زندگی در کانادا


پادکست مقاله زندگی در کانادا

زندگی در کشوری که تمام سیاست های آن بر پایه مهاجرانی که به آن وارد می شوند برنامه ریزی شده است، از اولویت های بسیاری از افراد است. زندگی در کشوری با کیفیت که در بسیاری از زمینه ها مانند کار، تحصیل و … سرآمد است، خواسته هر مهاجری است. در مقاله پیش رو در رابطه با شرایط زندگی در یکی از این کشورها یعنی کانادا صحبت خواهیم نمود. با ما همراه باشید.

شرایط زندگی در کانادا

Living conditions in Canada

شاید اولین کلماتی که با شنیدن عبارت زندگی در کانادا در ذهن انسان نقش می بندد، کلمات دوری و سرما باشد. زندگی کردن در کانادا موضوعی است که شاید ذهن بسیاری از افراد را نه تنها در کشور ما بلکه در سرتاسر دنیا به خود مشغول کرده است.

در این مقاله قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که زندگی در کانادا تا چه اندازه با تصویری که در ذهن شما از این موضوع قرارداد شباهت دارد.

مشکلات زندگی در کانادا چه هستند؟

زندگی کردن در کانادا مانند سایر کشورهای جهان ممکن است با چالش های خاص خود همراه باشد، اگر چه این چالش ها ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد در ادامه قصد داریم به متداول ترین مشکلات ساکنین کشور کانادا برای زندگی در این کشور اشاره نماییم.

زندگی در کانادا

در زمستان جان سالم به در ببرید!

طبق آمار رسمی دولت کانادا، چالش آب و هوایی پیش روی ساکنین کانادا، دغدغه حدوداً ۱۵٫۶ % مهاجرین در ابتدای ورود به کانادا بوده است.

آب و هوای سرد و خشک کانادا، باعث وقوع روزهای سرد و برفی متعددی که از کشورهای گرمسیر تر به این کشور مهاجرت می کنند، به یک چالش جدی در سال های اولیه ورود تبدیل گشته است.

خرید ساعت رولکس هزینه دارد!

بر اساس آمار مجله اکونومیست در سال ۲۰۱۹ سه شهر بزرگ و مهم کانادا، یعنی شهرهای مونترال، تورنتو و ونکوور خود در لیست صد شهر پر هزینه دنیا قرار دارند.

کیفیت فوق العاده برای زندگی در این شهرها و سایر شهرهای این کشور باعث شده تا هزینه های زندگی در این کشور برای مهاجرین به یک چالش اساسی برای زندگی و مهاجرت در این کشور تبدیل گردد.

جهت اطلاع از هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کانادا این مقاله را مطالعه نمایید: هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کانادا

اگر پول کمی دارید، لطفاً مریض نشوید!

سیستم سلامت عمومی رایگان در کشور کانادا باعث شده تا برای مراجعه به یک پزشک، مدت زمان طولانی به عنوان صف انتظار پیش روی ساکنین این کشور قرار گیرد. زمان انتظار برای وقت ملاقات برخی از پزشکان، بعضاً تا ۶ ماه نیز به طول می انجامد. البته بیمارستان های خصوصی نیز در دسترس عموم قرار دارند ولیکن هزینه های درمانی در این اماکن می تواند هزینه های زندگی در کانادا برای یک خانواده را به مقدار چشم گیری افزایش دهد.

مزایای زندگی در کانادا چیست؟

زندگی در کانادا

به تهرانتو خوش آمدید

بیشتر از ۲۰ درصد از ۳۵ میلیون نفر ساکن در کانادا دارای پدر یا مادر خارجی هستند. حتی در بعضی از شهر ها مثل تورنتو، بیش از نیمی از ساکنین شهر را مهاجرین تشکیل داده اند. همین مسئله باعث شده تا اکثر مردم کانادا نسبت مهاجرین به کانادا ذهنیت مثبتی داشته باشند.

به همین دلیل، وفق پذیری افراد، پس از ورود به کانادا در مقایسه با بسیاری از کشورهای سایر نقاط جهان، ساده تر شده است. نکته جالب اینکه بسیاری از کانادایی ها به خاطر حضور تعداد زیاد مهاجرین ایرانی در شهر تورنتو، به این شهر عنوان ((تهرانتو)) را اتلاق می کنند.

فقط بفرمایید دنبال چه چیزی هستید!

تنوع فرصت های شغلی و تحصیلی بی نظیر کشور کانادا برای مهاجرین همیشه باعث اشتیاق تعداد زیادی از افراد  برای مهاجرت این کشور شده است. تقریباً برای همه رشته های تحصیلی و مهارت های شغلی به اندازه کافی در کانادا کار وجود دارد و حتی اگر مهارت یا تجربه کاری در زمینه خاصی ندارید، امکان تحصیل در دوره های مختلف و کسب مهارت کافی برای پیدا کردن کار در کانادا برای شما وجود دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر  از شرایط تحصیل در کانادا این مطلب را مطالعه فرمایید: تحصیل در کانادا

آسیبی به شما نمی رسد، اگر رسید، ما هستیم!

کشور کانادا برای بیشتر افرادی که دارای اقامت دائم و یا پاسپورت کانادایی هستند، امکان استفاده از بیمه های درمانی کاملاً رایگان را فراهم کرده است.

علاوه براین، ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که کانادا جزء کشورهایی است که بیشترین میزان امنیت احتمالی و کمترین میزان تلفات و مرگ و میر ناشی از حوادث انسانی را دارد.

زندگی کردن در کانادا چه تفاوتهایی با زندگی در ایران دارد؟

اولین تفاوت عمده زندگی در کانادا با زندگی در ایران، نوع اداره جامعه است. در ایران جامعه توسط یک دولت مرکزی یعنی دولت جمهوری اسلامی ایران اداره می شود ولی در کشور کانادا، هر ایالت به صورت مستقل اداره می شود.

بسیاری از قوانین، حتی قوانین مالیاتی، احکام قضایی و رویه های اداری از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است. تا جایی که به طور مثال حتی ایالتی مثل کبک قوانین مهاجرت متفاوتی از قوانین دولت فدرال را وضع و اجرا می نماید.

رزومه بر عکس تهیه کنید!

شاید اولین قدم برای پیدا کردن یک شغل در ایران، مراجعه به سایت های نیازمندی و تماس با کارفرماها به صورت شخصی است ولیکن در کانادا بیشتر بار پیدا کردن شغل برای یک فرد روی دوش موسسات کاریابی است. موسساتی که باعث می شوند شما حتی بدون دیدن کارفرما، از مراحل اولیه انتخاب یک نیروی کار جدید بگذارید و وارد مصاحبه ای رو در رو یا غیر حضوری با کارفرما شوید: نکته مهم در پیدا کردن شغل در کانادا، داشتن یک رزومه با استایل کانادایی است.

رزومه های کانادایی برعکس رزومه های دیگر نقاط دنیا، ترتیب عکس دارند، یعنی کار اخیر شما در ابتدا و کار اول شما در انتهای رزومه کانادایی جای می گیرد.

پولتان را در بانک نگذارید!

بسیاری از بانک های دولتی و خصوصی کشور ایران از سرمایه گذاری های صاحبان سپرده در این کشور استقبال زیادی می کنند و حاضرند حتی تا ۲۴ درصد سالانه سود به سپرده گذاران، پرداخت نمایند.

ولیکن بیشترین نرخ سود بانکی که یک بانک کانادایی به یک سپرده گذار پرداخت می نماید، چیزی کمتر از ۳ درصد به صورت سالانه است. این موضوع دلیل واضحی برای اثبات این مدتی است که سپرده گذاری در بانک های کانادا از لحاظ اقتصادی امری معقول تلقی نمی شود.

زندگی شما در کانادا چگونه خواهد بود؟

زندگی در کانادا

عاشق اخبار هواشناسی باش!

از آنجایی که سردی هوا یکی از دغدغه های بیشتر مهاجرین به کانادا محسوب می شود، پیش بینی وضع آب و هوای یک روز خاص تاثیر بسزایی در فعالیت های روزانه ساکنین کانادا دارد.

مردم کانادا تقریباً هر روز نیاز به بررسی شرایط آب و هوای شهر خود دارند. چرا که بارش برف بخصوص در زمستان ممکن است حتی مانع از رسیدن یک فرد به محیط کار یا دانشگاه وی شود. پس چک کردن اخبار هواشناسی جزء اولین کارهای یک کانادایی محسوب می شود.

شهرت را عوض نکن

بخاطر گستردگی سرزمینی کشور کانادا، زندگی در هریک از شهرهای کانادا با سایر شهرها تا حد زیادی متفاوت است، تا جایی که تصور می شود دو شهر مختلف کانادا، شهرهای یک کشور نیستند. نحوه رفت و آمد، مالیات، انتخاب مسکن، تفریحات و سایر جوانب زندگی یک فرد کاملاً وابسته به محل زندگی وی در کانادا است و معمولاً جابجایی از یک شهر به یک شهر دیگر به اندازه جابجایی از خارج کانادا به یکی از شهرهای کانادا دشوار است.

سیب زمینی روی مبل!

شاید یکی از مهمترین تفریحات کانادایی ها تماشا کردن تلویزیون باشد، بطوریکه طبق آمارهای رسمی هر کانادایی در روز به صورت میانگین ۴ ساعت تلویزیون نگاه می کند. نکته جالب اینکه ورزش اول کشور کانادا هاکی است و بخاطر شرایط اقلیمی کانادا، دیدن مسابقات هاکی یکی از سرگرمی های دسته جمعی در کشور کاناداست.

کانادا برای چه کسانی مناسب است؟

کانادا خانه ی بسیاری از مهاجرین از سرتاسر دنیا با نژاد ها و پیشینه های فرهنگی متفاوت بوده است. همین مساله باعث ایجاد جامعه با تنوع فرهنگی بسیار زیاد (شاید در گونه خود متنوع ترین) گشته است. ولی شاید برای اینکه بفهمید آیا کانادا کشوری مناسب برای سپری کردن عمرتان هست یا نه، باید به چند سوال مهم پاسخ دهید.

 • تا چه اندازه می توانید خودتان را با آب و هوای سرد تطبیق دهید؟
 • سفر به ایران برای شما اهمیت دارد یا خیر؟
 • می توانید برای هر بار سفر به یک شهر یا کشور دیگر هزینه های سفر هوایی را پرداخت نمایید؟
 • تا چه اندازه آماده رقابت با هزاران مهاجرین هستید که به خاطر تخصصشان موفق به ورود به کشور کانادا شده اند؟
 • تا چه اندازه میل به تحصیلات در مقاطع دانشگاهی را در خود سراغ دارید؟

شاید تعدادی از این سوال ها در نگاه اول و قبل از مهاجرت به کانادا برای شما بی معنی باشند ولی باید این مساله را در نظر بگیرید که پس از مدت کوتاهی از ورود شما به این کشور، این سوال ها می تواند در خوشحالی و رضایتمندی شما از زندگی نقش به سزایی داشته باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر جهت مهاجرت به کانادا این مطلب را مطالعه فرمایید: مهاجرت به کانادا

بارزترین خصوصیات کانادایی ها، آرام و طالب صلح بودنشان محسوب می شود. کانادایی ها حتی در مواقعی که مقصر نیستند هم معذرت خواهی می کنند. پس اگر فردی پر جنب و جوش هستید که همواره به دنبال تکاپوی زیادی در محیط شهری خود هستید، شاید باید در قصد خود برای مهاجرت به کانادا صرف نظر کنید.

اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

36 پاسخ به “زندگی در کانادا”

 1. Bahram jafari گفت:

  سلام،
  حداقل بودجه ای که یک نفر برای مهاجرت به کانادا نیاز داره، چقدره؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   راه های مختلفی برای مهاجرت به کانادا از جمله تحصیلی, کاری و سرمایه گذاری وجود دارد.به طور مثال اگر شخصی قصد مهاجرت تحصیلی را داشته باشد حداقل هزینه تحصیل و زندگی سالیانه حدود ۲۵۰۰۰ هزار دلار کانادا خواهد بود.

 2. saba گفت:

  کدام شهرهای کانادا آب و هوا و شرایط بهتری برای زندگی دارند؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   از حیث آب و هوا، شهر ونکوور به عنوان برترین شهر در کشور کانادا شناخته می شود

 3. بهرام جعفری گفت:

  سلام،
  با توجه به شرایط موجود بهترین و امن ترین روش مهاجرت به کانادا چه راهی است که شانس گرفتن ویزا بالا باشد؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   به صورت معمول بهترین روش با توجه به شرایط فرد انتخاب می شود. سرمایه گذاری و در صورت کسب حداقل امتیاز اکسپرس اینتری بالاتری درصد موفقیت ویزا را دارد.

 4. شبیر گفت:

  شرایط کار در تورنتو به چه صورته ؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   شرایط کار در کانادا متناسب با شرایط فرد تعیین می شود. از همین رو توصیه می شود که قوانین کار در کانادا را مورد مطالعه قرار دهید.

 5. شبیر گفت:

  هزینه های زندگی در کدام شهر کانادا مناسب تره ؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   به صورت هزینه های زندگی در ایالت های پرنس ادوارد و نیوبرانزویک نسبت به ایالت های دیگر کمتر می باشد.

 6. farhad گفت:

  کارهای فنی توی کانادا بازار کار داره یا نه؟

 7. Shahin گفت:

  سلام می خواستم بدونم امکان تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد با ۳۵ سال سن و مدرک آیلتس ۶ امکان پذیر هست؟؟؟

 8. یاسر نصیرپور گفت:

  از نظر شما بهترین جای کانادا برای زندگی کردن ما ایرانی ها کجاست؟ چرا؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   به صورت معمول شهر به خصوصی را نمی توان عنوان کرد ولی شهرهای تورنتو و ونکوور به عنوان برترین شهرهای کانادا شناخته می شوند.

 9. محمد گفت:

  سلام و وقت بخیر
  برای مشاوره باید چه کار کنیم؟ مشاوره تلفنی رایگانه یا هزینه داره؟
  مشاوره حضوری هم دارید؟

 10. احمد گفت:

  اگر بخوایم بریم کانادا بهترین راه برای اینکه یه برنامه ریزی ۲ ساله کنیم که با شرایط خوب بریم کانادا از چه روشیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *