شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

تفاوت بین PHD و DBA چیست؟

تفاوت بین PHD و DBA چیست؟

در این مقاله قصد ما آشنایی بیشتر شما با بحث دکتری(PHD) و یا DBA می باشد و می خواهیم کمی بیشتر در رابطه با تفاوت بین PHD و DBA صحبت کنیم.

  • مدارک دکتری متعددی به صورت آکادمیک وجود دارد اما می خواهیم بدانیم مخفف کلماتی مثل PHD و DBA چیست؟
  • PHD چیست؟
  • DBA چیست؟
  • تفاوت اصلی بین PHD و DBA چیست؟
  • بین PHD و DBA کدام را باید انتخاب کرد؟
  • PHD چیست؟

PHD:

(Doctor of philos ophg) یک درجه از تحصیلات تکمیلی است که می توانید آن را در دوره های دانشگاهی بیابید.
افرادی که معمولاً برای دوره های دکتری در دانشگاهی پذیرفته می شوند می توانند در همان دانشگاه به عنوان استادیار مشغول به تدریس شوند.

دوره ی دکتری پژوهشی دوره ای به طول ۳ تا ۵ سال می باشد. با وجود نامش PHD، دروس دکتری حتماً ربطی به فلسفه نخواهد داشت و قطعاً در زمینه های مختلفی می تواند باشد.

دوره های دکتری معمولاً با پیشوند In تعریف می شوند به عنوان مثال ” PHD in economics” دوره های دکتری قطعاً پس از اتمام دوره فوق لیسانس اتفاق می افتند ولی در بعضی موارد می توانید پس از اتمام دوره ی لیسانس دوره ی دکتری پیوسته را همراه با فوق لیسانس طی کنید.

در انگلستان دانشجویان در ابتدا باید وارد دوره ی Master of philosophy شوند و پس از آن در صورت تشخیص استاد مورد نظر افراد می توانند وارد دوره ی دکتری شوند.

PHD

DBA چه دوره ای است؟

دکترای مدیریت اجرایی بالاترین دوره در دوره های مدیریتی می باشد. هر دانشجوی مدیریت در مقطع لیسانس و فوق لیسانس که به عنوان یک کارآموز وارد دوره دکتری می شود، قطعاً در این دوره می توانند مهارت های بسیاری را بدست آورند.

دکترای مدیریت اجرایی دوره ای بالاتر از فوق لیسانس مدیریت می باشد بسیاری از دوره های DBA که توسط اساتید مختلف ارائه می شوند و دانشجویان برای آنها اقدام می کنند احتیاج به سال های زیادی تجارب مدیریتی دارند تا پذیرفته شوند.

یعنی دانشجویان به راحتی نمی توانند برای دوره های دکتری اقدام کنند و باید سوابق تحصیلی و پژوهشی و عملی خوبی داشته باشند. دوره های DBA برروی دستیابی به دانش اخیر در زمینه بیزینس و تئوری های مرتبط با آن در سطح جهانی می باشد.

دوره های DBA معمولاً بین ۴ تا ۶ سال به طول می انجامد در مقایسه با PHD، دوره های DBA تمرکز بیشتری روی دوره های تحقیقاتی برای دسترسی به اهداف صنعتی در بحث اقتصاد دارد.

PHD

تفاوت اصلی بین PHD و DBA

۱-حوزه تحقیقاتی:

در دوره های PHD دانشجویان احتیاج به بسط یک تئوری جدید در یک زمینه ی خاص و یا دسترسی به یک تئوری از قبل کار شده دارند بخصوص اگر بخواهند که تزشان تبدیل به یک مقاله شود.

پروژه تحقیقاتی آنها باید برروی کمبودها و یا مطالب مهم و موضوعات کاربردی در تئوری ها بپردازیم هم چنین دانشجویان مقطع دکتری می توانند در رابطه با مشکلات بیزینسی روز دنیا نیز تحقیقاتی داشته باشند. حتی این مشکل می تواند یکی از مشکلاتی باشد که آنها در محل کار خود با آن روبرو هستند.

بسیاری از دانشجویان در بحث تزهای دکتری موضوعی را دنبال می کنند که در طول روز با آن در ارتباط هستند و یا در محل کار خود جزو مشکلات افراد مختلف جامعه به حساب می آید.

۲-جهت گیری حرفه ای:

دوره های دکتری در حالتی تحقیقاتی می باشند که معمولاً برای دانشجویانی مناسب هستند که قصد ایجاد یک حرفه در بخش آکادمیک دارند و کار آکادمیک را به عنوان حرفه ای خود انتخاب کرده اند و در یک زمینه شخصی در حال پژوهش می باشند.

کسانی که قصد انجام امور بیزینسی را در آینده دارند و یا پوزیشن های مدیریتی را می خواهند دنبال کنند، تحصیل در دوره ی DBA برای آنها مناسب تر است. دوره های DBA نیز بصورت تحقیقاتی برگزار می شود و دانشجویان می توانند به عنوان استاد مهمان تدریس کنند و نیز مقالات خود را در مجله ها انتشار دهند.

۳-مشارکت در زمان:

دوره های تحصیلی PHD و DBA درصد بیشتری برای دوره های تمام وقت تحصیلی برنامه ریزی می شوند، از آنجایکه دانشجویان دوره های DBA معمولاً بصورت تمام وقت مشغول کار هستند با احتمال بیشتری در دوره های نیمه وقت تحصیلی دکتری مدیریت شرکت می کنند.

۴-هزینه تحصیل:

شهریه دانشگاه برای دوره های PHD به صرفه تر از دوره های DBA هستند. به عنوان مثال در یک دانشگاه مشابه در انگلستان یک دوره ی PHD سالانه می تواند ۴۱۰۰ پوند انگلیس باشد در حالی که در دوره ی DBA در همان دانشگاه این دوره ۱۱٫۷۰۰ پوند انگلیس می باشد.

چگونه بین PHD و DBA انتخاب درست انجام دهیم؟

اگر در مراحل اولیه از حرفه ی خود هستید، یک انتخاب آشکار برای شما دوره ی PHD می باشد. علاوه بر این اگر به صورت مشخصی علاقه مند به تحقیق در یک زمینه مشخص هستید و یا علاقه مند به انتقال دانش خود به دانشجویان دیگر در طی پروسه تحقیقاتی خود می باشید قطعاً دوره ی PHD برای شما مناسب تر است.

مشخصات رایج دوره های DBA:

افرادی که برای دوره های DBA اقدام می کنند معمولاً از لحاظ سنی بزرگتر از دانشجویان دوره ی PHD می باشند در دهه ی ۳۰ یا ۴۰ سالگی و یا حتی بزرگتر.

بیشتر دانشجویان دوره ی DBA معمولاً چندین سال سابقه مدیریتی دارند و یا در حال انجام یک بیزینس به عنوان مدیر مجموعه می باشند و بیشترشان نیز دوره های MBA را نیز گذرانده اند.

دوره های PHD و DBA از لحاظ درجه اجتماعی و تحصیلی هیچ تفاوتی با هم ندارند و در پایان تحصیلات هر دوگروه به عنوان فارغ التحصیل دکتری در رشته های مورد نظر شناخته می شوند و هیچ کدامشان برتری بر دیگری ندارد و فقط اهداف متفاوت است که انتخاب بین این ۲ را متفاوت می کند.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *