شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

علوم دامپزشکی

رشته علوم دامپزشکی

حیوانات هزاران سال می باشد که نقش مهمی را در زندگی انسان ها ایفا می کنند. علوم دامپزشکی با سلامتی حیوانات سروکار دارد. همانند رشته پزشکی تمامی مراحل از مراقبت و پیشگیری تا تجزیه و تحلیل روانشناختی را شامل می شود. اگر سلامت حیوانات برای شما حائز اهمیت می باشد تحصیل در رشته علوم دامپزشکی خواسته های شما را ارضا می کند.

دامنه پوشش علوم دامپزشکی

رشته علوم پزشکی در قرن ۱۸ بعنوان رشته تخصصی در اروپا شناخته شد و در حال حاضر یک رشته پیشرفته به حساب می آید و مستلزم دوره ای نسبتا طولانی و سخت برای مطالعه است.

رشته علوم دامپزشکی رقابتی می باشد و علاقه مندان زیادی برای این رشته اقدام می کنند. یکی از مهم ترین دلایل علاقه متقاضیان رشته علوم دامپزشکی چشم انداز مثبت، حقوق و دستمزد بالا و مشارکت در کیفیت زندگی حیوانات است.

در علوم دامپزشکی موضوعات مشابه با رشته های پزشکی ارائه می شود که شامل آناتومی، رفتار حیوانات، زیست شناسی سلولی، تغذیه، فیزیولوژی، ژنتیک، فارموکولوژی، بیماری های عفونی، آسیب شناسی، انگل شناسی، سلامت عمومی می باشد.

شرایط ورود به دوره های دامپزشکی

به جهت شرکت در رشته علوم پزشکی از شما انتظار می رود که یک سوابق آموزشی مناسب در درس های شیمی و زیست شناسی را نشان دهید و معدل دیپلم خوبی را برای پذیرش ارائه دهید. داشتن نمره ی مناسب در درس های ریاضی و فیزیک معمولا واجب نیست ولی در صورتی که شرایط رقابتی فراهم شود به شما کمک می کند.

ساختار دوره و روش های ارزیابی

آموزش در رشته دامپزشکی سیستم های مختلفی را بسته به کشور مورد نظر دارد. در برخی کشور شما می توانید علوم دامپزشکی را در سطح کارشناسی مطالعه کنید، در حالی که در برخی دیگر در سطح تحصیلات تکمیلی و پس از سپری کردن مدرک کارشناسی مرتبط مانند زیست شناسی یا علوم حیوانات ارائه می شود. حداقل بازه ی زمانی برای این رشته ۵ سال به طول می انجامد.

در طول چند سال اول تحصیلات خود، دانش و نظریه زمینه ای که برای تبدیل شدن به یک متخصص دامپزشکی نیاز دارید، معرفی و ارائه می شود. در مرحله بعدی شما فرصت هایی را برای انتخاب در زمینه های خاصی که علاقه مند هستید انتخاب می کنید، در انتهای برنامه معمولا شما می توانید شروع به کار کنید که شامل کار در کلینیک، مزرعه، یا باغ وحش و یا دیگر سازمان هایی که مرتبط با حیوانات است.

در پایان دوره معمولا از شما انتظار میرود که یک پروژه تحقیقاتی را به روی موضوعی که خودتان انتخاب کرده اید، انجام دهید. روش های ارزشیابی عبارتند از امتحانات، مقالات، پروژه ها و امتحانات عملی می باشد.

دانشگاه های برتر در رشته علوم دامپزشکی

برترین دانشگاه های دنیا در رشته علوم دامپزشکی در کشور انگلستان و آمریکا قرار دارند که از میان ده دانشگاه برتر، ۴ دانشگاه در کشور آمریکا و ۴ دانشگاه در کشور انگلستان واقع شده اند. لیست برترین دانشگاه ها به شرح زیر می باشد.

university of California.davis-
cornell university-
royal veterinary college.university of London-
university of Cambridge-
utrecht university-
university of Pennsylvania-
university of Guelph-
the university of Edinburgh-
university of Liverpool-
texas A&M university-

تخصص علوم دامپزشکی

یک متخصص دامپزشک یا جراح اغلب مسئولیت بیشتری نسبت به یک پزشک را دارد و آموزش های گسترده تری را در بر می گیرد. بعضی از متخصصان دامپزشکی در یک حوزه خاص مراقبت از حیوانات مانند انکولوژی، پوست و جراحی تخصص می گیرند.

شما همچنین می توانید تخصص خود را در مراقبت از یک گروه خاص از حیوانات مانند حیوانات خانگی، دام (که توسط بخش کشاورزی مطرح شده است) یا حیوانات عجیب و غریب (در باغ وحش ها، آکواریوم )است. سایر مباحث علمی دامپزشکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱-رفتار حیوانات، تغذیه و رفاه:

در این تخصص شما فرصت دارید که در مورد الگوهای رفتاری حیوانات، روانشناسی و رفاه آنها مطلع شوید و مهمتر از همه ما می توانیم برای بهبود آنها تلاش کنیم. همچنین ممکن است شما در تغذیه حیوانات تخصص داشته باشید که رژیم غذایی مختلف حیوانات را یاد بگیرید و همچنین در مورد چارچوب های اخلاقی و قانونی تعاملات با انواع حیوانات را تنظیم می کند.

دامپزشکی

۲-بیماری های عفونی و انتقالی:

یکی از تخصص های مهم بیماری های عفونی و زرنوز است، زرنوز به بیماری هایی گفته می شود که بین گونه ها از جمله حیوانات به انسان ها انتقال پیدا می کند.

این تخصص می تواند شما را برای تحقیق در مورد بیماری های جدید و در حال ظهور آماده کند و همچنین اقدام به بهبود اقدامات پیشگیرانه و درمانی برای عفونت های شناخته شده ویروسی و با باکتری آشنا کند.

شما ممکن است درباره واکسیناسیون، مدیریت اضطراری بیولوژیک و برنامه های حفاظت از بیماری های انتقالی آموزش ببینید، شاید به عنوان یک مشاور در یک اداره دولتی، سازمان های کشاورزی، سازمان های خصوصی و یا گروه تحقیقاتی دانشگاه کار کنید.

۳-زیست شناسی تولید مثل:

تخصص دیگری که متقاضیان و یا فارغ التحصیلان علوم دامپزشکی می توانند کسب کنند، زیست شناسی تولید مثل است. اگر تصمیم به ادامه تحصیل در این تخصص را دارید، شما در ارتباط با مواردی همچون باروری حیوانات، تولید مثل، توسعه و دوره های زندگی حیوانات مهارت کسب خواهید کرد.

شما فاکتورهای فیزیکی و محیطی مختلفی را که بر تولید مثل تاثیر می گذارند مطالعه می کنید و نحوه مداخله با استفاده از روش های طراحی شده برای افزایش یا محدود کردن تولید مثل را مطالعه خواهید کرد.

هدف از این تخصص، حفظ جمعیت حیوانات در محدودیت پایدار، افزایش جمعیت گونه های در معرض خطر و یا توصیه کشاورزان و پرورش دهندگان می باشد.

۴-اپیدمیولوژی دامپزشکی و بهداشت عمومی:

در این تخصص شما باید بر تحلیل روند و الگوی گسترش بیماری از جمله انجام تحقیقات اپیدمیولوژی و مدل سازی بیماری ها متمرکز کنید.

سایر زمینه های تخصصی عبارتند از: بیهوشی، قلب و عروق، مراقبت های حیاتی، پوست، انکولوژی، انگل شناسی فیزیوتراپی و توانبخشی، جراحی و پرستاری دامپزشکی می باشد.

اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار موسسه مهاجرتی آریاناپارس بوده و سر لوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود.

گزینه های شغلی برای علوم دامپزشکی

فارغ التحصیلان در رشته دامپزشکی می توانند پس از اتمام دوره های تحصیلی برای اخذ کار مورد نظر اقدامات لازمه را انجام دهند، از همین رو به برترین مشاغل مرتبط پرداخته می شود.

۱-دامپزشک:

واضح ترین و اولین گزینه برای فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی، شروع فعالیت بعنوان یک دامپزشک می باشد ولی نوع حیواناتی که می توانید مسئولیت آن را داشته باشید و دامنه وظایف مرتبط با آن متفاوت است.

شما ممکن است برای مراقبت از حیوانات خانگی مانند گربه ها و سگ ها و همسترها باشید، تا در ارتباط با دام ها مثل گاو و گوسفند در مزارع و یا در یک باغ وحش برای نظارت بر سلامتی و تولید مثل حیوانات ناقص و خاص مشغول به کار شوید.

۲-تغذیه حیوانات:

یکی دیگر از مشاغل مرتبط، حرفه ای به عنوان متخصص تغذیه حیوانات است. در این نقش شما مسئول طراحی رژیم های خاص مشاوره برای تغذیه سالم حیوانات خواهید بود.

علاوه بر ارائه مشاوره در مورد تغذیه، شما همچنین می توانید به طور کلی راهنمای تخصصی در مورد رفاه حیوانات هم باشید. شما می توانید با دامدارها در حوزه کشاورزی، برای تغذیه در باغ وحش یا با صاحبان حیوانات خانگی در ارتباط بوده و مشغول به کار شوید.

۳-محقق:

شما ممکن است در راستای تحقیقات علمی دامپزشکی ورود کنید و این حرفه را دنبال کنید و به پیشرفت دانش در این زمینه کمک کنید تا سلامت حیوانات و مراقبت های بهداشتی را بهبود ببخشید. نقش محقق در شرکت های داروسازی، آزمایشگاه های دانشگاه، موسسات تحقیقاتی خصوصی، سازمان های دولتی، موسسات خیریه حتی سازمان های بین المللی نظیر سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل در دسترس باشد.

۴-مدرس و معلم:

یکی دیگر از گزینه هایی که پیش روی این دسته از فارغ التحصیلان می باشد، آموزش رشته های علوم دامپزشکی است. نقش شما برای آماده کردن دانشجویان این رشته و به اشتراک گذاشتن دانش خود از طریق سخنرانی ها،سمینارها، جلسات آزمایشگاهی، کلاس های عملی می باشد. همچنین شما می توانید به عنوان یک معلم در سطوح پایین تر مشغول به کار شوید.

۵-روزنامه نگاری علمی:

یکی دیگر از زمینه هایی که شما ممکن است در نظر بگیرید روزنامه نگاری علمی است. این ممکن است شامل کار کردن برای یک مجله علمی، تولید مستندهای مرتبط با حیوانات و حتی کار بروی یک کانال تلویزیونی معروف باشید. در این نقش امکان سفرهای متعدد برای شما متصور می شود.

مهمترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، موسسه مهاجرتی آریاناپارس با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *