شرایط تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس

تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس را می توان به دو بخش دسته بندی نمود. در ابتدا کشورهایی که دوره های پزشکی را در مقطع کارشناسی ارائه می دهند. از برترین کشورهای دنیا که لیسانس پزشکی را ارائه می دهند، می توان به کشورهای هلند، بلژیک و سوئیس اشاره نمود.

دوره های پزشکی در این کشورها به صورت کارشناسی و کارشناسی ارشد ارشد اراره می شود. در دسته دوم، دانشجویانی که مدرک کارشناسی خود را اخذ نموده اند و تصمیم به سپری کردن دوره پزشکری در سایر کشورهای دنیا را دارند. در خصوص این دسته از دانشجویان کشورهای برتر در ادامه مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

رشته پزشکی و زیر شاخه های مرتبط با این رشته یکی از بهترین و پرطرفدار ترین رشته های حال حاضر در دنیا می باشند. شرایط تحصیل در رشته پزشکی با مدرک لیسانس متفاوت خواهد بود فلذا از همین رو اهمیت بسیار بالایی در تمامی کشور های دنیا دارد. رشته پزشکی پر درآمدترین رشته ی دنیا می باشد که علاقه مندان فراوانی دارد. تمامی کشور ها حساسیت بالایی برای پذیرش در رشته پزشکی در کشور خود دارند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم

به صورت معمول برای ورود به دوره های پزشکی، ارائه مدرک دیپلم الزامی می باشد و دانشجویان پس از اتمام ۱۲ سال تحصیل مجوز حضور در دوره های پزشکی را دریافت می نمایند. در برخی از کشورهای دنیا از جمله انگلستان و روسیه، الزامی برای ارائه مدرک دیپلم نمی باشد.

از همین رو دانشجویان در این دو کشور قادر خواهند بود برای دوره های پاتفک در روسیه و دوره های A-LEVEL در کشور انگلستان اقدام نمایند. لازم به ذکر است که دانش آموزان برای تحصیلات قبل دانشگاهی می توانند برای کشور مورد نظر اقدام نمایند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 1. مدرک دیپلم
 2. مدارک هویتی
 3. مدرکی دال بر تسلط زبان
 4. ریز نمرات
 5. عکس
 6. سوابق تحصیلی
این مطلب را از دست ندهید
موسسات کاریابی بین المللی

برترین کشورها برای تحصیل پزشکی با مدرک کارشناسی

اقدام با مدرک کارشناسی برای دوره های پزشکی این امکان را به دانشجویان می دهد تا با دانش بیشتری شانس خود را برای ورود به دوره های پزشکی و یا شرکت در آزمون های مورد نظر هر کشور امتحان نمایند. اخذ مدرک کارشناسی تاثیر بسزایی در روند ورود به دوره های پزشکی در سایر کشورهای دنیا ندارد. لازن به دکر است که فقط سه کشور آمریکا، کانادا و انگلستان شرایطی را برای این دسته از دانشجویان در نظر گرفته است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

پزشکی در انگلستان

پزشکی در انگلستان

دانشجویان در صورت اخذ مدرک کارشناسی در زمینه های پیراپزشکی می توانند با شانس بالاتری برای ورود به دوره های پزشکی در کشور انگلستان اقدام نمایند. طبق قوانین موجود در کشور انگلستان، این دسته از دانشجویان در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد در این کشور، مجوز شرکت در آزمون UKCAT را دریافت می نمایند. این نکته بدین معناست که این دسته از دانشجویان می توانند با یک سال تحصیل در انگلستان، هم مدرک کارشناسی ارشد را دریافت نمایند و هم شانس خود را برای ورود به دوره های پزشکی امتحان نمایند.

تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس در این کشور به عنوان امتیاز اضافه تر برای دانشجویان به شمار می رود. لازم به ذکر است که این دانشجویان با دانش بیشتر در علوم پایه و ارتقا زبان انگلیسی، شانس بیشتری نسبت به سایر افرادی که ملزم به شرکت در دوره های A-LEVEL می باشند، دارند. شایان ذکر است که این دسته از دانشجویان در صورت عدم موفقیت در آزمون پزشکی، قادر خواهند بود تا در زمینه تحصیلی خود به ادامه تحصیل و یا کار بپردازند.

پزشکی در کانادا

دوره های پزشکی در کانادا مشمول قوانین به خصوصی می باشد. تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس را می توان به صورت مشخص در این کشور مشاهده نمود. دانشجویان برای ورود به این دوره تحصیلی می بایست در ابتدا برای دوره های کارشناسی در کشور کانادا اقدام نمایند و پس از آن و در صورت قبولی در آزمون MCAT، مجوز حضور در دوره های پزشکی را دریافت نمایند.

این مطلب را از دست ندهید
کشور های بدون ویزا

دانشجویان در صورت ارائه مدرک کارشناسی می توانند شانس خود را برای کاهش دوره کارشناسی قبل از دوره پزشکی در کانادا امتحان نمایند و مدت زمان این دوره را کاهش دهند. دوره های پزشکی در کانادا به زبان انگلیسی ارائه می شود و ارائه مدرک آیلتس ۶ برای اخذ پذیرش در دانشگاه های کانادا الزامیی می باشد.

پزشکی در آمریکا

پزشکی در آمریکا

قوانین کشور آمریکا همانند کشور کانادا می باشد و دانشجویان برای ورود به دوره پزشکی می ببایست در ابتدا دوره کارشناسی را در کشور آمریکا سپری نمایند. از همین رو تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس در این کشور محقق می شود. دانشجویان ایرانی در صورت داشتن مدرک لیسانس می بایست از سیستم تطبیق واحد استفاده نمایند تا مدت این دوره را کاهش دهند.

کشور آمریکا به عنوان بهترین کشور دنیا برای دوره های پزشکی به شمار می رود. این نکته به واسطه حضور برترین دانشگاه های پزشکی در آمریکا می باشد. متوسط هزینه های تحصیل در آمریکا بین ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار در سال تخمین زده می شود.

کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل پزشکی

کشورهای اروپایی در صورت دانش زبان رسمی کشور، این امکان را به دانشجویان می دهند تا به صورت رایگان دوره های پزشکی را در آنجا سپری نمایند. به طور مثال در صورت دانش زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و سوئدی می توان در کشورهایی همچون آلمان، سوئد، ایتالیا و فرانسه به صورت رایگان دوره های پزشکی را به اتمام رساند. در میان تمامی کشورهای دنیا در این بخش به سه کشور ایتالیا، آلمان و چین به عنوان کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل پزشکی می پردازیم.

پزشکی در چین

پزشکی در چین

در میان کشورهای عنوان شده، چین به عنوان تنها کشور آسیایی در این لیست حضور دارد. همچنین یکی دیگر از مزایای دوره های پزشکی در چین، تحصیل به زبان انگلیسی می باشد. از همین رو دانشجویان در صورت دانش زبان انگلیسی قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ورود به دانشگاه های چین امتحان نمایند. لازم به ذکر است که ارائه مدرک زبان الزامی نمی باشد و امکان سپری کردن دوره زبان در کشور چین میسر است.

این مطلب را از دست ندهید
مهاجرت با کمترین هزینه

پزشکی در چین با یک دوره یک ساله شروع می شود. دانشجویان پس از اتمامم این دوره مجوز حضور در دوره های پزشکی را دریافت می نمایند. متوسط هزینه های دوره های پزشکی در چین به صورت سالانه بین ۳ تا ۵ هزار دلار تخمین زده می شود. این میزان هزینه برای دوره های پزشکی بسیار مقرون به صرفه و قابل قبول می باشد.

پزشکی در آلمان

کشور آلمان به عنوان یکی از پیشگامان دوره های پزشکی در اروپا می باشد. از همین رو سالانه تعداد زیادی از دانشجویان به دنبال تحصیل در این کشور می باشند. دوره های پزشکی در این کشور به زبان آلمانی ارائه می گردد و دانشجویان با اخذ مدرک B2 زبان آلمانی امکان تحصیل در دانشگاه های این کشور را بدست می آورند. دوره های زبان آلمانی برای دانشجویان ایرانی قابل دسترس است و این دسته از دانشجویان می توانند مدرک زبان آلمانی را در ایران اخذ نمایند.

دوره های پزشکی در آلمان به صورت رایگان در دسترس دانشجویان قرار دارد. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز و قبولی در آزمون های مورد نیاز دوره پزشکی قادر خواهند بود تا به ادامه تحصیل در این کشور بپردازند. میانگین هزینه های زندگی در آلمان به صورت ماهانه بین ۶۵۰ تا ۹۰۰ یورو در نظر گرفته می شود.

پزشکی در ایتالیا

پزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا از معدود کشورهای اروپایی می باشد که دانشجویان قادر خواهند بود به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی به تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. دوره های زبان ایتالیایی را می توان در سفارت و مدارس ایتالیایی پشت سر گذاشت و پس از اخذ مدرک برای دانشگاه های این کشور اقدام نمود. همچنین در حال حاضر ۱۳ دانشگاه در ایتالیا دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

با توجه به بورسیه های کشور ایتالیا، تحصیلات به صورت رایگان در دسترس تمام دانشجویان قرار دارد. متوسط هزینه های زندگی در ایتالیا بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه تخمین زده می شود. از همین ایتالیا به عنوان یکی از کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل پزشکی به شمار می رود.

این مطلب را از دست ندهید
تاثیر ویروس کرونا در مهاجرت

مزایای تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس در خارج از کشور

کشورهای برتر دنیا از جمله انگلستان، آمریکا، کانادا و استرالیا شرط ورود به دوران پزشکی خود سپری کردن دوره ای قرار داده اند که یا باید دوره کارشناسی علوم پایه در داخل کشور سپری شود و یا دوران A-LEVEL، فلذا با ذکر این نکته در صورت داشتن مدرک لیسانس اتفاق مثبتی در روند کاری افراد نخواهد افتاد.

در سایر کشورهای دنیا مدرک لیسانس امتیاز اضافه تری را به علاقه مندان رشته پزشکی نمی دهند و تنها بعنوان مدرک قابل استناد برای گپ یا فاصله تحصیلی می توان استفاده کرد که فرد متقاضی دلیل قانع کننده برای اقدام خارج از زمان مقرر را دارد.

از دیگر مزایای تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس در خارج از کشور می توان به ارتقا سطح دانش دانشجویان در این زمینه اشاره نمود. از همین رو این دسته از دانشجویان شانس بیشتری را برای قبولی در آزمون های مورد نظر هر کشور را دارا می باشند.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده، تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس برای هیچ یک از کشورهای دنیا امتیاز اضافه تری به حساب نمی آید. از همین رو به دانشجویان علاقه مند به رشته پزشکی توصیه نمی شود که مدرک کارشناسی را در داخل ایران سپری نمایند و پس از آن برای دانشگاه های برتر دنیا اقدام نمایند. شایان ذکر است که دانشجویان در صورت اخذ مدرک کارشناسی هم شانسی برای ورود به دوره های پزشکی در سایر کشورها خواهند داشت. کشور انگلستان به عنوان بهترین کشور دنیا برای تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس قلمداد می شود.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما عزیزان توصیه می کند برای هرگونه اقدام جهت مهاجرت به خارج از کشور اطلاعات دقیق در ارتباط با شرایط زندگی، کار یا تحصیل در کشور مقصد کسب نمایید.

این مطلب را از دست ندهید
پناهندگی

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  برچسب‌ها:
  دیدگاه ها

  38 پاسخ به “تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس”

  1. Afshar گفت:

   سلام من دانشجوی رشته زیست شناسی هستم، دانشگاه های کانادا و آمریکا یا انگلیس برای تحصیل در رشته های پزشکی یا دندان پزشکی پذیرشم می‌کنند؟

  2. ارمین گفت:

   سلام
   من لیسانس مهندسی پزشکی ام ۲۳سالمه میتونم برای لیسانس به پزشکی اقدام کنم.
   هر کشور و شهریه ای باشه مشکلی ندارم
   ممنون

  3. سارا گفت:

   سلام خسته نباشید من لیسانس زیست شناسی دارم و ۲۴ سالم هست میخواستم بدونم برای پزشکی و یا پیراپزشکی در کشور کانادا میتونم پذیرش بگیرم؟

  4. هدیه وزیری گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید
   من رشته مهندسی نرم‌افزار از موسسه غیرانتفاعی لیان بوشهر رو دریافت کردم آیا میتونم در رشته پزشکی یا پیرا در کشور انگلستان تحصیل کنم؟

   • آریاناپارس گفت:

    سلام اگر برای رشته های پزشکی وپیراپزشکی بخواهید اقدام کنید دیپلم تجربی زبانتون اوکی باشه یه آزمون داره اونو میدید اوکی که شد۳سال علوم پایه میخونید بعد

  5. شیرین شفیعی گفت:

   سلام من کارشناسی میکروبیلوژی از دانشگاه غیر انتفاعی رو دارم.آیا میتونم برای تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی در کشور چین اقدام کنم؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام وقتتون بخیر،باید آزمون بدهید و بعد از قبولی در آزمون میتوانید شرکت کنید.

  6. نگار گفت:

   با سلام من در دانشگاه آزاد پزشکی میخونم و الان استاژرم و دوره ی علوم پایه و فیزیوپات ک فک میکنم معادل لیسانس پزشکی باشه رو گذروندم.آیا کشوری هست که واحدایی که پاس کردمو بپذیرن و بتونم ادامه ی پزشکیمو اونجا بخونم؟

   • آریانا پارس گفت:

    سلام
    معمولا بستگی به دانشگاه داره ولی در کل خیلی شانس بالایی ندارید.

  7. نسیم گفت:

   سلام ‌ اگر کسی تو کشور کانادا رشته پرستاری بخونه و بخواد در ادامه پزشکی بخونه امکانش هست به طوری که واحدهایی رو که گذرونده برای پزشکی قابل قبول باشه نه اینکه از صفر بخواد بخونه

  8. Behi گفت:

   سلام.
   من ۳۷سالمه و سال۸۵از دانشگاه خوارزمی در رشته زیست شناسی فارغ التحصیل شدم.بنظرتون راهی یا امکانی هست که من بتونم تو یکی از دانشگاه های کشورهای دیگه پزشکی یا دندانپزشکی بخونم؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام با توجه به شرایط سنی اتون کار کمی سخت هست مگر اینکه از برخی از دانشگاه ها در کشورهای آسیایی پذیرش دانشگاهی دریافت نمائید.

  9. نیلوفر گفت:

   با عرض سلام
   من دارای مدرک فوق لیسانس میکروبیولوژی هستم و دارای مقاله ISI در زمینه واکسن در انستیتوپاستور بوده ام با ایمپکت فکتور ۳ میخواستم بدونم آیا امکان تغییر رشته به پزشکی و حتی بورسیه در این رشته در کانادا هستم یا خیر؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا می بایست دوران علوم پایه را در خاک این کشور سپری کنید و پس از قبولی در آزمون MCAT وارد رشته پزشکی شوید. امکان بورسیه تحصیلی بسیار پایین می باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس تحصیل پزشکی با مدرک لیسانس

  شبکه های اجتماعی

  arrow up