شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

رشته داروسازی در کشور کانادا

رشته داروسازی در کشور کانادا جزو مهمترین رشته‌هایی به حساب می‌ آیند که برای ورود به آنها و اتمام دوره آن افراد معمولاً احتیاج به گذراندن دوره‌ هایی دارند. هر فرد برای اینکه بتواند در کانادا داروساز شود باید در آزمون تخصصی داروسازی (PEBC) که می توان آن را با pharmacy examining board of Canada شناخت را بگذرانند.

در درجه اول افرد باید ابتدا وارد یک دوره عمومی در مقطع لیسانس شوند که معمولاً بهتر است که این دوره در رشته‌های علوم پایه باشد و بتوانند دروس پایه مثل زیست شناسی، شیمی، زبان و ریاضی را با نمره بالای ۷۵% بگذرانند. پس از آن در آزمون ورودی داروسازی (PCAT) pharmacy college admission test شرکت کنند و این دوره را با موفقیت بگذرانند این آزمون شامل یک سری سؤال تستی و نوشتن یک متن می باشد.

آشنایی با آزمون pcat:

بسیاری از کالج‌ ها و مدارس توانایی‌ های علمی افراد را برای شروع تحصیلات در رشته داروسازی در کشور کانادا را ارزیابی می کنند. تقریباً ۸۵% از این کالج‌ها نیازمند این آزمون می باشند.

همه افراد نمی توانند قابلیت‌های ورود به رشته داروسازی در کشور کانادا را داشته باشند. اکثر کالج‌ ها با توجه به نمره‌ای که فرد در این آزمون به دست می آورد صلاحیت او را می سنجد.

معمولاً کالج‌های مختلف استانداردهای خاص خود را برای پذیرش در این آزمون ارائه می کنند. این آزمون چندین بخش مختلف دارد که زمان آن تقریباً نزدیک به ۵ ساعت می باشد. این آزمون در چند ماه سال ازجمله جولای، سپتامبر، اکتبر، نوامبر و ژانویه برگزار می شود و قالب این آزمون کامپیوتری می باشد.

همانطور که در پاراگراف اول اشاره کردیم PEBC مرجع رسمی صدور و ارزشیابی مدارک داروسازی می باشد. رویه ارزیابی مدارک داروسازی در کانادا در هر استان متفاوت می باشد.

سازمان PEBC

این نهاد صلاحیت فنی داروسازان را تأئید می کند پس داروسازان در کشور کانادا در همه استان‌ها به غیر از استان کبک باید گواهینامه‌ ای را از این مرجع داشته باشند و توسط این مرجع تائید شوند این سازمان خود آزمون‌هایی دارد به نام MCQ و OSCE که افراد پس از قبولی در این آزمون‌ ها می توانند گواهینامه مورد نظر را دریافت کنند.

آزمون اول به صورت سؤالات چند گزینه‌ای است و آزمون دوم بیشتر جنبه عملیاتی دارد. PEBC سازمان ارزیاب مدارک داروسازی است پس اگر داروساز هستید و می‌خواهید به کانادا مهاجرت کنید باید مدارک شما توسط این سازمان ارزیابی شود.

به صورت کلی به مدرک زبان خاص یا نمره خاص برای ثبت‌نام در آزمون احتیاج ندارید ولی صرفاً پاس شدن آزمون برای شما کافی نیست بلکه هر استانی شرایط خاص خود را دارد که معمولاً یکی از پیش نیازهای آن زمام رشد می باشد.

پروسه کار کشور های آمریکائی و کانادایی متفاوت است یعنی اینکه اگر کسی فارغ التحصیل آمریکا باشد ابتدا باید در یکی از مراکز تحصیلی معتبر و مورد تایید APCE آمریکا فارغ التحصیل شده باشد و در مرحله بعد باید در pharmacist gateway Canada ثبت‌نام کنند.

مراحل آزمون‌ های مورد نظر را بگذرانند به تایید استان مورد نظر برسند و گواهینامه‌ های مرتبط را باید دریافت کند و گاهی نیز احتیاج به آزمون‌ هایی می باشد که پس از شرکت در آنها گذراندن آنها می تواند کار در این زمینه را شروع کنند و یا به تحصیل خود در این زمینه ادامه دهند.

فارغ التحصیلات کانادا

برای کسانی که از کانادا فارغ التحصیل شده‌اند شخص باید از یکی از مراکز معتبر داروسازی فارغ التحصیل شده باشد. پس آزمون‌ های MCQ و OSCE را که توسط PEBC برگزار می شود بگذراند و قبول شود و مدرک آن را دریافت کند که البته این مسئله در استان‌های مختلف به جز استان کمک می باشد پس از آن شخص باید مدرک خود را به تایید استان مورد نظر برساند.

دانشجویان خارجی که می خواهند ادامه کار خود را در رشته داروسازی در کانادا بدهند باید چند مرحله را بگذرانند ابتدا به ساکن باید ارزیابی مدارک اولیه آنها صورت گیرد تا پس از آن بتوانند در pharmacist evaluating examination ثبت‌نام کنند.

پس از آن شخص باید آزمون مورد نظر را بدهد که ۲ مرحله‌ای است و پس از آن بتواند در pharmacist quality evaluation ثبت‌ نام کنند پس از آن همانطور که گفته شد در آزمون MCQ و OSCE را باید پاس کنند تا بتواند در واقع مدرک خود را ثبت کشور مقصد نماید یا در واقع معادلسازی کند.

دریافت مجوز کار برای داروسازان در کانادا

از سال ۲۰۱۴ باقی داروسازانی که خارج از کانادا فارغ التحصیل رشته داروسازی شده‌اند ساز و کار جدیدی را باید بگذرانند یا بتوانند مجوز کار در این کشور را بگیرند.

PGS : متقاضیان این دسته هستند که اختصار عبارت International pharmacy graduates می باشد. هر استانی انجمن داروسازی خاص خود را دارد که به یک انجمن اصلی به نام NAPRA اعتماد کرد. وضع قوانین را در این مورد به آنها می سپارند.

انجمن‌ های استانی را PRA که متقاضی باید در آن ثبت‌ نام کند اگر کسی تحصیلات داروسازی را در خارج از کانادا گذرانده باید با ثبت‌نام در سیستم PGC (pharmacist gateway Canada) کار خود را آغاز کند و با گرفتن مجوز کار از این سازمان خود را برای این مسئله آماده کنند.

یکسری دوره‌ ها در دانشگاه‌ های مختلف کانادا مثل تورنتو و بریتیش کلمبیا برگزار می شود که مراحل کار خود را دارد افراد باید نمره زبان مورد نظر را داشته باشند آزمون اولیه را بگذرانند تا بتوانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

دوره‌های داروسازی به زبان فرانسوی نیز در دانشگاه مونترال سالی یکبار برگزار می شود که از سپتامبر هر سال است. شما با ورود به وبسایت دانشگاه‌ها و مراجعه به دپارتمان رشته داروسازی در دانشگاه‌ هایی مثل تورنتو و ربیتس کلمبیا می توانید اطلاعات بیشتری را نیز به دست آورید.

اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید می‌ توانید با مشاورین آریاناپارس در تماس باشید تا بتوانید راهنمایی‌ های لازم را در این زمینه اتخاذ کنید. مشاورین ما می توانند راهنمای مشاور زمینه تحصیل در رشته داروسازی در کانادا باشند.

برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *