شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

رشته علوم کامپیوتر

بررسی رشته علوم کامپیوتر

بسته به کشور تحصیل، کارشناسی ارشد در رشته علوم کامپیوتر به طور معمول یک یا دو سال طول می کشد. دانشجویان تعدادی از ماژول ها، بعضی اختیاری ها و بعضی اجباری را مطالعه خواهند کرد. ماژول های اجباری شامل موارد زیر است:

 • برنامه نویسی
 • تجزیه و تحلیل داده ها
 • توسعه نرم افزار
 • ارتباطات کاربردی
 • معماری شبکه
 • طراحی پایگاه داده

ارزیابی دوره به احتمال زیاد ترکیبی از مقالات نوشته شده و کار عملی است. دانشجویان همچنان به پیشرفت دانش خود ادامه می دهند، که منجر به یک پروژه تحقیق یا پایان نامه می شود، اگر پروژه خود را تولید می کنید، برنامه ای، تحقیق و پیاده سازی یک قطعه کار مربوط به تخصص خود را انتخاب می کنند.

آشنایی با رشته علوم کامپیوتر

دانش کامپیوتری مطالعه فرایندهایی است که با داده ها تعامل دارند و می توانند به عنوان داده ها در قالب برنامه ها نمایش داده شوند. این امکان استفاده از الگوریتم ها برای دستکاری، ذخیره و برقراری ارتباط اطلاعات دیجیتالی را فراهم می کند.

یک مهندس رشته علوم کامپیوتر ، تئوری محاسبات و عمل طراحی سیستم های نرم افزاری را مطالعه می کند. زمینه های آن را می توان به رشته های نظری و عملی تقسیم کرد. نظریه پیچیدگی محاسباتی بسیار انتزاعی است، در حالی که گرافیک کامپیوتری بر برنامه های دنیای واقعی تأکید دارد.

نظریه زبان برنامه نویسی روش ها به شرح فرآیندهای محاسباتی در نظر می گیرد، در حالی که برنامه نویسی کامپیوتر خود شامل استفاده از زبان های برنامه نویسی و سیستم های پیچیده می باشد. تعامل انسان و کامپیوتر چالش هایی را در ساخت کامپیوترها مفید، قابل استفاده و قابل دسترس می کند.

شرایط ورود به رشته علوم کامپیوتر

اگر چه بعضی از دانشگاه ها به طور خاص از دانشجویان درخواست می کنند که دارای مدرک کارشناسی مرتبط (ریاضیات، فیزیک، علوم رایانه، محاسبات، فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک یا آمار) باشند، اما دیگران مایلند که فارغ تحصیلان هر رشته را بپذیرند.

تجربه کاری قبلی در زمینه کامپیوتر احتمالا سودمند است، اما ضروری نیست. بسته به دانشگاه، ممکن است نیاز به ارائه توصیه نامه و یا مصاحبه داشته باشید.

تخصص های رشته علوم کامپیوتر

بسیاری از دوره های کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر به افراد امکان می دهد که ماژول های اختیاری را انتخاب کنید که شایع ترین آنها در زیر آمده است. بعضی از این موارد ممکن است به عنوان یک دوره جداگانه اختصاصی کارشناسی ارشد باشند که ممکن است بخواهید مطالعه کنید.

تعامل انسان و کامپیوتر

مطالعه تعامل انسان و کامپیوتر (HCI) چالش هایی را در ساخت رایانه ها و محاسبات مفید، قابل استفاده و قابل دسترس در سطح جهانی در نظر می گیرد تا از پیش بینی های غیرمنتظره ای ناشی از واسطه های ناقص طراحی شده توسط انسان و دستگاه ها جلوگیری شود. همراه با مطالعات ریشه ای در علوم رفتاری، برنامه ریزی و طراحی این نوع تعامل را با درک اینکه یک کامپیوتر تقریبا نامحدود استفاده می کند، تنها می تواند در گفت و گو بین کاربر و کامپیوتر اتفاق بیفتد.

دانشجویان موضوع را در قسمت دستگاه با تکنیک های محاسباتی مانند گرافیک کامپیوتری، سیستم عامل، زبان های برنامه نویسی و محیط های توسعه در سمت انسان، بررسی ارتباط، گرافیک، زبان شناسی، علوم اجتماعی مانند روانشناسی شناختی و کاربر رضایت مطالعه خواهند کرد.

هوش مصنوعی

مطالعه هوش مصنوعی (AI) به طور نزدیک به حوزه زندگی مصنوعی (AL) مربوط می شود و هر دو در تلفیق فرآیندهای هدف گرا مانند حل مسئله، تصمیم گیری، سازگاری محیطی، یادگیری و ارتباط با استفاده از رایانه و الگوریتم ها AI یک موضوع متقابل انضباطی بر روی ریاضیات کاربردی، منطق نمادش، نشانه شناسی، مهندسی برق، فلسفه (ذهن)، نرو فیزیولوژی و هوش اجتماعی است.

هوش مصنوعی شامل خودکار سازی وظایف (مانند وظایف ارزیابی و پیش بینی شده) در برنامه های کامپیوتری شامل داده های پیچیده دنیای واقعی می شود، زیرا استفاده موفقیت آمیز از AI در این روش می تواند جایگزین مناسب برای انسان هایی باشد که وظایف مشابه را انجام می دهند.

اطلاعات، شبکه و امنیت سایبری

امنیت اطلاعات در مورد حفاظت از اطلاعات جلوگیری از نقض های امنیتی برای سازمان هایی که داده های محرمانه را نگهداری می کنند و مقررات آنها را محکوم می کند، بالاترین اهمیت را دارد. بنابراین تخصص این است که دانشجویان را با چه تهدیداتی و حملاتی که ممکن است در شبکه های رایانه ای اعمال شود، آشنا کند، می توان از مکانیزم و تکنیک ها برای حل آنها استفاده کرد.

گرافیک کامپیوتری

مطالعه گرافیک کامپیوتری شامل استفاده از رایانه برای ایجاد تصاویر متحرک یا حرکتی دو یا سه بعدی با استفاده از سخت افزار و نرم افزار گرافیکی تخصصی می باشد. دانشجو در حال مطالعه نحوه دستکاری اطلاعات بصری و هندسی با استفاده از تکنیک های محاسباتی با تمرکز بر مبانی ریاضی و محاسباتی از تولید و پردازش تصویر به جای مسائل صرفا زیبایی شناختی یاد خواهید گرفت.

دانشجویان نیاز به دانش فیزیک، نور و مواد، همچنین دانش ریاضیات از ماتریس همگن و ذخیره سازی داده ها، نمایندگی و manipulations خواهید داشت. گرافیک کامپیوتری، تعامل و درک رایانه ها و تفسیر داده ها را برای هر دو حرفه پرداز و مصرف کننده آسان تر می کند.

مشاغل مرتبط

در صورت مطالعه در رشته علوم کامپیوتر مهارت های فنی و غیر فنی زیادی کسب خواهید کرد که توسط کارفرمایان از رهبری تا برنامه ریزی بسیار ارزشمند است. محدوده فزاینده علم رایانه به این معنی است که در بسیاری از مناطق تخصصی انتخاب زیادی دارید. با استفاده از فن آوری های کامپیوتری که در حال رشد در همه جنبه های زندگی مدرن هستند، احتمالا مهارت های علمی کامپیوتر خود را در تقاضای بالا در بسیاری از صنایع مختلف پیدا خواهند کرد.

اینها عبارتند از:

 • سازمان های مالی
 • شرکت های مشاوره مدیریت
 • خانه های نرم افزاری
 • شرکت های ارتباطی
 • انبارهای داده
 • شرکت های چند ملیتی (مرتبط با فناوری اطلاعات، خدمات مالی و غیره)
 • سازمان های دولتی
 • دانشگاه ها
 • بیمارستان ها

مشاور فناوری اطلاعات

یک مشاور فناوری اطلاعات،  مشتریان را در برنامه ریزی، طراحی، نصب و استفاده از سیستم های فناوری اطلاعات برای پاسخگویی به اهداف کسب و کار مشتری، حل مشکلات و یا بهبود ساختار و کارایی سیستم های IT خود، مشاوره می کند. همانطور که نقش گسترده ای را در فناوری اطلاعات نشان داده می شود.

شغل مشاور فناوری اطلاعات شبیه تحلیلگرهای سیستم، طراحان سیستم و برنامه نویسان برنامه های کاربردی است که نقش آنها تخصصی تر است. همچنین ممکن است در فروش و توسعه کسب و کار شرکت کنند، شناسایی مشتریان بالقوه و حفظ ارتباطات تجاری خوب از این نمونه ها می باشد. رقابت شدیدی در این نقش وجود دارد، بنابراین کسب تجربه کاری در محیط تجاری باعث افزایش چشم انداز افراد خواهد شد.

مشاور امنیت سایبری

بسته به اینکه چه تخصص هایی در زمینه رشته علوم کامپیوتر در طول تحصیل در نظر گرفته باشید، ممکن است بخواهید به عنوان یک مشاور امنیتی سایبری یا متخصص امنیت اطلاعات متخصص شوید. حفظ امنیت سایبری در دنیای مدرن به طور فزاینده ای اهمیت یافته است، بنابراین در این نقش در درک خطرات امنیتی اطلاعات یا داده ها تمرکز پیدا خواهید کرد.

دانشجویان می توانند نقاط ضعف امنیتی که رخ داده، تجزیه و تحلیل کنید و یا سیستم هایی را در برابر چنین نقص هایی بازیابی یا تقویت کنید تا اطمینان حاصل شود که داده های محرمانه محافظت می شوند. این نقش می تواند «هک اخلاقی» باشد، به این معنی که به طور عمدی تلاش می کند تا شبکه کارفرمای خود را هک نماید تا ضعف های خود را نشان دهد.

مدیر سیستم های اطلاعاتی

نقش مشابهی به یک مشاور فناوری اطلاعات، یک  مدیر سیستم اطلاعاتی  معمولا یک عضو تمام وقت است که مسئولیت کارکرد امن و موثر سیستم های کامپیوتری را در شرکت خود دارد. مدیر سیستم های اطلاعاتی مسئول (شاید با کمک یک تیم از کارکنان فناوری اطلاعات) برای نگهداری زیرساخت های ICT در سازمان خود، با وظایف معمولی نظارت بر نصب سیستم؛ اطمینان از اینکه سیستم ها حمایت می شوند و سیستم های پشتیبان به طور موثر عمل می کنند.

 • خرید سخت افزار و نرم افزار
 • تنظیم دسترسی امن برای همه کاربران، از جمله کاربران از راه دور
 • اطمینان از امنیت اطلاعات از حمله داخلی و خارجی
 • ارائه پشتیبانی IT
 • مشاوره برای کاربران

همچنین ممکن است نیاز به درک اصول کسب و کار و مدیریت برای کمک به سیاست های سازمانی در رابطه با استانداردهای کیفیت و برنامه ریزی استراتژیک در رابطه با فناوری اطلاعات داشته باشید.

مدیر پایگاه داده

یک  مدیر پایگاه داده  (DBA) مسئول استفاده دقیق و ایمن، توسعه و حفظ عملکرد، یکپارچگی و امنیت یک پایگاه داده کامپیوتری است. نقش نیز وابسته به نوع پایگاه داده و فرآیندها و قابلیت های سیستم های مدیریت پایگاه داده (DBMS) در استفاده در سازمان خاص می باشد.

به طور معمول، این نقش شامل اطمینان از اطلاعات، سازگار، به وضوح تعریف شده، به راحتی در دسترس است. همچنین باید برای حل مشکل مشکلی ایجاد کنید؛ ارتباط با برنامه نویسان، کارکنان عملیاتی، مدیران پروژه های IT و کارکنان فنی؛ ارائه آموزش، پشتیبانی و بازخورد کاربر؛ و گزارش، اسناد و دستورالعمل های عملیاتی را بنویسید.

برنامه نویس چند رسانه ای

یک  برنامه نویس چند رسانه ای  مسئول طراحی و تولید محصولات کامپیوتری چند رسانه ای است، اطمینان حاصل کنید که آنها کار آیی و حفظ وفاداری به مشخصات طراح است.  از مهارت های خلاقانه و همچنین مهارت های فنی برای توسعه ویژگی های چند رسانه ای از جمله متن، صدا، گرافیک، عکاسی دیجیتال، مدل سازی ۲D / 3D، انیمیشن و ویدئو استفاده می کنید.

پس از تکمیل محصول، برای پشتیبانی فنی نیز در دسترس خواهید بود و نیازمند نگه داشتن اخبار و تحولات صنعت به منظور پیشنهاد و اجرای پیشرفت است. دانشجویان می توانند در سراسر سیستم عامل (مانند اینترنت و یا تلفن های همراه) کار کنید و یا در یک پلت فرم متخصص باشند.

نقش فرد ممکن است با نقش های مشابه فناوری اطلاعات مانند توسعه دهنده وب، توسعه دهنده بازی ها، توسعه دهنده سیستم یا مهندس نرم افزار، همپوشانی داشته باشد یا شاید بتوانند در کنار این متخصصان برای رسیدن به اهداف متقابل کار کنند.

تحلیلگر سیستم

یک تحلیلگر سیستم از رایانه ها و سیستم های مرتبط با آن برای طراحی راه حل های جدید فناوری اطلاعات و همچنین اصلاح و بهبود سیستم های فعلی برای ادغام ویژگی های جدید و پیشرفت ها فعالیت می کند. این نقش نیاز به سطح بالایی از مهارت فنی و آگاهی روشن از شیوه های کسب و کار فعلی دارد.

توسعه دهنده بازی

توسعه دهندگان، بازی هایی را برای رایانه های شخصی، کنسول های بازی، بازی های اجتماعی آنلاین، بازی های رایانه ای، تلفن های همراه و سایر دستگاه های دست ساز تولید می کنند. این نقش به دو بخش اصلی تقسیم می شود

 • فرد خلاق برای طراحی یک بازی
 • برنامه نویسی با استفاده از زبان های برنامه نویسی مانند C ++

برای افزایش شانس ورود به حرفه های توسعه بازی، مفید خواهد بود که جنبه های مرتبط در طول دوره خود را مورد مطالعه قرار دهید. همچنین ضروری است که نمونه کارها (برای نقش های هنری) یا نسخه نمایشی کار (برای نقش برنامه نویسی) با مثال هایی از کار برای نشان دادن به کارفرمایان، ایجاد کنید.

نویسنده فنی

نویسندگان فنی توصیفات و دستورالعمل ها را برای کمک به مردم در درک نحوه استفاده از یک محصول یا خدمات ارائه می دهند. دانش فنی قوی که نویسنده فنی در دوره تحصیلی خود از دانش کامپیوتر به دست می آورد، در این نقش بسیار مفید خواهد بود، به خصوص در مورد پکیج های نرم افزاری، زیرا می توانید نوشتارهایی برای محصولات با تکنولوژی بالا بنویسید.

سایر حرفه های علوم کامپیوتر

اگر هیچ کدام از حرفه های علوم رایانه ای فوق الذکر مورد توجه دانشجویان قرار نگیرد، گزینه های دیگر با درجه علم کامپیوتر شامل موارد زیر می شود:

 • کار در زمینه های دیگر توسعه (مانند وب، بازی ها، سیستم ها، محصولات، برنامه ها و نرم افزار)
 • به عنوان یک تحلیلگر، سیستم ها و یا فنی
 • به عنوان مدیر (از پایگاه داده ها و یا شبکه ها)
 • در ظرفیت تحقیق علمی یا صنعتی
 • کمک به توسعه در حال توسعه کامپیوتر و فن آوری های مرتبط
 • حرفه های علوم کامپیوتر در آموزش، آموزش IT، روزنامه نگاری، مدیریت و یا کارآفرینی

دانشگاه های برتر

۵ تا از برترین دانشگاه های دنیا که رشته علوم کامپیوتر را ارائه می دهند به شرح زیر می باشند:

 • (Massachusetts Institute of Technology (MIT
 • Stanford University
 • Carnegie Mellon University
 • (University of California, Berkeley (UCB
 • University of Cambridge
0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *