شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور چین به همراه جزئیات

کشور چین دارای یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان می باشد که نزدیک به 4000 سال در زمینه پزشکی قدمت دارد و این سنت تا به امروز نیز ادامه دارد. باید بدانیم که کشور چین در قرن نوزدهم و اوایل بیستم دچار مشکلات و نا آرامی های داخلی شده بود و تحت حاکمیت کمونیست ها درآمد. فشارهای داخلی بر مردم این کشور زیاد شد و هزینه از بین بردن این نظام ، جان ده ها نفر را در این کشور گرفت.

چین در سال 2000 خروجی بازار اقتصادی بسیار خوبی داشت که می توان گفت 4 برابر قبل بوده است. مردم استاندارد های زندگی بسیار بهتر و جدیدی را تجربه کردند ، مردم از لحاظ شرایط سیاسی وضعیت و کنترل بسیار بهتری داشتند و از اوایل سال 1990 توسعه جهانی در سازمان های بین المللی این کشور افزایش پیدا کرد.

مقطع پزشکی

از نکاتی که باعث می شود که افراد کشور چین را برای مقطع پزشکی انتخاب کنند ، مقرون به صرفه بودن دانشگاه های آن مورد تایید بودن آن ها توسط وزارت بهداشت ایران و کشور های دیگر و نیز نداشتن آزمون ورودی مثل سایر کشور ها برای ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی. این مسئله چین را از هند ، مجارستان ، ترکیه و نیز روسیه و سایر کشور هایی که آزمون ورودی برای ورود به دانشگاه دارند متمایز کرده است.

تحصیل در رشته پزشکی در این کشور به زبان انگلیسی است و احتیاجی به مدرک زبان چینی نمی باشد همین موارد سالانه افراد زیادی را به این کشور جهت تحصیل در رشته های علوم پزشکی روانه می کند. در رابطه با رشته داروسازی اگر به صورت کارشناسی ارشد پیوسته در کشوری ارائه شود و دانشجویان دوره را به اینصورت بگذرانند بعد در وزارت بهداشت بررسی می شود و به تایید خواهد رسید.

اقتصاد چین

همانطور که می دانید اقتصاد چین رو به پیشرفت روز افزون می باشد و پیشرفت رشته پزشکی و دندان پزشکی و خدمات آن نیز در چین در حال توسعه بیشتر می باشد. پیش بینی می شود که در سال های آتی چین به یکی از بزرگترین خدمت دهندگان عرصه پزشکی و دندانپزشکی در جهان تبدیل گردد چه بسا که در حال حاضر نیز پیش بینی شده است که در سال 2020 کشور چین پس از ایالات متحده ، ژاپن ، آلمان و فرانسه به بزرگترین بازار پزشکی جهان تبدیل خواهد شد.

با ورود سالانه تعداد زیادی دانشجو این کشور ، چین در عرصه بین المللی پیشرو در جذب دانشجو در این رشته ها در سال های اخیر می باشد. سرمایه گذاری و کار در چین نیز می توانند از راه های ورود به این کشور باشند که البته بسیاری از دانشجویان علاقه مند به این دو رشته تحصیل در چین را در کنار راه های دیگر برای ورود به این کشور در اولویت قرار می دهند.

قابل ذکر است که بالغ بر 30 دانشگاه در این کشور مورد تایید وزارت علوم و بهداشت کشورمان ایران می باشد که از آن جمله می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

North east normal university
South east university
Sichuan university
Shandong university
Lanchou university
China agriculture university

در اینجا اندکی به هزینه های تحصیل و زندگی در کشور چین می پردازیم:

دانشگاه های این کشور از 6000 تا 20000 یوآن چین شهریه دارند. افراد برای اعلام و درخواست ثبت نام خود باید مبلغی حدود 1000 یوآن بپردازند ، اقامت در کشور چین از 600 یوآن آغاز می شود و هزینه های زندگی در چین به غیر از مسکن حدود 500 یوآن ماهانه می باشد. در نظر داشته باشید که هزینه های اعلام شده به صورت تقریبی می باشد و دسته به نوع زندگی هر شخص می تواند متغیر باشد.

دانشجویان می توانند از بورسیه تحصیلی نیز استفاده کنند که البته شرایط خاص خود را دارد. دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی باید نمره ای را به حد نصاب مورد قبول برسانند تا بتوانند درخواست بورس دهند و یا دانشجویانی که در طرح پایان نامه خود چیز نامناسبی را ارائه داده باشند و بتوانند نظر استاد خود را برای مقاطع بالاتر دکتری و یا پست دکتری جلب نمایند.

تا بتوانند در طرح های تحقیقاتی شرکت کنند و هزینه های زندگی خود را از راه بورس بدست آورند. البته دانشجویان در مقاطع پایین تر مثل کارشناسی نیز می توانند پس از سقفی از واحد های گذرانده درخواست بورسیه بدهند.

محوطه دانشگاه

دانشجویان می توانند در محوطه دانشگاه زندگی کنند ، اقامت در محوطه خود دانشگاه ارزانتر است و دانشجویان می توانند از خوابگاه های بین المللی استفاده کنند. شرایط خوابگاه ها در محوطه دانشگاه کاملاً مناسب است و تمام شرایط لازم را دارد. قابل ذکر است که قیمت خوابگاه ها در جاهای مختلف متغییر است.

یکی از دانشگاه های اصلی که افراد برای آن اقدام می کنند دانشگاه علوم پزشکی چین می باشد (cmu) که در استان لیائونینگ شهر شیانگ قرار دارد. این دانشگاه یک منطقه اقامتی خوابگاهی نیز دارد. در شمال این شهر نیز محوطه خوابگاهی جدیدی نیز وجود دارد.

همانطور که اشاره کردیم تحصیل پزشکی در چین مزایایی دارد از جمله هزینه کم شهریه دانشگاه ، هزینه های پایین زندگی ، دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران و بسیاری از مراکز بهداشت ایران و بسیاری از مراکز بهداشت و سلامت جهان ، داشتن خوابگاه های مناسب از هر جهت در این کشور ، آب و هوای بسیار مناسب برای ایرانیان و نیز جمعیت بسیار زیاد این کشور فرصت خوبی در رشته پزشکی می باشد.

زبان رسمی

البته که تحصیل در این رشته معایبی نیز به همراه دارد از جمله اینکه زبان رسمی این کشور چینی می باشد بنابراین دانشجویان در سال آخر نیاز به یادگیری زبان چینی دارند تا بتوانند با بیماران تعامل کنند ، نکته بعدی اینکه در بخش کارآموزی پزشکان بین المللی فقط به عنوان ناظر عمل می کنند و اجازه لمس بیمار را ندارند.

چینی ها با گویش های مختلفی صحبتمی کنند پس زبان انگلیسی ، زبان بسیار رایجی در این کشور با لهجه انگلیسی نمی باشد و چینی ها با گویش های مختلفی به زبان انگلیسی می توانند صحبت کنند که این خود می تواند فهم آن را برای دانشجویان کمی سخت کند.

مسئله بعدی که در کشور های آسیایی حائز اهمیت است این است که این کشور ها به دانشجویان اقامت دائم نمی دهند و دانشجویان پس از پایان تحصیل می توانند کار پیدا کنند و اقامت خود را تمدید کنند و منجر به اقامت دائم و شهروندی چین نخواهد شد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *