مهندسی هسته ای در آمریکا

دنیایی که امروزه بشر در حال زندگی کردن در آن است ، با مشکلات زیادی از جمله بحران انرژی روبروست و یکی از انرژی هایی که امروزه بشر از آن استفاده می کند ، انرژی نو نام دارد ، که به میزان چشمگیری می تواند از عوامل حل کننده بحران انرژی باشد .

رشته ی مهندسی هسته ای در باب های مختلفی مطرح می شود ، از این رو انرژی هسته ای کاربردهای بسیار زیادی در زمینه های مختلف دارد ، برای مثال تولید الکتریسیته بر اثر شکافت هسته ای در نیروگاه ها توسط فیزیک دانان و افرادی که رشته ای مرتبط با رشته ی مهندسی هسته ای داشته اند صورت می گیرد .

فردی که در رشته ی فیزیک هسته ای در حال تحصیل است به عنوان مهندسی هسته ای پس از دوره ی فارغ التحصیلی شناخته می شود و یک فرد به عنوان مهندس هسته ای به مسائلی از قبیل ایجاد انرژی هسته ای ، کنترل و استفاده از آن می پردازد ، حوزه ی مهندسی هسته ای دارای ارتباطاتی با راکتورهای هسته ای می باشد و یک مهندس هسته ای می تواند مسئول راه اندازی ایمن و بهره بر نیروهای اتمی ، باز فرآوری سوخت ، مدیریت مواد زائد ، انهدام نیروگاه های هسته ای قدیمی باشد به عبارت دیگر می توان گفت فردی که به عنوان مهندسی هسته ای شناخته می شود ، آشنایی کامل با تکنولوژی های روز و قدرت طراحی و بهینه سازی سیستم ها و نیز راه اندازی و نگهداری آنها را دارد .

افرادی که به عنوان مهندس هسته ای فارغ التحصیل می شوند در زمینه های زیر فعالیت می کنند :

=˂ تحقیق و توسعه صنعتی و یا دانشگاهی
=˂ حوزه پزشکی
=˂ توسعه و ساخت زیر دریایی های هسته ای
=˂ تولید برق با انرژی هسته ای
=˂ کشاورزی و تولید مواد غذایی

یک فرد متقاضی به عنوان مهندس هسته ای دارای محیط کاری از قبیل آزمایشگاه ، اتاق های کنترل ، محیط نیروگاه و یا دفاتر کاری باشد . آینده کاری این افراد نسبت به دیگر متقاضیان رشته ی فیزیک بهتر می باشد .

فارغ التحصیل می توانند دارای وظایفی در زمینه های زیر باشند :
=˂ طراحی ، ساخت و بهره برداری از نیروگاه های هسته ای به شکل ایمن و اقتصادی
=˂ طراحی و ساخت تجهیزات اتمی مانند هسته راکتورها
=˂ فرآوری سوخت های هسته ای
=˂ نظارت بر تاسیسات هسته ای
=˂ پایش و اندازه گیری سطوح تابش
=˂ برنامه ریزی راه های ایمن برای از بین بردن زباله های هسته ای
=˂ انجام تحقیقات کاربردی
=˂ حفظ امنیت و رعایت ایمنی در کار
=˂ نظارت بر تکنسین های نیروگاه
=˂ شرکت در جلسات و ارائه گزارشات
=˂ داشتن دانش و مهارت مورد نیاز و مرتبط با رشته ی مهندسی هسته ای
=˂ علاقه شدید به علم و تکنولوژی
=˂ علاقه مند به انجام کارهای تحقیقاتی
=˂ قدرت تجزیه تحلیل و حل مسائل
=˂ توانایی سازمان دهی و برنامه ریزی
=˂ تسلط کافی در ریاضیات ، فیزیک و کار با کامپیوتر
=˂ مهارت های ارتباطی مناسب
=˂ توانایی کار شیمی
=˂ دقت و توجه به جزئیات

آینده شغلی و بازار کار مهندسان هسته ای در زمینه های مختلف از قبیل کار در سازمان انرژی اتمی ، سایت های هسته ای ، نیروگاه های هسته ای ، شرکت های مهندسی مشاور در حوزه های طراحی و ساخت نیروگاه ها ، بیمارستان ها ، مراکز و پژوهشگاه های پزشکی هسته ای و در مرحله ی آخر به عنوان مدرس و استاد دانشگاه ، باشد .
پیش بینی های اخیر بیانگر رشد ۱۰ درصدی میزان استخدام مهندس هسته ای در آمریکا بین سالهای ۲۰۱۰ تا۲۰۲۰ خواهد بود .

البته قابل ذکر است ، کشور آمریکا با دارا بودن ۳۰ دانشگاه در زمینه ی تحصیلی فیزیک هسته ای توانسته است دانشجویان بسیاری را جذب خود کند . دانشگاه هایی که در کشور آمریکا در زمینه فیزیک هسته ای فعالیت دارند ، به ترتیب در ادامه مقاله آورده شده اند .

=˂ دانشگاه میشیگان

این دانشگاه توانست در سال ۲۰۱۴ رتبه ی اول را در آمریکا به خود اختصاص دهد . دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود و دانشگاه میشیگان در زمینه ی Radiological Sciences و Nuclear Engineering بصورت تخصصی در حال فعالیت است . میزان هزینه های تحصیلی برای دانشجویان بومی و غیر بومی متفاوت است و دانشجویان بومی هزینه ی کمتری را نسبت به دانشجویان غیر بومی می پردازند . دانشگاه میشیگان امکاناتی از قبیل ، خوابگاه ، باشگاه های ورزشی ، کتابخانه را به دانشجویان خود ارائه می دهد .

=˂ دانشگاه ویسکانسین

این دانشگاه در زمینه ی Engineering physics فعالیت چشم گیری دارد و دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شود ، هزینه ی تحصیلی برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت است و افراد غیر بومی برای بهره برداری از امکانات و تحصیل در این دانشگاه باید هزینه ی تحصیلی بیشتری را بپردازند ، این دانشگاه امکاناتی از قبیل ، خوابگاه ، مجموعه های ورزشی و تفریحی و کتابخانه را به متقاضیان خود ارائه می دهد .

=˂ دانشگاه تگزاس

به عنوان سومین دانشگاه برتر در کشور آمریکا شناخته شد و بصورت تخصصی توانسته است دوره هایی در زمینه ی Nuclear Engineering را ارائه دهد . دروس به زبان انگلیسی در این دانشگاه تدریس می شوند و امکاناتی از قبیل ، مجموعه های ورزشی و تفریحی ، کتابخانه و خوابگاه را به متقاضیان خود ارائه می دهد و هزینه ی تحصیل برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت است ، افراد بومی از مزیت پرداخت هزینه ی کمتری برخوردار هستند .

البته دانشگاه های دیگری از قبیل ، دانشگاه پنسیلوانیا ، دانشگاه تنسی ، دانشگاه برکلی ، دانشگاه کرولینای ، دانشگاه اورگان ، دانشگاه ایلینوی ، دانشگاه فلوریدا ، دانشگاه پردید ، دانشگاه میزوری و …

دانشگاه های موجود در کشور آمریکا رشته ی فیزیزک هسته ای را در مقاطع تحصیلی کارشناسی ،کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهند .
افرادی که فارغ التحصیل از دانشگاه های کشور آمریکا هستند ، می توانند در کشور امریکا مشغول به کار شوند و حتی برای دریافت اقامت در این کشور اقدام کنند .

افرادی که نیازمند به اطلاعات بیشتری هستند ، می توانند از طریق راه های ارتباطی در سایت با مشاورین ارشد موسسه آریانا پارس در ارتباط باشند و مشاوره ها و راهنمایی هایی از جانب مشاورین دریافت کنند . موسسه آریاناپارس همواره در تلاش است تا بهترین ها را به متقاضیان خود ارائه دهد .

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با دفتر مرکزی

تلفن دفتر مرکزی

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

تماس در واتساپ

#