شرایط تحصیل در مدارس آمریکا

Conditions of study in American schools

سیستم آموزشی یکپارچه و منظم مدارس آمریکا سالانه دانش آموزان بین المللی زیادی را برای تحصیل در این کشور ترغیب می کند. دانش آموزان با تحصیل در مدارس آمریکا از امکانات آموزشی و تربیتی مدرن بهره مند می گردند و آینده ی خود را به گونه ای دیگر رقم خواهند زد. در این مقاله قصد بر این است که اطلاعات مفید و کاملی در رابطه با مدارس آمریکا و سیستم آموزشی این کشور در اختیار شما عزیزان قرار گیرد تا والدین با خیالی آسوده تر اقدام به این عمل مهم نمایند.

تحصیل در مدارس آمریکا به چه شکل صورت می گیرد؟

در سیستم آموزشی آمریکا، مدارس به دو بخش مدارس خصوصی (Private School) و مدارس دولتی (State School) تقسیم می شوند که هر کدام از این دسته مدارس شرایط ویژه ای برای ورود دانش آموزان در نظر می گیرند.

تحصیل در مدارس دولتی آمریکا

دانش آموزان بین المللی به سختی اجازه ی ورود به مدارس دولتی را دارند و بیشتر شهروندان آمریکایی در این مدارس پذیرفته می شوند که ۸۷ درصد از این جمعیت را تشکیل می دهند. مدارس دولتی از امکانات شبانه روزی برخوردار نیستند و در عین حال دانش آموزان هزینه ای برای تحصیل در آنها پرداخت نمی کنند.

تحصیل در مدارس خصوصی

دانش آموزان خارجی که با والدین خود به آمریکا مهاجرت می کنند وارد مدارس دولتی خواهند شد، چرا که مدارس خصوصی هزینه های بالایی را برای مهاجران در بر می گیرد و کمک هزینه ای نیز به این دانش آموزان تعلق نمی گیرد و فقط ۱۰ درصد دانش آموزان در آمریکا در بخش خصوصی به تحصیل ادامه می دهند.

مدارس آمریکا

تعداد دانش آموزان در کلاس ها کمتر از مدارس دولتی است، بنابراین با توجه به تعداد کمتر کیفت آموزش بالاتر خواهد رفت و معلمان سرویس ها ی آموزشی بهتری را در اختیار دانش آموزان قرار خواهند داد. بسیاری از دانش آموزان نیز در صورت داشتن شرایط استثنائی قادر به تحصیل در مدارس تیزهوشان آمریکا خواهند بود. لیست قدیمی ترین مدارس خصوصی آمریکا را در این صفحه مشاهده کنید.

تحصیل به صورت  Home School

نوع دیگری از تحصیلات دانش آموزی در آمریکا با نام هوم اسکول شناخته می شود که در این مدل دانش آموزان توسط مدرسان خصوصی در منزل و یا هر فضای دیگری خارج از محیط مدرسه آموزش می بینند که بیشتر در شمال آمریکا رایج می باشد و تنها ۳ درصد از جمعیت دانش آموزی را به خود اختصاص داده است.

طول دوره ی تحصیل در آمریکا

تحصیل در مدارس قبل از ورود به دانشگاه ۱۲ سال به طول می انجامد و دانش آموزان در ۱۲ سطح به تحصیل می پردازند. آموزش در مدارس آمریکا به ۳ سطح ابتدائی، میانی و دبیرستان تقسیم می شود. مدارس آمریکائی در رتبه ی چهاردهم آموزشی در جهان قرار دارند.

شروع مدرسه!

کودکان در آمریکا از سنین ۵ تا ۶ سالگی مدرسه را آغاز می کنند و سال تحصیلی از ماه سپتامبر شروع می شود که دانش آموزان بسته به شرایط مختلف وارد پیش دبستانی، کودکستان و کلاس اول می شوند که به صورت کلی ۶ سال را در بر می گیرد. کودکان در دوره ی پیش دبستانی آموزش هنر، ورزش، زبان های خارجی و اصول دینی را می بینند.

دوره ی ابتدائی

مدرسه ابتدائی در آمریکا را کودکستان تا کلاس پنجم تشکیل می دهد که موضوعات اساسی در این دوره تدریس می شود. به صورت کلی تدریس در سالهای ابتدائی مدرسه در آمریکا شامل خواندن، نوشتن،تسلط به زبان انگلیسی، جبر و ریاضیات می باشد.

دوره ی متوسطه یا میانی در آمریکا

این دوره شامل کلاس های ششم، هفتم و هشتم می شود که دوره ی دبیرستان های آمریکا را تشکیل می دهد و دانش آموزان از سن ۱۴ تا ۱۵ سالگی وارد این کلاس ها می گردند و به دلیل آمادگی ورود به دانشگاه، در دوره ی دبیرستان آموزش های تخصصی تری به آنها صورت می گیرد تا از علائق خود آگاه شوند و رشته ی مناسب دانشگاهی خود را انتخاب کنند. در کنار برنامه های درسی در دبیرستان، برنامه های هنری و ورزشی نیز به جای خود باقی هستند. دانش آموزان ایرانی از سن ۱۷ سالگی می توانند به کالج های آمریکائی ورود کنند.

شرایط تحصیل در مدارس آمریکا چیست؟

برای اینکه قادر باشید از مدارس آمریکائی پذیرش بگیرید باید چند نکته را مد نظر داشته باشید. داشتن بودجه ی کافی برای ورود به مدارس خصوصی و یا دولتی آمریکا، داشتن دانش زبان انگلیسی تا حد معقول و چندی از موارد دیگر.

بدون زبان وارد شوید

نکته ی قابل توجه برای بسیاری از دانش آموزان این است که احتیاجی به داشتن مدارک بین المللی زبان انگلیسی مثل آیلتس و تافل ندارند و تسلط آنها به زبان انگلیسی برای ورود به کالج ها کافی می باشد. دانش آموزان در یک مصاحبه شرکت کرده و دانش زبان خود را می سنجند و با توجه به آن وارد دوره های ۶ نا ۹ ماهه می گردند و پس از آن وارد دوره های اصلی خواهند شد، پس نگران زبان نباشید!

مدارس آمریکا

اگر به زبان انگلیسی تسلط ندارید جای نگرانی نیست چرا که مدرسین زبان آریاناپارس با در اختیار داشتن بهترین متدهای آموزشی و اساتید مجرب شما را در این مهم یاری خواهند داد. با مراجعه به وبسایت زبان اریاناپارس با این مجموعه بیشتر آشنا شوید.

معدل بالا لازم نیست

به طور معمول دانش آموزان خارجی برای ورود به مدارس آمریکائی احتیاج به معدل های خیلی بالا ندارند و یک سطح آموزشی متوسط برای انها کافیست. البته باید در نظر داشته باشید که معدل های بالای ۱۴ شرایط بهتری برای دریافت پذیرش خواهند داشت ولی این بدان معنا نیست که افرادی که معدل هایی پایین ۱۴ دارند در مدارس پذیرفته نمی شوند.

هزینه های تحصیل در مدارس آمریکا چقدر است؟

همانطور که قبلا توضیح داده شد، تحصیل در مدارس دولتی و خصوصی آمریکا هزینه های جداگانه ای را در بر دارد و دانش آموزان خارجی هزینه های کمی برای تحصیل نخواهند داشت. در نظر داشته باشید که در بسیاری از مدارس آمریکائی کل هزینه یک سال تحصیلی را باید از ابتدا پرداخت کنید. هزینه ی تحصیل در کالج های پیش دانشگاهی در آمریکا سالانه بین ۲۸ تا ۳۰ هزار دلار می باشد. تحصیل در مقاطع پیش دبستانی و دبستان نیز از ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا آغاز می شود.

مزایای تحصیل در مدارس آمریکا چیست؟

قطعا تحصیل در مدارس آمریکا می تواند یکی از بهترین انتخاب های دانش آموزان باشد چرا که کیفیت نظام آموزشی در این کشور در تمام مقاطع تحصیلی زبانزد خاص و عام است و آینده ی تحصیلی و کاری هر فرد عادی را تحت تاثیرات مثبت خود قرار خواهد داد.

تنوع موقعیت های آموزشی در مناطق مختلف این کشور، این فرصت را به دانش آموزان می دهد تا با فراغ بال به انتخاب مدرسه ای مناسب بپردازند و در فضای مورد علاقه ی خود تحصیل کنند. تکنولوژی به روز، موقعیت های تحقیقاتی مناسب برای دانش آموزان و انعطاف پذیری در مدارس از دیگر مزایای تحصیل در این کشور می باشد.

دفاتری با عنوان مراکز حمایت از دانشجویان بین المللی جهت وفق دادن آنها با فرهنگ و محیط آکادمیک وجود دارد که هدف آن کمک به دانشجویان و ارائه ی سرویس های مختلف در این راستا می باشد.

دانش آموزان با تحصیل در مدارس آمریکائی و ورود به دانشگاه پس از آن از تجربه ی بین الملی خود جهت کاریابی استفاده می کنند چرا که بسیاری از کارفرمایان به دنبال فارغ التحصیلان دانشگاه های آمریکائی می باشند، بنابراین مهارت های چند زبانی و توانایی ارتباط برقرار کردن با افراد مختلف به زبان های گوناگون از اولویت های انتخاب افراد برای کارفرمایان می باشد.

مشکلات تحصیل در مدارس کشور آمریکا چیست؟

از مشکلات تحصیل در مدارس آمریکا هزینه های تحصیل می باشد، با توجه به آنچه پیش از این اشاره شد مدارس خصوصی در آمریکا هزینه های بالایی را برای ثبت نام دانش آموزان خارجی در نظر گرفته اند که همه ی مهاجران از عهده ی پرداخت آن بر نمی آیند.

مواد درسی متفاوت

فرزندانی که در سنین پایین برای تحصیل در مدارس آمریکا به این کشور مهاجرت می کنند، ممکن است در ماه های آغازین به سختی با روش تحصیلی متفاوت وفق یابند. روش تدریس در مدارس آمریکا قطعا با هر کشور دیگری متفاوت خواهد بود که البته والدین باید امیدوار باشند که فرزندان با توجه به شرایط سنی قادر باشند خود را با این روش های متفاوت تطبیق دهند.

چند فرهنگی بودن

از آنجاییکه آمریکا یکی از سرزمین های مهاجرپذیر در دنیا می باشد، قطعا فرزندان شما همکلاسی هایی خواهند داشت که هر کدام از کشورهای مختلف دنیا به آمریکا مهاجرت کرده اند، بنابراین فرزندان در محیط مدرسه با فرهنگ های مختلفی روبرو خواهند شد که این موضوع گاها یکی از چالش های والدین در زمان مهاجرت و فرستادن فرزندان کم سن و سالشان به مدارس می باشد.

از لحاظ روانی یکی از بهترین سنین برای تطبیق پذیری زمانی می باشد که کودکان در دوره ی دبستان مشغول به تحصیل می باشند،بنابرای والدین نباید نگرانی چندانی برای این موضوع داشته باشند و می توانند با خیال آسوده مراقبت از فرزندان خود را در مدارس به عهده ی مسوولین بگذارند، چرا که سیاست های موجود برای ارائه ی یک سیستم آموزشی حرفه ای بر پایه ی این تفاوت های فرهنگی بین دانش آموزان بنا شده است.

برای اطلاعات بیشتر از شرایط زندگی در این کشور به مقاله  زندگی در آمریکا مراجعه فرمائید.

مشکلات دوری از خانه

فرزندانی که بدون والدین خود برای تحصیل در مدارس آمریکا به این کشور مهاجرت می کنند قطعا با مشکلاتی مشابه تنهایی مواجه خواهند شد. دوری از خانه یکی از معضلاتی است که البته در فرزندان به صورت های متفاوتی بروز خواهد کرد، به این معنی که مشکلات دوری از خانه به همه ی افراد به یک اندازه فشار نمی آورد.

البته همانطوری که اشاره شد مهاجرت در سنین پایین شرایط بهتری از لحاظ وفق پذیری به همراه خواهد داشت و با توجه به اینکه آمریکا کشوری است که دانش آموزان بسیاری از سراسر دنیا برای تحصیل وارد آن می شوند، فرزندان تا اندازه ی زیادی نیز احساس تنهایی نخواهند کرد.

برای اطلاع از روش های مهاجرت به کشور آمریکا این مقاله را مطالعه نمایید: مهاجرت به آمریکا

نحوه ی اقدام برای تحصیل چگونه است؟

همه ی افراد زیر ۱۸ سال اجازه ی تحصیل در مدارس آمریکا و دریافت ویزای تحصیلی را دارا می باشند و برای انجام این کار باید مراحلی را پشت سر بگذارند. در موارد زیر نحوه ی اقدام برای تحصیل در مدارس آمریکا را بررسی می کنیم.

شرایط دریافت ویزا

دانش آموزان تنها با در دست داشتن ویزای دانش آموزی قادر خواهند بود در آمریکا اقامت داشته باشند که برای دریافت آن باید ابتدا پذیرش از مدارس داشته باشند و با ارائه ی آن به سفارت درخواست ویزای دانش آموزی نمایند. ویزاهای توریستی منجر به اقامت دانش آموزی نخواهند شد.

ارائه ی مدارک

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانش آموزی امریکا را در ذیل بیان می کنیم

 • مدارک هویتی شخص
 • ارائه ی نامه ی پذیرش از مدرسه ی مورد نظر
 • ترجمه ی ریز نمرات سال های گذشته دانش آموز
 • توصیه نامه ی علمی از معلمان دانش آموز
 • پرداخت شهریه مدرسه
 • ارئه ی پشتوانه ی مالی از سوی پدر و مادر به میزان هزینه های یک سال تحصیل و زندگی
 • ارائه ی وضعیت سکونت دانش آموز

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره در ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد آماده ی ارائه ی خدمات مشاوره ای به فرزندان شما می باشد. برای دریافت اطلاعات کاملتر می توانید با مشاورین آریاناپارس تماس حاصل فرمایید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  دیدگاه ها

  88 پاسخ به “مدارس آمریکا”

  1. Amir گفت:

   سلام مدارس دولتی امریکا واس تحصیل میپذیرن یا باید واسه رفتن به مدارس دولتی امریکا چیکار کنیم؟؟و مگر ایرانی های اجازه ورود دارند به امریکا ؟؟؟

   • author14 گفت:

    با سلام و احترام
    در حال حاضر فقط ویزای تحصیلی آمریکا برای ایرانی ها صادر می گردد اما شانس ویزایی کمی دارد. برای تحصیل در مدارس آمریکا می بایست تمکن مالی این کشور را دارا باشید.

  2. Rahil گفت:

   سلام من ۱۴ سالمه و قرار هستش به یه کنفرانس بگم و گفتن احتمالا برای ادامه تحصیل دعوت نامه میدهند میشه بگین که چجوری با دعوت نامه به ادامه تحصیل بپردازیم و چگونه هستش

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    برای ادامه تحصیل در شرایط سنی شما نیازی به دعوت نامه نیست و می توانید با ثبت نام در مدارس آمریکا به تحصیلات خود ادامه دهید.

  3. مهدیس گفت:

   سلام من ۱۵سالمه و در رشته ریاضی در مدرسه فرزانگان و سمپاد درس می خونم در پایه دهم زبان انگلیسی و ترکی استابولی بلدم و آلمانی یاد می گیرم ورزشکار حرفه‌ای قایقرانی و شنام و مقام کشوری دارم می خواستم بدونم چطور می تونم با مدارس خارج ارتباط برقرار کنم و درخواست بفرستم ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    اگر منظور شما اخذ بورسیه برای مقطع دبیرستان است، شانس چندان بالائی برای همه کشورها وجود ندارد. تحصیل در مقطع دبیرستان مشمول هزینه است و کشورهای انگلیسی زبان شرایط بهتری برای اعطا ویزای تحصیلی در مقطع دبیرستان دارند. ابتدا باید کشور خود را انتخاب نمائید و برای اخذ پذیرش از مدارس آن اقدام کنید. مطلب دبیرستان در انگلستان و مدارس کانادا را مطالعه نمائید.

  4. آرمین گفت:

   سلام من ۱۶ سال سن دارم و در رشته‌ی ریاضی فیزیک پایه ۱۰هم در مدرسه نمونه دولتی درس میخوانم خواستم بدونم میشه برای پایه ۱۱هم برم آمریکا یا کانادا البته ترجیحا آمریکا به خصوص کالیفرنیا چون دارم میخونم برا رفتن به ناسا خواستم بدونم چه مدارکی باید داشته باشم و چقدر هزینم میشه و حتی میشه بورسیه هم گرفت
   باتشکر

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت دانش زبان انگلیسی می توانید برای مدارس آمریکا اقدام نمایید. هزینه های تحصیل و زندگی در کشور آمریکا ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار تخمین زده می شود.

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام دوست عزیز
    برای تحصیل در امریکا می توانید در مدارس ثبت نام نمائید. در نظر داشته باشید که مدارس امریکا شهریه دارند و باید سالانه هزینه ای معادل ۱۰ هزار دلار به بالا برای تحصیل پرداخت نمائید. در صورتی که معدل بالائی داشته باشید می توانید برای ترم های آتی از مدرسه کمک هزینه دریافت کنید

  5. عرفان گفت:

   سلام من ۱۵ سالمه خواستم بپرسم مهاجرت به امریکا یا کانادا چقدر خرج داره و برای تحصیل تو این سن به این کشور با پدرم مادرم مهاجرت میکنم وممنون

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما می توانید برای مدارس کانادا اقدام نمایید و یکی از والدین به عنوان همراه شما را همراهی کنند. هزینه های تحصیل در مدارس کانادا بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار سالیانه در نظر گرفته می شود.

  6. بهداد گفت:

   باسلام
   من ١۵ سالمه و میخواستم بپرسم شرایط مهاجرت و تحصیل در امریکا یا کانادا که نسبتا اسون تره چطوره؟؟
   واینکه از ١۵ سالگی اقدام کردن سن خوبیه یا اینکه زوده،

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما می توانید برای دوره های قبل از دانشگاهی و یا مدارس هر دو کشور اقدام نماید.

  7. فرهاد گفت:

   در صورت تحصیل در مدارس امریکایی گرجستان امکان اخذ ویزای تحصیلی برای مدارس امریکا وجود داره ؟؟

  8. محمد گفت:

   ببخشید من میخواستم برای تحصیل به کانادا مهاجرت کنم ولی توی سایت شما مهاجرت به آمریکا رو دیدم میتونید توضیح بدین با توجه به شرایط من که ۱۶ سال دارم و رشته انسانی میخونم و دارای مدرک زبان هستم و معدلم هم بالای ۱۹ هست کجا خوبه

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما می توانید برای همین مقطع برای آمریکا اقدام نمایید ولی به صورت کلی شانس ویزای تحصیلی آمریکا نسبت به سایر کشور ها در حال حاضر کمتر می باشد.در اصل کشور کانادا نسبت به آمریکا از شانس بالاتری برخوردار است.

  9. Ali monfared گفت:

   سلام
   من تازه دهم رشته ریاضی را تمام کرده ام برای سال دوم که دیر شده ولی میخواستم بدونم سال اخر رو میتونم تو دبیرستان امریکا بخونم
   من زبانم فوقالعاده خوبه یعنی تو چند ماه میتونم مدرک مورد نظر رو بگیرم
   یکی از دوستای پدرم در امریکا استاد دانشگاه است و مدیر بخشی از شرکت مجله ساینسه میتونه به من کمک کنه مثل دعوت نامه ای یا همچین چیزی ..
   یا میتونه کاری کنه که من در دبیرستان دولتی درس بخوانم.
   از لحاظ مالی زیاد مشکلی ندارم.
   لطفا کمکم کنید
   پسر عمه من در استرالیا و دختر عمه ام در المان این دو کشور برای تحصیل خوبه?

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    شما می توانید سال دوازدهم را در کشور آمریکا بخوانید ولی شانس ویزای تحصیلی آمریکا نسبت به کشورهای دیگر نسبتا کمتر می باشد. برای استرالیا هم این امکان می باشد ولی برای آلمان باید از مقطع کارشناسی اقدام نمایید.

  10. Arman گفت:

   سلام و عرض خسته نباشید.
   من ۱۷ سال سن دارم و کلاس یازدهم را تمام کرده ام و سال اینده کلاس۱۲ هستم.
   ما میخواهیم که من کلاس ۱۲ رو توی یکی از دبیرستان های آمریکا در خود آمریکا بخونم .
   الان تقریبا اوایل تیرماه است.
   میخواستم بدونم آیا دیر نشده و میتوانیم به موقع به سال تحصیلی جدید در آمریکا برسیم یا نه؟.
   و اگر میتوانیم باید از کجا و چطور شروع کنیم؟
   و آخرین سوال اینکه اگر دبیرستان را در آمریکا تمام کنم میتوانم همانجا برم دانشگاه؟
   ممنون میشم که پاسخ بدید.
   و اگر در این مورد از شما کاری بر میاد ممنون میشم که زود تر خبر بدهید.

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    امکان گرفتن پذیرش جهت تحصیل در آمریکا در این مقطع برای شما می باشد.ولی به صورت کلی شانس ویزای تحصیلی آمریکا نسبت به کشورهای دیگر کمتر است. بعد از گذراندن این دوره شما می توانید وارد مقطع کارشناسی شوید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *