شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

دوره های B.A و B.S

تفاوت دوره های B.A و B.S

هنگامی که افراد تصمیم به اخذ مدرک لیسانس می گیرند با دو عنوان B.A و B.S مواجه می شوند. در ابتدا می خواهیم با این مفاهیم آشنا شویم. عنوان B.A در زبان انگلیسی از کلمه Bachelor of Arts مخفف شده و کلمه B.S از کلمه Bachelor of Science مشتق شده است.

مفاهیم این دو کلمه در زبان فارسی به معنای لیسانس هنر و لیسانس علوم است. در این متن می خواهیم به دوره های (B.A) لیسانس هنر و (B.S) لیسانس علوم پی برده و آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم. با توجه به معنای این دو دسته می توانید برداشتی از نوع مدرک مورد نظر داشته و ایده هایی پیرامون این دو برنامه آموزشی در ذهنتان داشته باشید.

B.A (لیسانس هنر) چیست؟

B.A عموماً مربوط به مطالعات مقطع کارشناسی در رشته هایی مانند زبان، هنر و موسیقی، ارتباطات و بسیاری از رشته های علوم انسانی می باشد.

یک دوره کارشناسی هنر برنامه ای تخصصی پیرامون موضوعاتی خاص در زمینه های علوم انسانی و هنر است و این برنامه گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که قصد دارند در رشته های نامبرده به صورت تخصصی مطالعات و تحقیقاتی را انجام دهند و یا حتی قصد ادامه تحصیل تا مقطع دکترا را دارند.

طول دوره های B.A درکشورها و مراکز مختلف متفاوت است. در برخی از کشورها این دوره ها سه و در برخی چهار سال است. به عنوان مثال کشورهایی مانند: ایالت متحده، ژاپن، اسپانیا، یونان، ایرلند، ترکیه طول دوره کارشناسی آنها ۴ سال و کشورهایی همچون: استرالیا، نیوزلند، نروژ طول دوره تحصیل آنها سه سال است.

از دانشگاه هایی که بتوان این دوره های کارشناسی را در آن سپری کرد می توان به دانشگاه والپریاسیو در ایالت متحده، IUBH دانشگاه علوم کاربردی در آلمان، IED در ایتالیا را نام برد.

همچنین افراد می توانند دوره های کارشناسی هنر را در کشورهای کانادا، استرالیا و ایالت متحده سپری کنند.

B.S(لیسانس علوم) چیست؟

پیش از رواج و ابداع لیسانس علوم، همه برنامه های کارشناسی جزء زیر شاخه های کارشناسی هنر قرار می گرفت و به طور کل بدون در نظر گرفتن تخصص آنها همگی جزء برنامه های B.A محسوب می شدند.

اما با توجه به خاص و متفاوت بودن دوره های تحصیل در انگلیس، دانشگاه لندن در سال ۱۸۶۰ این برنامه تحصیلی لیسانس علوم را ارائه داد و هم اکنون کلیه کشورها برگزار کننده این نوع دوره ها هستند.

لیسانس علوم عموماً عنوان تحصیل در رشته های علوم همانند علوم کامپیوتر، مهندسی، علوم پزشکی را شامل می شود. البته با نگاهی دقیق تر علومی که مربوط به انواع کسب و کارها، پرستاری، حقوق و یا معماری باشد نیز جزء زیر شاخه های این مقطع و این رشته قرار می گیرد.

بنابراین تفاوت اصلی لیسانس علوم از لیسانس هنر برگزاری کارهای آزمایشگاهی، جهت گیری فنی و تجارب علمی افراد است. بنابراین مدرک B.S در ایالت متحده بدین معناست که دانشجویان پیرامون موضوعاتی که به مضامین یاد شده مربوط است تحصیل می کنند و تمرکز دارند.

لیسانس علوم همانند دوره لیسانس هند می تواند سه تا پنج سال به طول بیانجامد و این مورد بستگی به کشور، دانشگاه و نوع موضوع انتخابی دارد. به عنوان مثال در ایالت متحده آمریکا و کانادا، اکثر دوره های B.S معمولاً چهار است. برخی از دانشگاه های محبوب در دوره های لیسانس علوم در سراسر دنیا عبارتند از:

  • دانشگاه Nageningen در هلند
  • دانشگاه Royal Roads کانادا
  • دانشگاه Ozyegin در ترکیه

و همچنین دانشگاه های معروف دیگر در انگلیس، آلمان و لهستان که تعداد بسیار زیادی هستند.

علایق فردی

انتخاب بین دوره های B.A و B.S بستگی به علایق فرد دارد. اگر شخصی تمایل دارد در یکی از زمینه های مرتبط به علوم ریاضیات، فیزیک و شیمی تحصیل کند می تواند در اغلب دانشگاه های دنیا از دوره های B.A و یا B.S بهره ببرد.

منشأ ترکیب این دوره و برنامه های مربوط به آنها به یونان باستان بر می گردد. در آن زمان برنامه های برگزار شده در این کشور شامل دوره های هنر و موضوعاتی مربوط به علوم هنری و ارتباطی جهت مشارکت در زندگی مدنی بود.

حوزه هایی همانند روانشناسی، حسابداری و کسب و کار نیز اغلب در دو برنامه B.A و یا B.S ارائه می شود. تفاوت ارائه در بین این دو مورد به این شکل است که در دوره های B.A تمرکز بیشتر بر روی تئوری و در دوره های B.S تمرکز بر روی مهارت های علمی است.

هر دو مدرک لیسانس علوم B.S و لیسانس هنر B.A پس از سپری معیارهای مشابهی را در نظر می گیرند و هر دوی این برنامه ها نهایتاً به کارشناسی ارشد منتج می شوند.با این حال مدرک B.A (لیسانس هنر) بیشتر جهت ارتقاء مهارت های ارتباطی و نوشتن اختصاص یافته است در صورتیکه لیسانس علوم B.S بیشتر در زمینه دیدگاه های تحلیلی و علمی متمرکز است.

بنابراین پیش از انتخاب هر یک از دوره ها حتماً از خود بپرسید آیا به نوشتن مقالات و خواندن کتاب علاقه مندید و یا بیشتر. به دنبال کسب و ارتقا مهارت های عملی خود هستید و تمایل دارید در فعالیت های تحقیقاتی و کارهای آزمایشگاهی شرکت کنید.

در این متن تنها چند مورد از تفاوت های این دو برنامه آموزشی ذکر شد جهت آشنایی بیشتر با دوره های کارشناسی در کشورهای مختلف می توانید با مشاوران مؤسسه آریاناپارس در ارتباط باشید.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *