شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

دکتری در روسیه

تحصیل در مقطع دکتری در روسیه

افزایش سطح آکادمیک دانشگاه های کشور روسیه باعث شده است تا بسیاری از دانشجویان دکتری، روسیه را برای ادامه تحصیلات تکمیلی خود انتخاب کنند. دلیل اینکه دانشجویان به دنبال تحصیل دکتری در روسیه هستند شرایط مناسب مقطع دکتری در دانشگاه های آن و هزینه ارزان زندگی در این کشور است.

باید در نظر داشت که با توجه به شرایط مساعد دانشگاه های این کشور و شرایط خود کشور روسیه سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل دکتری در روسیه اقدام می کنند پس اخذ پذیرش دکتری در این کشور آنقدر هم نی تواند آسان باشد.

این مقاله با عنوان دکتری روسیه برای آگاهی شما عزیزان از این مقطع تحصیلی گردآوری شده است و شما می توانید با مطالعه این مقاله در جهت تصمیم گیری برای ادامه تحصیلات تکمیلی خود تصمیم بهتری بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل دکتری در روسیه می توانید با مشاورین ما در آریاناپارس نیز تماس حاصل کنید و از اطلاعات تکمیلی مشاوران در زمینه دکتری در روسیه بهره گیرید.

درخواست و اخذ پذیرش دکتری روسیه

شما برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری در روسیه احتیاج به یکسری مدارک اولیه دارید. شما می توانید از طریق وب سایتی که دولت روسیه برای ارتباط دانشجویان با دانشگاهها در نظر گرفته، با دانشگاهها ارتباط بگیرید و از پوزیشن های موجود در رشته های مختلف در مقطع دکتری روسیه استفاده کنید.

مدارک مورد نیاز شما برای تحصیل دکتری در روسیه می توانید چندین مورد را شامل شود از جمله مدرک دوره ی لیسانس و فوق لیسانس شما و البته سوابق پژوهشی در زمینه موضوع فوق لیسانس شما.

اخذ پذیرش دکتری به صورت کلی چه مراحلی دارد؟

باید بدانید که اخذ پذیرش دکتری به صورت کلی مراحلی را در بر می گیرد. از جمله دریافت رضایت استادی که قرار است با او به کار پژوهشی بپردازید از آنجا که دوره دکتری یک دوره کاملاً پژوهشی است و اساتید به دانشجویانی احتیاج دارند که بتوانند در موضوعی که مورد نظر خود این اساتید است با آنها همکاری پژوهشی داشته باشند.

سپس علاوه برداشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس احتیاج به داشتن رزومه پژوهشی مناسبی دارید. معدل شما نیز بسیار مهم است. پذیرش دکتری به صورت کلی یعنی پیدا کردن استادی که در زمینه رشته شما و موضوعاتی که شما در آن زمینه کار تحقیقاتی انجام داده اید.

ضمن کار تحقیقاتی معدلتان هم باید در سطحی باشد که نظر استاد شما را جلب کند. در حالت کلی استادی برایتان دعوت نامه می فرستد بسیار تمایل دارد که دانشجوی با انگیزه ای با او مشغول بکار شود چرا که دوره دکتری ۴ سال به طول می انجامد و شما در طی این ۴ سال در حال پژوهش بر روی موضوع خاصی هستید. علاقه به تحصیل در مقطع دکتری در روسیه و یا در هر کشور دیگری مستلزم انگیزه بالایی می باشد.

چطور رزومه پژوهشی فراهم کنیم

شما چه بخواهید در مقطع دکتری در روسیه ادامه تحصیل دهید و یا در هر کشور دیگری الزام به جمع آوری رزومه دارید. حال این رزومه را چگونه می توانید تهیه کنید را در اینجا برایتان می دهیم. موضوع پایان نامه دوره فوق لیسانس شما از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که می توانید با استفاده از موضوع تز فوق لیسانس خود مانور فراوانی در پیدا کردن اساتید دهید. اساتید بسیار علاقه مند به کار کردن بر روی موضوعات روز دنیا دارند.

اگر موضوع پایان نامه شما موضوع جدید باشد بسیار می تواند کمک کننده باشد و نظر استادتان را جلب نماید. سعی کنید در دوره لیسانس خود به دنبال موضوعات پژوهشی جالب باشید. رفتن به سمینارها و کنگره ها را در اولویت کار خود قرار دهید تا با فضای این بحث بیشتر آشنا شوید موضوعات مختلف را به صورت پوستر و یا Review در سمینارها ارائه دهید.

ارائه سمینار در کنگره های داخلی و یا بین المللی بسیار می تواند برای شما مفید باشد. شما باید یاد بگیرید که یک پژوهشگر باشید. باید یاد بگیرید که چطور می توانید Paper (مقاله) بنویسید. سعی کنید این کار را کم کم در دوران لیسانس خود شروع کنید.

بعد از ورود به دوره فوق لیسانس کار پژوهشی شما بصورت جدی تری آغاز می شود. از همان ابتدا به دنبال موضوع مناسبی برای پایان نامه خود باشید. سایت های معتبر را بررسی کنید تا ببینید در رشته شما موضوعات جالب و روز دنیا کدامند؟ موضوعی را که می خواهید روی آن کار کنید تا بتوانید به وسیله آن بورسیه دکتری در روسیه و یا هر کشور دیگری را بگیرید بسیار مهم است.

نکته

با اساتید مجرب خود که کار تحقیقاتی را بسیار خوب می دانند و فارغ التحصیل مقاطع دکتری و یا پست دکتری هستند مشورت کنید تا موضوع مناسبی را به شما پیشنهاد کنند. سعی کنید موضوعاتی را انتخاب کنید که بتوانید از آن مقاله های بین المللی استخراج کنید. اینکه چند مقاله بین المللی داشته باشید مهم نیست مهم این است که در آن زمینه تحقیقاتی تسلط کافی داشته باشید و به استاد خوب ثابت کنید در ان زمینه مهارت کافی را دارید.

به عنوان مثال اگر بر روی چند ژن خاص (رشته های گروه زیست شناسی) کار می کنید، مهارت شما در کار کردن با این زن ها در آزمایشگاه و اینکه چه موضوعاتی را پیرامون آنها انجام داده اید می توانند بسیار کمک کننده باشند. به خاطر داشته باشید که ثبت مقالات ISI مشمول زمان و هزینه است، پس این مدت را در نظر بگیرید.

دانش زبان انگلیسی

می دانید که برای تحصیل در مقطع دکتری در روسیه و یا هر جای دیگری احتیاج به دانش زبان انگلیسی دارید. این دانش باید به حدی باشد که اساتید شما اطمینان حاصل کنند که شما به اندازه کافی مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی را دارید و چرا که قرار است شما با دانشجویان بسیاری که در مقاطع تحصیلی پایین تر از شما و در رشته شما تحصیل می کنند در ارتباط باشید. در نظر داشته باشید که شما قرار است RA) Research assistant) باشید و به استاد خود کمک کنید پس دانش زبان انگلیسی سیار مهم است.

هزینه دوره دکتری در روسیه چقدر است؟

شما برای تحصیل در مقطع دکتری در روسیه که حداقل مدت زمان آن سر سال است باید در سال حدود ۲۰۰ هزار روبل که معادل حدوداً ۳۵۰۰ دلار می باشد پرداخت کنید.

حداقل این هزینه می تواند حدود ۱۲۴۰ دلار در سال باشد. اگر شما بخواهید بورسیه دوره دکتری را دریافت کنید تا این هزینه ها را پرداخت نکنید باید یک استاد پیدا کنید و یا مراکز تحقیقاتی در آن کشور اسپانسر شما شوند. برای پیدا کردن استاد مناسب که به شما یک فرصت مطالعاتی در مقطع دکتری را بدهد مراحلی را که در بالا به آن اشاره کردیم دارد.

رشته های موجود در مقطع دکتری به زبان انگلیسی

رشته هایی که در مقطع دکتری در روسیه می توانید بخوانید طیف گسترده ای دارند که از آن جمله می توان به رشته های گروه علوم پزشکی اشاره کرد که شامل پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و رشته های گروه علوم پزشکی می شوند.

رشته هایی که به گروه خلبانی و پرواز مرتبط هستند مثل هوا فضا، مهندسی هواپیما، مهندسی موشک، مدیریت فرودگاه و غیره.

رشته های گروه علوم کامپیوتر از جمله کامپیوتر، فناوری اطلاعات، مخابرات، مهندسی سخت افزار و نرم افزار و بسیاری از رشته های گروه علوم مهندسی مثل برق، مکانیک، عمران، معماری، نفت، بیوتکنولوژی، معدن و غیره.

رشته های گروه اقتصاد مثل مدیریت بازرگانی، حسابداری، حسابرسی، بانکداری و اقتصاد و رشته های گروه علوم انسانی مثل هتلداری و گردشگری.

به نظر شما در هر طیف رشته ای هستید می توانید برای دکتری در روسیه اقدام کنید. کافیست به دنبال پیدا کردن رشته تان در دانشگاه های معتبر این کشور باشید و نیز بدنبال یک سوپر وایز مناسب و برای تحصیل در مقطع دکتری در روسیه.

دانشگاه معتبر روسیه در مقطع دکتری:

  • دانشگاه مسکو
  • دانشگاه سنت پترزبورگ
  • دانشگاه بومان مسکو
  • دانشگاه بین المللی تحقیقات هسته ای در مسکو

بسیاری دانشگاه های دیگر که می توانید برای مقطع دکتری در آن ها اقدام کنید. در پایان باید ذکر کرد که تحصیل دکتری روسیه با توجه به رقابتی که امروزه بین دانشجویان رشته های مختلف وجود دارد کار راحتی نیست. پس اگر می خواهید برای مقطع دکتری در روسیه اقدام کنید سعی کنید پیش نیازهای اولیه آن را فراهم کنید.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *