شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

سامانه پرداخت یکپارچه اروپا (SEPA)

سامانه پرداخت یکپارچه اروپا (SEPA) چیست؟

با تاسیس جامعه اقتصادی اروپا که در سال ۱۹۵۸ شکل گرفت؛ ایجاد یکپارچگی در اروپا دارای چندین نقطه عطف بود مهمترین آن ایجاد ارز جدید به نام یورو بود که امکان پرداخت های نقدی بکپارچه را فراهم می کرد. تنها مسئله پرداخت های غیر نقدی بود که ایده SEPA یا سامانه پرداخت یکپارچه اروپا شکل گرفت.

سامانه پرداخت اروپا، نوعی سیستم پرداخت است که اتحادیه اروپا برای ایجاد هماهنگی و یکپارچگی شیوه های پرداخت الکترونیکی آن را راه اندازی کرده است. این سیستم معمولاً مختص کشورهایی است که واحد پولی یورو دارند. در این راستا کلیه کسب و کارها و مشتریان اروپایی و تمام افرادی که از کارت های اعتباری استفاده می کنند، می توانند از این سیستم ایجاد شده بهره ببرند.

این نوع سیستم یکپارچه که از جانی کمیسیون اروپایی ایجاد شده، در انجام کلیه معاملات و تراکنش ها بسیار مؤثر بوده است و با هدف ایجاد بازاری پویا جهت پرداخت ها و ابزارهای پرداخت یکپارچه و فراگیر شکل گرفت.

SEPA

(Single Euro payment Area ) جزء مراحل کلیدی یکپارچه سازی کشورهای اروپایی و ابتکاری در جهت تراکنش مالی است. با استفاده از این سیستم کلیه پرداخت های الکترونیک یکپارچه و محلی شده و مرزی برای پرداخت های درون مرزی و برون مرزی در اروپا وجود نخواهد داشت. در نتیجه انجام این سیستم باعث بهبود کارآیی پرداخت های فرا مرزی و تبدیل بازارهای مالی جدا به یک سیستم یکپارچه محلی شد.

صنعت بانکداری اروپا با ایجاد نهاد شورای پرداخت اروپایی این پروژه را آغاز کرد. علاوه بر این شورا، کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا بر این طرح نظارت می کنند و آنرا مورد حمایت قرار می دهند. بنابراین علاوه بر اعضای منطقه یورو، کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا مانند نروژ، لیختناشتاین، ایسلند و سوئیس نیز از منافع این پروژه بهره مند می شوند.

برای به تحقق رسیدن اهداف سامانه پرداخت یکپارچه اروپا، سه ابزار اساسی در جهت پرداخت ها ایجاد شده است: نقل و انتقال اعتباری. SEPA، پرداخت مستقیم و پرداخت کارتی. اجرای نقل و انتقال اعتباری SEPA از سال ۲۰۰۸ آغاز شده است. این سیستم برای مشتری های خود ابزاری واحد ایجاد کرد که بتوانند براحتی در یک کشور واحد و یا از کشوری به کشور دیگر انتقال وجه و سرمایه انجام دهند.

راه اندازی

در سال ۲۰۰۹ پرداخت های سیستم SEPA ایجاد شد با استفاده از این سیستم اشخاص نمی توانستند از طریق شماره حساب خود که در یک کشور اروپایی افتتاح شده بود سرویس هایی که در کشور دیگری ارائه می شد را مستقیماً پرداخت کنند، به عنوان مثال یک شهروند آلمانی می توانست صورت حساب شرکت سرویس تلفن در اسپانیا را مستقیماً از حساب خود پرداخت کند. این امکان برای اولین بار ایجاد می شد.

در زمینه کارت ها هم SEPA این امکان را بوجود آورده بود که افراد با استفاده از کارت های بانکی خود در هر کشور دیگری بتوانند از آن کارت ها استفاده کنند و از هر نقطه ای خرید داشته باشند.

با بهره از این سه ابزار افراد براحتی می توانند به کشورهای اروپایی سفر کنند و استفاده و پرداخت هزینه کالاها و خدمات برای مشتریان بسیار ساده و آسان خواهد بود. شرکت ها براحتی می توانند براحتی پرداخت هایشان را انجام دهند و بانک ها با گسترش خدمات پرداخت های خود رقابت مؤثرتری در سطح اروپا خواهند داشت.

هدف از راه اندازی SEPA چیست؟

سیستم پرداخت یکپارچه اروپا با هدف آسان و اثربخش تر کردن تراکنش های روزانه ای است که در یک کشور انجام می گیرد. با استفاده از این روش پرداخت، رقابت در این بخش افزایش می یابد، زیرا این سیستم این امکان را ایجاد می کند که در بازاری واحد تمام رقبا با معیاری یکسان حاضر شوند. به صورت میانگین بیش از ۵۲۰ میلیون نفر زیر نظر این سیستم مشغول کار و زندگی هستند و سالانه بیش از ۱۲۲ میلیارد پرداخت الکترونیکی صورت می گیرد.

مسیر SEPA از ابتدا تا کنون

سامانه پرداخت یکپارچه اروپا حدود ۳۴ کشور را تحت پوشش خود قرار داده است. این کشورها شامل ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به اضافه ایسلند، نروژ، موناکو، لیختن اشتاین، سوئیس و سان مارینو است. این سیستم در پی آن است که با ایجاد قوانینی یکپارچه سیستمی واحد برای پرداخت های موبایلی و آنلاین ایجاد کند.

فعالیت این سامانه از سال ۱۹۹۹ آغاز به کار کرد. بانک مرکزی اروپا پس از ایجاد واحد پولی یکپارچه(یورو) تلاش داشت تا سیستم پرداخت یکپارچه ای نیز ایجاد کند. این سیستم و انجام این کار باعث ثبات و یکپارچگی فعالیت های اقتصادی اتحادیه اروپا شده است.

این سیستم تا سال ۲۰۰۷ فقط در حد طرح و ایده بود و از سال ۲۰۰۷ بتدریج زیر ساخت های لازم برای آن ایجاد شده و بالاخره در سال ۲۰۱۱ این سیستم جایگزین سیستم پرداخت ملی شد. پس از راه اندازی این سیستم، در سال ۲۰۱۷ SEPA برنامه تازه ای را ابداع کرد که موجب آن بانک های مجری این طرح می توانستند در زمانی بسیار کوتاه حتی کمتر از ۱۰ ثانیه بیش از ۱۵ هزار یورو را در تراکنش های مختلف منتقل کنند.

در سال ۲۰۱۸ کمیسیون اروپا طرح مزایده ی جدیدی را مطرح نموده که به موجب آن کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند در تراکنش های برون مرزی خود کارمزدی پرداخت نکنند. تمام کشورهای اتحادیه اروپا که از این سیستم استفاده می کنند برای تراکنش های برون مرزی درست همانند تراکنش های درون مرزی مبلغی مشابه پرداخت می کنند.

ساختار سامانه پرداخت یکپارچه اروپا چگونه است؟

سامانه پرداخت یکپارچه اروپا SEPA از طریق کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا مدیریت می شود البته مدیریت اصلی این سیستم بر عهده بانک مرکزی اروپاست ولی نمایندگان دولت ها و گروه های مشتریان نیز هیئتی حاضر در این مجمع دارند.

منافع حاصل از این سیستم

استفاده از این سیستم یکپارچه، بانک ها طی زمانی کوتاه می توانند هزینه های خود را کاهش داده و سودآوری خود را افزایش دهند. با بهره گیری از این سیستم و خدمات مرتبط به آن در زمان صرفه جویی شده و سرمایه گذاری های مؤثری در جهت فرصت های مشتری محور انجام می پذیرد.

در سطح قاره اروپا با توجه به راهبردهای بوجود آمده پس از ایجاد سیستم یکپارچه پرداخت، بانک ها توانستند به بازارهای جدید وارد شده، مشتریان جدید و کارایی بالاتری کسب کنند. بانک ها همچنین می توانند دسترسی بیشتری جهت استانداردسازی و نظارت بر امور داشته باشند. بنابراین این سامانه پرداخت یکپارچه فرصتی مناسب جهت تمرکز بر مشتریان و ارائه خدمات برتر به آنها خواهد بود.

امکان تمرکز گرایی در زمینه شرکت ها نیز جزء فرصت های بسیار مناسبی به سمار کی رود. این سیستم یکپارچه از جهتی در زمینه تغییر مدل های خزانه داری و بازرگانی تاثیر گذار بوده و از جانب دیگر سیستم پرداخت جدیدی را فراهم آورده است.

با بهره گیری از این سیستم پرداخت یکپارچه مدیریت نقدینگی بهبود یافته و فرایندهای مرتبط با پرداخت خودکار را ارتقاء می بخشد. بانک های غیر اروپایی نیز می توانند با حضور فعال در بازارهای داخلی اروپایی می توانند فعالیت ها و عملیات های خود را هماهنگ ساخته و از مزایای این سیستم بهره ببرند.

بنابراین تمامی افراد با شناخت و آگاهی از این سیستم پرداخت یکپارچه اروپا، می توانند تمامی فعالیت های خود را از طریق این سامانه و پرداخت های الکترونیکی براحتی انجام داده و از مزایای این سیتم بهره مند شوند.

  • برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه آریاناپارس در ارتباط باشید.
0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *