شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

تفاوت اخذ مدرک کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا

اغلب مردم تمایل به تحصیل در مقطع ارشد در خارج از کشور خود را دارند و تفاوت اخذ مرک کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا می تواند برای افراد زیادی حائز اهمیت باشد. یکی از دلایل تحصیل در خارج از کشور کسب تجربه جدید و رویارویی با محیط تحصیل و زندگی جدید و متفاوت می باشد. فرهنگ و سبک زندگی تأثیر بسزایی در نوع تحصیلات نیز خواهد داشت.

به عنوان مثال فردی که در اروپا فارغ التصیل شده و تمایل به ادامه تحصیل در آمریکا را دارد با دو تجربه بسیار متفاوت مواجه خواهد شد بنابراین اخذ مدرک کارشناسی ارشد در اروپا و امریکا کاملاً متفاوت است و مجموعه مهارت ها و تأثیرات مختلف سبک و ایده در این نوع انتخاب کاملاً آشکار است.

در این مقاله تفاوت اخذ مدرک کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا را مورد بررسی قرار خواهیم داد

روند پذیرش

یکی از مهم ترین نکات در تفاوت اخذ مدرک کارشناسی ارشد روند پذیرش می باشد. پذیرش در دانشگاه های آمریکا نیازمند تلاش بیشتری به دانشگاه های اروپاست. دانشگاه های آمریکا معمولاً پیش نیازهای بیشتری دارند و مدارک بیشتری را از دانشجو تقاضا می کنند.

اگر دانشجویان بین المللی درخواست تحصیل و پذیرش در دانشگاه های آمریکا را داشته باشند نیازمند گذراندن دوره ها و برنامه های خاص زبان هستند و می بایست امتحاناتی چون TOEFL ،GRE و GMAT یا IELTS را در لیست دوره ها لحاظ کنید. اغلب دانشگاه های ایالات متحده این امتحانات و مدارک آن را جزء پیش نیازهای خود دارند.

پذیرش دانشگاه های اروپایی معمولاً در مدارک پیش نیاز خود، مدارک کمتری را در نظر می گیرند. برخی از دانشگاه ها پروسه های پذیرش را تا حد امکان بسیار ساده در نظر می گیرند حتی در برخی دانشگاه ها مصاحبه رسمی صورت نمی گیرد.

در پذیرش دانشگاه های اروپا عموماً انتخاب دانشجو در طول برنامه اتفاق می افتد و بستگی به توانایی دانشجویان در مواجه با برنامه درسی مربوطه دارد. به عنوان مثال اگر شخصی تمایل دارد در برنامه بسیار تخصصی مانند MBA درخواست پذیرش داشته باشد نیازمند مطالعه و انجام مقالات تخصصی گوناگون در این زمینه هستند.

اگر بخواهیم چند دانشگاه محبوب در اروپا را نام ببریم می توانیم به دانشگاه غرب اسکاتلند، ISM دانشگاه مدیریت، دانشگاه علوم کاربردی، IUBH و مدرسه بازرگانی ژنو اشاره کنیم.

هزینه تحصیل

از دیگر نکات مهم در تفاوت اخذ مدرک کارشناسی ارشد در کشور های اروپای و آمریکا  هزینه تحصیل در دانشگاه می باشد بسیار حائز اهمیتی است. در این مورد تفاوت دانشگاه های اروپایی و آمریکایی کاملاً مشهود است. دانشگاه های آمریکا به جهت هزینه های بالای تحصیل خود بسیار مشهور هستند.

ایالات متحده معمولاً جزء محبوب ترین گزینه های مطالعه و تحصیل برای دانشجویان محسوب می شود اما یکی از گران ترین کشورها است. هزینه های دانشجویی برای دانشجویان بین المللی اغلب بین ۵۰۰۰ تا ۵۰٫۰۰۰ دلار سالانه می باشد.

همچنین هزینه های تحصیل در موسسات آمریکایی در سال ۲۰۱۶ به ۳۳۲۱۵ دلار در سال رسیده است. بزرگترین مزایای دانشگاه های اروپایی نسبت به دانشگاه های آمریکا، توزیع قیمت و تنوع هزینه های تحصیل در آنهاست.

افراد در اروپا می توانند با هزینه های تحصیل رایگان در کشورهایی مانند اتریش تحصیل کنند و یا حتی افرادی می توانند دوره کارشناسی ارشد خود را با هزینه بالاتر در انگلستان سپری کنند. انعطاف پذیری در هزینه های برنامه های تحصیلی فرصتهای گوناگونی جهت انتخاب پیش روی افراد قرار می دهد.

این موضوع باعث می شود شما اجبار کمتری نسبت به انتخاب یک دانشگاه و کشور خاص داشته باشید و بتوانید با امکانات موجود تنوع فراوانی در انتخاب های خود لحاظ کنید.بورسیه تحصیلی در آمریکا و اروپا به نسبت وضعیت دانشجو در نظر گرفته می شود.

تفاوت اخذ مدرک در کشور های اروپای و آمریکا در بحث خوابگاه های دانشجویی

زندگی دانشجویی در آمریکا به اهمیت زندگی در خوابگاه مطرح شده است. تمامی مراکز و دوره ها در محوطه دانشگاه صورت می گیرد. همه فعالیت های ورزشی، امکانات دانشگاه و دوره های فوق العاده در محوطه دانشگاه و یا حتی نزدیک به محدوده دانشگاه برگزار می شود.

دانشگاه های آمریکا تمرکز بیشتری بر محوطه دانشگاه و مراکز و امکانات آن دارد. در اروپا هر چند دانشگاه ها برای تمامی نیازهای دانشجویان آماده شده اند اما تنها نقطه قابل دسترس جهت فعالیت های دانشجویی نیستند. شهرهایی که دانشگاه های مورد نظر در آن واقع شده است تنوع بسیار زیادی در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

پردیس ها در اروپا بیشتر بر تجربه دانشگاهی و حمایت تحصیلی تمرکز می کنند. در ایالات متحده زندگی در محوطه دانشگاه بیشتر بر روابط  و ارتباطات و تجربه غیر رسمی متمرکز است. این موضوع به دلیل محل استقرار محوطه دانشگاه است.

در اروپا تمامی موارد پیرامون تجربه کلی در محل تحصیل است. بنابراین محوطه دانشگاه نزدیک و یا درون یک شهر است. دانشجویان زندگی دانشجویی غیر متمرکزی را تجربه می کنند.

رویکرد یادگیری و تعامل معلم

از دیگر نکات در تفاوت اخذ مدرک کارشناسی ارشد در اروپا و آمریکا رویکرد یادگیری می باشد. تمرکز دانشگاه های ایالات متحده بر روابط و حمایت دانشجویان تمرکز دارد در حالی که مؤسسات اروپایی بر عقل و تفکر انتقادی بنیان نهاده شده اند. این نوع آموزش را می توان از نحوه برخورد و تعامل اساتید با دانشجویان مشاهده کرد.

دوره های آموزشی در ایالات متحده و نحوه یادگیری به گونه ای است که دانشجو با هم کلاسی ها و اساتید خود تعامل و برخورد بیشتری دارد همچنین اساتید ساعات بیشتری را برای رفع نیازهای آموزشی دانشجویان اختصاص می دهند.

در اروپا دانشگاه ها سبک یادگیری فردی تری را در نظر می گیرند. در اروپا اغلب شاهد برگزاری دوره هایی خواهید بود که در یک زمان صدها دانشجو در محل یادگیری تجمع می کنند.

حتی سخنرانی ها اغلب به صورت آنلاین مشاهده می شوند. دانشگاه های اروپایی آموزش را به شیوه تفکر دانشجویان به جای تمرکز به اشتراک گذاری دانش آنها به کار می گیرند.

بنابراین در ابتدای تحصیل فرد باید در نظر داشته باشد که می تواند ارزش های خود را مدیریت کند و یا می بایست توسط تکالیف تحریک شود.

امتحانات

همانگونه که اشاره شد دانشگاه های اروپایی شیوه یادگیری فردی تری را آموزش می دهند. برگزاری امتحانات نیز بازتاب این نگرش است. اکثر دانشگاه ها در هر درسی امتحان اصلی برگزار می کنند و براساس آن نمره نهایی را در نظر می گیرند.

امتحانات بین ۱٫۵ تا ۳ ساعت طول می کشد و در پایان ترم برگزار می شود. البته در برخی دروس امتحان شفاهی نیز برگزار می شود که این رویکرد انعطاف بیشتری را به دانشجویان می بخشد.

اکثر اساتید موارد کلی به دانشجویان ارائه می کنند تا موضوعات را عمیق تر فهمیده و درک داشته باشند. در ایالات متحده دانشجویان در طول ترم چندین آزمون انجام داده و گزینش هایی از قبیل آزمون ها، پروژه های فردی و گروهی، سخنرانی ها و تست ها را انجام می دهند.

در ایالات متحده عموماً یک رویکرد حمایتی توسط دستیار آموزشی TA وجود دارد که اساتید قادرند سریع تر و به دانشجویان پاسخ دهند و مشکلاتشان را برطرف کنند.

در این مقاله با چند تفاوت در نوع آموزش آمریکا و اروپا آشنا شدیم جهت آشنایی بیشتر می توانید با مشاوران مؤسسه آریانا پارس در ارتباط باشید.

برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *