بورسیه تحصیلی در انگلستان


سالانه تعداد زیادی از دانشجویان به امید دست یابی به تحصیلات پیشرفته و موقعیت شغلی مناسب برای دریافت بورسیه تحصیلی در انگلستان اقدام می کنند. انگلستان دارای دانشگاه های معتبری در سطح جهانی است که داشتن مدرک تحصیلی هر کدام از آن ها برای هر فرد امکانات بالقوه ای مانند اقامت دائم در انگلستان، موقعیت شغلی مناسب در انگلستان و سایر کشورها و شناخته شدن از نظر علمی در سطح جهانی را برای هر فرد ایجاد می کند.

بورسیه تحصیلی در انگلستان برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا متفاوت است، دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند امکان دریافت بورسیه تحصیلی رایگان را ندارند اما با استفاده از بورسیه خصوصی و دولتی می توانند مقدار زیادی از هزینه های زندگی خود را تامین کنند. در صورتی که دانشجو رزومه تحصیلی خوبی داشته باشد علاوه بر شهریه دانشگاه،بورسیه به او تعلق می گیرد که بخشی از هزینه های زندگی او را نیز تامین کند.

انگلستان را می توان جزو کشورهای گران قیمت برای تحصیل دانشجویان خارجی دانست بنابراین برای کاهش هزینه تحصیل دریافت بورسیه تحصیلی اهمیت بسیاری دارد، همچنین برای کمک به هزینه های تحصیل علاوه بر ویزای تحصیلی به دانشجویان ویزای کار دانشجویی می دهند که برای تامین هزینه های زندگی بسیار کمک می کند.

انواع بورسیه تحصیلی انگلستان

بورسیه تحصیلی که به آن کمک هزینه تحصیل و یا اسکالرشیب نیز می گویند در واقع یک برنامه مالی است که برای دانشجویان در اکثر کشورها و دانشگاه های معتبر در نظر گرفته شده است‌.

در انگلستان بورسیه تحصیلی از طریق سازمان های دولتی و خصوصی با توجه به معیارهایی که هر کدام از این مراکز دارند دانشجویان متقاضی را مورد ارزیابی قرار می دهند و براساس شرایط دانشجو، فرد مورد نظر را انتخاب می کنند. بورسیه تحصیلی انگلستان انواع مختلفی دارد که با توجه به توانایی های مختلف دانشجویان تقسیم بندی شده است.

انواع بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی دانشگاهی:

از مشهورترین نوع بورسیه می توان بورسیه تحصیلی دانشگاهی را نام برد که براساس معیارهایی چون رزومه دانشجو و دانش آموز و معدل و ریز نمرات، سطح مهارت زبان متقاضی، شرکت در مسابقات علمی بین المللی و داشتن رتبه برتر در مسابقات به دانشجویان داده می شود.

این نوع بورسیه با توجه به سازمانی که آن را می دهد به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می شود، اما مقدار هزینه و کمک مالی پرداختی به نوع بورسیه و هدفی که بورسیه بر اساس آن پرداخت شده است بستگی دارد، نه به نوع خصوصی و دولتی بودن آن، مثلادانشجویان متقاضی تحصیلات تکمیلی از شانس بیشتری برای کسب بورسیه برخوردار هستند.

بورسیه موفقیت ورزشی:

 این بورسیه همانطور که از نام آن مشخص است برای ورزشکاران حرفه ای در نظر گرفته شده است، بنابراین  افرادی که دارای مقام ورزشی در سطح بالایی باشند یک امتیاز مثبت برای دریافت بورسیه تحصیلی برای آنها در نظر گرفته می شود، حتی اگر پس از پذیرش در رشته ورزشی دیگری فعالیت کنند.

بورسیه هنر و موسیقی:

 اگر به عنوان رشته های هنری مخصوصا موسیقی علاقه مندید شما دارای یک امتیاز مثبت برای دریافت بورسیه تحصیلی هستید، به خصوص اگر در هم نوایی گروه کر و یا همنوازییا اجرای دسته جمعی دارید شانس دریافت بورسیه شما افزایش می یابد‌.

بورسیه عدم استطاعت مالی:

 چنانچه دانشجویی در سطح ممتاز و رده علمی بالایی باشید اما توان پرداخت هزینه های تحصیل در انگلستان را نداریددر صورتی که این دو امر یعنی سطح علمی بالا و عدم استطاعت مالی فرد اثبات شود به او بورسیه تحصیل داده می شود.

کمک هزینه اهداف خیر خواهانه:

 از دیگر بورسیه هایی که برای دانشجویان خارجی در انگلستان در نظر گرفته شده است کمک هزینه اهداف خیر خواهانه است که در واقع تنها بخشی از هزینه های تحصیل را پرداخت می کند، که از طرف سازمان ها اجتماعی و NGO  بر اساس اهداف و معیارهای از پیش تعیین شده به دانشجویان داده می شود.

بورسیه شخصی:

این بورسیه براساس شرایط خانوادگی و شخصی فرد مانند وضعیت جسمانی محل زندگی فرد و… به دانشجو داده می شود.

بورسیه صنعتی و تجاری:

 این بورسیه از طرف شرکت ها و سازمان های دانش بنیان به منظور سرمایه گذاری فردی و تربیت نیروی کار به شرط تعهد کاری دانشجو پس از فارغ التحصیلی به او داده می شود.

شرایط بورسیه تحصیلی

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی

برای دریافت بورسیه تحصیل در انگلستان باید واجد شرایط خاصی بود که در ادامه به آن می پردازیم:

 • داشتن مدرک علمی معتبر از یک دانشگاه معتبر در سطح جهانی شانس پذیرش و دریافت بورسیه انگلستان را افزایش می دهد.
 • داشتن معدل و ریز نمرات بالا در دریافت بورسیه بسیار مهم است، تا جایی که جزو اصلی ترین معیارها قرار می گیرد.
 • مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره قابل قبول که نشان دهنده مهارت شما در زبان باشد از دیگر ملاک های دریافت بورسیه است.
 • استعدادهای خاص: همانطور که در بالا اشاره شد اگر داری مقام ورزشی و یا استعداد در هنر و موسیقی باشید، از شانس بیشتری برای دریافت بورسیه برخودار خواهید بود.
 • پذیرش از یک دانشگاه معتبر: برای گرفتن ویزای تحصیل شما باید به صورت مستقیم با دانشگاه مورد نظر رایزنی کنید، در صورتی که بتوانید از دانشگاه معتبری پذیرش بگیریداز حمایت دانشگاه برای دریافت بورسیه برخوردار خواهید شد.
 • رزومه پژوهشی: داشتن مقاله و کتاب چاپ شده باعث تقویت رزومه پژوهشی شما می شود، این مورد به خصوص در مقاطع آموزش تکمیلی مانند دکتری بسیار موثر است.
 • پذیرش در یک دوره آموزشی پژوهش محور: رویه کار در بعضی از دانشگاه ها به این صورت است در کنار تحصیل و پروژه های پژوهشی دانشگاه هی دانشجویان این امکان را دارند که با یک سازمان در زمینه مشخصی کار پژوهشی انجام دهند که در این موارد سازمان از دانشجویانی که با ان همکاری می کند حمایت مالی می کند. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری این مورد بیشتر است.
 • کشور محل زندگی: بعضی از بورسیه ها به دانشجویانی با ملیت خاص تعلق می گیرد مثلا دانشجویان عضو اتحادیه اروپا از مزایای بیشتری برخوردار هستند.
 • سن دانشجوی متقاضی: در این مورد باید مقطع تحصیلی دانشجوی متقاضی متناسب با سن او باشد.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی در انگلستان

برای دریافت اطلاع کافی و جامع از مدارک لازم برای دریافت بورسیه بهتر است به سایت سازمان و یا دانشگاهی که قصد دریافت بورسیه از آنجا را دارید مراجعه کنید، در اینجا به مدارک  مشترک در بین تمام آنها اشاره می کنیم.

مدارک شناسایی مانند پاسپورت ، مدارک تحصیلی به همراه رزومه تحصیلی معتبر،روزمه کاری و حرفه، چنانچه شرایط و موقعیت خاص دارید توضیح آن شرایط، و ارئه مدرک زبان معتبر.

بهترین بورسیه های انگلستان

 • از جمله بهترین بورسیه تحصیلی انگلستان بورسیه British chevening است که از بورسیه مشترک المنافع است که توسط FCO هزینه آن تامین می شود، به تمام دانشجویان ملل مختلف تعلق می گیردو هزینه تحصیل دانشجو با این بورسیه رایگان می شود.
 • بورسیه Gates Cambridge برای دانشجویان ممتاز دانشگاه کمبریج است که  پوشش دهی بالایی دارد برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است.
 • بورسیه Clarendon Fun دانشگاه آکسفورد که برای دانشجویان بین المللی ممتاز در کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می گیرد.
 • کمک های مالی انجمن سلطنتی نیز جزو بهترین بورسیه های انگلستان قرار می گیرد که از بسیاری از دانشمندان جهان حمایت می کند.
 • بورسیه EURAXESS UK که توسط شورای بریتانیا برای حمایت از محققان و دانشجویان برتر داده می شود و به دلیل داشتن بودجه کافی پوشش دهی بالایی دارد.

دریافت بورسیه تحصیلی

رشته مدیریت (MBA) و بازرگانی در انگلستان:

به دلیل اینکه دوره رشته مدیریت در انگلستان یک ساله است متقاضیانی فراوانیدارد.هرچند هزینه تحصیل در رشته مدیریت و بازرگانی به نسبت بالا است اما شما می توانید از بورسیه هی مخصوص این رشته برای کاهش هزینه استفاده کنید از جمله آنها بورسیه تحصیلی دانشگاه لیدز، بورسیه دانشکده سوانسا، بورسیه تحصیلی دانشگاه لیورپول، بورسیه دانشگاه گلاسگوو … که تمام یا قسمتی از هزینه تحصیل را ساپورت می کنند.

رشته حقوق در انگلستان:

رشته حقوق از قدیمی ترین رشته های دانشگاهی است که دارای گرایشات مختلفی است و دانشگاه های معتبر انگلستان در تمامی مقاطع تحصیلی دانشجوی بین المللی می پذیرند و برای کمک به هزینه تحصیل اقدام به پرداخت بورسیه می کنند. پس از پایان تحصیل برای ورود به بازار کار باید یکسال کارآموزی را بگذرانید و میزان درآمد به گرایش انتخابی شما در رشته حقوق بستگی دارد.

بورسیه های Castlesmart  و Chevening  از بورسیه های است که به دانشجویان رشته حقوق داده می شود.

رشته مهندسی در انگلستان:

برای تحصیل در رشته های مهندسی در انگلستان در مقطع کارشناسی باید دوره هایA-LEVEL- یا های فاندیشن را طی کنند و دوره کارشناسی ارشد به دو صورت درس و پژوهش یا پژوهش و تحقیق است، میزان هزینه تحصیل در هر رشته مهندسی متفاوت است و شما می توانید برای مقاطع مختلف از بورسیه استفاده کنید.

در دوره کارشناسی بورسیه Castlesmart، در مقطع ارشد از بورسیه چونینگف یا دانشگاه آکسفورد و … و در دوره دکتری بورسیه از تنوع بیشتری برخوردار است مانند بورسیه مشترک المنافع، دانشگاه ادینبورگ و.. 

رشته پزشکی در انگلستان:

یکی از رشته های مهم در دانشگاه های انگلستان رشته پزشکی است که برای حمایت از دانشجویان بورسیه های مختلفی ارائه می دهند، مانند بورسیه پزشکی هال یورک که توسط کالج پزشکی به همین نام به دانشجویان پزشکی داده می شود که حدود یک چهارم هزینه ها را تامین می کند، یا بورسیه جان ابرنتی که مزیت مهم آن استفاده پنج ساله از این بورسیه است. ( سایر بورسیه ها حداکثر سه ساله هستند) بورسیه بعدی  کالج علوم پزشکی و دندان پزشکی است مزیت اصلی آن جهانی بودن این بورسیه است.

رشته علوم کامپیوتر و فن آوری اطلاعات در انگلستان:

ویژگی مهم این رشته بازارکارمناسبی است که دارد رشته علوم کامپوتر و فن آوری اطلاعات که به آن IT گفته می شود به دلیل پیشرفت هر روزه و موقعیت شغلی مناسبی که دارد افراد بسیاری  جذب این رشته می شوند.

با توجه به گرایش انتخابی شما میزان هزینه دانشگاه متفاوت است. و همچنین میزان درآمد و بازار کار ان نیز متاثر از گرایش تحصیلی شما است.

شما میتوانید بر اساس توانایی های و مهارت های خود درخواست بورسیه تحصیلی در رشته علوم کامپیوتر و IT را به دانشگاه تحصیل خود ارسال کنید.

رشته مد و طراحی داخلی:

رشته مد و طراحی داخلی در مقایسه با رشته هایی مانند پزشکی و معماری و… جزو رشته های جدید محسوب می شود اما با این وجود جزو رشته هایی است که بورسیه تحصیلی خاص خود را دارد.

بنیاد شورای مدیریت آنیا برنامه ای را در قالب بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی در نظر گرفته است. ازجمله بورسیه این بنیاد بورسیه سال آخر تحصیل است که بتواند به دانشجویان کمک کند تا بتوانند طراحی و تولیدات خود را ارائه دهند.

معماری و مدیریت ساختمان سازی در انگلستان:

یکی از پر طرفدارترین رشته های دانشگاهی رشته معماری و مدیریت ساختمان سازی است و این دانشکده جزو مهم ترین دانشکده های انگلستان است و دانشجویان این رشته بورسیه خاص خود را دارند از جمله آن بورسیه عدالت و شایستگی مخصوص دانشجویان بین المللی، بورسیه های اداره هنرهای خارج از کشورHKADC، بورسیه های تحصیلات تکمیلی شایستگی در انگلستان را می توان نام برد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی ما بر این بود که بتوانیم اطلاعات کاملی را در ارتباط با بورسیه تحصیلی در انگلستان به شما ارائه دهیم.

انگلستان دارای سیستم آموزشی پیشرفته و مجهزی است و هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان ممتاز با سطح علمی بالا در سراسر جهان برای تحصیل وارد این سیستم می شوند، دانشگاه ها و سازمان های خصوصی و دولتی بسیار برای کمک به این دانشجویان به آن ها بورسیه تحصیلی می دهند.

مهم ترین معیار برای دریافت بورسیه تحصیلی سطح علمی و توانایی های دانشجو است.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بورسیه تحصیلی در انگلستان بورسیه تحصیلی در انگلستان بورسیه تحصیلی در انگلستان بورسیه تحصیلی در انگلستان بورسیه تحصیلی در انگلستان

  شبکه های اجتماعی

  arrow up