شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

رشته ی شیلات در کانادا

رشته ی شیلات در کانادا

مقاله فوق راجب به رشته ی شیلات در کشور کانادا می باشد ، در قسمت های ابتدایی آشنایی هایی با مبحث های مختلف در رشته ی شیلات پیدا خواهید کرد و در ادامه مطلب دانشگاه های معتبر و برتر فعال در رشته ی شیلات ، کشور کانادا معرفی می شود . که می تواند کمک به افرادی کند که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در کشور کانادا را دارند .

در رشته ی شیلات افراد متقاضی و دانشجو با علوم مختلف بیولوژی جانوری و گیاهی و اکولوژی دریا آشنایی پیدا می کنند و از دیگر منابع که مورد مطالعه قرار می گیرد ، شناخت ابزیانو نحوه ی تکثیر و پرورششان است . امروزه مشکلاتی از قبیل مشکلات زیست محیطی و خط گرمایش زمین ، باعث ایجاد نگرانی های زیادی برای ابزیان شده است و علم شیلات به عنوان یکی از شاخه های اصلی علوم منابع طبیعی نقش مهمی در بر طرف کردن این مشکلات ایفا می کند .

افراد متقاضی و دانشجو در رشته ی شیلات می توانند در گرایش های مختلف تحصیل نمایند ، گرایش های مرتبط با رشته ی شیلات به عبارت زیر است :
_ تکثیر و پرورش آبزیان از قبیل : ماهی ها ، کوسه ها ، خرچنگ ها ، میگو ها ، صدف ها و …
_ بوم شناسی آبزیان
_ فرآوری محصولات شیلاتی
_ صید آبزیان

از دیگر مواردی که قابل ذکر می باشد دروس تدریسی در رشته ی شیلات می باشد ، دانشجویان در رشته ی شیلات باید دروسی را تحت عنوان دروس پایه ای ، دروس تخصصی و دروس اصلی بگذرانند .
دروس پایه در رشته ی شیلات عبارتست از : ریاضیات ، شیمی ، فیزیک ، هواشناسی ، گیاه شناسی ، جانور شناسی ، اکولوژی ، آمار و احتمالات ، بهداشت و ایمنی در کار .

دروس تخصصی که دانش افراد دانشجو را در رشته ی شیلات تکمیل می کند عبارتست از : ماهی شناسی ، لیمنولوژی ، اصول تکثیر ،و پرورش آبزیان ، بیماری ها و انگل های آبزیان ، روش های صید آبزیان ، تغذیه ماهی ، بهداشت و تکنولوژی فرآورده های شیلاتی ، کارورزی .

و دروس اصلی در رشته ی شیلات ، حول محور ، جامعه شناسی روستایی ، شناخت و حمایت محیط زیست ، قوانین و مدیریت محیط زیست و شیلات و آبزیان ، میکربیولوژی عمومی ، آلودگی محیط زیست ، هیدروبیولوژی می باشد
شایان ذکر است ، افرادی که در گرایش های متفاوت تحصیل می کنند ، دارای حیطه کاری متفاوتی خواهند بود و تعریف هر گرایش متفاوت از دیگر گرایش ها می باشد .

در گرایش تکثیر و پرورش آبزیان ، روش های تکثیر آبزیان ( جنسی و غیر جنسی ) آموزش داده می شود و دانشجویان یاد می گیرند که وابسته به نوع هدف تکثیر ، روش های تکثیر نیز متفاوت می شود . برفرض مثال اگر هدف از تکثیر تولید تخم گونه های آبزی در مقیاس کوچک و آزمایشگاهی باشد ، از روش های ساده تر با درصد خطای کمتر می توان استفاده کرد هر چه روش پیشرفته تر باشد ، درصد خطا نیز کمی تغییر می کند .

فارغ التحصیلان رشته ی شیلات به عنوان کارشناس ارشد شیلات می توانند در یکی از مشاغل آموزشی در دانشگاه ها پژوهشی در موسسات تحقیقاتی و اجرایی ، برنامه ریزی و سرپرستی پروژه های شیلاتی و در نهایت صید انجام وظیفه نمایند و البته تمام حیطه های کاری به این بخش ختم نمی شود و افراد فارغ التحصیل با توجه به اهدافشان می توانند شرایط کاری متعددی داشته باشند و یا برای خود استخرهای پرورش ماهی راه انداری کنند .

تا به این قسمت اطلاعات کلی جهت آشنایی با رشته ی شیلات ذکر شده قابل ذکر است افراد در درجات عالی تحصیلی بیشتر تصمیم به مهاجرت می گیرند و نیت ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر را دارند . یکی از کشورهایی که دارای امکانات عالی تحصیلی می باشد ، کشور کانادا است ، دانشگاه های متعددی در کشور کانادا در زمینه ی شیلات فعالیت دارند که در مقاله فوق چند نمونه از دانشگاه ها ذکر شده است .

1. Vancouver University

دانشگاه Vancouver بر پرطرفدارترین دانشگاه کشور کانادا محسوب می شود و با ارائه دادن 2 دوره مختلف در رشته ی شیلات ، حق انتخاب را به پرطرفدارترین خود داده است . طول دوره از 1 سال الی 4 سال می باشد که دانشجویان می توانند وابسته به شرایط خود طول دوره ی متفاوتی را انتخاب کنند ، دانشجویان خارجی هنگام ارائه مدارک های خود باید مدارک زبان خود را نیز ارائه دهند ، مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه Vancouver _ IELTS6.5 می باشد . میزان هزینه های تحصیلی برای تمام دوره ها یک مبلغ در نظر گرفته شده است و هزینه ی حدودی تحصیل سالانه 906/12 دلار آمریکا خواهد بود . شایان ذکر است که افراد بومی هزینه ی تحصیل کمتری را نسبت به دانشجویان خارجی پرداخت خواهند کرد . دانشگاه امکاناتی را برای راحتی دانشجویان خود در نظر گرفته است ، اما برای بهره مندی از امکانات ارائه شده باید هزینه ای خارج از هزینه تحصیل پرداخت شود . دروس تدریسی به زبان انگلیسی می باشد و تمام مدت های آموزشی تمام وقت خواهد بود .

2. Memorial University Of New Found Land.

از دیگر دانشگاه های برتر در کشور کانادا می باشد که توانسته است رتبه ی 501 جهانی را بخود اختصاص دهد . بسیاری از دانشجویان قصد تحصیل در دانشگاه Memorial را دارند زیرا دروس تدریسی در این دانشگاه به 2 زبان فرانسوی و انگلیسی تدریس می شود . میزان هزینه ی تحصیلی در دانشگاه Memorial بالغ بر 8800 الی 2160 دلار کانادایی در سال می باشد که البته افراد بومی هزینه ی کمتری پرداخت می کنند . دانشجویان این دانشگاه می توانند امکانات ارائه شده توسط دانشگاه استفاده هایی در جهت رفاه بهتر داشته باشند ، البته قابل ذکر است ، برای بهره مندی از امکانات باید سالانه هزینه ای بالغ بر 3256 دلار کانادایی بپردازند .

3. Dalhousie university

از دیگر دانشگاه های پرطرفدار در کشور کانادا می باشد که توانسته است رتبه ی 251 جهانی را بخود اختصاص دهد و در حال حاظر دارای 200/18 دانشجو از سرتاسر جهان می باشد ، البته قابل ذکر است ، دانشجویان خارجی و غیر بومی باید همراه با دیگر مدارک خود ، مدارک زبان را نیز به دانشگاه ارائه دهند .

مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه Dalhousie _IELTS _ 7 می باشد . دانشگاه ، امکانات فراوانی را به دانشجویان خود ارائه می دهد که عبارتست از : کتابخانه ، خوابگاه ، مرکز خرید ، سالن نمایش ، مجموعه ورزشی و … اما برای بهره مندی از امکانات ارائه شده ، باید هزینه ای بالغ بر 7445 دلار کانادایی در سال پرداخت کنند . میزان هزینه ی تحصیل در این دانشگاه نیز بین 9990 الی 14230 دلار کانادایی در سال وابسته به دوره فرد دانشجو می باشد شایان ذکر است ، میزان هزینه ی تحصیلی برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت خواهد بود .

3 دانشگاه نام برده شده تنها دانشگاه های فعال در کشور کانادا در زمینه ی تحصیلی شیلات نمی باشند بلکه تعداد بی شماری دانشگاه هستند که در زمینه ی رشته ی شیلات فعالیت های چشم گیری دارند . و دانشگاه های نام برده شده ، از دانشگاه های برتر در کشور کانادا هستند ، افرادی که نیازمند به اطلاعات بیشتری هستند می توانند از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در سایت با مشاورین ارشد موسسه آریاناپارس در ارتباط باشند و راهنمایی هایی مثبت از جانب مشاورین موسسه آریاناپارس دریافت کنند ، موسسه آریاناپارس همواره در تلاش است تا بهترین ها را به متقاضیان خود ارائه دهد .

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

10 پاسخ به “رشته ی شیلات در کانادا”

 1. Ati گفت:

  با سلام
  فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته شیلات هستم و به دنبال دانشگاهی در کانادا هستم که هزینه ی شهریه نداشته باشد. لازم به ذکر است که بنده مدرک آیتلس هم دارم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما چنانچه رزومه ی تحصیلی خوبی که شامل حداقل دو مقاله ی isi مدرک زبان آیلتس 6.5 به بالا معدل بالای 17 است باشید می توانید برای گرفتن بورسیه اقدام نمایید.

 2. زینب گفت:

  سلام
  مهندس شیلات هستم.میخوام بدونم کدوم گرایش در شیلات در کشورهای خارج از ایران طرفدار بیشتری داره؟بین رشته تکثیر و فرآوری شیلاتی

  و همچنین درحال حاضر کدام دانشگاه در ایران می باشد که دانشجوی ارشد خودرا در زمینه ی شیلات به کانادا بورس میکند؟

  • آریاناپارس گفت:

   سلام این سوالی که فرمودید رو باید خودتون search بکنید داخل سایت ها ببینید کدوم کشور از این دو رشته بیشتر استقبال میکنه.

 3. اعتماد گفت:

  سلام ليسانس شيلات دارم،ايا امكان ادامه تحصيل در كانادا در مقطع فوق ليسانس با ليسانسي كه دارم امكان پذيره؟

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   بله به شرط داشتن مدر ک زبان و تمکن مالی قطع یقین امکان اخذ ویزای تحصیلی در رشته خود را در کشور کانادا دارید

 4. دل آرام نخبه زارع گفت:

  باسلام و احترام،دکترای شیلات دارم و سابقه تدریس 17 سال ،راهنمایی در خصوص امکان تدریس در دانشگاه های کانادا را می خواهم.متشکرم

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   عمدتا افرادی که در دانشگاههای کانادا تدریس میکنند یا فارغ التحصیل خودشان هستند و یا در دانشگاهی با رنکینگ بالاتر از دانشگاههای خودشان. شانس زیادی در این مورد نیست ولی میتوانید شانستان را امتحان کنید.

 5. SaNaZ گفت:

  با سلام.من برای فرصت مطالعاتی مقطع دکتری رشته شیلات میخوام اقدام کنم.کدام دانشگاه کانادا رو پیشنهاد میدید؟ضمنا متقاضی پست داک در این رشته هم هستم.ممنون

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   چنانچه استاد راهنما داشته باشید خیلی از دانشگاه ها میتوانید اقدام نمایید . استاد راهنما برای پست داک الزامیست . رنک دانشگاه هارا از سایت qs استعلام نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *