شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

سرمایه گذاری خارجی

استرالیا از سرمایه گذاری خارجی استقبال می کند. این کمک کرده است تا اقتصاد استرالیا را بسازد و با حمایت از رشد اقتصادی و نوآوری در آینده، به بهبود سلامت استرالیا ادامه دهد. سرمایه گذاری خارجی مکمل های داخلی را تأمین می کند؛ بدون سرمایه گذاری خارجی، تولید، اشتغال و درآمد همه پایین تر خواهد بود.

سرمایه گذاری خارجی چیست؟

سرمایه گذاری خارجی زمانی رخ می دهد که فردی، کسب و کار یا ابزار سرمایه گذاری (مانند صندوق بازنشستگی یا صندوق بازنشستگی) از خارج از استرالیا تصمیم به ایجاد یک کسب و کار جدید در استرالیا یا خرید ملک یا سهام در یک تجارت متعلق به استرالیا می کند.

سرمایه گذاری خارجی بخش بزرگی از توسعه اقتصاد استرالیا بوده و همچنان به استرالیا کمک می کند، از جمله سرمایه گذاری برای تامین مالی صنایع جدید و افزایش صنایع موجود، افزایش زیرساخت ها و بهره وری و ایجاد فرصت های شغلی.

دو راه اصلی وجود دارد که ساکنان خارجی یا شرکت ها می توانند در اقتصاد استرالیا سرمایه گذاری کنند:

 • سرمایه گذاری: به خرید اوراق بهادار (مانند سهام یا اوراق قرضه) یا معاملات صوری و بدهی اشاره دارد که سرمایه گذاران هیچ گونه کنترلی بر عملکرد شرکت ندارند. نمونه های معمول عبارتند از خرید اموال، سهام در شرکت های استرالیا یا اوراق قرضه دولتی توسط صندوق های بازنشستگی خارجی یا صندوق های بازنشستگی.
 • سرمایه گذاری مستقیم خارجی: (FDI) زمانی است که فرد یا نهادی خارج از استرالیا یک کسب و کار جدید ایجاد می کند یا ۱۰٪ یا بیشتر از یک شرکت استرالیایی را کسب می کند و بنابراین کنترل بیشتری بر فعالیت های آن دارد. نمونه های معمول عبارتند از ایجاد شاخه های استرالیایی شرکت های چند ملیتی یا سرمایه گذاری های مشترک بین شرکت های استرالیا و خارجی.

رویکرد دولت استرالیا به سرمایه گذاری خارجی چیست؟

سیاست های دولت استرالیا سرمایه گذاری خارجی را تشویق می کنند و مزایای زیادی از سرمایه گذاری خارجی را تشخیص می دهند. برای اطمینان از اینکه پیشنهادات سرمایه گذاری خارجی با منافع ملی استرالیا سازگار است، دولت طرح های سرمایه گذاری خارجی را از طریق شورای بازنگری سرمایه گذاری خارجی در مورد پرونده های مورد نظر بررسی می کند.

دولت استرالیا را از سرمایه گذاری خارج از کشور محافظت می کند و سرمایه گذاری خارجی را از جمله:

 • سیاست سرمایه گذاری خارجی استرالیا
 • معاهدات بین المللی دوجانبه
 • توافقنامه تجارت آزاد

در نظر می گیرد.

چرا در استرالیا سرمایه گذاری می کنید؟

استرالیا مزایای بسیاری در مقایسه با کشورهای دیگر دارد که به دنبال سرمایه گذاری خارجی هستند از جمله:

 • رشد اقتصادی پایدار است
 • نیروی کار ماهرانه
 • موقعیت استراتژیک
 • حکومت قوی و سیستم های حقوقی
 • زیرساخت خوب

اطلاعات بیشتر در مورد سرمایه گذاری خارجی

 • مزایای سرمایه گذاری خارجی
 • سیاست سرمایه گذاری خارجی استرالیا
 • معاهده های سرمایه گذاری بین المللی استرالیا
 • حل منازعات دولت سرمایه گذار
 • آمار مربوط به سرمایه گذاری استرالیا
 • آمار مربوط به کسانی که در استرالیا سرمایه گذاری می کنند
 • صنایع استرالیا و سرمایه گذاری خارجی

سیاست سرمایه گذاری خارجی استرالیا

استرالیا از سرمایه گذاری خارجی استقبال می کند. این کمک کرده است تا اقتصاد استرالیا را بسازد و با حمایت از رشد اقتصادی و نوآوری در آینده، به بهبود سلامت استرالیا ادامه دهد. سرمایه گذاری خارجی مکمل های داخلی را تأمین می کند؛ بدون سرمایه گذاری خارجی، تولید، اشتغال و درآمد همه پایین تر خواهد بود.

برای اطمینان از اینکه پیشنهادات سرمایه گذاری خارجی با علاقه های ملی استرالیا سازگار است، دولت استرالیا پیشنهادات سرمایه گذاری خارجی را در مورد بررسی از طریق هیئت مدیره بازرسی سرمایه گذاری خارجی (FIRB) بررسی می کند.

FIRB برنامه های قابل توجه سرمایه گذاری خارجی را که در حوزه سیاست سرمایه گذاری خارجی استرالیا و قانون جذب و جذب خارجی ۱۹۷۵ قرار دارد، مورد بررسی قرار می دهد و از جانب دولت به پیشنهاد خزانه دار، در مورد این پیشنهادات، توصیه می کند.

سیستم بررسی اجازه می دهد تا دولت در مورد ارزیابی علاقه های ملی استرالیا به نگرانی های جامعه در خصوص مالکیت خارجی دارایی های خاصی توجه کند. آزمون ملی علاقه نیز اهمیت سیستم مبتنی بر بازار استرالیا را در بر می گیرد، جایی که شرکت ها به سهامداران واکنش نشان می دهند و تصمیمات مربوط به سرمایه گذاری و فروش به واسطه نیروهای بازار به جای ملاحظات استراتژیک و غیر تجاری بی نظیر است.

مزایای سرمایه گذاری خارجی

سرمایه گذاری خارجی، جزء اقتصاد استرالیا است. کشور استرالیا به عنوان یک اقتصاد باز و تنظیم شده با نیروی کار ماهرانه، شهرت بین المللی برای نوآوری دارد. برای به حداکثر رساندن این مزایا، استرالیا از سرمایه بین المللی برای جبران پس انداز داخلی استفاده می کند.

سرمایه گذاری خارجی به استرالیا کمک می کند تا از طریق سرمایه گذاری برای سرمایه گذاری صنایع جدید و افزایش صنایع موجود، افزایش زیرساخت ها و بهره وری و ایجاد فرصت های شغلی در این روند، به پتانسیل اقتصادی خود دست یابد.

رشد بیشتر که توسط سرمایه گذاری خارجی حمایت می شود با پرداخت درآمدهای مالیاتی به دولت های فدرال و ایالت ها و افزایش بودجه موجود برای صرف هزینه در بیمارستان ها، مدارس، جاده ها و سایر خدمات ضروری، برای تمامی استرالیایی ها سود سهام را پرداخت می کند.

سرمایه گذاری خارجی دارای مزایای دیگری نسبت به تزریق سرمایه جدید است. با وارد کردن کسب و کارهای جدید با ارتباطات در بازارهای مختلف، فرصت های اضافی صادراتی را افزایش می دهد و عملکرد کلی صادرات ما را افزایش می دهد. همچنین رقابت و نوآوری را با ترویج تکنولوژی ها و خدمات جدید به بازار استرالیا تشویق می کند.

چرا استرالیا به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد؟

به عنوان یک منبع ثروتمند با تقاضای نسبتا بالا برای سرمایه و جمعیت کوچکی، سرمایه گذاری خارجی فاصله بین آنچه استرالیا هر ساله صرفه جویی می کند و سرمایه گذاری را پر می کند. سرمایه گذاری ملی و فاصله ی صرفه جویی در استرالیا در چند دهه گذشته به طور متوسط ​​حدود ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی بوده است.

کل سرمایه گذاری توسط پس انداز های داخلی تامین می شود و سرمایه گذاری خارجی این تفاوت را تامین می کند. در پایان سال ۲۰۱۷، کل سرمایه گذاری ها به ۴۳۳ میلیارد دلار می رسد که شامل پس انداز داخلی ۳۹۰ میلیارد دلار و سرمایه گذاری خارجی ۴۳ میلیارد دلار است.

بدون سرمایه گذاری خارجی استرالیا قادر نخواهد بود تا اقتصاد ما را به پتانسیل کامل خود بسازد و منابع مالی کمتری برای صرف هزینه در بیمارستان ها، مدارس، جاده ها و سایر خدمات دولتی داشته باشد.

معاهده های سرمایه گذاری دوجانبه استرالیا

پیمان های سرمایه گذاری دوجانبه (BITs) توافقنامه بین دو کشور است که حاوی قوانینی برای ترویج و حمایت از سرمایه گذاری دوجانبه بین این کشورها است. این قوانین سرمایه گذاری حمایت و اطمینان بیشتری را برای سرمایه گذاران استرالیا در خارج از کشور (و سرمایه گذاران خارجی در استرالیا)، از جمله مقررات برای اطمینان از عدم تبعیض، محدودیت ها در مورد سلب مالکیت سرمایه گذار و درمان منصفانه و عادلانه برای سرمایه گذاری، فراهم می کند.

حل مناقشات در مورد دولت سرمایه گذار (ISDS)

حل مناقشات دولت (ISDS) یک مکانیسم در توافقنامه تجارت آزاد (FTA) یا قرارداد سرمایه گذاری است که سرمایه گذاران خارجی، از جمله سرمایه گذاران استرالیا در خارج از کشور، با حق دسترسی به یک دادگاه بین المللی برای حل اختلافات سرمایه گذاری را فراهم می کنند.

چرا ISDS در توافقنامه ها و معاهدات گنجانده شده است؟

استرالیا در سه دهه گذشته، قوانین ISDS را مورد مذاکره قرار داده است تا از شرکت های استرالیا در خارج از کشور حمایت کند. ISDS اعتماد سرمایه گذاران را ارتقاء می دهد و می تواند در مقابل خطر حاکمیت یا سیاسی محافظت کند. اگر یک کشور تعهدات سرمایه گذاری خود را برآورده نکند، سرمایه گذار می تواند ادعای خود را توسط یک دادگاه داوری مستقل، که معمولا شامل سه داور باشد، تعیین کند.

ISDS چه کاربردی دارد؟

یک سرمایه گذار خارجی در استرالیا یا یک سرمایه گذار استرالیا در خارج از کشور می تواند از ISDS برای جبران برخی نقض تعهدات سرمایه گذاری کشور استفاده کند. مثلا:

 • تعهدات تنظیم پارامترهای سلب مالکیت سرمایه گذار خارجی؛
 • عدم تبعیض و حداقل استانداردهای درمان (مانند حفاظت در برابر انکار عدالت)؛
 • یک تعهد برای اطمینان از اینکه سرمایه گذاران خارجی قادر به حرکت آزادانه سرمایه به سرمایه گذاری های خود خواهند بود، تحت حفاظت مناسب قرار می گیرند.

دادگاه ISDS نمی تواند قوانین و مقررات داخلی را لغو کند. دادگاه محدود به تعیین نقض تعهدات سرمایه گذاری خاص است. ISDS به سرمایه گذاران خارجی حق اعمال سایر مقررات آزادی خواهی را نمی دهد.

استرالیا دارای مقررات ISDS است؟

استرالیا دارای مقررات ISDS در هفت قرارداد است:

 • توافق جامع و پیشرو برای همکاری ترکمنستانی (CPTPP)
 • توافقنامه تجارت آزاد چین و استرالیا
 • توافقنامه تجارت آزاد کره و استرالیا
 • توافقنامه تجارت آزاد استرالیا و شیلی
 • توافقنامه تجارت آزاد سنگاپور-استرالیا
 • توافقنامه تجارت آزاد تایلند و استرالیا
 • موافقت نامه تجارت آزاد آسه آن-استرالیا-نیوزلند

مقررات ISDS در موافقتنامه تجارت آزاد استرالیا و پرو (PAFTA)، که هنوز به تصویب نرسیده است، نیز وجود دارد.

استرالیا نیز در ۱۸ قرارداد حفاظت و ارتقاء سرمایه گذاری) IPPA (با ۱۸ کشور آرژانتین، چین، جمهوری چک، مصر، هنگ کنگ، مجارستان، اندونزی، لائوس، لیتوانی، پاکستان، پاپوآ گینه نو، پرو، فیلیپین، لهستان، رومانی، سریلانکا، ترکیه و اروگوئه.

IPPA استرالیا با هند به طور یک جانبه توسط هند در ۲۳ مارس ۲۰۱۷ متوقف شد. مقررات این موافقتنامه برای سرمایه گذاری های انجام شده در تاریخ ۲۲ مارس ۲۰۱۷ یا قبل از آن، به مدت ۱۵ سال از تاریخ خاتمه این موافقتنامه، ادامه خواهد یافت. سرمایه گذاری های انجام شده در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۱۷ یا بعد از آن، تحت موافقتنامه قرار نمی گیرد.

استرالیا با تصویب CPTPP بین استرالیا و مکزیک، پرو و ​​ویتنام موافقت کرد که IPPA های خود را با مکزیک، پرو و ​​ویتنام تمدید کند. بر این اساس، IPPA استرالیا با مکزیک در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۸ خاتمه یافت و IPPA استرالیا با ویتنام در تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۱۹ خاتمه یافت. اطلاعات بیشتر در قراردادهای سرمایه گذاری دوجانبه استرالیا در دسترس است.

چگونه ISDS از سایر اشکال حل اختلاف متفاوت است؟

ISDS یک مکانیسم اضافی است که سرمایه گذار را قادر می سازد ادعا را علیه یک کشور میزبان که طرف قرارداد است، ارائه دهد. استقرار اختلافات در غیر این صورت یک فرایند دولت به دولت است.

آیا استرالیا در همه آزاد راه های FTA درخواست ISDS می کند؟

دولت با توجه به منافع ملی، مقررات ISDS را در قوانین تجارت آزاد در نظر می گیرد.

آیا ISDS تهدیدی برای حاکمیت استرالیا است؟

نه این باعث نمی شود دولت از:

 • تغییر سیاست های آن؛
 • تنظیم در منافع عمومی؛
 • تنظیم در منافع محیط زیست؛
 • تنظیم منافع طرح مزایای دارویی یا سیستم بهداشتی.

ISDS تنظیمات سیاست موجود را منع نمی کند. ادعاهای ISDS باید بر اساس نقض تعهد سرمایه گذاری باشد. کافی نیست که یک سرمایه گذار با یک سیاست جدید موافقت کند یا یک سیاست بر سود آن تأثیر بگذارد.

آیا شرکت های استرالیا از ISDS در خارج از کشور استفاده می کنند؟

بله شرکت های مبتنی بر استرالیا در دادرسی علیه کشورهای دیگر برای محافظت از سرمایه گذاری خود در خارج از کشور از ISDS استفاده کرده اند. دولت استرالیا این اختلافات را نمی پذیرد.

آیا استرالیا به اختلافات ISDS منجر شده است؟

بله در طول ۳۰ سال گذشته تنها یک دادرسی در دادگاه ISDS علیه استرالیا صورت گرفته است. این اختلاف توسط فیلیپ موریس آسیا به چالش کشیدن قوانین بسته بندی مواد غذایی ساده استرالیا به ارمغان آورد. در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۱۵، دادگاه یک تصمیم واحد را با موافقت با موضع استرالیا صادر کرد که دادگاه صلاحیت آن را برای ادعای ادعای فیلیپ موریس آسیا نداشته است.

چرا در استرالیا سرمایه گذاری می کنید؟

استرالیا مزایای زیادی برای سرمایه گذاران خارجی ارائه می دهد. این شامل:

رشد اقتصادی پایدار

استرالیا ۲۷ سال از رشد سالانه بدون وقفه از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۱ به دست آورده است، دستاوردی که از سوی دیگر اقتصادهای پیشرفته دیگر به دست نیامده است

نیروی کار ماهرانه

استرالیا دارای بالاترین رتبه هفتم از ۲۵ تا ۶۴ ساله با مدارک تحصیلی عالی در سال ۲۰۱۶ است

موقعیت استراتژیک

محل سکونت استرالیا به دو دلیل به ما کمک می کند:

۱-از طریق ارتباطات جغرافیایی، تجاری و فرهنگی با منطقه فزاینده ای در هند، اقیانوس آرام

۲-ارائه یک پل ارتباطی ۲۴ ساعته بین مناطق بزرگ دنیا در اروپا، آسیا و آمریکا

حکومت قوی

به عنوان یک دموکراسی پایدار پارلمانی، کیفیت حکومت داری در استرالیا یکی از بهترین کشورهای جهان است؛ استرالیا در سال ۲۰۱۶ در رتبه بندی جهانی در سال ۲۰۱۷ رتبه ۱۲ در ۲۰۱۶ را نشان می دهد.

زیرساخت کلاس جهانی

بنادر استراتژیک استرالیا، شبکه های حمل و نقل راه و برنامه ریزی شده و زنجیره های کارآمد تدارکاتی با نیازهای کسب و کار طراحی شده اند.

سوالات متداول

چرا استرالیا به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد؟

سرمایه گذاری خارجی مکمل های پس انداز داخلی استرالیا را به ما امکان می دهد تا اقتصاد ما را گسترش دهیم. سرمایه گذاری خارجی شکاف بین آنچه که استرالیا صرفه جویی می کند و آنچه استرالیا هر ساله سرمایه گذاری می کند را پر می کند.

در پایان سال ۲۰۱۷، ۹۰ درصد (۳۹۰ میلیارد دلار) جریان سرمایه استرالیا از پس اندازهای داخلی تهیه شد، در حالی که ۱۰ درصد (۴۳ میلیارد دلار) از خارج از کشور (ABS catalog 5206.0) تهیه شد. بدون سرمایه گذاری خارجی استرالیا قادر نخواهد بود تا اقتصاد ما را به پتانسیل کامل خود بسازد و منابع مالی کمتری برای صرف هزینه در بیمارستان ها، مدارس، جاده ها و سایر خدمات دولتی داشته باشد.

سرمایه گذاری خارجی چگونه از مشاغل پشتیبانی می کند؟

استرالیا همیشه از سرمایه گذاری خارجی برای کمک به رشد اقتصادی استفاده کرده و با آن، از مشاغل حمایت می کند. برای سال ۲۰۱۵-۲۰۱۵، اداره آمار استرالیا گزارش داد که حدود یک تا چهار کسب و کار در استرالیا با ۲۰۰ یا بیشتر از کارمندان دارای بیش از ۵۰ درصد مالکیت خارجی است (شماره کاتالوگ ABS 8167.0).

استرالیا یک مقصد جذاب برای سرمایه گذاری خارجی است؟

استرالیا مقدار قابل توجهی از سرمایه گذاری خارجی را جذب می کند، بخشی از آن به این دلیل است که سرمایه گذاران خارجی اعتماد دارند که سرمایه گذاری هایشان امن و رشد می کنند. سرمایه گذاران با توجه به رشد جمعیت، نیروی کار ماهرانه، موقعیت استراتژیک، رکود قوی رشد اقتصادی و یک حکومت پایدار و محیط نظارتی، استرالیا را به عنوان جایگاه بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در نظر می گیرند.

استرالیا در جذب سرمایه گذاران خارجی چگونه با کشورهای دیگر مقایسه می شود؟

در سال ۲۰۱۷، استرالیا به عنوان برترین سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در جهان، بر اساس گزارش سرمایه گذاری جهانی که توسط کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد ( UNCTAD ) تهیه شده بود، استرالیا بود. همین گزارش همچنین استرالیا را به عنوان ۱۷مین بزرگترین منبع سرمایه گذاری مستقیمی خارج از بورس قرار داده است.

آیا سرمایه گذاران خارجی پرداخت مالیات می کنند؟

درآمد مالیاتی راه مهمی است که در آن سرمایه گذاری خارجی، به استرالیا کمک می کند. هنگامی که خارجی ها در شرکت های استرالیا سرمایه گذاری می کنند، آنها ملزم به پرداخت مالیات بر سود خود هستند. همانند شرکت های استرالیا، اداره مالیات استرالیا (ATO) می تواند وضعیت هایی را بررسی کند که مشکوک است که شرکت ها از جمله شرکت های خارجی سعی در جلوگیری از پرداخت مالیات دارند.

دولت استرالیا در حال تلاش برای تقویت همکاری های بین المللی برای جلوگیری از جلوگیری از پرداخت مالیات، بویژه فرسایش پایه و تغییر سود است تا اطمینان حاصل شود که درآمد در محل فعالیت اقتصادی صورت می گیرد.

چه میزان از کسب و کارهای استرالیا متعلق به اشخاص خارجی هستند؟

اکثریت قریب به اتفاق استرالیا در استرالیا باقی می مانند. آمار اداره آمار استرالیا نشان می دهد که در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶ ۹۶ درصد از تمام کسب و کارها کاملا متعلق به استرالیا بودند.

آیا سرمایه گذاران خارجی اکثر سود خود را در خارج از کشور می فرستند؟

بسیاری از سرمایه گذاران خارجی تصمیم می گیرند که سود خود را در استرالیا دوباره سرمایه گذاری کنند. تقریبا ۵۸ درصد از درآمد حاصل از سرمایه گذاری مستقیم خارجی در پنج سال گذشته در استرالیا دوباره سرمایه گذاری شده است.

از آنجا که مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، موسسه مهاجرتی آریاناپارس با به کار گیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *