پزشکی است.

این دوره برای دانشجویان پزشکی ضروری است چون آنها را برای مراحل حرفه ای کار پزشکی آماده می سازد.

مرحله چهارم: امتحان ایالتی

آخرین مرحله برای گرفتن مدرک پزشکی در آلمان مرحله امتحان ایالتی است. این آزمون یک آزمون استاندارد است که در سطح ملی برگزار می شود. پس از گذراندن این آزمون دانشجویان رشته پزشکی در آلمان می توانند برای گرفتن لایسنس پزشکی Approbationاقدام کنند و به عنوان پزشک مشغول به کار شوند.

تخصص پزشکی

پس از آن دانشجوی رشته پزشکی در آلمان می تواند تحصیلات خود را برای گرفتن تخصص در رشته مورد نظر ادامه دهد. برای گرفتن تخصص پزشکی دانشجو باید پنج یا شش سال تحصیل کند تخصص پزشکی در آلمان با یک آزمون پایان می پذیرد.

پیش نیاز های تحصیل پزشکی در آلمان

همانطور که پیش تر اشاره شد برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان دانشجو باید دانش نسبتا خوبی از زبان آلمانی را داشته باشد و بتواند آزمون های DaF وDSH را با نمره خوبی پاس کند. اگر در زبان آلمانی به مهارت لازم نرسیده باشید می توانید در دوره‌های زبان آلمانی شرکت کنید تا به سطح مورد نظر برای تحصیل در رشته پزشکی برسید.

مدارک و پیش‌نیازهای لازم

  • مدرک قبولی دانشگاه یا مدرک دیپلم در صورتی که فرد فارغ التحصیل یکی از دبیرستان های اتحادیه اروپا باشد معمولا مدرک دیپلم آنها مورد تایید آلمان قرار می‌گیرد. ولی اگر مدرک آنها از دبیرستان های خارج از اتحادیه اروپا باشد مدرک دیپلم آنها باید مورد تایید قرار بگیرد. در صورت تایید نشدن باید یک دوره یکسالهStudienkolleg گذرانده شود.
  • از سوی دیگر دانش مناسب انگلیسی هم برای تحصیل در رشته پزشکی آلمان مورد نیاز است. دانش لاتین نیز می‌تواند سودمند باشد ولی ضروری نیست دانش نسبتا خوب در زمینه زیست شناسی شیمی و فیزیک در سطح دبیرستان.
  • توانایی تحمل مواجهه با استرس کلاس های فشرده و زمان بر پزشکی که این کلاس ها معمولا ۲۵ الی ۳۰ ساعت در هفته است.
  • دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نیاز به ویزای دانشجویی و اجازه اقامت ندارند. برخی دانشگاه ها علاوه بر موارد فوق از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا درخواست قبولی در آزمون TAS را دارند قبولی در آزمون TMS نیز ممکن است مورد نیاز باشد.

چگونه برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان پذیرش بگیریم

توصیه می شود هر فرد برای پذیرش گرفتن از دانشگاه مورد نظر خود در رشته ی پزشکی در آلمان حدود یک سال پیش تر اقدام نماید. در این صورت دانشجو زمان لازم برای آماده سازی مدارک مورد نیاز را خواهد داشت.

ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته پزشکی در آلمان معمولا کمتر از دانشجویانی است که تقاضای شرکت در این دوره‌ها را دارند به همین دلیل پذیرش در رشته پزشکی در آلمان معمولا شرایط سختی دارد و بسیار محدود شده است.

پروسه انتخاب دانشجوی پزشکی آلمان به نام nummerus clausus مشهور است. در ماه دسامبر ۲۰۱۷ دادگاه عالی آلمان انتخاب دانشجو را تا حدودی بر خلاف قانون اساسی تشخیص داد و بر اساس این حکم دولت موظف به تعدیل پروسه انتخابی دانشجوی پزشکی در المان براساس معیار های حاضر شد.

البته هنوز تاثیر این قانون به خوبی مشخص نشده است و دانشجویان کماکان منتظر سهل شدن پروسه انتخاب دانشجو در رشته پزشکی در آلمان هستند. پروسه پذیرش دانشجو در هر دانشگاهی متفاوت است. این پروسه از رشته های؛ داروسازی، دامپزشکی و دندون پزشکی نیز در هر دانشگاه متفاوت می باشد.

دانشجویانی که از خارج اتحادیه اروپا اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی آلمان می کنند باید از این مسئله که ایا دانشگاه انتخابی انها عضو(uni-assist) میباشد نیز اطمینان حاصل کنند.

اگر دانشگاه انتخابی انها عضو uni-assist باشد دانشجو باید از طریق uni-assist برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی اقدام نماید. اما اگر دانشگاه مورد نظر انها عضو uni-assist نبود می توانند راساُ از طریق دانشگاه برای اخذ پذیرش پزشکی اقدام نمایید و مدارک خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید.

جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی آلمان

مهلت اخذ پذیرش از دانشگاه معمولا تا ۱۵ جولای برای تحصیل از ترم زمستان و برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل از ترم تابستان را دارند تا تاریخ ۱۵ ژانویه اخرین مهلت برای ارسال مدارک و اخذ پذیرش می باشد.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی آلمان

چنانچه دانشجو تمایل به تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان را داشته باشد البته به غیر از دانشگاه بادن ورتمبرگ Baden –wurttemberg باید هزینه ای معادل ۲۵۰ یورو را برای هر ترم تحصیلی پرداخت نماید.

دانشجویانی که از کشور های غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل در رشته پزشکی به آلمان مهاجرت می کنند مستلزم پرداخت هزینه ای معادل ۳۰۰۰ یورو را برای هرسال تحصیلی برای دانشگاه های دولتی در ایالت بادن ورتمبرگ (Boden-wurttemberg) هستند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های خصوصی به مراتب بالاتر از این می باشد.

هزینه های زندگی در آلمان

علاوه بر هزینه های تحصیل در رشته پزشکی هر دانشجو موظف است مبلغی معادل ۱۰٫۲۰۰ یورو برای زندگی هرسال در حساب خود ذخیره کند. البته این مبلغ برای شهر های مختلف آلمان متفاوت می باشد و ممکن است تا حدودی تغییر کند.

تحصیل در رشته پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

چنانچه دانشجو تمایل داشته باشد برای یک دوره لیسانس یا فوق لیسانس در رشته های علوم تجربی اقدام نماید که مسلما دوره ها به گرفتن مدرک پزشکی ختم نخواهد شد. البته اغلب دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس می باشد.

دوره های در مقطع لیسانس برای دانشجویان که تمایل به تحصیل در رشته های علوم پزشکی و تجربی به زبان انگلیسی را دارندبر طبق اطلاعات سایت DAAD تنها در دو دانشگاه جکوبز و برمن که البته تحصیل در آنها مستلزم پرداخت شهریه می باشد امکان پذیر است.

همانطور که اشاره شد ۵۹ دانشگاه آلمان امکان تحصیل دانشجویان رشته های علوم پزشکی وتجربی را به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس فراهم اورده اند. به طور مثال دانشگاه اولم ULM دوره فوق لیسانس داروسازی مولکولی را ارائه می نماید.

که البته این دوره ها بدون نیاز به پرداخت شهریه هستند. در هر صورت باید یاداور شد که یادگیری زبان آلمانی در حد مبتدی برای زندگی و کار در آلمان حتی برای افرادی که در دوره های زبان انگلیسی شرکت می کنند ضروری ست.

اشتغال بعد از اتمام تحصیل رشته پزشکی آلمان

بعد از قبولی در ازمون ایالتی دانشجوی رشته پزشکی این امکان را دارد که به عنوان پزشک در آلمان مشغول به کار شود. لایسنس پزشکی دائمی می باشد. در سراسر المان معتبر است. صورتیکه که دانشجوی پزشکی اهل کشور های اتحادیه اروپا باشد.

بعد از دریافت لایسنس پزشکی بدون نیاز برداشتن اجازه کار در آلمان قدام به کار کند. از سوی دیگر اگر دانشجوی پزشکی اهل کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باشد و لایسنس پزشکی را دریافت کرده باشد باید اقامت خود را به مدت ۱۸ ماه تمدید نماید.

تا بتواند شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود را در آلمان بیاید. اخیرا تقاضا برای نیروی کار پزشکی در المان به خصوص مناطق روستایی این کشور افزایش یافته است. حقوق سالیانه یک پزشک نسبتا خوب و در حدود ۴۹۰۰۰ یورو است. این مقدار حقوق بیشتر از میانگین حقوق برای افراد مبتدی در سایر شغل ها می باشد.

برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *