شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

ویزای دانشجویی آمریکا

شرایط ویزای دانشجویی آمریکا

متقاضیان زیادی سالیانه تصمیم برای مهاجرت به کشور آمریکا را در سر می پرورانند. از همین رو به نحوه دریافت ویزای دانشجویی آمریکا می پردازیم. اگر می خواهید  در ایالات متحده تحصیل کنید  و یک شهروند آمریکایی نیستید، باید یک ویزای دانشجویی را دریافت کنید.

در خواست ویزای دانشجویی آمریکا  می تواند یک پروسه زمان بری می باشد، پس مطمئن شوید که شما در حال آماده سازی مدارک خود هستید. فلذا برای درخواست ویزای دانشجویی آمریکا باید حداقل ۵ تا ۶ ماه قبل از شروع دانشگاه ها اقدام نمایید.

به طور کلی، دانشجویان آینده نگر در هنگام تقاضا برای ویزای دانشجویی آمریکا از پنج مرحله عبور خواهند کرد:

 1. درخواست شده توسط یک برنامه دانشجویان و برنامه بازدید کننده تبادل (SEVP) پذیرفته شده در ایالات متحده آمریکا
 2. پرداخت هزینه اطلاعات بازدید کننده دانشجویی و تبادل (SEVIS)؛
 3. تکمیل درخواست ویزای دانشجویی آمریکا ؛
 4. پرداخت هزینه ویزا
 5. برنامه ریزی و شرکت در مصاحبه ویزا

هر یک از مراحل دکر شده را مورد برسی قرار می دهیم:

۱٫درخواست یک موسسه تایید شده SEVP

اعتباربخشی نکته مهم است زیرا مدارک شما توسط دیگر دانشگاه ها، انجمن های حرفه ای، کارفرمایان و وزارتخانه های دولتی سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است.

فقط موسسات تایید شده SEVP می توانند دانش آموزان را در سیستم اطلاعات بازدید کننده دانشجویی و تبادل (SEVIS) ثبت نام کنند و مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی آمریکا را ارائه دهند.

بر خلاف برخی از کشورها، آمریکا یک سیستم اعطایی دانشگاهی متمرکز ندارد، بنابراین شما باید به هر موسسه ای که مایل به طور جداگانه درخواست دهید. شما باید شرایط لازم برای پذیرش هر موسسه را برآورده کنید و معمولا از شما خواسته می شود که مدارک مالی کافی را تأمین کنید.

هنگامی که توسط یک موسسه پذیرفته شد، دانشگاه شما را در سیستم SEVIS ثبت نام می کند و شما یک سند تولید شده SEVIS به نام فرم I-20 ارسال می گردد. شما می توانید برای ویزاهای M , F,J   اقدام نمایید.

ویزای دانشجویی آمریکا

۲٫پرداخت هزینه SEVIS

شما باید هزینه  SEVIS  حداقل سه روز قبل از ارسال درخواست برای ویزای آمریکا پرداخت کنید. برای پرداخت هزینه، باید یک فرم آنلاین یا کاغذی را وارد کنید. هر دو از طریق وب سایت SEVP از طریق اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده (ICE) دسترسی پیدا می کنند.

مراقب باشید که اطلاعات مورد نیاز را دقیقا همانطور که در شکل I-20 یا DS-2019 شما نمایش داده می شود وارد کنید.

پس از پردازش پرداخت، می توانید هر زمان که بخواهید تأیید پرداخت را از وب سایت دریافت و چاپ کنید. شما این تایید را به عنوان مدرک پرداخت هزینه در مصاحبه ویزای دانشجویان خود در ایالات متحده خواهید داشت.

همچنین ممکن است لازم باشد که تأییدیه گمرک خود را در بندر ورودی ایالات متحده انتخاب کنید، اگر هرگز وضعیت غیر مهاجر خود را تغییر دهید یا اگر شما برای سایر مزایای مهاجرت ایالات متحده درخواست می کنید.

ویزای دانشجویی آمریکا

۳٫تکمیل درخواست ویزای دانشجویی آمریکا

هنگامی که فرم SEVIS خود را دریافت کرده اید و هزینه SEVIS را پرداخت کرده اید، می توانید برای یک درخواست ویزا دانشجویان ، یک وقت سفارت درخواست دهید. بازه های زمانی اعطا ویزا بسیار متفاوت می باشد.

توصیه مشاورین موسسه مهاجرتی آریاناپارس به علاقه مندان به تحصیل در آمریکا هر چه زودتر برای درخواست ویزا اقدام نمایند.

ویزای دانشجویی آمریکا

درخواست ویزای آنلاین: DS-160

شما باید فرم درخواست ویزا  آنلاین  DS-160 را تکمیل کنید. همچنین باید مکان مورد نظر خود را انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد و اطلاعاتی را که لازم دارید در فرم پر کنید، داشته باشید

اطلاعات شخصی مورد نیاز برای تکمیل فرم DS-160 عبارتند از:
 • نام و تاریخ تولد
 • آدرس و شماره تلفن
 • جزئیات گذرنامه
 • جزئیات برنامه سفر و همراهان
 • جزئیات سفر قبلی به آمریکا
 • نقطه تماس شما در آمریکا
 • جزئیات خانواده، کار و تحصیلات
 • امنیت و اطلاعات بهداشتی پزشکی
 • شناسه SEVIS و آدرس برنامه

شما همچنین باید یک عکس مناسب اخیر خود را در فرمت توضیح داده شده در عکس مورد نیاز خود آپلود کنید . اگر آپلود عکس شما ناکام باشد، باید یک عکس چاپ شده – که مطابق با الزامات – باشد، به مصاحبه ویزا خود بدهید.

مراقب باشید که به طور کامل و دقیق به تمام سوالات پاسخ دهید، زیرا ممکن است مجبور شوید مجوز مصاحبه ویزا خود را دوباره مرتب کنید. اگر هنگام تکمیل فرم درخواست اشتباه گرفتید، ممکن است سوالات خود را در  وبسایت travel.state.gov پیدا کنید.

۴٫پرداخت هزینه ویزا

هزینه درخواست ویزا نیز به عنوان “هزینه MRV” نامیده می شود. اطمینان حاصل کنید که دستورالعملهای پرداخت هزینه مربوط به سایت سفارت یا کنسولگری خود را بررسی کنید زیرا روش ممکن است متفاوت باشد.

به طور کلی، با این حال، سه روش برای پرداخت هزینه درخواست ویزا غیر قابل استرداد غیر قابل انتقال وجود دارد:

 • شخصا در یک بانک تأیید شده
 • با تلفن (شماره تأیید هزینه دریافت می کنید)
 • آنلاین (شما باید رسید خود را چاپ کنید)

هزینه های ذکر شده در برخی از برنامه های ویزای J نیازی به پرداخت نیست.

ویزای دانشجویی آمریکا

۵٫برنامه ریزی و شرکت در مصاحبه ویزا

گام نهایی در گرفتن ویزای دانشجویی ایالات متحده، ترتیب دادن و شرکت در مصاحبه ویزا است. با تماس با نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ایالات متحده، میتوانید این کار را آنلاین یا با استفاده از تلفن انجام دهید.

در هر صورت، ابتدا باید هزینه پرداخت MRV را تکمیل کنید، زیرا ممکن است نیاز به شماره هزینه MRV خود را داشته باشید.

بارکد DS-160 شما می تواند برای بازیابی اطلاعات شما در هر سفارت یا کنسولگری در آمریکا استفاده شود.

اسناد برای مصاحبه ویزا

وبسایت  سفارت یا کنسولگری را  که در آن درخواست می کنید بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد مورد نیاز برای مصاحبه شما را داشته باشید.

مدارک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پاسپورت معتبر برای حداقل شش ماه پس از مدت اقامت خود در آمریکا

اگر در گذرنامه شما بیش از یک نفر باشد، هر شخصی که نیاز به یک ویزا دارد، یک درخواست جداگانه ارسال کند. شما همچنین ممکن است نیاز به گذرنامه های فعلی و قدیمی خود داشته باشید.

 • امضای SEVIS فرم I-20 از جمله فرم های فردی برای همسر / فرزندان
 • فرم DS-7002 برای متقاضیان ویزای کارآموزی J-1 و بین المللی ویزا
 • پرداخت هزینه SEVIS
 • صفحه تأیید برنامه DS-160 با بارکد و شماره شناسه برنامه
 • دریافت تاییدیه هزینه پرداخت MRV
 • کپی چاپی از نامه انتصاب مصاحبه ویزا
 • عکس در فرمت توضیح داده شده در عکس مورد نیاز است. باید بر روی کاغذ با کیفیت عکس چاپ شود.
شما همچنین باید آماده ارائه اسناد زیر باشید:
 • رونوشت و دیپلم از نهادهای قبلی حضور داشتند
 • نمرات ازآزمون های استاندارد  مورد نیاز موسسه آموزشی مانند TOEFL، LSAT، GRE، GMAT، و غیره
 • شواهد مالی نشان می دهد که شما یا حامی شما (یعنی والدین یا حامی مالی دولتی) مبلغ کافی برای پوشش هزینه های تحصیل، مسافرت و زندگی شما در طول اقامت خود در ایالات متحده دارند.

شما همچنین می توانید فهرست کتبی جداگانه ای از تمام کارفرمایان قبلی و مدارس مورد علاقه خود را برای ارجاع ارائه دهید.

هر متقاضی متاهل باید مدارک زیر را داشته باشد :
 • یک کپی از ازدواج و / یا گواهی تولد برای اثبات رابطه
 • یک کپی از ویزای اصلی متقاضی (یعنی F-1، M-1، J-1) یا اسناد رسمی از USCIS که تأیید وضعیت متقاضی اصلی است.
 • یک کپی از صفحه داده شخصی از پاسپورت اصلی متقاضی

شرکت در مصاحبه ویزا

مهم است که وقت خود را برای مصاحبه ویزا در نظر بگیرید. ممکن است از متقاضیان مجددا برای یک روز دیگر دعوت به مصاحبه شوند. در بیشتر موارد، فقط متقاضیانی که در یک برنامه ریزی قرار دارند، در سفارت یا کنسولگری آمریکا پذیرفته خواهند شد.

استثنا شامل یک والد برای کودکان زیر ۱۸ سال، مترجمان و دستیار معلول است – شما باید با سفارت یا کنسولگری انتخابی خود تماس بگیرید تا نام والدین، مترجم یا دستیار که همراه شما است را به آنها بدهید.

هدف از مصاحبه ویزا برای ماموریت کنسولی است تا تعیین کنید که آیا شما واجد شرایط دریافت ویزای دانشجویی آمریکا هستید و اگر چنین باشد، کدام نوع ویزا برای شما مناسب است.

آمادگی برای پاسخ به سوالات مربوط به روابط با کشور خود، مهارت های زبان انگلیسی خود، زمینه تحصیل شما، برنامه در ایالات متحده که به شما پذیرفته شده است.

ویزای دانشجویی آمریکا

اثبات منابع مالی شما همچنین ممکن است خواسته شود که برنامه های خود را برای زمانی که مطالعات شما پایان یافته است، توضیح دهید.

اسکن اثر انگشت دیجیتال، به عنوان بخشی از فرآیند درخواست شما، گرفته خواهد شد. این معمولا در مصاحبه ویزای شما اتفاق می افتد.

بعد از مصاحبه:

پس از مصاحبه، مامورین کنسول به شما خواهند گفت اگر درخواست شما نیاز به پردازش اداری بیشتری داشته باشد، این می تواند زمان اضافی برای صبر کردن برای دریافت ویزا باشد. زمان صبر کردن بسته به کشور متفاوت است.

شما همچنین مطلع خواهید شد که چگونه گذرنامه شما با ویزا به شما برگردانده می شود (معمولا انتخاب یا تحویل توسط پیک). در برخی کشورها شرکت پیک به شما یک ایمیل با شماره ردیابی ارسال می کند که می توانید از آن برای ردیابی پاسپورت خود استفاده کنید

ویزای F-1 و M-1 می تواند تا ۱۲۰ روز قبل از تاریخ شروع تحصیل شما صادر شود، اما شما مجاز به ورود به ایالات متحده آمریکا قبل از ۳۰ روز قبل از تاریخ شروع آن نخواهید داشت.

ویزای J-1 می تواند در هر زمان صادر شود.اگر میخواهید قبل از این ۳۰ روز وارد ایالات متحده شوید، باید واجد شرایط دریافت ویزای بازدید کننده باشید.

 ویزای دانشجویی آمریکا

همانطور که هیچ تضمینی وجود ندارد شما یک ویزا صادر می کنید، برنامه سفر نهایی را ندهید و یا بلیط های خود را خریداری کنید تا زمانی که ویزای خود را دریافت نکرده اید. مجوز وارد شدن توسط یک مقام وزارت امنیت داخلی (DHS) گمرک و مرزی (CBP) داده شده است.

اسناد مربوط به ویزای دانشجویی آمریکا همیشه در دست شما باشد، مدارک مورد نیاز شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • گذرنامه
 • SEVIS فرم I-20 یا DS-2019
 • شواهد منابع مالی
 • شواهد وضعیت دانشجویی (مانند رسید و مدارک تحصیلی اخیر)
 • نام و اطلاعات تماس برای مدرک رسمی شما (DSO)، از جمله شماره تماس اضطراری ۲۴ ساعته در موسسه انتخابی شما.
 • اگر شما یک دانشجوی ارزشی هستید، نامه ای از دانشگاه خانه ای که می گوید قصد دارد به دانشگاه خود بازگردد.

شما باید هر بار که وارد آمریکا می شوید، فرم I-20 / DS-2019 خود را داشته باشید. اگر شما در خارج از آمریکا از تعطیلات خود لذت می برید، برای ورود مجدد به کشور به فرم SEVIS نیاز خواهید داشت.

ورود به آمریکا

اگر از طریق هواپیما به ایالات متحده وارد شوید، قبل از اینکه به زمین برسید، باید یک فرم اعلامیه گمرکی (CF-6059) را پر کنید. اگر فرم را درک نکنید، می توانید از یک اساتید پرواز درخواست کمک کنید.

شما همچنین باید یک فرم ورودی / خروج I-94 ، فرم آنلاین یا کاغذ را پر کنید.

ویزای دانشجویی آمریکا تا تاریخ نشان داده شده در ویزای شما معتبر است افسر CBP یک تاریخ جداگانه یا D / S (طول مدت وضعیت) را در فرم I-94 شما ثبت می کند.

این تاریخی است که شما باید آمریکا را ترک کنید. شما ممکن است تا این تاریخ در آمریکا باقی بمانید، حتی اگر ویزای شما در طول اقامت در آمریکا منقضی شود. یک ویزای دانشجویی در آمریکا مجددا صادر نمی شود، باید در سفارت یا کنسولگری آمریکا در خارج از کشور انجام شود.

اگر یک فرم مقاله I-94 داده می شود، تاریخ در مقاله ذکر شده است. اگر شما یک I-94 الکترونیکی دریافت می کنید، افسر CBP یک علامت گذرنامه را که نشان دهنده ی I-94 الکترونیکی شماست و D / S را بر روی تمبر تایید می کند، نشان می دهد.

ویزای دانشجویی آمریکا

خروج از آمریکا

دارندگان ویزا F-1 ممکن است در ایالات متحده برای ۶۰ روز دیگر پس از اتمام دوره خود باقی بمانند، در حالی که دارندگان ویزا M-1 و J-1 تنها می توانند ۳۰ روز پس از تکمیل دوره خود باقی بمانند. این دوره “فساد” نامیده می شود و اجازه می دهد تا متقاضی برای خروج از ایالات متحده آماده شود.

همه دانش آموزان باید قبل از تاریخ در فرم I-94 خود ترک کنند.  عدم رد شدن از آمریکا باعث می شود شما از وضعیت خارج شوید.

عدم وجود وضعیت در آمریکا، نقض قوانین مهاجرت است و ممکن است موجب شود که در آینده به شما ویزا تعلق نگیرد.

اگر بخواهید  اقامت خود را گسترش دهید. باید از USCIS تأیید لازم را دریافت کنید.

اگر شما دانش آموز دائمی هستید،می توانید ویزای خود را در هر زمانی تجدید کنید،تا زمانی که وضعیت تحصیلی خود را حفظ کرده اید و پرونده های SEVIS فعلی را حفظ کرده اید.

ویزای دانشجویی آمریکا

مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد. موسسه مهاجرتی آریاناپارس با به کار گیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *