شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

نظام بهداشتی در سوئیس

نظام بهداشتی در سوئیس

کشور سوئیس دارای نظام بهداشتی بسیار متفاوت و پیچیده ای است. اغلب مهاجران می بایست پیش از سفر به این کشور آشنایی کامل و کافی نسبت به نظام بهداشتی در سوئیس داشته باشند و آگاه باشند که در صورت بروز مشکل به کجا باید مراجعه کنند. در این مقاله قصد داریم توضیح مختصری نسبت به این سیستم و نظام بهداشتی ارائه کرده و آگاهی ها و اطلاعات لازم را پیرامون این مبحث در اختیار افراد بخصوص مهاجران قرار دهیم.

بیمه خدمات درمانی در سوئیس

شهروندان و ساکنین سوئیس می بایست در برابر بیماری ها و تصادفات بیمه شوند. این بیمه به صورت پایه و اساس است و برای تمامی افراد بدون در نظر گرفتن سن، ملیت و جنسیت برای همه اجباری است. زمان ثبت نام در این نوع بیمه حدود سه ماه پس از اقامت فرد است.

سوئیس دارای چندین شرکت بیمه است و فرد می تواند آزادانه آن را انتخاب کند. عموماً مزایای هر شرکت بیمه خدمات درمانی مشابه بهم هستند.
در کشور سوئیس افراد می بایست ماهانه حق بیمه خود را پرداخت کنند، بنابراین افراد جهت قرار گرفتن تحت پوشش بیمه می بایست حق بیمه ماهانه پرداخت کنند که این حق بیمه برای افراد کمتر از ۱۸ سال هزینه کمتری دارد. شرکت های بیمه عموماً هزینه پوشش بیمه پایه شان ثابت است، اما حق عضویت های متفاوتی را از مشتریان خود دریافت می کنند.

نحوه ارائه هزینه ها

وزارت عمومی بهداشت سالانه لیستی را با توجه به منطقه محل زندگی افراد برای تعیین حق بیمه درمانی، مشخص و اعلام می کند. ساکنین با مراجعه به این لیست براحتی می توانند از هزینه ها مطلع شده و آنها را با هم مقایسه کنند.

بخشی از هزینه های پزشکی و بیمارستان و خدمات دارویی را فرد بعهده می گیرد و مابقی تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت. در برخی بیماری ها و خدمات بهداشتی همانند زایمان و مراقبت های دوران بارداری نیازی به پرداخت شخصی نیست و تمامی هزینه ها توسط بیمه پرداخت خواهد شد.

افرادی که دارای وضع اقتصادی ضعیفی هستند می توانند درخواست تخفیف حق بیمه نمایند. دریافت این تخفیف در شهرهای مختلف متفاوت است و یا توجه به درآمد و دارایی شخص تعیین می گردد بنابراین آگاهی از شرایط و ضوابط بیمه از ملزوماتی است که مهاجران می بایست پیش از سفر خود به آنها توجه کرده و نسبت به آن آگاهی های لازم را کسب نمایند.

بیمه های مکمل

افراد می توانند با توجه به علایق خود در کنار بیمه پایه ای برای شهروندان اجباری است، از بیمه های داوطلبانه مکمل بهره ببرند این نوع بیمه ها در نظام بهداشتی در سوئیس هزینه های اضافی در بردارند.

بیمه های مکمل به این صورت است که افرادی می توانند برای خدمات دندانپزشکی، چشم پزشکی و درمان در بخش های خصوصی و نیمه خصوصی بیمارستان ها از این بیمه های مکمل استفاده کنند. هر چقدر خدمات بیشتری ارائه گردد به همان میزان حق بیمه مشتریان افزایش خواهد یافت.

نظام بهداشتی در سوئیس ، اگر چه مزایای بیمه پایه ثابت است اما مزایای بیمه ای مکمل در شرکت های گوناگون متفاوت و متغیر است. نکته بسیار مهم در این بحث این است که نیاز نیست بیمه پایه و مکمل لزوماً از یک شرکت بیمه باشند و فرد می تواند با توجه به مزایا و خدمات شرکت بیمه، آنرا انتخاب کند.

در ارتباط با بیمه های تکمیلی توجه به دو مسئله برای مهاجران بسیار حائز اهمیت است. اولین مسئله این است که فرد با دقت فرم های درخواستی خود را پر کند زیرا اگر این اطلاعات نادرست و ناصحیح باشد شرکت های بیمه می توانند از ارائه خدمات خودداری کرده و قرارداد را فسخ نمایند.

نکته دیگر اینکه چون شرکت های بیمه اجباری نیستند بنابراین این حق را دارند تا وضعیت سلامت فرد را بررسی کرده و در صورتی که مورد قبول واقع نشود درخواست او را رد کند. بنابراین داشتن اطلاعات کافی از شرایط هر یک از شرکت های بیمه بسیار مهم و تأثیرگذار است.

بیمه حوادث

طبق نظام بهداشتی در سوئیس، تمام افرادی که شاغل هستند مشمول بیمه تصادفت در محل کار و حتی خارج از آن نیز می باشند. مخارج حق بیمه حوادث و تصادفات را کارفرما و کارمند پرداخت می کنند که سهم کارمندان از حقوق آنها کسر خواهد شد.

بیمه معلولین و سالمندان

زمانی که از معلولیت سخن به میان می آید معمولاً اختلال در سلامت جسمی و روحی فرد است که مانع از کار کردن وی شود. بنابراین معلولیت به معنای محدودیت در کار کردن و درآمد شخص می باشد. بیمه معلولین معمولاً اقداماتی را تحت پوشش قرار می دهد مه قدرت کاری شخص را بهبود بخشد.

  • حقوق بازنشستگی نیز در صورت فوت همسر و یا والدین توسط بیمه سالمندان پرداخت خواهد شد.

Cigna global:

Cigna global که دارای بیش از ۹۵ میلیون مشتری است یک هولدینگ بین المللی است که فعالیت آن در زمینه خدمات درمانی است و به مهاجران در سراسر دنیا کمک می کند. این هولدینگ با سابقه بیش از ۲۰۰ سال به مهاجران بین المللی و اعضای خانواده آنها خدمات درمانی در کشور سوئیس ارائه می کند.

این شرکت مراقبت های بهداشتی مقرون به صرفه و با کیفیت به مهاجران ارائه می کند و به مهاجران کمک می کند زندگی سالمی را داشته باشند. سازمان بین المللی برای آسایش مهاجران راهکارهایی را پیشنهاد کرد و بر اساس آن نظام بهداشتی در سوئیس شبکه حرفه ای پزشکی با سطح کیفیت بالا به مهاجران ارائه کرد.

با توجه به زیرساخت های بسیار خوب و قوی، این کشور قادر بود بیمه سلامت خصوصی نیز ایجاد کند که طرفداران بسیار زیادی نیز خود به خود جلب کرد. اگر به صورت میانگین کلیه شهروندان سوئیس را در نظر بگیریم می توان گفت مردم سوئیس حدود ۱۰ درصد از حقوق و درآمد خود را صرف هزینه های خدمات درمانی می کنند.

پوشش بیمه

مهاجران بعد از سه ماه ورود به این کشور طبق قوانین مصوب در نظام بهداشتی در سوئیس می بایست تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. سطح پایه و ابتدایی بیمه که برای همگان اجباری است در هر بخش و منطقه ای شرایط خاص خود را دارد. اما خدمات اصلی بیمه شامل مراقبت های اورژانسی و مراقبت های مادران است.

زیرا مادران و کودکان در این کشور بسیار حائز اهمیت هستند. با این حال اغلب مهاجران بخصوص افرادی که از سیستم Cigna global استفاده می کنند تمایل دارند از خدمات بهتر و کیفیت بالاتری برخوردار باشند.

داشتن قرار ملاقات و ویزیت در کشور سوئیس کار دشواری نیست. حتی افراد می توانند پیش از رفتن به کشور سوئیس با سفارت هماهنگ کرده و پزشکی را که به زبان مادری فرد صحبت می کند به او معرفی نماید. بنابراین براحتی افراد می توانند با پزشک خود مشاوره کنند. هولدینگ Cigna global در این زمینه نیز کمک های بسیار زیادی به مهاجران می کند و تخفیف های ویژه ای جهت پوشش بیمه خدمات درمانی قائل می شود.

خدمات درمانی در سوئیس بسیار گسترده است و زمینه های مختلفی را در بر می گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با شرایط نظام بهداشتی سوئیس و انواع بیمه های خدمات درمانی این کشور با موسسه آریاناپارس در ارتباط باشید و پیش از مهاجرت با انواع بیمه ها و شرایط آنها آشنا شوید.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *