جمهوری چک برخی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های اروپای مرکزی را در خود جای داده است و مکانی عالی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به حساب می آید. اساتید و فارغ التحصیلان مشهور دانشگاه های چک برخی از مهمترین و تأثیرگذارترین هنرمندان و اندیشمندان تاریخ اروپا را شامل می شوند. از داستان نویسان مانند فرانتس کافکا گرفته تا نظریه پردازان علمی پیشگام مانند کریستین داپلر و آلبرت انیشتین.

چشم انداز بین المللی، شهریه بسیار پایین، موقعیت جغرافیایی کشور و هزینه های بسیار پایین برا دانشجویان، همگی سبب می گردد تا سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل کارشناسی ارشد در چک اقدام نمایند. از همین رو با مطالعه این مقاله می توانید شرایط تحصیل در این مقطع تحصیلی را مورد بررسی قرار دهید، با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در چک

Conditions for studying for a master’s degree in the Czech Republic

دوره های کارشناسی ارشد در چک به طور میانگین بین یک تا سه سال به طول می انجامد. میزان دقیق سال تحصیلی متناسب با رشته و دانشگاه انتخابی تعیین می گردد. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز و اتمام دوره کارشناسی، مجوز حضور در دوره های کارشناسی ارشد را دریافت می نمایند.

 تاریخ شروع سال تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد در چک توسط موسسات تعیین می گردد، اما بیشتر آنها سال تحصیلی را در ماه اکتبر آغاز می کنند. علاوه بر این، بیشتر موسسات سال تحصیلی را به دو ترم ۲۰ هفته ای زمستان و تابستان تقسیم می نمایند که هر دوره شامل یک دوره آموزش ۱۵ هفته ای، پنج هفته آزمون و یک تعطیلات است. تعطیلات دو ماهه معمولاً در ماه های جولای و آگوست برگزار می شود.

دوره های تحصیلی در کشور چک به زبان های انگلیسی و چکی ارائه می شود و دانشجویان بین المللی در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان قادر خواهند بود برای دوره های کارشناسی ارشد در چک اقدام نمایند. سطح مورد نیاز برای ورود به دوره های کارشناسی ارشد در چک در زبان انگلیسی نمره ۶٫۵ در آزمون آیلتس می باشد.

برترین دانشگاه های چک

برترین دانشگاه های چک برای تحصیل کارشناسی ارشد

در حال حاضر ۱۰ دانشگاه کشور چک در میان برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. تمامی این ۱۰ دانشگاه برتر دوره های کارشناسی ارشد را ارائه می دهند. سایت QS یکی از معتبر ترین سایت های رتبه بندی جهان، دانشگاه چارلز را به عنوان برترین چک با رتبه جهانی ۲۶۰ معرفی کرده است.

دانشجویان با توجه به رشته های انتخابی می توانند با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز که در قسمت های بعد به آن اشاره می شود، برای برترین دانشگاه های چک اقدام نمایند. در جدول زیر برترین دانشگاه های چک در دوره کارشناسی ارشد و برترین رشته دانشگاه آمده است.

ردیفنام دانشگاهبهترین رشتهرتبه جهانی
۱Charles Universityجغرافیا۲۶۰
۲University of Chemistry and Technology, Pragueمهندسی شیمی۳۴۲
۳Czech Technical University in Pragueمهندسی عمران۴۳۲
۴Masaryk Universityزبان شناسی۵۳۱-۵۴۲
۵Palacký University Olomoucزبان های پیشرفته۵۹۱-۶۰۰
۶Brno University of Technologyمهندسی برق و الکترونیک۷۰۱-۷۵۰
۷Mendel University in Brnoکشاورزی و جنگلداری۷۰۱-۷۵۰

بهترین رشته ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در چک

جمهوری چک دارای سنتی دیرینه در آموزش عالی کیفی به ویژه در علوم، مهندسی و پزشکی است. به عنوان مثال دانشگاه چارلز در پراگ قدیمی ترین دانشگاه در اروپای مرکزی است. امروزه تخصص های جالب و رشته های تازه ظهور در همه جا ارائه می شود، به طوری که مطمئنا مدرک کارشناسی ارشد مناسب خود را پیدا خواهید کرد. برخی از محبوب ترین رشته هایی که دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چک انتخاب می نمایند، شامل رشته های علوم سیاسی، مطالعات اروپا، اقتصاد، امور مالی، بازرگانی و مدیریت است. 

برترین رشته های دوره کارشناسی ارشد

 1. مدیریت کسب و کار
 2. مهندسی شیمی
 3. ارتباطات
 4. جغرافیا
 5. مهندسی عمران
 6. اقتصاد
 7. مهندسی برق و الکترونیک
 8. حقوق
هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در چک

طبق قوانین موجود در کشور چک، شهریه دانشگاه های دولتی این کشور برای دوره های کارشناسی ارشد به زبان چکی رایگان می باشد. این موضوع برای تمامی دانشجویان صادق می باشد و دانشجویان بین المللی در صورت دانش زبان چکی قادر خواهند بود به صورت رایگان دوره کارشناسی ارشد در چک را سپری نمایند.

شرایط در دانشگاه های خصوصی متفاوت می باشد، بدین صورت که دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه ها مستلزم پرداخت هزینه می باشند. متوسط هزینه های تحصیل دوره کارشناسی ارشد در چک در دانشگاه های خصوصی بین ۱۵۶۵ تا ۵۰۰۰ یورو در سال است.

لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه های خصوصی در کشور چک، هزینه های زیادی را از دانشجویان طلب می کند. برای تحصیل در این دانشگاه های خصوصی، دانشجویان می بایست هزینه ای بالغ بر ۱۰ تا ۱۹ هزار یورو را به ازای هر سال تحصیلی پرداخت نمایند.

هزینه های زندگی در چک برای دانشجویان متناسب با شهر و سبک زندگی متفاوت می باشد ولی به صورت میانگین هزینه یک سال زندگی در چک بین ۴ تا ۵ هزار یورو تخمین زده می شود. دانشجویان باید به همراه هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی در این کشور را در نظر بگیرند.

بورسیه تحصیلی چک

امکان دریافت بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد چک

یکی از مهم ترین فاکتورهای حائز اهمیت برای دانشجویان بین المللی، هزینه های تحصیلی و زندگی در کشور چک می باشد. از همین رو تامین این هزینه های تحصیل در اولویت دانشجویان قرار می گیرد. دریافت بورسیه های تحصیلی به عنوان یک روش مرسوم برای کاهش هزینه های کارشناسی ارشد در چک به شمار می رود.

دانشجویان با توجه به سوابق آموزشی خود می توانند برای بورسیه های مختص به هر دانشگاه اقدام نمایند و در صورت جلب رضایت یک استاد و یا احراز شرایط مورد نیاز دانشگاه از این موهبت بهره مند شوند. لازم به ذکر است که امکان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد بسیار پایین می باشد.

برخی از بورسیه های دولتی در یک زمان مشخص توسط دانشگاه های چک و دولت تعیین می گردد که در این صورت می توان برای آنها اقدام نمود. همچنین دانشجویان در صورت کسب نمرات مناسب در سال اول، امکان دریافت بورسیه برای سال دوم تحصیل را خواهند داشت.

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد در چک قادر خواهند بود با حق کار دانشجویی برخی از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را تامین نمایند. دانشجویان در این مقطع مجوز ۲۰ ساعت کار در هفته را برخوردار می باشند.

نحوه اقدام برای کارشناسی ارشد چک

نحوه ی اقدام برای کارشناسی ارشد در چک

در اکثر دانشگاه های چک مهلت پذیرش برای درخواست های پذیرش معمولاً فوریه یا مارس است، اگرچه موسسات تخصصی هنری ممکن است اوایل ماه نوامبر درخواست ها مورد بررسی قرار دهند. دانشجویان می بایست درخواست خود را مستقیماً به دانشگاه یا دانشگاه هایی که در نظر دارند، ارسال نمایند. لازم به ذکر است که هیچ گونه محدودیتی برای تعداد درخواست های ارسالی وجود ندارد.

دانشجویان با توجه به رشته تحصیلی خود قادر خواهند بود برای رشته های مرتبط تحصیلی در دانشگاه های کشور چک اقدام نمایند. این اقدامات به صورت یکپارچه و سیستماتیک صورت نمی گیرد و در صورت انتخاب دانشگاه، می بایست به صورت مجزا برای هر یک از دانشگاه های انتخابی ارسال می گردد.

دانشجویان باید با توجه به اعلام مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دوره کارشناسی ارشد در چک اقدام نمایند و در ددلاین مشخص شده از جانب دانشگاه، این مدارک را ارسال نمایند. به صورت میانگین روند اخذ پذیرش در کشور چک بین ۳۰ تا ۶۰ روز به طول می انجامد. از همین رو دانشجویان باید در زمان مقرر، مدارکی که به آنها اشاره می شود برای دانشگاه های چک ارسال نمایند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی ارشد در چک

مدارک لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در چک

در گام نخست دانشجویان باید مدرک کارشناسی معتبر و مورد تایید کشور چک را برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در چک ارائه دهند. از همین رو دانشجویان از سراسر دنیا در صورت اتمام دوره کارشناسی قادر خواهند بود تا شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه های برتر چک امتحان نمایند. از دیگر مدارک حائز اهمیت جهت اخذ تحصیل کارشناسی ارشد در چک به شرح زیر می باشد.

 1. دیپلم و پیش دانشگاهی
 2. مدرک کارشناسی
 3. ریز نمرات
 4. مدرکی دال بر تسلط زبان
 5. توصیه نامه از اساتید دانشگاه
 6. رزومه
 7. انگیزه نامه
 8. مدارک هویتی

نتیجه گیری

با توجه به هزینه های بسیار پایین و ارائه دروس به زبان انگلیسی، کشور چک به عنوان یکی از برترین کشورهای اروپایی به شمار می آید. بسیاری از دانشجویان با توجه به این مزیت عنوان شده برای دوره های کارشناسی ارشد در چک اقدام می نمایند. همچنین با توجه به قوانین اتحادیه اروپا، دانشجویان پس از اتمام تحصیل قادر خواهند بود برای کار در این کشور اقدام نمایند و پس از دریافت پیشنهاد کاری، ویزای تحصیلی را به ویزای کار تبدیل نمایند.

دانشگاه های جمهوری چک در سطح بین الملل شناخته شده می باشند و دانشجویان برای ادامه تحصیل و کسب بورسیه در مقطع دکتری قادر خواهند بود برای کشورهای برتر اروپایی و کشورهایی همانند کانادا، استرالیا و آمریکا اقدام نمایند. لازم بذکر است به واسطه حضور در اتحادیه اروپا، امکان کار در دیگر کشورهای اروپایی مقدور می باشد.

دلایل انتخاب شما برای تحصیل دوره کارشناسی ارشد در چک چیست؟ نظرات و دلایل خود را از طریق دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید تا سایر دانشجویان در صورت تمایل از آن بهره مند شوند. افراد برای اطلاع از شرایط تحصیل و میزان شانس پذیرش تحصیلی در کشور چک، می توانند با مشاورین موسسه آریاناپارس در ارتباط باشند.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  برچسب‌ها:

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *