حقوق و دستمزدها در سوئد

Salaries in Sweden

آیا قصد مهاجرت به کشور سوئد را در ذهن خود می پرورانید؟ سوئد به عنوان یکی از برترین کشورهای دنیا برای ورود به بازار کار شناخته می شود. بررسی شرایط حقوق و دستمزدها در سوئد، کمک شایانی برای انتخاب صحیح ایجاد می نماید. سوئد به واسطه استاندارد های بالای زندگی و جامعه سازمان یافته، به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد مهاجران شناخته می شود. امروزه سوئد از یک اقتصاد پیچیده و پیشرفته برخوردار است. اقتصاد سوئد در اروپا پس از کشورهای آلمان و انگلستان در جایگاه سوم قرار دارد.

گروه تحریریه آریاناپارس با اشراف به شرایط کاری در کشور سوئد به بررسی و تحلیل حقوق و دستمزدها در سوئد پرداخته است تا متقاضیان کار در این کشور با دانش مناسبی وارد این کشور شوند. با مراجعه به صفحه مهاجرت به سوئد وب سایت آریاناپارس از شرایط ورود به این کشور و بهره مندی از خدمات در نظر گرفته شده، مطلع شوید.

بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷، تولید ناخالص داخلی سوئد ۸٫۶ درصد افزایش یافته است که همین موضوع سبب کاهش نرخ بیکاری در این کشور شده است. نرخ اشتغال در طی پنج سال مورد بررسی قرار گرفته شده بالاتر از میانگین اتحادیه اروپاست. میزان اشتغال جوانان ۵۴٫۷ درصد است که بسیار بالاتر از میانگین اتحادیه اروپا که معادل ۴۱٫۷ درصد است، می باشد.

شرایط کار در سوئد

در ابتدای راه باید شرایط کار در سوئد را مورد بررسی قرار دهیم. به صورت کلی دو روش برای ورود به بازار کار سوئد امکان پذیر می باشد.

دریافت پیشنهاد کاری

افراد در صورت اخذ پیشنهاد کاری از  یک کارفرمای سوئدی قادر خواهند بود برای ویزای کاری کشور سوئد اقدام نمایند. افراد واجد شرایط در صورت اخذ دعوت نامه کاری به صورت معمول در ابتدای راه ویزای سه ساله دریافت می نمایند و در صورت کسب حداقل حقوق و دستمزدها در سوئد و پرداخت مالیات موفق به اخذ اقامت می شوند. برای اطلاع از شرایط کار در کشور سوئد، مطالعه مطلب کار در سوئد در وب سایت آریاناپارس توصیه می شود.

ویزای تحصیلی

از دیگر روش های ورود به کشور سوئد، ویزای تحصیلی می باشد که دانشجویان قادر خواهند بود با اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر سوئد، وارد این کشور شوند. دانشجویان پس از تحصیل، شانس بالاتری را برای ورود به بازار کار خواهند داشت. لازم بذکر است حقوق و دستمزدها در سوئد برای متقاضیانی که در مراکز معتبر سوئد تحصیل کرده اند، بیشتر است.

برای اطلاع از شرایط تحصیل در این کشور به صفحه تحصیل در سوئد مراجعه نمایید.

قوانین حقوق و دستمزدها در سوئد

دستمزدها با در نظر گرفتن مسئولیت و میزان دشواری وظایف کار و نحوه انجام کار توسط کارفرما تعیین می گردد. به صورت معمول برای ورود به بازار کار حرفه ای نیاز به سپری کردن دوره و یا کسب دانش تخصصی در زمینه فعالیت مورد نظر می باشد. هنگام در خواست کار، اغلب در ارتباط با انتظارات فرد در خصوص حقوق و دستمزدها در سوئد پرسیده می شود و با توجه به دانش و حرفه متقاضی حقوقی در نظر گرفته می شود.

قانون حمایت از اشتغال ارتباط بین کارمندان و کارفرمایان را در بخش دولتی و خصوصی را تنظیم می نماید. در کشور سوئد، اتحادیه های کارگری و کارفرمایان مسئولیت رعایت حداقل دستمزدها را به عهده دارند. در صورت بروز هر گونه اختلاف، دادگاه کار سوئد اختلافات ناشی از حقوق و دستمزدها در سوئد را مورد بررسی قرار می دهد.

ساعت کاری

مقدار ساعت کاری در سوئد توافقی میان نیروی کار و کارفرما مورد نظر می باشد ولی حداکثر میزان ساعت کار قانونی در هفته ۴۰ ساعت تعیین گردیده است. طبق آمار (EUROSTAT) میزان کار هفتگی کارمندان تمام وقت ۴۰٫۷ بدست آمده است.

اضافه کاری

اضافه کاری به عنوان زمانی بیشتر از ساعت کار عادی تعریف شده است. طبق قوانین اضافه کار تعیین شده به ازای هر کارمند ۴۸ ساعت کاری در ماه می باشد.

کار نیمه وقت

کار نیمه وقت در سوئد رایج و بالاتر از حد متوسط در اروپا می باشد. از همین رو قوانین حقوق و دستمزدها در سوئد برای این نوع کار به صورت جداگانه تعیین گردیده است. به صورت معمول زنان بیشتر از مردان مشغول کار نیمه وقت می باشند. میزان اضافه کاری در نظر گرفته شده برای کارهای نیمه وقت ۲۰۰ ساعت در سال می باشد.

شرایط پرداخت حقوق

طبق توافقنامه های صورت گرفته میان نیروی کار و کارفرما، حقوق و دستمزدها در سوئد به صورت ماهیانه و پس از کسر مالیات پرداخت می شود.

متوسط حقوق و دستمزدها در سوئد

اگر شما در کشور سوئد در بخش خصوصی یا private sector بصورت کارمند مشغول به کار باشید طبق آمار منتشر شده بصورت معمول حدود ۳۴ هزار کردن در ماه حقوق خواهید داشت و اگر در بخش دولتی یا Governmental sector  مشغول به فعالیت باشند حقوق ماهانه ای حدود ۳۲هزار کرون را دریافت می کنند.

لازم به ذکر است حقوق دریافتی اعلام شده متوسط در میان تمامی شهر های کشور سوئد رشته های متنوع می باشد. بصورت قانونی افراد بین ۲۹ تا ۳۵ درصد مالیات بر در آمد پرداخت می کنند. اگر بطور متوسط ۳۳ درصد مالیات بر درآمد را نیز محاسبه کنیم، میزان متوسط خالص حقوق در بخش خصوصی در حدود ۲۳ هزار کرون و در بخش دولتی در حدود ۲۱ هزار کرون خواهد بود.

به طور مثال متخصص رشته IT Manager بصورت معمول ۴۸ هزار کرون در ماه دستمزد دریافت می کند که میزان حقوق بانوان از آقایان بیشتر می باشد. بیشترین حقوق پرداختی در شهر  Jonkoping است که حدود ۵۱ هزار کرون می شود. متوسط حقوق یک فرد به عنوان صندوق دار حدود ۱۰۱ تا ۱۱۰ کرون معادل ۱۳ الی ۱۴ دلار در ساعت در نظر گرفته می شود.

یکی از مهم ترین جنبه های افزایش حقوق و دستمزدها در سوئد ایجاد تصویر روشنی از چگونگی ارتقا دانش و مهارت می باشد. افزایش حقوق ها به صورت سالیانه و در جلسه ای با مدیر مورد بررسی و در صورت موافقت تعیین می گردد.

بهترین مشاغل در سوئد

بیشترین بازار کار در خصوص افراد متخصص در دسترس می باشد و افراد در صورت عدم تخصص شانس کمتری را برای ورود به بازار کار سوئد خواهند داشت. بهترین مشاغل متناسب با میزان حقوق و دستمزدها در سوئد به شرح زیر می باشد.

عنوان شغلدرآمد سالانه
مدیر پروژه ۷۶۰ هزار کرون سوئد
پزشکی ۸۸۰ هزار کرون سوئد
مدیر تبلیغات ۹۶۰ هزار کرون سوئد
مدیر ارشد اجرائی ۱ میلیون کرون سوئد
معاون رئیس جمهور ۱ میلیون ۸۰۰ هزار کرون سوئد

میزان حقوق و دستمزد های ذکر شده به صورت سالیانه عنوان شده است و برای رسیدن به این موقعیت شغلی، ملزم به ارائه سوابق کاری ایده آل و دانش منحصر به فرد می باشید.

هزینه های زندگی

بر اساس شاخص های انتخاب شده در بررسی کیفیت زندگی (EQLS) در اروپا، سوئد به عنوان یکی از برترین کشورهای اروپایی شناخته می شود و در همه شاخص ها درصد بالاتری از میانگین را بدست آورده است. یکی از مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار برای بررسی کیفیت زندگی در یک کشور، بررسی تناسب میان حقوق و دستمزد و هزینه های زندگی می باشد. این نکته بدین معناست که میزان حقوق بسیار بالا تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی ندارد و این تناسب باید به صورت منطقی حفظ شود.

به صورت معمول هزینه های زندگی در سوئد به واسطه سیستم مالیاتی نسبت به سایر کشور های اروپایی بیشتر می باشد. هزینه های زندگی در کشور سوئد به صورت ماهیانه بین ۱۰ الی ۱۵ هزار کرون سوئد در نظر گرفته می شود که بیشترین هزینه را مسکن به خود اختصاص داده است. با توجه به تحلیل صورت گرفته در خصوص حقوق و دستمزدها در سوئد، شرایط زندگی در این کشور مساعد می باشد.

مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد. برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت کاری را فراهم آورده است.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  برچسب‌ها:

  دیدگاه ها

  106 پاسخ به “حقوق و دستمزدها در سوئد”

  1. sara گفت:

   سلام وقت بخیر
   بنده مشاور تغذیه و رزیم درمانی با سن ۴۰ سال و ۶ سال سابقه کاری هستم ,ایا در رابطه با رشته من موقعیت کاری هست?
   با سپاس

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    در صورت اخذ پیشنهاد کاری از یک کارفرمای سوئدی می توانید برای کار در این کشور اقدام نمایید.

  2. dela گفت:

   سلام همسر من ویزای کار سوئد گرفتن و عازم هستن میخواستم ببینم من چطور میتونم ویزا بگیرم و همراه ایشون برم از هر جا سوال پرسیدیم جواب درستی به ما ندادن متاسفانه همسرم بیشتر نمیتونه بمونه چون ویزاشون باطل میشه لطفا راهنمایی کنین ممنون

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    همسر شما می تواند با درخواست الحاق خانواده در کشور سوئد ویزای شما جهت رفتن به این کشور را درخواست کند.

  3. سعید گفت:

   سلام.خسته نباشید،ممنون از راهنمایی های خوبتون،من۳۳سالمه،گواهینامه فنی حرفه ای برق ساختمان درجه۱ دارم،همسرم لیسانسiT داره و۴ساله معلم ابتدایی ، بازار کار چطوره در سوئد؟و مدرک فنی حرفه ای مورد قبول هست؟؟ممنون

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    بازار کار در کشور سوئد بسیار مناسب می باشد.شما با مدرک فنی حرفه ای می توانید در این کشور به دنبال کار بگردید.

  4. Narii joon گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید دارم به ادمین عزیز
   من چند تا سوال داشتم لطف میکنین ب بنده جواب بدین
   ۱:بنده دبیرستانی هستم و سال دیگه سال اخرمه مثلا من اگه بخوام برم سوئد درس بخونم واسه دانشگاه قبلش باید چ‌کار هایی رو انجام بدم ؟؟
   ۲:شرایطش چیه ؟مثلا دانشگاهاش شرایطشون چجوریه؟؟
   چقد باید سرمایه داشته باشم؟؟(به تومان ایران میشه چند دقیقا)
   ۳:هرکرون به تومان ایران میشه چند؟؟
   ۴:اونجا برای مسکن یا جا برای یک دانشجو میدن یا خودم باید خونه دستو پا کنم یا خواب گاه داره؟؟
   ۵: حقوق مردم سوئد درماه چقدر هس(هم به کرون سوئد و هم تومان ایران)
   سپاس بینهایت لطف کنین جواب بدین ممنون میشم?❤????

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    عموما جهت تحصیل در مقطع لیسانس در کشور سوئد نیاز به داشتن مدرک زبان سوئدی می باشید.
    شرایط کلی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور داشتن مدرک زبان سوئدی،حداقل معدل ۱۴،گذراندن دروس پیش نیاز و در برخی از دانشگاه ها پذیرفته شدن در آزمون ورودی می باشد.
    هزینه تحصیل به زبان انگلیسی بین ۶ تا ۱۲ هزار یورو در سال می باشد.
    برای آگاهی از شرایط هر دانشگاه می توانید به سایت آنها مراجعه فرمایید.
    با توجه به نوع دانشگاه می توانید دارای خوابگاه باشید.
    کشور سوئد از لحاظ درآمد سرانه جز برترین کشورها می باشد.

  5. نیما گفت:

   سلام و عرض خسته نباشید من کارشناس فوریت های پزشکی هستم و همچنین دوسال سابقه ی کار در ایران رو دارم و تا حدودیم زبان سوئدی رو بلدم میخاستم بدونم میزان درامد و هزینه ی یک زندگی نسبتا خوب در سوئد به چه میزان هست ؟ البته میدونم عدد دقیقی رو نمیشه بهش اختصاص داد اما حدودش رو هم بهم بگید متشکر میشم / و یک سوال دیگمم اینه که اگه ویزای کاری از سوئد اخذ بشه عایا امکان بازگشت به ایران هست یا مثلا باید طبق تعهدات یه چند سالی به دور از ایران باشیم ؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    حدود ۳۵ تا ۷۰ هزار کرون حقوق کار در زمینه فعالیت شما می باشد. در صورت اخذ ویزای کار سوئد، با توجه به نوع قرارداد می توانید از کشور خارج شوید.

  6. حسین گفت:

   سلام من ۳۲ سالمه نجارم و مدرک تحصیلی عالی ندارم برای حرفه من در سوئد کاری هست؟؟

   • author14 گفت:

    با سلام و احترام
    با توجه به شرایط ذکر شده باید کارفرمایی را در کشور سوئد پیدا کنید که شرایط شما را احراز کرده باشد.

  7. نسرین گفت:

   باسلام .بنده ۲۹ ساله هستم و سابقه ی ۵ سال کار پرستاری رو دارم .همسرم هم در رشته رادیولوژی سابقه ۳ سال بیمه رو دارن.کدوم کشور برای مهاجرت ما مناسبتره؟

   • author14 گفت:

    با سلام و احترام
    با توجه به شرایط فوق کشورهایی که حق ورود همراه به صورت همزمان را دارا باشند گزینه مناسبی است. به عنوان مثال کشور کانادا، انگلیس در این دسته قرار دارند. برای بررسی بیشتر میتوانید از مشاوره با کارشناسان مجرب آریانا پارس بهره مند گردید.

  8. مهرداد گفت:

   با سلام
   در ویزای تحصیلی ، کسانی که به عنوان همراه ویزا میگیرند اگر مدرک زبان نداشته باشند اجازه کار دارند؟

   • مشاور آریاناپارس گفت:

    سلام
    اجازه کار و تحصیل توسط آفیسر ویزا برای همراه مشخص می شود. شانس پیدا کردن کار در سوئد بدون دانستن زبان سوئدی بسیار کم خواهد بود.

  9. محمد گفت:

   سلام پدر من ۴۸سالشون هستش و ۲۵سال سابقه در صنایع چوب داره در کشور سوئد برای پدرم موقعیت شلغی هست؟؟

  10. مهدی گفت:

   با درود و عرض ادب ،اینجانب ۴۰ ساله، کارشناس برق _کنترل، ۱۴ سال سابقه کار و بیمه در شرکت خودروسازی و همسرم لیسانس بهداشت عمومی، ۵ سال سابقه کار پرستاری ، متقاضی مهاجرت کاری در کشور سوئد مباشیم.لطفاً راهنمایی بفرمایید.
   ممنون و سپاسگزارم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *