شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

هزینه های تحصیل در خارج از کشور

چگونه می توانید هزینه های تحصیل در خارج از کشور را محاسبه کنید؟

هزینه های تحصیل در خارج از کشور می تواند بیش از آنچه برنامه ریزی اش را کرده بودید باشد. اینکه بدانید هزینه هایتان چقدر است و چگونه برای آن پول پس انداز کنید بسیار مهم است.

 • اما چطور می توانید از این هزینه ها آگاه شوید؟

ما با یک راهنمایی قدم به قدم سعی می کنیم که شما را به بهترین حالت محاسبه هزینه ها نزدیک تر کنیم.

۱-ابتدا هزینه های تحصیل در خارج از کشور را بررسی نمایید:

وقتی خارج از کشور خود زندگی می کنید هزینه های بسیاری اعم از غذا، مکان، سفر و غیره دارید. برخی از رشته های دانشگاهی در برخی دانشگاه ها قسمتی از هزینه های یک ترم تحصیلی تان را در خود جای می دهند و برخی خیر.

دانستن این موضوع که کدام یک از هزینه های شما با هزینه های رشته انتخابی تان با هم در یک راستا است و کدام نیست می تواند کمک شایانی در محاسبه دقیق تر این هزینه ها به شما بکند و می توانید بهتر تخمین بزنید که چه هزینه هایی خارج از ترم درسی شما باید پرداخت شود.

در برخی از موارد احتیاج است که لیست کاملی از همه این موارد تهیه کنید و بهتر است که بازه زمانی درست را در نظر بگیرید تا قبل از سفرتان بتوانید هزینه ها را به درستی مدیریت کنید. برخی از هزینه هایی که ممکن است در رشته انتخابی شما گنجانده نشود:

سفر:

 • آیا در برنامه ای که در نظر دارید هزینه سفر را لحاظ کرده اید؟
 • اگر بله، این سفرها به کجا هستند؟
 • چند روز، هستند و آیا چیزهایی شبیه غذا، محل سکونت و حمل و نقل را نیز شامل می شوند؟

در حالت کلی هرچه هزینه های بیشتری روی program fee شما باشد به هزینه های کمتری برای سفرهای دیگر احتیاج است.

غذا:

در بحث هزینه های تحصیل در خارج از کشور باید به این نکته پرداخت که برخی از دانشگاه ها به دانشجویان خود کوپن غذا می دهند که می تواند بسیار در هزینه هایشان تاثیر گذار باشد و می توانند قسمت زیادی از پول خود را ذخیره کنند. بخصوص اگر هزینه آن با واحد پول مصرفی در همان زمان ارائه شود.

حمل و نقل:

 • آیا برنامه تحصیلی که در نظر دارید، پس از رسیدن شما به کشور مورد نظر خدمات pickup (سوار شدن)شما را به عهده دارد؟
 • و یا اینکه کارها مربوط به گرفتن حمل اقامت تان با خود شما می باشد؟
 • آیا هزینه ماهانه رفت و آمد شما به کلاس هایتان با اتوبوس و یا مترو است و یا خودتان باید شخصا پرداخت کنید؟

مواد درسی:

در بحث هزینه های تحصیل در خارج از کشور نباید از هزینه کتاب های درسی تان، پرینت های مورد نیاز، کارت ورود به موزه و یا مواردی از این دست جزو هزینه های دانشگاه یا مدرسه تان (منظور شهریه تان ) غافل شد زیرا، شرایط متفاوتی را ایجاد خواهد کرد.

 • به نظر با ارزش می آید اگر از مشاورتان بپرسید که چه مقدار باید صرف هزینه های مربوط به درس در دانشگاه یا مدرسه بکنید؟

مواد متفرقه:

برخی از مواد متفرقه مثل سیم کارت تلفن همراه، کارت اینترنت، هزینه باشگاه و یا برخی از این مواد که هر دانشجویی برای زندگی در خارج از کشور به آن احتیاج دارد. اگر این موارد را بهتر جستجو کنید، می توانید هزینه هایتان را در این بخش بهتر پیگیری کنید.

۳-مراقب قیمت ارز و نوسانات آن باشید:

حتی به عنوان مثال می خواهید آپارتمانی اجاره کنید که قسمت آن ۵۰۰ پوند در ماه می باشد آیا آن را به قیمت دلار آمریکا و یا هر واحد پولی که در کشور شماست محاسبه می کنید؟ در حال حاضر ۵۰۰ پوند انگلیس معادل ۱۰ میلیون تومان در ایران می باشد.

شما باید واحد پول مورد نظرتان در کشور مقصد را خوب بشناسید و بدانید که تبدیل آن دلار چقدر می شود.

می توانید از اپلیکیشن های تبدیل کننده ارز استفاده کنید تا بدون اینکه به ذهنتان فشار بیاورید و دچار اشتباه شوید خیلی دقیق تر بتوانید تبدیل ارز را در هر لحظه انجام دهید.

باید توجه داشته باشید که نوسانات ارز در کشور شما چگونه است و واحد پول کشور شما در چه مقیاسی با دلار جهانی می باشد تا بدانید که احتیاج به ذخیره کردن مقدار بیشتری پول دارید یا خیر.

۳-هزینه های معمول را در شهر مورد نظرتان جستجو کنید:

دانستن اینکه هزینه های معمول هر شهر مثل میوه فروشی و یا حمل و نقل شهری به چه قیمت است، می تواند کمک شایانی به کاهش هزینه های شما در شهر موردنظر کند.

می توانید از برنامه ی Budget your trip برای آگاهی از هزینه های زندگی در شهرهای مختلف استفاده کنید. در نظر بگیرید که چه مقدار پول برای غذا، رفت و آمد و پوشاک و مابقی مسائل بسته به روش زندگیتان استفاده می کنید.

برای هزینه های خاص دیگر می توانید به سایت Numbeo مراجعه کنید و در مورد کشور مورد نظری که می خواهید بروید بیشتر مطالعه کنید.

مثلا بدانید قیمت بسته تخم مرغ ۱۲ عددی چقدر است و یا بلیط یک طرفه ی اتوبوس و یا یک نوشیدنی محلی این وبسایت هم چنین به شما در گرفتن محل اقامت نیز کمک می کند تا بدانید که هزینه اجاره خانه یا آپارتمان و آن کشور و شهر مورد نظر چقدر است؟ از این راه می توانید شهرهای گران تر و ارزانتر را نیز پیدا کنید.

۴-درباره ی عادت هایتان بیشتر فکر کنید:

اینکه شما در ماه چند بار شام بیرون می روید و یا اینکه چندبار در هفته می توانید از اتوبوس به جای تاکسی های گران تر استفاده کنید بیشتر به شما کمک خواهد کرد که هزینه ها را بهتر ارزیابی کنید.

تا به اینجا شما نوسانات ارز را در نظر گرفته اید و یا اینکه قیمت های معمول در هر شهر را نیز می دانید ولی بدون دانستن عادت هایتان و تعداد تکرار آن ها در هر ماه نمی توانید جزئیات هزینه ها را ارزیابی کنید.

خرید:

در بحث هزینه های تحصیل در خارج از کشور این موضوع می تواند حائز اهمیت باشد، اینکه شما هرچند وقت یکبار خرید های غیر مواد خوراکی انجام می دهید مهم است و اینکه چه مقدار پول را برای این موارد به صورت معمول کنار می گذارید؟ باید در نظر بگیرید که هفته ای یکبار خرید می کنید یا بیشتر یا جزو آن دسته از افراد هستید که هر زمان که لازم باشد به خرید می روید یا زمان مشخصی ندارد؟

خورد و خوراک:

 • نسبت تعداد خوردن شما خارج از خانه چقدر است؟
 • وقتی به یک رستوران می روید با غذایتان چه نوشیدنی سفارش می دهید و هر هفته چه مقدار پول را برای مورد خرج می کنید؟

این موارد بر روی هزینه های تحصیل شما در خارج از کشور تاثیر گذار است. اگر کسی هستید که چون تنها زندگی می کنید بیشتر ترجیح می دهید که خارج ازخانه غذا بخورید باید دقت لازم را در کنترل هزینه هایتان داشته باشید.

سفر کردن:

وقتی دانشجو هستید و در یک کشور دیگر زندگی می کنید دقت کنید و تقویم را چک کنید تا ببینید چند آخر هفته ی آزاد و یا زمان آزاد برای تفریح دارید که ترجیح می دهید و:

 • اینکه اصلا سبک سفر کردن شما چگونه است؟
 • آیا دوست دارید هر آخر هفته به کشورهای مختلف بروید؟
 • یا اینکه سفرهای داخلی در همان کشور داشته باشید و تجربه های محلی را امتحان کنید؟
 • این سفرها را با اتوبوس با قطار انجام می دهید؟
 • برای اقامتتان در خوابگاه می مانید یا هتل؟
 • غذایتان در سفر چیست؟
 • صبحانه رایگان خوابگاه را میل می کنید یا برای صرف غذا به بیرون می روید ؟

اگر تا به آن زمان تجربه تحصیل در خارج از کشور را نداشتید ممکن است فکر کنید که خیلی دوست ندارید سفر کنید ولی ممکن است نظر شما تغییر کند، پس سعی کنید همه اینها را برآورده کنید تا حسرت این موضوع را نخورید که کاهش پول بیشتری داشتید و با دوستانتان به سفر می رفتید.

مهمانی رفتن و مهمان دعوت کردن:

دانشجویانی که خارج از کشور درس می خوانند به صورت معمول آخر هفته و یا در طول هفته با هم برنامه های دسته جمعی می گذراند و یا ۲ دوست چند ساعتی را باهم وقت می گذرانند.

این موضوع می تواند باعث ایجاد هزینه های جداگانه ای برای شما شود، سپس اینکه بدانید چه قدر به مهمانی می روید یا چقدر مهمان دعوت می کنید در کنترل هزینه های تحصیل در خارج از کشور تاثیرگذار است.

۵-با فازغ التحصیلان رشته مورد نظر خود در ارتباط باشید:

اینکه شما دوست یا آشنایی داشته باشید که قبل از شما در همان رشته ای که شما می خواهید تحصیل کنید، تحصیل کرده باشد تاثیر به سزایی در دانش شما نسبت به هزینه های مختلف در آن کشور دارد، شما می توانید با سوالات مختلف از این افراد به این دانش دست پیدا کنید که دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی به عنوان مثال، آخر هفته های خود را چطور و کجا و با چه هزینه هایی می گذرانند و یا اینکه هزینه کتاب و جزواتشان چقدر است و همین دید بازتری به شما می دهد و باعث می شود هزینه های غیر قابل انتظار شما کاهش یابد.

۶-کارت های اعتباری مجانی

وقتی شما در حال کار کردن با واحدهای پولی بین المللی هستید بسیاری از بانک های اعتباری مبالغ بیشتری را برای شما شارژ می کنند.

که این به صورت بسیار روشنی در بیشتر نشدن هزینه های شما تاثیر می گذارد پس سعی کنید همیشه برای گرفتن کارت های به این شکل با مرکز مشتریان تماس بگیرید و بپرسید که آیا باید هزینه های بیشتری را برای استفاده از این کارت ها بپردازید به این هزینه ها می تواند شما را تحت فشار قرار دهد پس پیشنهاد می کنیم که از کارت هایی استفاده کنید که هزینه بین المللی برای شما نداشته باشد.

۷-تهیه یک فایل اکسل

حالوقت آن رسیده است که یک فایل اکسل تهیه کنید و با دقت تمام هزینه های زندگی و تحصیل خود را در خارج از کشور بر روی آن پیاده کنید.

درنظر داشته باشید که اعدادی که در آن می نویسید تخمینی هستند و قاعدتا غیر ممکن است که بتوانید تمام هزینه ها را از آن پیش بینی کنید و به عنوان مثال شما ممکن است که در زمستان به پیست اسکی سوئد بروید که آن را در برنامه های قبلی تان لحاظ نکرده بودید ولی ممکن است که برایتان از این اتفاق های جالب و خوب زیاد بیفتد.

امیدواریم که در مسیر مهاجرت تحصیلی و یا کاری به خارج از کشور بهترین ها را تجربه کنید و در نظر داشته باشید که وکلا و مشاورین مجرب گروه مهاجرتی آریاناپارس می توانند کمک شایانی در این راه به شما بکنند و می توانید از تجارب همکاران ما در این زمینه بهره مند شوید تا مسیر را آسان ترسپری کنید.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *