شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

هزینه های تحصیل در اروپا

هزینه های تحصیل

متقاضیانی که قصد تحصیل در کشورهای اروپایی را دارند باید شرایط موجود در این کشورها را مورد بررسی قرار دهند. مهم ترین فاکتور برای انتخاب کشور مناسب بحث هزینه های جاری می باشد. از همین رو هزینه های تحصیل در اروپا را بصورت کلی مورد بررسی قرارداده تا با آشنایی کامل، انتخاب ارزنده ای را داشته باشید.

در این مطلب به معرفی کشورهای اروپایی می پردازیم و هزینه های تحصیل و زندگی را اعلام می کنیم.لازم به ذکر است شرایط اخذ پذیرش و دریافت ویزا برای هر کشور اروپایی متفاوت است و متقاضیان تحصیل در اروپا باید در ابتدای کار شرایط خود را محک زده و با اطلاع از هزینه های جاری کشور مناسب را انتخاب کنند.

از همین رو متقاضیان تحصیل در اروپا می توانند با مشاورین مؤسسه مهاجرتی آریاناپارس بصورت رایگان صحبت کرده و از تجارب این عزیزان بهره مند شوند.

۱-تحصیل در اتریش

کشور اتریش بعنوان یکی از پرطرفدارترین مقاصد دانشجویان ایرانی شناخته می شود که سالیانه تعداد زیادی از این دسته دانشجویان برای ادامه تحصیل روانه این کشور می شوند.

هزینه های تحصیل

 • هزینه های تحصیل:

دانشجویان اتحادیه اروپا بصورت رایگان می توانند در کشور اتریش تحصیل کنند. دانشجویان بین المللی باید سالیانه حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو بابت تحصیل در دانشگاه های اتریش پرداخت کنند. هزینه های تحصیل متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر می باشد.

 • هزینه زندگی:

هزینه های زندگی در کشور اتریش برای دانشجویان بصورت میانگین بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل خود در دانشگاه های اتریش می باشد.

۲-تحصیل در بلژیک

بصورت معمول کشور بلژیک شرایط مناسبی را برای دانشجویان خود در نظر می گیرد که پس از اتمام تحصیل خود، شانس بالایی برای ورود به بازار کار را خواهند داشت. بسیاری از رشته ها در کشور بلژیک به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان با دانش زبان انگلیسی می توانند برای دانشگاه های برتر بلژیک اقدام کنند.

هزینه های تحصیل

 • هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا حدود ۱۰۰۰ یورو سالیانه می باشد و دانشجویان بین المللی سالیانه در حدود ۳ هزار یورو ملزم به پرداخت می باشند.

 • هزینه های زندگی

بصورت معمول هزینه های زندگی در کشور بلژیک سالیانه بین ۹ تا ۱۰ هزار یورو می باشد که این مقدار قابل تغییر است. این نکته بدین معناست که متناسب با شهر انتخابی و سبک زندگی این هزینه ها قابل تغییر می باشد.

۳-تحصیل در دانمارک

بصورت معمول افراد برای تحصیل در مقطع دکترا، کشور دانمارک را انتخاب می کنند زیرا شرایط مناسبی را برای این دسته از دانشجویان در نظر می گیرد. در حدود ۶۰۰ برنامه در مقاطع مختلف در کشور دانمارک به زبان انگلیسی ارائه می شود و در حدود ۸۶ درصد مردمان این کشور زبان انگلیسی را متوجه می شوند.

هزینه های تحصیل

 • هزینه های تحصیل:

دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور دانمارک ملزم به پرداخت هزینه ای بین ۴ تا ۱۶ هزار یورو در سال می باشند.

 • هزینه های زندگی

کشورهای اسکاندیناوی از جمله دانمارک جزو کشورهای گرون دنیا می باشند و از سوی دیگر بیشترین رفاه را به مردم ارائه می دهند. کشور دانمارک بعنوان شادترین کشور دنیا شناخته می شود. بصورت میانگین هزینه یکسال زندگی در کشور دانمارک بین ۱۰ الی ۱۱ هزار یورو می باشد.

۴-تحصیل در فنلاند

کشور فنلاند نسبت به سایر کشورهای اسکاندیناوی شرایط مناسب تری را نسبت به هزینه های جاری زندگی دارد. زبان تحصیل در دانشگاه های کشور فنلاند به زبان های فنلاندی، سوئدی و گاهی هم به زبان انگلیسی می باشد.

هزینه های تحصیل

 • هزینه های تحصیل:

کشور فنلاوند از آن دسته کشورهای اروپایی که تحصیلات را بصورت رایگان ارائه می داد ولی از سال ۲۰۱۷ از دانشجویان بین المللی خود سالیانه ما به ازای تحصیل پول دریافت می کند. هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی بین ۴ تا ۱۸ هزاریورو سالیانه می باشد.

۵-تحصیل در فرانسه

یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگردی دنیا، کشور فرانسه است که دانشجویان زیادی سالیانه برای تحصیل روانه این کشور می شوند. نکته حائز اهمیت کمتر بودن بازه های تحصیلی در کشور فرانسه است که مدت زمان دوره ی لیسانس بصورت معمول سه سال و دوره ی کارشناسی ارشد یکسال به طول می انجامد.

هزینه های تحصیل

 • هزینه های تحصیل:

فرانسه از جمله چندین کشور اروپایی است که کماکان تحصیل را بصورت رایگان برای دانشجویانی که قصد تحصیل در فرانسه و اخذ این کشور را دارند، مهیا می سازد. دانشگاه های دولتی فرانسه بصورت معمول بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو از دانشجویان طلب می کنند. لازم بذکر است که دانشگاه های خصوصی کشور فرانسه هزینه های زیادی را متناسب با رشته انتخابی اعلام می کنند.

 • هزینه زندگی:

هزینه های زندگی در کشور فرانسه به دو بخش کلی تقسیم می شود. شهرهای گران از جمله پاریس که هزینه های زندگی بین ۱۰ الی ۱۲ هزار یورو سالیانه است و شهر های دیگر که متوسط هزینه های زندگی برای یکسال حدود۶ الی ۸ هزار یورو می باشد.

اخذ نمایندگی از بسیاری از دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بررضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار مؤسسه مهاجرتی آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود.

 

۶-تحصیل در آلمان

کشور آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد دانشجویان بین المللی در میان کشورهای غیر انگلیسی زبان می باشد که سالیانه تعداد زیادی از متقاضیان برای ادامه تحصیل، درخواست خود را برای دانشگاه های آلمان ارسال می کنند.

اقتصاد آلمان قوی ترین اقتصاد در میان کشورهای اتحادیه اروپا می باشد و تحصیل در آلمان راهی مطمئن برای ورود به این کشور می باشد.

هزینه های تحصیل

 • هزینه های تحصیل:

تحصیلات به دو صورت در کشور آلمان ارائه می شود و دانشگاه یا در قالب عمومی و با هزینه های بسیار پایین تا حدود ۱۰۰۰ یورو است و یا دانشگاه هایی که دوره های بین المللی را ارائه می دهند که دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه های زیادی می باشند.

 • هزینه های زندگی:

هزینه های زندگی در کشور آلمان در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو ماهیانه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بر می گیرد. فرد دانشجو با توجه به رایگان بودن تحصیل فقط باید هزینه های زندگی خود را متقبل شود که دولت آلمان برای تأمین بودجه های مذکور، قانون حق کار دانشجویی را اعلام کرده است. دانشجویان می توانند هفته ای ۲۰ ساعت کار دانشجویی انجام دهند که با درآمدهای حاصله، بخش اعظمی از هزینه ها را پوشش می دهند.

۷- تحصیل در ایرلند

ایرلند به عنوان انتخابی متنوع در اروپا شناخته می شود که شهرهای تاریخی، فرهنگ منحصر به فرد و زیبایی آن در کنار هم به چشم می خورد. کشور ایرلند بعنوان یکی از انتخاب های مناسب و مقاصد تحصیلی بسیار مناسب که شرکت های بین المللی زیادی در آن وجود دارد.

هزینه های تحصیل

کشور ایرلند از آن دسته کشورهای انگلیسی زبان است که نسبتاً به سایر کشورها مثل کانادا، استرالیا، آمریکا و انگلستان، دانشجویان هزینه های کمتری را پرداخت می کنند.

 • هزینه های تحصیل:

بصورت میانگین هزینه های تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا در حدود ۳۰۰۰ یورو سالیانه می باشد، ولی دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های برتر ایرلند سالیانه ۷ الی ۹ هزار یورو باید پرداخت کنند.

 • هزینه های زندگی:

هزینه های زندگی در کشور ایرلند برای دانشجویان بصورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در سال می باشد که این هزینه شامل هزینه های رفت و آمد، بیمه، مسکن و سایر هزینه های جاری می شود.

۸-تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا به عنوان پلی مطمئن برای دانشجویان می باشد که بدنبال تحصیل با شرایط مناسب و هزینه های بسیار کم می باشند تا با آماده سازی رزومه عالی، شانس خود را برای پذیرش از دیگر دانشگاه ها افزایش دهند.کشور ایتالیا خواستگاه مهندسین آینده و هنرمندان خوش ذوق می باشد که بدنبال پیاده سازی آینده ی روشن خود هستند.

هزینه های تحصیل

 • هزینه های تحصیل:

بصورت میانگین هزینه های تحصیل در کشور ایتالیا بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو می باشد که دانشجویان ملزم به پرداخت آن می باشند. لازم بذکر است که کشور ایتالیا بورسیه ای را برای دانشجویان بین المللی به نام DSU در نظر گرفته است که شرایط تحصیل را سهل تر می کند.

 • هزینه های زندگی:

اکثر هزینه های زندگی در کشور ایتالیا به مسکن و محل سکونت متکی است ولی بصورت معمول هزینه های زندگی در این کشور بین ۵۰۰ تا ۶۵۰ یورو در ماه می باشد.

۹-تحصیل در نروژ

تحصیلات یا آموزش و پرورش در نروژ بسیار فراگیر است، از همین رو کشور نروژ یکی از برجسته ترین انتخاب های افرادی می باشد که بدنبال ادامه تحصیل با سطح کیفی بالا هستند. نرخ سواد در کشور نروژ بالای ۹۵ درصد است که در میان برترین کشورهای جهان قرار دارد.

هزینه های تحصیل

کشور نروژ بازار کار بسیار مناسبی برای رشته های نظیر مهندسی نفت و گاز، مهندسی مکانیک، برق، معماری و رشته های مربوط به عرصه دریا می باشد زیرا شرایط جغرافیایی بسیار مناسبی دارد.

 • هزینه های تحصیل:

دانشگاه های نروژ برای عموم دانشجویان رایگان می باشد به استثنا برنامه های تخصصی

 • هزینه های زندگی:

نروژ یکی از کشورهایی است که بیشترین هزینه های زندگی را در اروپا دارا می باشد. هزینه های زندگی بصورت سالیانه بین ۱۱ الی ۱۳ هزار یورو می باشد.

۱۰-تحصیل در روسیه

بصورت معمول افرادی که بدنبال تحصیل در کشور روسیه می باشند، بدنبال اخذ اقامت از این کشور و زندگی می باشند. روسیه کشوری است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی را به متقاضیان این کشور اعطا می نمایند.

هزینه های تحصیل

 • هزینه های تحصیل:

کشور روسیه به سایر کشورهای اروپایی هزینه های پایین تری را از دانشجویان بین المللی طلب می کند که بصورت معمول بین ۱ تا ۵ هزار دلار است.

 • هزینه های زندگی:

در کشور روسیه برای دانشجویان بصورت میانگین بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن و سایر هزینه های جاری زندگی است.

 

۱۱-تحصیل در اسپانیا

کشور اسپانیا ترکیبی از دانشگاه های مناسب و شیوه های زندگی جذاب است که این کشور را بعنوان مقصدی برگزیده انتخاب می کنند. علاقمندان به زبان اسپانیایی برای این کشور اقدامات لازمه را انجام می دهند تا با سپری کردن دوره ای شانس خود را برای اقامت افزایش دهند.

 • هزینه های تحصیل:

مسلماً هزینه های تحصیل به انتخاب دانشگاه و یا رشته بستگی دارد ولی بصورت کلی دانشجویان بین المللی بین ۳ تا ۸ هزار یورو سالیانه بابت تحصیل، هزینه می کنند.

 • هزینه زندگی:

در کشور اسپانیا بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در اسپانیا را داشته باشد قبل از رفتن به اسپانیا باید نامه ای بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در اسپانیاست.

۱۲-تحصیل در سوئد

تحصیل برای عموم آزاد است و دانشجویان بین المللی می توانند با پرداخت هزینه به تحصیلات خود در برترین دانشگاه های کشور سوئد به تحصیلات خود ادامه دهند. کشور سوئد شرایط فوق العاده ای برای دانشجویان PHD خود در نظر می گیرد که در صورت مورد تائید قرار گرفتن، از بورسیه هایی که اساتید در اختیار دارند، بهره مند می شوند.

هزینه های تحصیل

نکته حائز اهمیت ارائه دروس به زبان انگلیسی می باشد که دانشجویان در صورت مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی می توانند برای پذیرش از دانشگاه اقدام نمایند.

 • هزینه های تحصیل:

برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان می باشد، دانشجویان بین المللی در صورتیکه به زبان سوئدی واقف باشند می توانند از این شرایط بهره مند شوند. دانشجویان در غیر اینصورت و زمانی که تمایل به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند، ملزم به پرداخت هزینه های بین ۶ تا ۱۴ هزار یورو می باشند.

 • هزینه های زندگی:

سوئد یکی از کشورهایی می باشد که بیشترین مالیات ها را در اروپا اخذ می کند. هزینه های زندگی در سوئد برای دانشجویان بصورت میانگین بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن ، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن می باشد.

۱۳-تحصیل در سوئیس

کشور سوئیس از آن دسته کشورهایی است که اکثر دانشجویان برای مقاطع دکترا، برای دانشگاه های برتر آن اقدام می کنند. دروس در دانشگاه های سوئیس به زبان های آلمانی، فرانسوی، انگلیسی و ایتالیایی ارائه می شود و دانشجویان برای اخذ پذیرش، مدرکی دال بر تسلط زبان خود را ارائه دهند که متناسب با دانشگاه مورد نظر، رشته انتخابی مقطع تحصیلی متفاوت است.

هزینه های تحصیل

 • هزینه های تحصیل:

در کشور سوئیس هزینه های تحصیل بسیار پایین می باشد و در صورتی که دانشجویان، شرایط خواسته شده توسط دانشگاه را مهیا سازند می توانند برای ادامه تحصیل دانشگاه های را انتخاب کنند.

 • هزینه های زندگی:

در سوئیس هزینه های زندگی حداقل ماهی ۱۰۰۰ فرانک می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. شهرهای ژنو و زوریخ پرهزینه ترین شهرهای سوئیس می باشند که ماهانه حدود ۲۰۰۰ فرانک در ماه می باشد.

۱۴-تحصیل در هلند

کشور هلند بعنوان یکی از برترین مقاصد کشورهای اروپایی شناخته می شود که متقاضیان علاقه مند به رشته های مدیریتی و رشته عمران این کشور را در صدر لیست های خود برای تحصیل قرار می دهند. گستردگی کورس های انگلیسی یکی از ویژگی های کشور هلند می باشد که دانشجویان بین المللی را به خود جذب می کند.

افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند اما مدرک مورد نظر را ندارند نگران نباشند، زیرا مؤسسه ی زبان آریاناپارس با ارائه دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

 • هزینه های تحصیل:

دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی حدود ۶ الی ۱۵ هزار یورو برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدود ۸ الی ۲۰ هزار یورو برای تحصیلات خود پرداخت می کنند.

 •  هزینه های زندگی:

میانگین هزینه های زندگی در کشور هلند بین ۹ تا ۱۴ هزار یورو در سال می باشد.

۱۵-تحصیل در انگلستان

وقتی صحبت از تحصیل در انگلستان می شود باید کل بریتانیا را در نظر گرفت و کشورهایی مثل اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی هم مورد بررسی قرار می گیرد. تحصیل کردن در کشور انگلستان برای بسیاری از افراد قابل توجه و با اهمیت است، چرا که دانشگاه های کشور انگلستان در زمره با کیفیت ترین دانشگاه های جهان قرار دارند و با تحصیل در یکی از دانشگاه های انگلستان فرد می تواند به برترین ها دست پیدا کند.

هزینه های تحصیل

 • هزینه های تحصیل:

با توجه به قیمت ارز که برای دانشجویان بین المللی بسیار حائز اهمیت است، کشور انگلستان در زمره کشورهای گران محسوب می شود ولی از این نکته نباید غافل باشید که دوره های تحصیل در کشور انگلستان نسبت به سایر کشورها کمتر می باشد.میانگین هزینه های تحصیل در کشور انگلستان برای داشجویان بین المللی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار پوند سالیانه می باشد.

 • هزینه های زندگی:

هزینه های زندگی به شهر انتخابی و سبک زندگی بسیار مرتبط می باشد ولی بصورت معمول ۱۰ تا ۱۲ هزار پوند در سال در نظر گرفته می شود.

۱۶-تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان فرصت مناسبی برای آن دسته از دانشجویان می باشد که بدنبال ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی می باشند. دولت لهستان همواره سعی در این دارد که با پیشرفت روزافزون کشورش بستر مناسبی را برای مهاجرین فراهم می کند.

 • هزینه های تحصیل:

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های برتر لهستان بصورت معمول بین ۲ الی ۴ هزار یورو در سال برای تحصیل خود پرداخت می کنند.

 • هزینه های زندگی:

بصورت میانگین هزینه های زندگی در لهستان بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ یورو می باشد.

۱۷-تحصیل در چک

بصورت معمول افرادی که کشور چک را انتخاب می کنند قصد ادامه تحصیل در رشته های مهندسی و پزشکی را دارند، زیرا سطح دانشگاهی در رشته های ذکر شده در رتبه بندی جهانی مناسب است. دانشجویان در صورت ارائه مدرک زبان انگلیسی و سوابق تحصیلی خود می توانند برای دانشگاه های برتر چک اقدام کنند.

 • هزینه های تحصیل:

برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی به زبان انگلیسی، دانشجویان سالیانه بین ۱۱ تا ۱۳ هزار یورو را پرداخت می کنند ولی در صورتی که به دنبال ادامه تحصیل در رشته های مهندسی می باشید، هزینه های کمتری را ملزم به پرداخت می باشید که بین ۲ تا ۴ هزار یورو است.

 • هزینه های زندگی:

کشور چک از جمله کشورهای اروپایی می باشد که هزینه های زندگی پایینی دارد، دانشجویان بصورت معمول بین ۴ تا ۶ هزار یورو سالیانه برای زندگی خود پرداخت می کنند.

مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، مؤسسه آریاناپارس با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

0/5 ( 0 نظر )
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *