مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

آلمان دومین کشور مهاجر پذیر در دنیا پس از آمریکاست. مهاجرت به آلمان، بخصوص پس از جنگ جهانی دوم، به صورت چشمگیری افزایش پیدا کرده است. در حدود ۱۴٫۸ درصد جمعیت آلمان را مهاجرین خارجی تشکیل می دهند. بزرگترین دلیل علاقه مندی دولت این کشور به افزایش نرخ مهاجرت به آلمان، پایین بودن نرخ زاد و ولد در این کشور است. تحریریه آریاناپارس قصد دارد در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت به آلمان و پاسخ دادن به سوالات بنیادین در رابطه با انتخاب این کشور به عنوان مقصد مهاجرت می پردازد.

مهاجرت به آلمان در گذر زمان

کشور آلمان به دلیل ایفا کردن نقش اساسی در جنگ جهانی دوم به کانون تغییرات بافت جمعیتی در اروپا تبدیل شد. تحولات جمعیت در این کشور و ورود مهاجرین به این کشور را می توان در سه برهه زمانی طبقه بندی کرد:

معجزه اقتصادی

در دهه ۱۹۶۰ پس از رشد چشمگیر اقتصادی در اروپا و آلمان موسوم به “معجزه اقتصادی”، آلمان غربی با امضای توافق های دو جانبه با کشور های ایتالیا، ترکیه، یونان و چند کشور دیگر، اقدام به جذب نیروهای کار از این کشورها نمود. طبق این توافق نامه ها، فرزندانی که در این مدت از این مهاجرین در کشور آلمان به دنیا آمدند، حق اقامت دائم در کشور آلمان را دریافت می کردند.

ظالم دیروز، حامی امروز!

تا سال ۱۹۹۳، آلمان به تعداد بسیار زیادی از مهاجرینی که به شکلی درگیر موضوع جنگ بودند، به عنوان پناهنده های جنگی، حق اقامت در این کشور را اعطا کرد. بیشتر این مهاجرین، از کشور های اروپای شرقی و آسیا بودند. بسیاری از ایرانیان ساکن در کشور آلمان در حال حاضر، در این دوره زمانی در طول جنگ تحصیلی ایران با عراق به این کشور مهاجرت داشتند.

مهاجرین داخلی

از سال ۱۹۹۳ تا امروز، آلمان پذیرای موج سوم مهاجرین به این کشور بوده است. مهاجرینی که به دو دسته تقسیم می شوند، ساکنین سایر کشور های اروپایی که به تازگی به عضویت اتحادیه اروپا درآمده بودند، نظیر لهستان، رومانی و کرواسی و همچنین مهاجرینی از غرب آسیا و خاورمیانه.

نکته جالب اینکه بیشتر از ۵۵ درصد از افرادی که از دولت آلمان کمک های مالی به عنوان بیمه بیکاری دریافت می کنند، به شکلی سابقه ی مهاجرت به این کشور را دارند.

به چه روش هایی می توان به آلمان مهاجرت کرد؟

آلمان کشوری است که مقصد بسیاری از مهاجرین از سایر نقاط دنیا محسوب می شود و روش های متنوعی برای تسهیل فرآیند مهاجرت به این کشور توسط دولت آلمان و اداره مهاجرت این کشور تعیین گشته است.

مهاجرت به آلمان

روش هایی که دولت آلمان برای علاقه مندان به مهاجرت به این کشور در حال حاضر ایجاد کرده است در چند دسته کلی طبقه بندی می شوند.  در ادامه این روش ها را به اختصار مرور می کنیم:

مهاجرت تحصیلی، کم هزینه و مطمئن

آلمان جزء کشور هایی است که در کنار کیفیت آموزش فوق العاده ممتاز، امکان تحصیل در کلیه مقاطع تحصیلی را با هزینه ی بسیار اندک (در پاره ای از اوقات بدون هزینه!) نه تنها برای مردم کشور خود بلکه برای دانشجویان خارجی مسیر می سازد. تنوع رشته های تحصیلی، کم بودن هزینه تحصیل، امکان اشتغال پس از اتمام دوره تحصیل، با ارزش بودن مدارک تحصیلی در آلمان و بسیاری از مزایای دیگر را می توان اصلی ترین دلایل انتخاب آلمان به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل توسط عده زیادی از افراد دانست.

برای اطلاعات بیشتر از شرایط تحصیل در آلمان به این مطلب مراجعه فرمایید:  تحصیل در آلمان

برند آریاناپارس تنها مرکز مشاور رسمی در ایران که مجوز فعالیت در حوزه اعزام دانشجو و حوزه اعزام نیروی کار را از دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، می باشد.

مهاجرت کاری، سخت ولی ممکن

مثل سایر کشور های جهان، آلمان هم شرایط اعطای اقامت کاری به افرادی که از یک کارفرمای آلمانی، دعوت نامه کاری دریافت کرده باشند را فراهم آورده است. در صورتی که فرد متقاضی از یک شرکت آلمانی، یک پیشنهاد شغلی (Job offer) را طبق شرایط مشخص شده در قانون اداره مهاجرت کشور آلمان اخذ کرده باشد، قادر خواهد بود برای اقامت کاری کشور آلمان درخواست دهد.

لازم به ذکر است که این پیشنهاد شغلی می بایست الزامات خاصی را رعایت نماید و با هر دعوت نامه شغلی امکان اخذ اقامت کاری در کشور آلمان میسر نخواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر از شرایط کار در آلمان به این مطلب مراجعه فرمایید:  کار در آلمان

ویزای جستجوی کار، اگر مطمئنی بیا!

نوع ویزای ویژه ای که منحصراً در کشور آلمان به افراد متقاضی کار خارجی اعطا می گردد. ویزای جستجوی کار ( Job Seeking) می باشد. در این ویزای موقت که می تواند مقدمه ای برای دریافت اقامت کاری فرد باشد، افراد واجد شرایط اجازه خواهند داشت تا حداکثر به مدت ۶ ماه در کشور آلمان زندگی نمایند.

این فرصت جهت یافتن فرصت شغلی، متناسب با تحصیلات و مهارت های شخص به وی داده می شود برای اطلاع از نحوه اقدام و مدارک مورد نیاز این روش مقاله ی ما تحت عنوان ویزای جستجوی کار کشور آلمان را مطالعه فرمایید.

ویزای کارآفرینی، مناسب برای مشاغل

در صورتی که قادر باشید طی یک طرح توجیهی به دولت آلمان ثابت کنید، می توانید ایده ی یک فعالیت تجاری که دارای قابلیت اجرایی است را پیاده سازی نمایید، شرایط اولیه اقدام جهت این روش مهاجرتی را کسب خواهید کرد. البته داشتن طرح تجاری مناسب (Business plan) تنها شرط برای مهاجرت از طریق کارآفرینی به آلمان نیست. برای اطلاع از سایر شرایط اقدام جهت اخذ اقامت کار آفرینی در آلمان، به مقاله ای با همین نام در سایت ما مراجعه فرمایید.

اقامت از طریق تولد و ازدواج

اخذ اقامت آلمان از این دو طریق پیچیدگی های قانونی خاصی دارد. مشاورین ما در دو مقاله با نام های اقامت آلمان از طریق تولد و اقامت آلمان از طریق ازدواج، بطور کامل این دو روش را شرح داده اند. گفتنی است به علاقمندان به اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج اکیداً توصیه می شود قبل از هرگونه اقدام با مشاورین با تجربه در این زمینه مشورت نمایند.

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

روش اقامت از طریق پناهندگی مناسب افرادی است که به دلیلی مانعی اساسی جهت ادامه حیات خود در سرزمین مادری خویش دارند. این موانع ممکن است، موانع سیاسی، اجتماعی و یا مذهبی باشند.

موسسه آریاناپارس با در اختیار داشتن مجوز فعالیت در زمینه ی اعزام نیروی کار از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مجوز فعالیت در حوزه اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران هیچ فعالیتی در زمینه ی اقدامات مرتبط با موضوع پناهندگی صورت نمی دهد. علاوه بر این، به هم میهنان عزیزمان قویاً توصیه می نماید تا قبل از انجام هرگونه اقدام مرتبط با موضوع پناهندگی نسبت به خطرات این عمل آگاهی کامل کسب نمایند.

مشکلات مهاجرت به آلمان

شرایط ویژه کشور آلمان و فرصت های بی شماری که در اختیار مهاجرین خارجی قرار داده است تا باعث افزایش تقاضا جهت مهاجرت به این کشور شود، باعث شده تا عده زیادی از افرادی که تمایل به مهاجرت به آلمان دارند نیز خود را در گیر چالش های پیش بینی نشده ای نبیند.

مهاجرت به آلمان

باید بری ته صف!

افزایش تعداد درخواست های متقاضیان ایرانی جهت مهاجرت به آلمان به سفارت این کشور باعث ایجاد صف های طولانی انتظار جهت دریافت ویزا به این کشور شده است. گاهی مدت زمان انتظار به حدی طولانی است که عملاً درخواست اولیه دیگر کاربردی ندارد.

مثلاً گاهی مدت زمان انتظار برای وقت سفارت آلمان جهت وقت بررسی ویزای تحصیلی ۲ سال به طول می انجامد و پس از ۲ سال دانشجو با افزایش ۲ ساله سن خود به عنوان یک محدودیت روبروست چرا که فاصله مقاطع تحصیلی وی (یا به اصطلاح گپ تحصیلی) بیشتر شده است، در نتیجه شانس اخذ ویزای وی کاهش می یابد.

داخل آلمان هم در امان نیستی!

پس از جنگ در سوریه و نا امنی های اخیر در شمال آفریقا و خاورمیانه، سیل مهاجرین از این سرزمین ها به اروپا روانه شد و قطعاً بسیاری از آوارگان جنگی در انتخاب بین آلمان و سایر کشور های اروپایی، این گزینه را بهترین انتخاب جهت شروع زندگی دوباره خود نداشتند. همین مساله باعث ورود تعداد بی شماری از این مهاجرین به کشور آلمان شده است.

حتی اگر یک متقاضی موفق به اخذ ویزای آلمان نیز گردد، برای یافتن فرصت های شغلی مناسب می بایست علاوه بر مردم آلمان و مهاجرین قانونی، با این دسته از مهاجرین غیر قانونی رقابت کند و همین مساله شانس پیدا کردن فرصت شغلی در کشور آلمان را کمتر خواهد کرد.

نازیسم نوین!

پس از همه اتفاقات تلخی که نازی ها (نژاد پرستان افراطی آلمانی) در جنگ جهانی دوم مسبب آن شدند، امروز نژاد پرستی در دنیا یک جرم محسوب می گردد.

با این همه هنوز می توان آلمانی ها را در طبقه نژاد پرست ترین ملت ها خواند. علاوه بر مسائل اخلاقی و فرهنگی که در اثر تبعیض های نژادی پیش روی مهاجرین قرار دارد، مشکلات ناشی از عدم اعتماد کارفرمایان آلمانی در پاره ای از اوقات باعث کند شدن مسیر پیشرفت مهاجرین ایرانی در مقایسه با سایر رقبا با ملیت های آلمانی، اروپایی گشته است.

آیا مهاجرت به آلمان امکان پذیراست؟

علیرغم تمام موانعی که در بالا به عنوان، چالش های مهاجرت به آلمان ذکر شده با یک مراجعه حضوری به جلوی درب سفارت آلمان در خیابان فردوسی و مشاهده صف طولانی متقاضیان انواع ویزای آلمان در خواهید یافت که شاید این کشور پر متقاضی ترین سفارت موجود در ایران (چه بسا میان سفارت هایی که در ایران فعالیت نمی کنند) است. تحریریه آریاناپارس قصد دارد در ادامه سه دلیل برای اثبات اینکه مهاجرت میسر است، مطرح می نماید.

برای اطلاع از شرایط و مدت زمان سفارت آلمان اینجا کلیک کنید.

مهاجرت به آلمان

میان و نمیرن!

طبق آمار سال ۲۰۱۸، از بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفری که در این سال وارد خاک آلمان شده اند، فقط حدود یک میلیون و صد هزار نفر، خاک این کشور را ترک کرده اند. این آمار حاکی از مهاجرت بیش از چهارصد هزار نفر در یک سال به کشور آلمان است. آماری که در سال ۲۰۱۷ هم به عددی مشابه دلالت می کند.

پادشاه بدون ولیعهد!

نرخ کم زاد و ولد در آلمان از یک سو و نیاز مبرم غول های صنعتی کشور آلمان به نیروی کار تازه نفس از سوی دیگر باعث شده تا نیاز این کشور به نیروی کار خارجی،بیش از پیش نمایان شود. دولت این کشور طرح های گوناگونی جهت جذب مهاجرین متخصص جهت کار در صنایع مختلف این کشور ارائه کرده است و پیش بینی می شود، میزان مهاجرت افراد متخصص به این کشور در آینده ای نزدیک افزایش چشمگیری داشته باشد.

لطف بی منت!

رایگان بودن تحصیلات یا حداقل پایین بودن هزینه تحصیلات در کشور آلمان، باعث شده تا عده زیادی از متقاضیان مهاجرت به آلمان، در ابتدا روش مهاجرت تحصیلی را انتخاب نموده و پس از ورود به این کشور، از طرق مختلف بتوانند اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل نمایند.

مهاجرین موفق در آلمان

آلمان بستری برای رشد بسیاری از مهاجرین از سایر کشور های جهان بوده است، افرادی با ملیت ها، نژاد ها و عقاید و آداب و رسوم متفاوت. بسیاری از ایرانیان موفق که در حال حاضر در آلمان زندگی می کنند نیز بخش اعظم مراحل رشد و پیشرفت خود را در خاک آلمان سپری کرده اند.

موسسه آریاناپارس بر این باور است تا هموطنان والا مقام ما با موفقیت های چشمگیر خود در خاک سایر کشور جهان، نه تنها قادر خواهند بود که به رشد و اعتلای جایگاه کشور عزیزمان کمک کنند بلکه می توانند تجارب به دست آمده توسط خویش را در جهت افزایش دانش و تجربه مردم سرزمین عزیزمان به کار ببندند.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا زندگی ۳ تن از مهاجرین موفقی که آلمان را به عنوان مقصد مهاجرت خویش قرار داده اند را مورد بررسی قرار دهیم.

مایه مباهات ایران

فردی که بی اغراق جزء ۵ متخصص بزرگ مغز و اعصاب دنیاست، کسی نیست جزء پروفسور سمیعی که با انتخاب دانشگاه ماینتر آلمان و فارغ التحصیل شدن در این دانشگاه، مراحل پیشرفت خود را آغاز کرد و چندی بعد نه تنها به چهره ای ماندگار در تاریخ ایران زمین تبدیل گشت بلکه تا کنون بسیاری از جوایز و افتخارات بین المللی را در سرتاسر جهان به خود اختصاص داده است.

به رنگ فوتبال

تقریباً همه ما ایرانی ها با اسم مسعود اوزیل آشنا هستیم. پسر بچه ترک تباری که پس از مهاجرت خانواده اش به آلمان، در سال ۱۹۸۸ در آلمان به دنیا آمد و توانست به همراه تیم ملی آلمان به بزرگترین افتخارات جهان دست یابد.

او هم از آن دسته مهاجرینی است که حقی پس از موفقیت خود در کشور آلمان، وابستگی خود به کشور مادری خود را فراموش نکرده است و ارتباط نزدیکی با دولت کشور ترکیه دارد.

سامورایی در برلین

کنجی سوزوکی که در دهه دوم زندگی خود پس از سال ها سرگردانی در کشورهای مختلف، کشور آلمان را به عنوان مقصد خود انتخاب کرد و چند سال بعد به یکی از خوانندگان و نوازندگان بزرگ کشور آلمان و ژاپن تبدیل شد.

برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

16 پاسخ به “مهاجرت به آلمان”

 1. صبا گفت:

  سلام وقت بخیر
  امکان گرفتن ویزای کاری آلمان هم می باشد؟ نیازی به مدرک زبان است؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای گرفتن اقامت آلمان از طریق ویزای کاری نیازی به مدرک زبان نمی باشد ولی داشتن دانش زبان آلمانی بسیار حائز اهمیت است.

 2. لیلا گفت:

  سلام. همسر من دکترایLibrary and Information Science داره از دانشگاه فردوسی مشهد. هیات علمی دانشگاه دولتی در تهران. دوبار پژوهشگر برتر کشور در حوزه علوم انسانی .در جشنواره فارابی رتبه آورده. طرح ملی دارد.در حوزه Scientometrics and Information Science فعالیت میکند. در سال ۱۳۸۶ فارغ التحصیل شده.
  خودم دبیر زبان انگلیسی هستم. یک فرزند ۱۵ ساله داریم.
  زبان آلمانی رو شروع کردیم.
  به چه روشی میتوانیم از طریق تخصص همسرم برای اقامت آلمان اقدام کنیم.
  در ضمن هر دو ۴۷ ساله هستیم.
  با سپاس

  • آریاناپارس گفت:

   سلام
   شما می توانید برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام نمایید و یا اینکه از اینجا مستقیما جاب آفر بگیرید و بعد برای ویزای کاری آلمان اقدام نمایید که البته گرفتن جاب آفر از اینجا سخت می باشد و لی چنانچه بتوانید جاب آفر را دریافت نمایید پروسه ی کاری شما راحت تر ومطمئن تر می باشد.

 3. davood گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید…رشته بنده کارشناسی عمران هستش و در شرکت نفت کار میکنم…مدارک فنی بسیار زیادی هم در رابطه با رشته تحصیلیم و کاریم دارم…3سال هم سابقه کار دارم…زبانم هم در حد a2 هستش که ارتقا دادنش برام مشکلی نیست…مجرد هستم و 28 سالمه…شرایط من برای کار در المان مناسبه…؟

  • آریاناپارس گفت:

   سلام برای ویزای کاری شما باید جاب آفر داشته باشید که عملا گرفتنش کار مشکلی هستش.بهترین روش تحصیلی هستش که باید b2 آلمانی داشته باشید.و الان متاسفانه وقت سفارت آلمان بین یک سال و نیم تا 2 سال هستش.

 4. M.b.sh گفت:

  سلام بنده ۱۶ سالمه و مدرک زبان b1 رو تا ۱۸ سالگی میگیرم میخواستم بدونم اگه بخوام برای تحصیل در دانشگاه اقدام کنم میتونم کنارش فوتبال خودمو ادامه بدم و امکان گرفتن ویزای کار و ویزای تحصیلی هم زمان هست منظورم بستن قرارداد با یک تیم هست اگر شرایط رو بفرمایید ممنون میشم

  • آریاناپارس گفت:

   سلام
   در حین تحصیل شما می توانید کار پاره وقت داشته باشید ولی امکان ادامه دادن فوتبال برای شما می باشد. بعد از پایان دوره ی تحصیلی خود می توانید کار پیدا کرده و ویزای خود را به ویزای کار تبدیل نمایید و از این طریق اقامت و در نهایت پاس دریافت نمایید.

 5. اتیلا گفت:

  سلام خسته نباشی من تصمیم گرفتم با پسرام به کشور المان مهاجرت کنیم لطفا منو راهنمایی کنید

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   فرزند شما می تواند از طریق ویزای تحصیلی برای مهاجرت به کشور آلمان اقدام نمایند.
   برای اطلاع از انواع ویزای آلمان این مطلب را مطالعه نمایید.

 6. سعید گفت:

  سلام44سالمه ومتاهل دارای مدارک جوشکاری تخصصی وتکنسین تاسیسات بیمارستانی وکارشناسی برق قدرت از دانشگاه آزادهستم دارای 3فرزند2و10و16جهت کار ومهاجرت به کشور آلمان میخواهم اقدام کنم لطفا راهنمای کنید متشکرم.

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   الویت کارفرماها با افراد خودشان و فارغ التحصیلان خودشان میباشد که انها را شاغل کنند مگرینکه درخواست شغلی داشته باشید.
   برای بلو کارت آلمان یک ویزای شش ماهه است، که در این 6 ماه شما زمان دارید کار پیدا کنید، مدرک زبان نیاز نمیباشد ولی لازم است با زبان المانی اشنا باشید. اگر کار پیدا نکردید باید به کشور خود برگردید

 7. محمد باقر گفت:

  سلام میشه در باره ی مهاجرت ورزشی توضیح دهید اگر بخوام فوتبال خود را در آلمان ادامه دهم باید چکار کنم لطفا راهنماییم کنید و همه شرایط بگید و ادامه دادن ورزش حرفه ای در کنار تحصیل در دانشگاه چطور است

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   باید شرایطتان واضح تر بررسی شود.
   اینکه چندسالتان میباشد، آخرین مقطع تحصیلیتان، سطح زبان و…
   همه ی این شرایط تاثیرگذار است
   برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت با مشاورین ما در تماس باشید:
   https://arianaabroad.com/

 8. علیرضا گفت:

  باسلام ‘بنده ۵۷ساله هستم. سال۱۹۸۹از دانشگاه ITŪ به عبارتی ISTANBUL TECNICAL UNIVERSITY از دانشکده jeodezi ‘&fotogrametriفارغالتحصیل شدم
  وبیشاز۲۰سال در ایران در صنایع نفت’گاز وپتروشیمی کارکرده و سابقه کار دارم.بااندوخته ای بیش از۲۰۰هزار یورو قصد مهاجرت به آلمان ویدیوی از کشورهایی که برای انسانها ارزش قائلند قصدمهاجرت دارم.اگرامکاناتش وجودداشته باشد ‘قصدمهاجرت دارم.درصمن نسبت به زبان آلمانی بی تجربه هستم.درصورت امکان کوک‌کردن به بنده تلفن تماس: +۹۸۹۱۲۳۱۵۳۸۰۶بنام علیرضا شکوفی ارتباط برقرارفرمایید.

  • آریانا پارس گفت:

   سلام
   برای اخذ اقامت آلمان پیشنهادی که بتوان داد این است که ثبت شرکت نمایید البته شرط آن دادن 51 درصد سهم به یک شریک آلمانی و آورده 150 تا 200 هزار یورویی میباشد . دانستن حد اقل زبان آلمانی نیز از الزامات اولیه میباشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *