شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

رشته داروسازی در کشور کانادا

رشته داروسازی در کشور کانادا به همراه جزئیات

رشته‌های علوم پزشکی در کانادا جزو مهمترین رشته‌هایی به حساب می‌آیند که برای ورود به آنها و اتمام دوره آن افراد معمولاً احتیاج به گذراندن دوره‌هایی دارند. هر فرد برای اینکه بتواند در کانادا داروساز شود باید در آزمون تخصصی داروسازی (PEBC) که میتوان آن را با pharmacy examining board of Canada شناخت را بگذرانند.

در درجه اول افرد باید ابتدا وارد یک دوره عمومی در مقطع لیسانس شوند که معمولاً بهتر است که این دوره در رشته‌های علوم پایه باشد و بتوانند دروس پایه مثل زیست شناسی، شیمی، زبان و ریاضی را با نمره بالای 75% بگذرانند. و پس از آن در آزمون ورودی داروسازی (PCAT) pharmacy college admission test شرکت کنند و این دوره را با موفقیت بگذرانند این آزمون شامل یک سری سؤال تستی و نوشتن یک متن میباشد.

آشنایی با آزمون pcat :

بسیاری از کالج‌ها و مدارس کانادا توانایی‌های علمی افراد را برای شروع تحصیلات در رشته داروسازی ارزیابی میکنند. تقریباً 85% از این کالج‌ها نیازمند این آزمون میباشند.

همه افراد نمیتوانند قابلیت‌های ورود به رشته داروسازی را داشته باشند. اکثر کالج‌ها با توجه به نمره‌ای که فرد در این آزمون به دست می آورد صلاحیت او را میسنجد.

معمولاً کالج‌های مختلف استانداردهای خاص خود را برای پذیرش در این آزمون ارائه میکنند. این آزمون چندین بخش مختلف دارد که زمان آن تقریباً نزدیک به 5 ساعت میباشد. این آزمون در چند ماه سال ازجمله جولای، سپتامبر، اکتبر، نوامبر و ژانویه برگزار میشود و قالب این آزمون کامپیوتری میباشد.

همانطور که در پاراگراف اول اشاره کردیم PEBC مرجعرسمی صدور و ارزشیابی مدارک داروسازی میباشد. رویه ارزیابی مدارک داروسازی در کانادا در هر استان متفاوت میباشد.

این نهاد صلاحیت فنی داروسازان را تأئید میکند پس داروسازان در کشور کانادا در همه استان‌ها به غیر از استان کیک باید گواهینامه‌ای را از این مرجع داشته باشند و توسط این مرجع تائید شوند این سازمان خود آزمون‌هایی دارد به نام MCQ و OSCE که افراد پس از قبولی در این آزمون‌ها میتوانند گواهینامه مورد نظر را دریافت کنند.

آزمون اول به صورت سؤالات چند گزینه‌ای است و آزمون دوم بیشتر جنبه عملیاتی دارد.

PEBC سازمان ارزیاب مدارک داروسازی است پس اگر داروساز هستید و می‌خواهید به کانادا مهاجرت کنید باید مدارک شما توسط این سازمان ارزیابی شود.

به صورت کلی به مدرک زبان خاص یا نمره خاص برای ثبت‌نام در آزمون احتیاج ندارید ولی صرفاً پاس شدن آزمون برای شما کافی نیست بلکه هر استانی شرایط خاص خود را دارد که معمولاً یکی از پیش نیازهای آن زمام رشد میباشد.

پروسه کار کشورهای آمریکائی و کانادایی متفاوت است یعنی اینکه اگر کسی فارغ التحصیل آمریکا باشد ابتدا باید در یکی از مراکز تحصیلی معتبر و مورد تایید APCE امریکا فارغ التحصیل شده باشد و در مرحله بعد باید در pharmacist gateway Canada ثبت‌نام کنند.

مراحل آزمون‌های مورد نظر را بگذرانند به تایید استان مورد نظر برسند و گواهینامه‌های مرتبط را باید دریافت کند و گاهی نیز احتیاج به آزمون‌هایی میباشد که پس از شرکت در آنها گذراندن آنها میتواند کار در این زمینه را شروع کنند و یا به تحصیل خود در این زمینه ادامه دهند.

برای کسانی که از کانادا فارغ التحصیل شده‌اند شخص باید از یکی از مراکز معتبر داروسازی فارغ التحصیل شده باشد. و پس آزمون‌های MCQ و OSCE را که توسط PEBC برگزار میشود بگذراند و قبول شود و مدرک آن را دریافت کند که البته این مسئله در استان‌های مختلف به جز استان کمک میباشد پس از آن شخص باید مدرک خود را به تایید استان مورد نظر برساند.

دانشجویان خارجی که میخواهند ادامه کار خود را در رشته داروسازی در کانادا بدهند باید چند مرحله را بگذرانند ابتدا به ساکن باید ارزیابی مدارک اولیه آنها صورت گیرد تا پس از آن بتوانند در pharmacist evaluating examination ثبت‌نام کنند.

پس از آن شخص باید آزمون مورد نظر را بدهد که 2 مرحله‌ای است و پس از آن بتواند در pharmacist quality evaluation ثبت‌نام کنند پس از آن همانطور که گفته شد در آزمون MCQ و OSCE را باید پاس کنند تا بتواند در واقع مدرک خود را ثبت کشور مقصد نماید یا در واقع معادلسازی کند.

دریافت مجوز کار برای داروسازان در کانادا

از سال 2014 باقی داروسازانی که خارج از کانادا فارغ التحصیل رشته داروسازی شده‌اند ساز و کار جدیدی را باید بگذرانند یا بتوانند مجوز کار در این شکور را بگیرند.

PGS : متقاضیان این دسته هستند که اختصار عبارت International pharmacy graduates میباشد. هر استانی انجمن داروسازی خاص خود را دارد که به یک انجمن اصلی به نام NAPRA اعتماد کرد. و وضع قوانین را در این مورد به آنها میسپارند.

انجمن‌های استانی را PRA که متقاضی باید در آن ثبت‌نام کند اگر کسی تحصیلات داروسازی را در خارج از کانادا گذرانده باید با ثبت‌نام در سیستم PGC (pharmacist gateway Canada) کار خود را آغاز کند و با گرفتن مجوز کار از این سازمان خود را برای این مسئله آماده کنند.

یکسری دوره‌ها در دانشگاه‌های مختلف کانادا مثل تورنتو و بریتس کلمبیا برگزار میشود که مراحل کار خود را دارد افراد باید نمره زبان مورد نظر را داشته باشند آزمون اولیه را بگذرانند تا بتوانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

دوره‌های داروسازی به زبان فرانسوی نیز در دانشگاه مونترال سالی یکبار برگزار میشود که از سپتامبر هر سال است. شما با ورود به وبسایت دانشگاه‌ها و مراجعه به دپارتمان رشته داروسازی در دانشگاه‌هایی مثل تورنتو و ربیتس کلمبیا میتوانید اطلاعات بیشتری را نیز به دست آورید.

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته داروسازی را دارید می‌توانید با مشاورین آریانا پارس در تماس باشید تا بتوانید راهنمایی‌های لازم را در این زمینه اتخاذ کنید. مشاورین ما میتوانند راهنمای مشاور زمینه تحصیل در رشته داروسازی در کانادا باشند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *