پس از فروپاشی شوروی سابق روسیه به پهناورترین کشور جهان تبدیل گردید. مهاجرت به روسیه به واسطه استانداردهای بالای زندگی، تحصیل با کمترین هزینه و امکانات رفاهی و اجتماعی این کشور قطعاً گزینه جذابی برای مهاجران به شمار می آید. بدون شک در حال حاضر روسیه به همرای ایالات متحده آمریکا و چین ۳ ابرقدرت نظامی و سیاسی در جهان امروز می باشند.

علاوه بر قدرت نظامی روسیه یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شود. این کشور به واسطه قدرت، ثروت و نفوذی که در جوامع بین المللی و سازمان ملل متحد دارد به کشور بسیار تاثیرگذاری در تغیرات سیاسی، اقتصادی و نظامی جهان تبدیل گردیده است. در ادامه این مطلب با شرایط و روش های مهاجرت به روسیه بیشتر آشنا خواهیم شد.

شرایط مهاجرت به روسیه

کشور روسیه دارای چشم اندازهای وسیعی از زندگی است که در کمتر کشوری می توان مشابه آن را یافت کرد. این کشور وسیع در زمینه های مختلفی نظیر اقتصاد، علم و فناوری، امکانات و … شرایط ایده الی دارد، از این رو هرساله افراد بسیاری با اهداف گوناگون متقاضی مهاجرت به روسیه می باشند.

روسیه کشوری مهاجرپذیر است، بر اساس قوانین دولت و اداره مهاجرت این کشور شرایط مهاجرت به روسیه به مراتب ساده تر و راحت تر از اغلب کشورهای اروپایی خواهد بود. از لحاظ فرآیند صدور ویزا و پذیرش مهاجران کشور روسیه شرایط بسیار ایده الی را برای متقاضیان فراهم نموده است.

روش های مهاجرت به روسیه

روش های مهاجرت به روسیه

برای مهاجرت به روسیه روش های متنوع و ایده الی وجود دارد، از این رو افراد با ارزیابی شرایط فردی و هدف خود و همچنین جمع آوری اطلاعات کافی در مورد شرایط و قوانین انواع روش های مهاجرتی می توانند بهترین روش مهاجرت به روسیه را انتخاب نمایند. در ادامه با انواع روش های مهاجرت به روسیه بیشتر آشنا خواهیم شد.

مهاجرت تحصیلی

از لحاظ ترویج عمل و دانش روسیه عملکرد بسیار درخشانی را از خود نشان داده است، طی ۲ دهه گذشته نرخ سواد اجتماعی در این کشور از ۷۲ درصد به بیش از ۹۹ درصد رسیده است، این بدین معناست که سیستم آموزشی روسیه تقریباً ریشه بی سوادی نسبی در این کشور را از بین برده است.

روسیه به همراه آمریکا قطب رشته تحصیلی هوا فضا در جهان می باشد، رشته های دیگری نظیر پزشکی و مهندسی نیز از طرفداران فراوانی برخوردار می باشند. علاوه بر سیستم آموزشی مدرن و کارآمد تحصیل در روسیه از مزایای دیگری نیز برخوردار خواهد بود که عبارتند از:

 • هزینه های مناسب تحصیل در روسیه
 • تحصیل در دانشگاه های معتبر
 • استفاده از امکانات آموزشی ایده ال
 • امکان اخذ اقامت دائم روسیه پس از تحصیل

مهاجرت کاری

روسیه علاوه بر اینکه نهمین اقتصاد بزرگ جهان است یکی از سریعترین اقتصادهای در حال رشد جهان را نیز در اختیار دارد. سرمایه گذاری های متعدد شرکت های داخلی و خارجی به همراه اجرای سیاست های مالی دقیق باعث رشد چشمگیر اشتغال زایی در این کشور شده است. از این رو موقعیت های شغلی مناسب با درآمد بالا برای افراد متخصص و تحصیلکرده به وفور یافت می شود.

مسکو پایتخت روسیه قطب اقتصاد و سرمایه گذاری در این کشور می باشد، مسکو بزرگترین شهر اوروپا به عنوان یکی از مراکز تجاری جهان شناخته شده است، تعدد شرکت های بین المللی مطرح که در این شهر مشغول به کار می باشند زمینه ایجاد اشتغال زایی را به شکل مطلوبی فراهم ساخته است.

طبق قوانین مهاجرتی روسیه متقاضیان کار در این کشور می بایست پیشنهاد کار از کارفرما (job offer) دریافت نمایند و به زبان روسی تسلط کافی داشته باشند. مهاجرت کاری به روسیه علاوه بر اینکه کم هزینه ترین روش مهاجرت به این کشور می باشد از مزایای دیگری نیز برخوردار خواهد بود که به شرح ذیل می باشد:

 • کسب درآمد قابل توجه
 • کوتاه ترین مسیر برای کسب اقامت دائم روسیه
 • استفاده کامل از حقوق شهروندی
 • عدم تبعیض بین کارمندان خارجی و روس
 • امکان همراهی خانواده با فرد متقاضی
 • کم هزینه ترین روش مهاجرت به روسیه

سرمایه گذاری در روسیه

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

طبق قوانین کشور روسیه هیچ تبعیضی بین سرمایه گذاران خارجی و داخلی در رابطه با محدودیت های اخذ مجوزهای لازم و سایر موارد وجود نخواهد داشت، از سوی دیگر ثبات اقتصادی و سیاست های حمایت از سرمایه گذاری زمینه سرمایه گذاری های خارجی را به بهترین شکل فراهم نموده است. سرمایه گذاری در روسیه علاوه بر سودآوری به عنوان یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور پهناور می باشد. برای سرمایه گذاری در روسیه به منظور سودآوری یا اخذ اقامت دائم این کشور روش های متنوعی وجود دارد که به شرح ذیل می باشد:

 • سرمایه گذاری در املاک
 • راه اندازی کسب و کار پر سود و ایجاد اشتغال
 • کمک های مالی به موسسات و پروژه های دولتی

مهاجرت از طریق ازدواج

بر اساس قوانین مهاجرتی روسیه افرادی که با یک تبعه روسی ازدواج نمایند می توانند پس از گذشت زمان مشخصی اقامت دائم و تابعیت این کشور را دریافت نمایند. متقاضیان ازدواج در روسیه می بایست مدارک مختلفی را ارائه نمایند که در صورت تائید در ابتدا به مدت ۹ ماه در این کشور اقامت خواهند داشت که این اقامت در نوع موقت بوده و RVP نام دارد، اعتبار آن می تواند به میزان ۳ سال باشد اما ۹ ماه باید به صورت پیوسته باشد.  این گزینه به صورت یک مهر در پاسپورت افراد قرار می گیرد. در نظر داشته باشید که مهم ترین شرط اخذ اقامت موقت اثبات توانایی مالی شما و یا فرد روسی بوده و باید در آزمون زبان روسی نیز شرکت نمایید. عموماً نامه اثبات مالی همان گردش ۳ ماه اخیر با مهر و امضا از بانک است.

معمولاً پس از مدت یک سال افراد می توانند درخواست اقامت دائم را ارائه نمایند، مدت اقامت اولیه در این کشور ۵ سال بوده که جمعاً می بایست دو سال و نیم را در کشور روسیه حضور داشته باشید یعنی ۶ ماه در سال. مهمترین شرط اخذ اقامت دائم داشتن پراپیسکا ( آدرس رسمی) و همینطور اثبات توانایی مالی است.

پس از گذشت ۱ سال از دریافت اقامت دائم افراد می توانند درخواست تابعیت روسیه را ارئه نمایند و در این رویه نیز می بایست در دوره های ۶ ماهه به مدت ۴ سال در این کشور حضور داشته باشند، در نهایت افراد متقاضی تابعیت دائمی این کشور ا اخذ خواهند نمود.

مدارک مورد نیاز برای ازدواج در روسیه

 • مدارک هویتی طرفین
 • مدارک شغلی و تحصیلی طرفین
 • مدارکی که نشانگر رضایت قلبی هر ۲ طرف برای اقدام به ازدواج باشد
 • آدرس محل سکونت زوج مورد نظر
 • اثبات ادامه زندگی مشترک در مدت زمان تعین شده
 • تمکن مالی زوج مورد نظر جهت تامین هزینه های زندگی
 • گواهی سلامت طرفین

امکان مهاجرت به روسیه ۲۰۲۳

در اواخر دهه ۸۰ میلادی اوضاع نابه سامان اقتصادی در روسیه باعث شد شمار زیادی از مردم این کشور به منظور دست یابی به یک زندگی بهتر به نقاط مختلف جهان مهاجرت نمایند، این روند تا ابتدای قرن بیستم ادامه داشت. از سال ۲۰۰۱ دولت روسیه تغیرات اساسی را در ساختار اقتصادی این کشور به وجود آورد این تغیرات موجب رشد اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری و ارتقای سطح آموزشی روسیه شد.

این شرایط روند مهاجرتی روسیه را به حالت معکوس درآورد، طبق آمار موجود در دهه گذشته روند مهاجرت افراد از نقاط مختلف جهان به منظور تحصیل، کار و زندگی در روسیه با افزایش چشمگیری رو به رو شده است. علاوه بر شرایط اقتصادی مطلوب، دانشگاه های معتبر و استانداردهای بالای زندگی سهولت در اخذ ویزا و مهاجرت به این کشور از دیگر دلایل افزایش آمار مهاجرت به روسیه در سال ۲۰۲۳ می باشد.

مزایای مهاجرت به روسیه

بدون شک مزایا و معایب مهاجرت به هر کشوری از دیدگاه افراد مختلف متفاوت خواهد بود. معمولاً مقایسه تناسب بین مزایا و معایب مهاجرت و زندگی در هر کشوری می تواند معیار مناسبی برای تصمیم گیری متقاضیان مهاجرت به هر کشوری باشد. به واسطه امکانات ایده ال و شرایط مناسب جهت سرمایه گذاری و تجارت اکثر افراد به منظور تحصیل و سرمایه گذاری برای مهاجرت به روسیه اقدام می نمایند. به طور کلی مزایا مهاجرت به روسیه به شرح ذیل می باشد:

 1. استفاده از حقوق شهروندی
 2. عدم تبعیض بین اتباع روسیه و مهاجران
 3. امکانات آموزشی ایده ال
 4. امنیت در سرمایه گذاری و تجارت
 5. امکان اخذ تابعیت برای کلیه افراد خانواده

معایب مهاجرت به روسیه

قطعاً علاوه بر مزایای ذکر شده مهاجرت به روسیه و زندگی در این کشور از معایب گوناگونی برخوردار است. بسیاری از کارخانجات صنعتی و تولیدی در روسیه نزدیک به شهرها و در برخی از موارد حتی داخل شهرها فعالیت دارند از این رو از لحاظ آلودگی هوا روسیه در بین ۱۷۱ کشور رتبه ۱۳۱ را ازان خود نموده است.

علاوه بر این مصرف بیش از اندازه الکل و پرخاشگری از خصوصیات مردم روسیه است، به طور کلی معایب مهاجرت به روسیه و زندگی در این کشور به شرح ذیل می باشد:

 • آلودگی و سرمای هوا
 • ظاهر کثیف و بی روح شهرها (از لحاظ نظافت و معماری)
 • فروش تنباکو و الکل به افراد زیر ۱۸ سال
 • بالاترین نرخ پرخاشگری و عدم احترام به حقوق شهروندی
 • اختلاف طبقاتی بین اقشار جامعه
 • خدمات درمانی بسیار ضعیف
 • سطح درآمد بسیار ناچیز
 • هزینه های نسبتاً بالای زندگی

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده می توان نتیجه گیری کرد، که شرایط زندگی در روسیه نسبت به کلیه کشورهای اروپایی تفاوت خواهد داشت، خصوصاً از لحاظ فرهنگ، طرز برخورد و فضای زندگی. روسیه به هیچ وجه از زرق و برق دیگر کشورهای اروپایی برخوردار نیست، در عین حال هزینه زندگی در این کشور نست به برخی از کشورهای اروپایی بیشتر خواهد بود.

در عوض روسیه از دانشگاه های معتبری برخوردار است و هزینه تحصیل در این کشور بسیار مناسب می باشد، به طور کلی زندگی در روسیه برای همه افراد مناسب نخواهد بود. مهم ترین موضوع برای مهاجرت به روسیه و زندگی در این کشور تعین هدف از سوی فرد متقاضی، برنامه ریزی و ارزایابی دقیق شرایط زندگی در روسیه می باشد.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  1.5/5 - (2 امتیاز)
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مهاجرت به روسیه مهاجرت به روسیه مهاجرت به روسیه مهاجرت به روسیه مهاجرت به روسیه

  شبکه های اجتماعی

  arrow up