شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

چگونه در آلمان شغل نیمه وقت پیدا کنیم؟

شرایط شغل نیمه وقت در آلمان

تحصیل کردن مانند یک کار تمام وقت است. دانشجویانی که برای تحصیل به کشور آلمان می روند اغلب باید شغل نیمه وقت در این کشور داشته باشند تا بتوانند هزینه های زندگی خود را تأمین نمایند حتی اگر توسط خانواده خود حمایت شوند. ترکیب کار و تحصیل می تواند برای شما بسیار چالش برانگیز باشد.

زیرا از طریق شغل نیمه وقت می توانید هم با محیط کاری آشنا شوید و هم اعتماد به نفس خود را برای کارهای آینده بالا ببرید. ایجاد تعادل میان کار و تحصیل همزمان حتی در کشور خود نیز امری دشوار است. نظرسنجی Deutsche Studentenwerke که اخیرا در کشور آلمان انجام شده است، نشان می دهد که در حدود دو سوم دانشجویان در آلمان همزمان با تحصیل کار می کنند.

آلمان دارای دانشگاه هایی در سطح جهانی است به همین دلیل مقامات آلمانی شرایط کار را برای دانشجویان خارجی فراهم آورده اند تا این دانشجویان بتوانند از طریق شغل نیمه وقت از عهده هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان برآیند و راهی برای افزایش در آمد خود پیدا کنند.

اگرچه موقعیت شغلی برای دانشجویان متفاوت است و یافتن شغل نیمه وقت برای کار بستگی به عوامل مختلفی دارد. به طور مثال اینکه این دانشجویان از کدام کشور اقدام به مهاجرت کرده باشند و سایر عوامل مانند سن و یا مقطع تحصیلی.

فرصت های شغلی برای دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا امریکا اقدام به کار می کنند تقریباً با دانشجویان آلمانی برابر است و این موضوع به این دلیل است که این دانشجویان نیاز به اخذ اقامت آلمان ندارند. این امر برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا قدری دشوار است.

دانشجویان بین المللی به چه میزان اجازه کار در آلمان دارند؟

در صورتیکه دانشجو از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا غیر عضو اتحادیه اروپا باشد می تواند بیش از ۱۲۰ روز به صورت فول تایم و یا ۲۴۰ روز به صورت پارت تایم در سال کار کند. این محدودیت ها شامل کارهای داوطلبانه نیز می شود.

اگر چه برای انجام شغل نیمه وقت دانشجویی نیاز به اخذ مجوز از مقامات نیست ولی دانشجویانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به آلمان می آیند نمی توانند به صورت خود اشتغالی اقدام به انجام کار نمایند و یا نمی توانند به عنوان فریلنسر مشغول به کار شوند.

چنانچه دانشجویی تمایل داشته باشد بیش از مقدار مقرر (۱۲۰ روز فول تایم و یا ۲۴۰ روز پارت تایم در سال ) کار کند باید اجازه این کار را از مقامات دولتی دریافت کند. این اجازه درصورتی به فرد داده می شود که آمار بیکاری در منطقه مورد نظر پایین باشد.

اگر چه همواره استثنائاتی هم وجود دارد و در برخی موارد اجازه کار بیشتر به دانشجویان داده می شود.در مورد دانشجویانی که برای کالج های زبان ثبت نام کرده اند موضوع متفاوت است و معمولا به این افراد اجازه کار جز در موارد محدود داده نخواهد شد. لازم به ذکر است عدم رعایت قوانین مرتبط با کار منجر به اخراج دانشجو از آلمان خواهد شد.

دانشجویان با شغل نیمه وقت دانشجویی معمولا به تنهایی قادر به تأمین هزینه های زندگی و تحصیل خود نیستند و باید همواره از کشور خود توسط خانواده ساپورت شوند.

موسسات کاریابی در آلمان

در طی سال های اخیر موسسات کاریابی در آلمان رشد قابل توجهی داشته اند. این موسسات از موسسات کاریابی بزرگ دولتی مانند Manpower و Randstad تا موسسات کاریابی خصوصی کوچک که در نهایت چند موقعیت شغلی را در اختیار شما قرار می دهند متغیر هستند.

به غیر از موسسات کاریابی در کشور آلمان تعدادی از موسسات کاریابی آلمان در خارج از آلمان قرار دارند. اغلب این موسسات در داخل اتحادیه اروپا واقع شده اند و کار اعزام نیروی کار را به آلمان انجام می دهند. موضوع تبادل نیروی کار در اتحادیه اروپا به منظور تعامل بیشتر و بهتر میان کشورهای این اتحادیه شکل گرفته است.

یکی از مزایای این طرح اینست که شرکت های اروپایی در اوضاع بد اقتصادی شرایط بهتری خواهند داشت و می توانند به یکدیگر کمک نمایند. کاهش نرخ بیکاری و ایجاد موقعیت های شغلی جدید از دیگر مزایای این طرح است. در مجموع سه درصد از نیروی کار آلمان از طریق موسسات کاریابی که در خارج از کشور آلمان واقع شده اند استخدام می شوند.

برخی از موسسات کاریابی حوزه فعالیت خود را محدود به تعداد محدودی از مشاغل نموده اند در حالیکه برخی دیگر اغلب مشاغل را پوشش می دهند و در اغلب زمینه های کاری نیروی کار استخدام می کنند. نکته قابل توجه اینست که استخدام شوندگان نباید در زمینه مشاغلی ساختمانی به کار گمارده شوند چون از لحاظ قانونی به این افراد اجازه کار داده نمی شود.

قوانین کار در آلمان

قوانین حمایتی کشور آلمان از استخدام شوندگان همواره قابل توجه است. اگرچه این قوانین مانند سایر قوانین همواره دارای کاستی هایی است اما آلمان یکی از کامل ترین قوانین حقوقی و حمایتی از استخدام شوندگان در سطح اروپا را دارد. تمامی این قوانین همواره تحت نظارت و کنترل Arbeitnehmerüberlassungsgesetz که به اختصارAUG نامیده می شود به انجام می رسد.

یکی از این قوانین که همواره باید مد نظر قرار دهید اینست که چنانچه از طریق موسسات کاریابی اقدام به یافتن شغل در آلمان را می نمایید این موسسات باید لزوماً از مقامات دولتی آلمان اجازه نامه رسمی داشته باشند. هدف از این کار جلوگیری از سو استفاده افراد سود جو می باشد. برخی از این قوانین شامل طول و نوع قرارداد کاری، میزان مالیات دریافتی، امنیت اجتماعی و … می باشد.

استثنائات

در برخی موارد قوانین حقوقی کار در آلمان تا حدودی پیچیده به نظر می رسد. به طور مثال اینکه فردی که به طور موقت استخدام می شود در حقیقت در استخدام موسسه کاریابی قرار می گیرد. بنابراین قرارداد میان کارگر و آژانس استخدامی TWAامری عادی است اگرچه ممکن است این قرارداد بین کارگر و کارفرما نیز منعقد شود.

بنابراین شایان ذکر است که آژانس TWA مسئول تمامی الزامات قانونی و همچنین کسر معوقه می باشد. این الزامات شامل بیمه اجتماعی و حقوق بازنشستگی نیز می شود. همانگونه که اشاره شد مسئولیت پرداخت حقوق نیز بر عهده آژانس TWA می باشد.

خارجی ها در آلمان

توصیه می شود که در هنگام کار با TWA از مشاوره حرفه ای بهرمند شوید. این موضوع هم به کارگرانی که تمایل به استخدام موقت دارند توصیه می شود و هم به کارفرما ها. کسانی که از خارج از اتحادیه اروپا اقدام به یافتن شغل توسط TWA در آلمان می نمایند باید به این نکته توجه داشته باشند که این اجازه منجر به اخذ اقامت دائم نخواهد شد و اخذ اقامت دائم منوط به اجازه مقامات محلی است.

در هنگام انتخاب TWA باید به این نکته اساسی نیز توجه داشته باشید که آیا قادر به ارائه مدرک معتبر در آلمان هست. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد موضوع بیمه سلامت است که از وظایف موسسه TWA می باشد. دوستان گرامی برای کسب اطلاعات کامل تر از موسسات کاریابی TWA و نحوه مهاجرت به صورت کاری و یا تحصیلی در آلمان می توانند با مؤسسه مهاجرتی آریاناپارس تماس گرفته و از شرایط این کشور مطلع گردند.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *