شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

مطالعه در خارج از کشور

چگونه به مطالعه در خارج از کشور بپردازیم؟

بسیاری از دانشجویان بدنبال مطالعه در خارج از کشور می باشند تا با کسب مهارت های متفاوت دریچه جدیدی را برای خود باز کنند. در این مطلب که توسط مشاورین موسسه مهاجرتی آریاناپارس گردآوری شده است، سوالات متداول در مورد مطالعه در خارج از کشور را مورد بررسی قرار می دهیم. سوالاتی که امکان دارد در ذهن شما هم وجود داشته باشد. این سوالات شامل محل تحصیل، نحوه اقدام، هزینه های معمول، ویزای دانشجویی، شرایط پذیرش و سایر ابهامات موجود می باشد.

۱- دلیل مطالعه در خارج از کشور

دلایل زیادی وجود دارد که برنامه های تحصیل در خارج از کشور بسیار محبوب هستند. برای اکثر دانشجویان بین المللی، تقاضا مطالعه در خارج از کشور به احتمال زیاد ترکیبی از به دست آوردن آموزش با کیفیت بالا و تجربه در یک فرهنگ جدید، به دست آوردن ذهنیت جهانی و گسترش چشم انداز اشتغال در آینده است.

برای برخی از دانشجویان، خروج از کشور و روبرو شدن با فضای جدید بسیار دلهره آور می باشد، اما مطالعه در خارج از کشور نیز یک چالش هیجان انگیز است که اغلب منجر به بهبود فرصت های شغلی و درک گسترده تر از راه جهان می باشد. نوع تجربه شما در طول زمان خود در خارج از کشور به شدت متفاوت است بسته به جایی که شما بروید، بنابراین مطمئن شوید که انتخاب محل تحصیل بر اساس منافع شخصی خود و همچنین شهرت دانشگاهی است.

از آنجا که مهمترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، موسسه مهاجرتی آریاناپارس با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

۲- کشور مورد نظر برای تحصیل

مهمترین قدم برای مطالعه در خارج از کشور انتخاب کشور مناسب برای تحصیل می باشد. دانشجویان باید به منافع شخصی خود هزینه های تحصیل در کشور مورد نظر (هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی)، چشم اندازهای حرفه ای تحصیلات تکمیلی (آیا بازار کار خوب وجود دارد؟) و امنیت و رفاه کلی توجه کنند.

مطالعه در خارج از کشور

شما همچنین باید در مورد نوعی سبک زندگی که می خواهید در طول تحصیلتان داشته باشید فکر کنید.

  • آیا می خواهید در یک شهر بزرگ یا یک دانشگاه کوچک زندگی کنید؟
  • آیا هنر و فرهنگ و یا امکانات ورزشی در سطح جهانی می خواهید؟

باید هریک از ویژگی های مورد پسند خود برای مطالعه در خارج از کشور را مورد بررسی قرار دهید تا در صورت منطبق بودن شرایط با خواسته های شما بتوانید کشور بهتری را انتخاب کنید. این تجربه بین المللی برای اولین یا آخرین بار نصیب شما می شود، پس با توجه به همه شرایط انتخاب کنید.

اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار موسسه مهاجرتی آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود.

۳- از کجا مطالعه در خارج از کشور باید شروع کرد؟

زمانی که شما محل مناسبی را برای تحصیل در خارج انتخاب نکرده اید می توانید با بررسی دانشگاهها کار خود را شروع کنید. سایت های رتبه بندی دانشگاه ها به شما کمک می کند تا انتخاب های بهتری برای مطالعه در خارج از کشور داشته باشید. با توجه به رشته تحصیلی و یا علاقه خود برای ادامه تحصیل دانشگاه های مورد نظر را دسته بندی کنید. با انتخاب دانشگاه های مورد نظر میتوانید شرایط زندگی آن کشور را مورد بررسی قرار دهید. با توجه به فاکتورهای حائز اهمیت خود به بررسی دانشگاه ها بپردازید تا انتخاب های ساده تری را داشته باشید. هنگامی که شما به طور جدی در برنامه و موسسه خود تصمیم گرفتید، باید در مورد برنامه خود فکر کنید.

نکته

فرآیندهای درخواست بسته به دانشگاه و کشور متفاوت است، اما به طور کلی هر موسسه جزئیات کامل نحوه ارسال درخواست شما را در وب سایت رسمی ارائه می دهد تا دانشجویان از آن بهره مند شوند. در برخی موارد، برای دانشجویان بین المللی یک فرایند دو مرحله ای وجود دارد. این نکته بدین معناست که شما باید دو درخواست را به دانشگاه ارائه دهید: یکی از این درخواست ها برای محل زندگی شما و دیگری برای اخذ پذیرش است.

مسلما در برخی از کشورها و دانشگاهها نیاز به تخصص ویژه ای برای این امر می باشد، در صورتی که تخصص کافی برای این امر را ندارید به شما توصیه می شود که با افراد متخصص مشورت کنید تا از هرگونه خطای انسانی جلوگیری شود. در برخی از موارد دانشجویان باید از مشاورین بحث ویزای تحصیلی برای انجام امور کمک بگیرند.

دانشجویان بین المللی با توجه به شرایط متفاوتی که با دانشجویان داخلی هر کشور دارند، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. لازم بذکر است که برای هرگونه درخواستی باید در زمان مناسب اقدام کرد و هر مرحله نیاز به زمان مشخص دارد، فلذا در انجام امور خود شکیبا باشید.

۴- مدت زمان تحصیل در خارج

مدت زمان مطالعه در خارج از کشور به برنامه و میزان تحصیلات شما بستگی دارد. به طور کلی، برای اخذ مدرک کارشناسی سه یا چهار سال تمام وقت را مطالعه خواهید کرد (به عنوان مثال، در انگلستان طول دوره کارشناسی برای اکثر افراد سه سال است، در حالی که در کشور آمریکا این دوره چهار سال است). در حالی که یک مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن یک یا دو سال به طول می انجامد. یک برنامه دکترا در اکثر کشورها معمولا ۳ تا ۴ سال طول می کشد.

مطالعه در خارج از کشور

در بسیاری از دانشگاه های سراسر جهان، گزینه ای برای مطالعه در خارج از کشور برای دوره کوتاه تر وجود دارد. برنامه های بورس تحصیلی به شما اجازه می دهد تا برای یک سال، یک ترم، یا حتی چند هفته، تحصیل کنید. اطلاعات در مورد این برنامه های کوتاه باید در وب سایت دانشگاه اصلی که قصد ثبت نام در آن را دارید و همچنین دانشگاه هایی که مایل به میزبانی آن هستند، در دسترس قرار گیرد.

بصورت معمول دانشجویان ایرانی شانس کمتری برای اقدام برای دوره های کوتاه مدت خواهند داشت. شانس ویزای دانشجویی برای مدت های کمتر از معمول دانشگاهها برای دانشجویان ایرانی پایین می باشد.

۵- بهترین بازه زمانی برای اقدام

بصورت معمول برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر بازه زمانی مشخصی با توجه به محل تحصیل در نظر گرفته می شود که وب سایت رسمی دانشگاه بهترین مرجع برای اطلاع از این زمان ها می باشد. نکته ای که باید در نظر گرفت، مدت زمان جواب دهی دانشگاهها می باشد. هر دانشگاه شامل قوانینی می باشد که طول مدت بررسی پرونده شما را تعیین می کند. این زمان بندی جزو وظایف گروه ادمیشن دانشگاه است. هرچه سریع تر برای ارسال مدارک و اخذ پذیرش اقدام کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

مهلت های درخواست متفاوت خواهد بود بسته به دانشگاه و کشور مورد نظر، اما بصورت معمول برای برنامه هایی که در پاییز شروع می شوند (سپتامبر / اکتبر)، برنامه ها معمولا از اوایل سال (ژانویه / فوریه) تا اواسط سال (ژوئن / ژوئیه) باز هستند .دانشجویان در بازه زمانی اعلام شده باید اقدام به ارائه درخواست کنند.

دانشجویان برای بیشتر کشورها می توانند در دو بازه زمانی برای ادامه تحصیل اقدام نمایند. کشورهایی همچون انگلستان و کانادا به صورت معمول ۳ بار ورودی در سال دارند که بعنوان نکته مثبت می توان از آن یاد کرد.

۶- شرایط مطالعه در خارج از کشور

الزامات ورود به دانشگاهها در میان کشورها به طور گسترده ای متفاوت است، فلذا قبل از ارسال هر مدرکی اطمینان حاصل کنید که اطلاعات ارائه شده توسط دانشگاه را مورد بررسی قرار داده اید. بصورت کلی، زمانی که شما برای مقطع کارشناسی اقدام می کنید نیازمند ارائه سوابق آموزشی خود در سال های قبل می باشید که شامل مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی می باشد. یکی از فاکتور های تاثیر گدار برای اخذ پذیرش و مطالعه در خارج از کشور معدل سال آخر تحصیل شما می باشد.

شرایط معدل مورد نیاز در وب سایت رسمی دانشگاه با نام GPA آمده است که حداقل معدل را نی توان مورد بررسی قرار داد. دانشجویان برای اخذ پذیرش در مقاطع تکمیلی همانند کارشناسی ارشد و دکترا باید مدارکی نظیر سوابق آموزشی، توصیه نامه اساتید، رزومه، انگیزه نامه و مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه را ارائه دهند. شرایط مذکور بصورت جنرال بوده و هر دانشگاه و کشور شرایط به خصوصی را دارد.

بطور مثال، دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در دانشگاه کشور های آمریکا و کانادا در بیشتر مواقع نیازمند ارائه مدرک GRE و یا GMAT می باشند. یکی از فاکتورهای تاثیر گذار برای مطالعه در خارج از کشور، دانش زبان می باشد که متناسب با کشور انتخابی متفاوت می باشد. برای دوره های بین المللی بصورت معمول آزمون های IELTS و TOEFL مورد تایید می باشد.

دانشجویان در صورتی که دوره های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی انتخاب کنند. با ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی می توانند برای ادامه تحصیل اقدام نمایند. علاقه مندانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند اما مدرک مورد نظر را ندارند نگران نباشند زیرا موسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

۷- آیا به زبان دوم برای مطالعه در خارج از کشور نیاز می باشد؟

مسلما متناسب با کشور انتخابی می توان به این سوال پاسخ داد. بصورت کلی زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی در تعدادی از کشورهای برتر در سراسر جهان، به ویژه برای برنامه های تحصیلات تکمیلی و درجه های کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون های عمومی پذیرفته شده به عنوان مدرک زبان انگلیسی، TOEFL و IELTS هستند.

اگر شما نیاز به مهارت در زبان دیگری غیر از زبان انگلیسی دارید می توانید برای آنها اقدام نمایید. بطور مثال آزمون TestDaf برای زبان آلمانی و آزمون DELF برای دانش زبان فرانسوی معتبر می باشند. دانشجویان ایرانی برای مطالعه تحصیل در خارج از کشور با توجه به محدودیت های زبانی موجود انتخاب های کمتری را خواهند داشت.

مشاورین موسسه مهاجرتی آریاناپارس به شما توصیه می کنند که قبل ثبت نام در هر دوره زبان در ابتدای کار از مدرک لازمه برای دانشگاه مورد نظر اطمینان حاصل کنید. این امر صرفه جویی در زمان و هزینه شما می شود. نکته حائز اهمیت، دانشجویان در صورت انتخاب تحصیل در کشور های غیر انگلیسی زبان می توانند برای بهبود شرایط زندگی و افزایش شانس پیدا کردن کار، زبان رسمی اون کشور را آموزش ببینند.

۸- مدارک مورد نیاز برای مطالعه در خارج از کشور

بصورت کلی برای اخذ پذیرش از دانشگاه کشورهای مختلف، مدارک زیر مورد نیاز است:

  • عکس
  • پاسپورت
  • انگیزه نامه
  • رزومه
  • توصیه نامه
  • سوابق آموزشی
  • گواهینامه مهارت زبان

مدارک مذکور بصورت جنرال بوده و هر دانشگاه متناسب با شرایط خود، لیستی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد که تمامی مدارک مورد نیاز در آن وجود دارد. بطور مثال دانشجویان ایرانی برای تحصیل در دانشگاه های اتریش به انضمام مدارک مذکور، گواهی اشتغال به تحصیل را برای اخذ پذیرش ارائه می دهند.

۹- آیا باید در مصاحبه ورودی شرکت کرد؟

بصورت معمول دانشجویان علاقه مند به مطالعه در خارج از کشور در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیازی به شرکت در مصاحبه ورودی ندارند. مصاحبه ها معمولا برای پذیرش در دکترا حائز اهمیت می باشد. برخی از دانشگاهها مصاحبه های بین المللی را در نقاط مختلف دنیا انجام می دهند، بنابراین انتظار می رود که در یکی از این مصاحبه ها شرکت کنید. همچنین روند استفاده از مصاحبه ویدئویی وجود دارد که بصورت معمول از طریق نرم افزارهایی مانند اسکایپ اتفاق می افتد.

بطور مثال، علاقه مندان به رشته های هنری در کشور آلمان برای اخذ پذیرش در ابتدای کار به مصاحبه دعوت می شوند تا مهارت دانشجویان مورد بررسی قرار گیرد.

۱۰- مراحل پس از اخذ نامه پذیرش

در واقع، به محض اینکه از یک دانشگاه پذیرش می کنید، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، مستندات سفر است. اطمینان حاصل کنید که شما یک گذرنامه معتبر و بیمه مسافرتی دارید و همچنین یک ویزای دانشجویی اگر به آن نیاز دارید. اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای دریافت ویزای خود دارید تا بتوانید به طور قانونی سفر کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسناد و مدارک مورد نیاز برای سفر، باید از وب سایت دولتی کشور انتخاب شده خود برای یافتن اطلاعات برای مسافران، بازدید کنندگان و دانشجویان بین المللی دیدن کنید. همچنین شما می توانید از راهنمایی خود در دانشگاه کمک بخواهید. اغلب ادارات پذیرش به شما کمک می کند تا برای سفر خود آماده شوید.

اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار موسسه مهاجرتی آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود.

۱۱- آیا باید برای ویزای دانشجویی درخواست کنم؟

ویزای دانشجویی یک سوال بزرگ برای کسانی است که می خواهند بدانند که چگونه می توانند به مطالعه در خارج از کشور بپردازند، گرچه همه دانشجویان بین المللی به آن نیاز ندارند. مثلا اگر شما یک شهروند اتحادیه اروپا هستید که قصد تحصیل در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارید، نیازی به ویزا ندارید.

با این حال، به عنوان یک قاعده کلی، اگر شما یک دانشجوی بین المللی هستید، احتمالا باید برای ویزای دانشجویی درخواست کنید. ویزای تحصیلی معمولا برای دوره های طولانی تر کاربرد دارد. اگر شما در یک مبادله کوتاه تر شرکت می کنید، سه ماه یا کمتر، باید یک ویزای توریستی یا بازدیدکننده ای درخواست کنید.

دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در کشور های دیگر نیازمند اخذ ویزای دانشجویی می باشند. شرایط اقدام برای ویزای دانشجویی متناسب با کشور مورد نظر متفاوت می باشد. دانشجویان برای ثبت درخواست و بررسی پرونده خود در کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و انگلستان نیاز به حضور در کشور دیگری را دارند.

علاقه مندان به مطالعه در خارج از کشور برای کسب اطلاعات و بررسی شرایط خود می توانند با مشاورین موسسه مهاجرتی آریاناپارس در ارتباط بوده و از تجربیات این عزیزان بهره مند شوند.

۱۲- هزینه تحصیل در خارج از کشور چقدر است؟

برای پرداخت هزینه مطالعه در خارج از کشور باید هزینه های تحصیلات برای دانشجویان بین المللی در کشور انتخاب شده و هزینه زندگی را در نظر بگیرید. بصورت معمول تحصیلات از حیث هزینه به دو بخش تقسیم می شود. کشورهایی که تحصیلات آنها بصورت رایگان و یا ناچیز ارائه می شود و کشورهایی که تحصیلات در آن مستلزم پرداخت هزینه می باشد. لازم بذکر است که هزینه های زندگی در هر کشور را باید مورد بررسی در نظر گرفت.

مطالعه در خارج از کشور

هزینه های تحصیل را نمی توان بصورت کلی پاسخ داد. برخی از دانشجویان با توجه به شرایط آموزشی خود می توانند از بورسیه های تحصیلی یا تخفیف هایی که دانشگاهها در نظر می گیرند، بهره مند شوند.

به عنوان یک مثال، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی  از ۱۰،۰۰۰ پوند (~ ۱۴،۲۰۰ دلار) شروع می شود. این اعداد بصورت تقریبی می باشد و با توجه به رشته انتخابی، مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد.

در برخی از کشورها مثل آلمان، فرانسه و نروژ تحصیلات بصورت رایگان ارائه می شود و دانشجویان فقط ملزم به پرداخت هزینه های زندگی خود در کشور های نام برده می باشند. برای آشنایی از کشورهای تحصیل رایگان می توانید به صفحه موجود در وب سایت موسسه مهاجرتی آریاناپارس مراجعه کنید.

۱۳- شرایط کمک مالی برای مطالعه در خارج از کشور

بسیاری از دانشجویان بین المللی برای وام دانشجویی برای تامین مالی تحصیلات خود درخواست می دهند. از همین رو شرایط کمک مالی برای مطالعه در خارج از کشور بسیار دشوار می باشد. دانشگاه مورد نظر شما بهترین مکان برای کسب اطلاعات صحیح می باشد، بنابراین می توانید با بررسی وب سایت رسمی دانشگاه از بورسیه های موجود مطلع شوید. بصورت معمول روند درخواست بورسیه در همان وب سایت ارائه شده است.

بسیاری از بورس های تحصیلی بر اساس شایستگی دانشگاهی اعطا می شوند و بسیار رقابتی هستند. همچنین تعداد زیادی از طرح های مالی مورد هدف قرار دادن گروه های خاصی از دانشجویان مانند دانشجویان کشورهای در حال توسعه و زنان تحصیل کرده در زمینه موضوعات تحت سلطه مردان وجود دارد. فلذا این نکته بسیار حائز اهمیت است که شما در ابتدا اطلاعات جامعی از دانشگاه و رشته های موجود در آنها که ظرفیت پذیرش درخواست بورسیه شما را دارند، بدست آورید. به صورت معمول جهت اخذ بورسیه فرد متقاضی می بایست شرایط مناسبی را داشته باشد.

۱۴- کجا می توانم بورس تحصیلی را در خارج از کشور پیدا کنم؟

بورس تحصیلی خارج از کشور در بسیاری از نقاط یافت می شود. اولین پورت تماس شما در وب سایت دانشگاه انتخابی شما خواهد بود، جایی که شما اطلاعات در مورد بورس تحصیلی موجود پیدا خواهید کرد. گاهی اوقات این دانشگاه همچنین کمک هزینه تحصیلی خارجی را ارائه می دهد. طرح های دولتی در کشور خود و همچنین کمک های مالی ارائه شده توسط سازمان های خارجی مربوط به رشته تحصیلی خود را (به عنوان مثال یک شرکت مهندسی ممکن است یک بورس تحصیلی برای دانشجویان مهندسی ارائه دهد).

موسسه مهاجرتی آریانا پارس به آن دسته از متقاضیان مطالعه در خارج از کشور که بدنبال بورسیه تحصیلی می باشند این نوید را می دهد که با عضویت در گروه بورسیه تحصیلی از بورسیه های موجود در سراسر جهان مطلع شوند.

۱۵- شرایط زندگی در خارج از کشور به چه صورت است؟

یکی از سوالات مهم برای علاقه مندان به مطالعه در خارج از کشور محل زندگی می باشد. برخی از دانشگاه ها شرایط اقامت در محوطه دانشگاه یا خوابگاه های دانشجویی را برای شما مهیا می کنند. در صورت نیاز می توانید برای آنها اقدام کنید. اگر دانشگاه انتخابی شرایط ذکر شده را ارائه ندهد و یا جای خالی در لیست نداشته باشد. شما باید محل اقامت جداگانه ای را برای خود تهیه کنید.

دانشجویان برای پرداخت هزینه های کمتر می توانند با سایر دانشجویان محل زندگی خود را انتخاب کنند. در این صورت بودجه کمتری را برای محل زندگی پرداخت خواهید کرد. سایت هایی برای انتخاب محل سکونت برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که در صورت لزوم می توانید از آن ها بهره مند شوید. تیم پشتیبانی دانشگاه و دانشجویان نیز باید در مورد چگونگی پیدا کردن محل اقامت به شما مشاوره ارائه دهند.

۱۶- شرایط کار حین تحصیل چگونه است؟

دانشجویان علاقه مند به مطالعه در خارج از کشور برای تامین هزینه های تحصیل بدنبال کار دانشجویی می باشند. این نکته بدین معنا نیست که در صورت کار کردن می توانید تمام هزینه های خود را پوشش دهید. در برخی از کشورها برای تحصیل نیاز به ساپورت مالی خواهید داشت.

دانشجویان در صورتی که نیاز به ویزای دانشجویی نداشته باشند می توانند بدون محدودیت مشغول به کار شوند. لازم بذکر است تا زمانی این امر امکان پذیر می باشد که به تحصیل و دانشگاه لطمه ای وارد نشود. دانشجویان بین المللی به واسطه نیاز به ویزای دانشجویی باید شرایط ویزا خود را مورد بررسی قرار دهند.

اگر در ویزای دانشجویی شما مجوز کار تعریف شده باشد، شما می توانید در کشور مورد نظر مشغول به کار شوید. در تمامی کشورها محدودیتی برای کار دانشجویی در نظر گرفته می شود. بصورت معمول محدودیت های در نظر گرفته شده برای دانشجویان در حال مطالعه در خارج از کشور ۲۰ ساعت در هفته می باشد که در زمان های تعطیلی افزایش پیدا می کند.

بصورت کلی پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشور، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است. ولیکن تجربه ارزشمند وکلای مؤسسه مهاجرتی آریاناپارس مبین این مطلب است که فقط ویژگی های شخصی متفاوت فرد نظیر عدم وفق پذیری با محیط، سطح ضعیف برقراری ارتباط و یا عوامل مشابه مورد اهمیت می باشند.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *