آزمون‌ های ورودی دانشگاه‌ های ایتالیا ۲۰۲۳


یکی از پیش‌ شرط های مهم و اساسی جهت پذیرش در دانشگاه‌ های ایتالیا، آزمون‌ های ورودی این کشور است که دانشجویان باید حتما در این آزمون‌ ها شرکت کنند تا مجوز ورود به دانشگاه را کسب کنند.

در حال حاضر ایتالیا به دلیل امکانات تحصیلی بسیاری که در اختیار دانشجویان قرار می‌ دهد مثل اخذ بورسیه تحصیلی در کلیه ی مقاطع، هزینه‌ های بسیار کم تحصیل در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی و نیز امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای بسیاری از افراد جوان که قصد ادامه تحصیل را دارند، جزو شاخص‌ ترین ویژگی‌ های محبوب برای آموزش علمی به حساب می‌ آید.

لذا آزمون‌ های ورودی دانشگاه‌ های ایتالیا از جمله موضوعات بسیار مهمی هستند که اگر علاقمند به تحصیل در کشور ایتالیا باشید، باید به آن اهمیت ویژه ای دهید.

آشنایی با آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا

دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در ایتالیا دارند، موظف هستند تا مدرک زبان دارای اعتبار را ارائه دهند که نشان از توانایی آنها در زبان انگلیسی دارد. برای دریافت ویزای تحصیلی از سفارت ایتالیا، داشتن مدرک زبان انگلیسی برای افراد متقاضی تحصیل در ایتالیا به این زبان و برخورداری از مدرک زبان ایتالیایی برای افرادی که تقاضای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی را دارند، الزامی می‌ باشد.

حال وقت آن رسیده‌ است تا درباره ی انواع آزمون‌ های ورودی به دانشگاه‌ های ایتالیا با هم‌ گفتگو کنیم:

برای‌ اینکه از دانشگاه‌ های تراز اول و دارای رتبه عالی کشور ایتالیا پذیرش دریافت کنید، شما به‌ عنوان یک دانشجوی بین‌ المللی باید در آزمون‌ های ورودی که توسط هر دانشگاه مشخص‌ شده است، شرکت کنید و موفق به کسب نمره ی قبولی یا مناسب در آن آزمون شوید.

انواع آزمون‌ های ورودی دانشگاه‌ های ایتالیا شامل موارد زیر می‌ شود که در ادامه به توضیح هر کدام از آنها خواهیم پرداخت:

 • آزمون آیمت
 • آزمون تیل
 • آزمون جی مت
 • آزمون آلفا تست
 • آزمون تولک.

آزمون آیمت

عبارت  INTERNATIONAL  MEDICAL ADMISSION TEST به‌ معنای اسم مخفف آزمون IMATاست که از طرف دانشگاه های دولتی و نیز خصوصی در کشور ایتالیا به‌ صورت هر ساله برگزار می‌ شود.

این آزمون برای آن دسته از دانشجویانی که می‌ خواهند در رشته دندانپزشکی و یا در رشته پزشکی در ایتالیا تحصیل کنند، الزامی است.علاوه‌ بر این برای تحصیلات در رشته‌ های داروسازی، جراحی و دیگر رشته‌ هایی که با علوم پزشکی در کشور ایتالیا مرتبط است، بدون‌ شک متقاضیان این رشته‌ ها باید در آزمون آیمت شرکت کنند.

این آزمون فقط برای یک‌ سال اعتبار دارد، نکته ی بسیار مهم درباره ی آزمون آیمت این است که این امتحان حدوداً در ۲۰ کشور دنیا برگزار می‌ گردد و یکی از آزمون‌ های بسیار معتبر در ایتالیا است.

تحصیل در ایتالیا

آزمون تیل

عبارت TEST IN LAIB به‌ معنای آزمون تیل است و برای افرادی که تمایل به تحصیل در رشته‌ های مهندسی و معماری در دانشگاه پلی‌ تکنیک توربن را دارند، الزامی است.

به‌ عبارتی دیگر این آزمون خاص دانشجویان در مقطع کارشناسی است که در رشته‌ های مهندسی و معماری مانند مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی ارتباطات، مهندسی خودرو، مهندسی الکترونیک و غیره تحصیل می‌ کنند. هم‌ اکنون برای ثبت‌ نام در این آزمون باید وارد سایت دانشگاه پلی‌ تکنیک توربن شوید تا بتوانید ثبت‌ نام خود را انجام دهید، چرا که به‌ علت همه‌ گیری و شیوع بیماری کرونا، آزمون تیل به‌ صورت آنلاین برگزار می‌ شود.

برای آزمون پذیرش آنلاین مهندسی امتیازی که باید توسط افراد متقاضی در آزمون تیل کسب شود و نیز داشتن دیپلم دبیرستان کافی است تا بتوانید در آزمون ثبت‌ نام کنید و تفاوتی نمی‌ کند که شما در چه رشته ی تحصیلی موفق به اخذ دیپلم شده باشید.

آزمون آلفا تست

یکی دیگر از با اهمیت‌ ترین آزمون‌ های ورودی برای دانشگاه‌ های ایتالیا، آزمون آلفا تست است. در واقع نام این آزمون از شرکت برگزار کننده ی آن گرفته‌ شده است. دانشجویان بین‌ المللی و دانشجویان بومی ایتالیا که تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌ های ایتالیا را در مقطع کارشناسی دارند، باید در این آزمون شرکت کنند.

آزمون آلفا تست فقط به زبان ایتالیایی برگزار می‌ گردد. دانشجویانی که می‌ خواهند در رشته‌ های پزشکی، زیست‌ شناسی، دندانپزشکی، شیمی، فنی و مهندسی، دارو سازی و رشته‌ های پیراپزشکی، دامپزشکی، معماری، مخابرات و ارتباطات، بیوتکنولوژی، حقوق، خدمات اجتماعی، آموزش مقطع ابتدایی، میراث فرهنگی، رشته های مالی و اقتصادی، علوم ورزشی و رشته‌ های زبان و ادبیات خارجه شرکت کنند، ضروری است که در آزمون آلفا تست ایتالیا حضور داشته باشند. افراد متقاضی جهت ورود به دانشگاه، نمره ی مناسب و قبولی در این آزمون را باید کسب کنند.

تعداد سوالات آزمون آلفا تست به رشته ی تحصیلی مورد نظر هر فرد بستگی دارد و با توجه به آن تعیین می‌ شود. علاوه‌ بر این آزمون آلفا تست به‌ صورت تستی برگزار می‌ گردد. نکته ی مهم درباره ی این آزمون داشتن نمره ی منفی است که به دلیل پاسخ‌ های اشتباه برای هر شخص ثبت می‌ شود.

آزمون جی مت

اصطلاح GMAT مخفف عبارت انگلیسی  GRADUATE MANAGEMENT  ADMISSION TESTاست که یک آزمون بین‌ المللی است. برای اینکه بتوانید در یکی از رشته‌ های مدیریت، تجارت و بازرگانی، اقتصاد و غیره در دانشگاه‌ های مرتبط با این حوزه‌ ها در قاره‌ های اروپا و آمریکای شمالی قبول شوید، شرکت در این آزمون ضروری است. لذا دانشجویان گرامی که تمایل دارند تا در یکی از رشته‌ های نامبرده‌ شده در دانشگاه‌ های کشور ایتالیا به تحصیل بپردازند، لازم است تا در آزمون جی مت شرکت نمایند.

برای قبولی و پذیرش در یکی از دانشگاه‌ های بسیار معتبر دنیا مثل دانشگاه‌ های ایتالیا نمره کلی تست شما باید از ۷۰۰ بیشتر باشد تا بتوانید حد نصاب نمره قبولی را اخذ کنید.

آزمون جی مت برای افرادی است که ۲۱ سالشان تمام‌ شده است و در واقع موفق به اخذ مدرک در مقطع کارشناسی شده اند و فارغ‌ التحصیلی گرفته اند. البته فراموش نکنید که هیچ محدودیت سنی برای این آزمون وجود نخواهد داشت.

آزمون تولک

از دیگر آزمون‌ های بسیار مهم برای ورود به دانشگاه‌ های ایتالیا، آزمون تولک است که در بیان این آزمون باید گفت که آزمون‌ هایی هستند که برای مشخص شدن و تعیین سطح علمی افراد متقاضی که تا چه حد مطلوب هستند توسط دانشگاه‌ های ایتالیا برگزار می‌ شود تا پذیرش نهایی دانشجویان در رشته ی مورد نظر انجام گیرد.

حداقل نمره ی قبولی در آزمون‌ های تولک با توجه به مراکز آموزشی و دانشگاه‌ های مختلف متفاوت است. آزمون‌ های تولک جزو آزمون‌ های نسبتاً آسان به حساب می‌ آیند و از دروس پایه مباحث آزمون‌ ها انتخاب‌ شده است.

آزمون‌ های تولک هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی برگزار می‌ گردند و نتایج آزمون هر شخص متقاضی به نسبت پاسخ‌ های درست، پاسخ‌ های نادرست و سؤالات بدون جواب تعیین می‌ شود تا در نهایت نمره‌ ی کل هر داوطلب مشخص شود.

نمره ی نهایی داوطلبین آزمون‌ های تولک اینگونه امتیاز بندی می‌ شود:

 • برای هر پاسخ صحیح داوطلب ۱ نمره در نظر گرفته می‌ شود.
 • برای هر پاسخ غلط داوطلب ۲۵/ ۰نمره ی منفی در نظر گرفته می‌ شود.
 • برای هر سوال بدون پاسخ داوطلب ۰ نمره تعیین می‌ شود.

آزمون‌ های تولک انواع مختلفی دارند که عبارت هستند از:

– آزمون TLOK I: موضوع این آزمون شامل فیزیک، ریاضی، شیمی، استدلال منطقی و درک مطلب است.

-آزمون TOLK E: موضوع این آزمون شامل ریاضی، درک مطلب و استدلال منطقی است.

-آزمون TOLC F: موضوع این آزمون شامل فیزیک، ریاضی، شیمی، منطق و زیست‌ شناسی است.

شرکت در همه آزمون‌ ها به ویژه در مقاطع لیسانس برای داوطلبان الزامی است و تنها شرکت در برخی از آزمون‌ های ورودی دانشگاه‌ های خصوصی ایتالیا ضروری نیست.

برای آنکه بتوانید در آزمون‌ های ورودی دانشگاه‌ های این کشور شرکت داشته باشید، حداقل شرط سنی مورد نیاز ۱۸ سال می‌ باشد.

دقت داشته باشید که اگر قصد شرکت در آزمون‌ های ورودی دانشگاه‌ های ایتالیا را داشته باشید، باید بدانید که در ایران این آزمون‌ ها برگزار نمی‌ شود و جهت شرکت در این آزمون‌ ها باید از خود کشور ایتالیا و یا دیگر کشور هایی که برگزار کننده ی این نوع آزمون‌ ها هستند، به‌ طور مستقیم اقدامات لازم را انجام دهید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم به معرفی و توضیح مختصری از آزمون های ورودی ایتالیا بپردازیم و شرایط شرکت در هر کدام را ذکر کنیم  و شما ملزم به شرکت در یکی از آزمون ها برای تحصیل در این کشور هستید.

در پایان این مطلب ذکر این نکته ضروری است که برای آشنایی با انواع آزمون‌ های ورودی و دانشگاه‌ های ایتالیا و شرایطی که هر کدام از آنها لازم دارند باید از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بخواهید تا بتواند به‌ صورت درست و مؤثر در تمامی مراحل به شما کمک نماید و راه‌ های تحصیل در ایتالیا را نشانتان دهد.

بنابراین توصیه‌ ای که می‌ توانیم به شما داشته‌ باشیم این است که اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید و یا ابهاماتی در ذهن شما نسبت‌ به این‌موضوع وجود دارد، می‌ توانید از مشاورانی که در مؤسسات گوناگون در این زمینه به افراد کمک می‌ کنند راهنمایی‌ های مهم را دریافت کنید تا بدون کوچکترین اشتباهی بتوانید در آزمون‌ های ورودی دانشگاه های ایتالیا شرکت کنید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا

  شبکه های اجتماعی

  arrow up