بورسیه تحصیلی کانادا


تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا به زبان انگلیسی و دریافت بورسیه تحصیلی کانادا آن هم در کشوری مهاجر پذیر و البته با پرداخت کمترین هزینه ها از اولویت های تعداد زیادی از دانشجویان در سراسر دنیا می باشد. آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی می باشید که به دنبال تحصیل رایگان و با کیفیت هستند؟ در مقاله پیش رو قصد داریم یکی از با کیفیت ترین کشورهایی را که می توان در دانشگاه های آن به صورت رایگان و یا با بورسیه تحصیل کرد را معرفی نمائیم.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند ابتدا باید بدانند انواع مختلفی از کمک هزینه های مالی در دانشگاه های کانادا وجود دارد که با توجه به شرایط هر دانشجو به وی اعطا می گردد. شناخت این بورسیه ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. Grants, Scholarships  و Bursaies انواع مختلفی از این کمک هزینه ها می باشند.

کانادا,کانادا,کانادا

Scholarship بر اساس شرایط درسی و تحصیلی متقاضی به وی اعطا می گردد و توسط مراکز دولتی یا شرکت های خصوصی و یا خود دانشگاه ها به دانشجو داده خواهد شد. به این نوع اسکالرشیپ Fellowship هم گفته می شود. دانشجویان برای دریافت این نوع از بورسیه های تحصیلی باید شرایط آکادمیک مناسبی مانند معدل بالا، سوابق پژوهشی درخشان و نمره زبان بالایی داشته باشند تا بتوانند دانشگاه را برای دریافت این نوع بورسیه متقاعد نمایند.

Grants و Bursaries کمک هزینه های مالی می باشند که به شرایط تحصیلی دانشجو مرتبط نمی گردند بلکه با توجه به عدم توانائی های دانشجو برای پرداخت هزینه ها به وی اعطا می گردد. این نوع از کمک هزینه های دانشجویی در کانادا کمتر شامل حال دانشجویان بین المللی می گردد. هر سه نوع کمک هزینه هایی که از آنها صحبت شد نیازی به باز پس دادن ندارند.

انواع فاند های تحصیلی در کانادا عبارتند از:

 • بورسیه های کشورهای مبدا
 • فاند تحقیقاتی RA با نام Research assistantship  که شرکت در یک دوره تحقیقاتی و کمک به استاد می باشد
 • کمک هزینه تدریس به نام اختصاری TA و نام کامل Teaching assistantship
 • بورسیه های دانشگاهی برای دوره فوق لیسانس و دکتری
 • Bursaries
 • بورسیه های خارج دانشگاهی مانند کمک هزینه

انواع دیگر بورس در کانادا

نوع بورستعداد افراد دریافت کنندهمبلغ بورسیه
بورس ترودو۱۵ دانشجو۶۰ هزار دلار کانادا
بورس پست دکتری بتینگ۷۰ دانشجو۷۰ هزار دلار کانادا
کوئین الیزابت دوممحدودیت نداردمحدودیت ندارد
وزارت امور خارجه۹۰۰ دانشجومحدودیت ندارد

وبسایت هایی نیز وجود دارند که دانشجویان عزیز به راحتی می توانند با توجه به شرایطشان در آنها به جستجو بپردازند:

 • www.educanada.ca
 • grantvantage.com
 • discover.mitacs.ca
 • yconic.com
 • schorarshipscanada.com

با جستجوی دقیق در این وبسایت ها می توانید از کمک هزینه های مالی که سالانه دولت کانادا برای دانشجویان در نظر می گیرد مطلع شوید و با توجه به شرایط خود و شرایط بورسیه های مربوطه موفق به اخذ بورسیه گردید.

بورسیه کانادا

بورسیه تحصیلی دبیرستان کانادا

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان در کانادا چندان کار ساده ای نیست و شانس اخذ آن به دلیل کم بودن فرصت ها و رقابت بالایی که برای آن وجود دارد، اندک است. فاکتورهای خاصی شانس اخ بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان را محدود می نماید بنابراین نوع بورسیه ای که قصد اخذ آن را دارید در این امر حائز اهمیت می باشد. برخی از بورسیه های تحصیلی مقطع دبیرستان تنها هزینه های طول دوره را پوشش می دهند و برای امتحان های ورودی باید هزینه ا را جداگانه پرداخت نمود. برای اخذ بورسیه در مقطع دبیرستان باید شرایط ذیل را داشت:

 • اخذ ویزای تحصیلی کانادا
 • انگیزه نامه برای اخذ بورسیه
 • نمرات قابل قبول در مقاطع قلی
 • معرفی نامه از مدرسه ای که متقاضی در آن مشغول به تحصیل بوده
 • مدرک زبان

برای اخذ بورسیه تحصیلی فراخوان داده می شود و متقاضیان باید زمان های مورد نظر را از دست ندهند چرا که پس از مهلت اعلام شده به درخواست های ارسالی پاسخ داده نخواهد شد. برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا برخی از مدارس اعلام آمادگی نموده اند:

بورسیه کانادا

مدرسه YFU-USA

این مدرسه سالانه تعدادی بورس تحصیلی را سالانه برای دانش آموزان در نظر گرفته است. ارزش این بورس تحصیلی ۲۰۰۰ دلار می باشد که به دانش آموزان تبعه ۴۰ کشور اختصاص داده می شود. برای اخذ این بورسیه متقاضی باید زبان انگلیسی بداند.

با بررسی لینک زیر از این بورسیه بیشتر مطلع خواهید شد:

 

کمک هزینه های شخصی

برخی از کمک هزینه های دیگر به ارزش ۵۰۰ دلار وجود دارند که به دانش آموزان واجد شرایط اعطا می گردند. این بورسیه برای سال های بالایی دبیرستان می باشد و دانش آموزانی که در حال آماده شدن برای ورود به کالج می باشند. این بورسیه فراخوان ماهانه دارد و معیار اعطای آن شایستگی دانش آموز می باشد. متقاضیان می توانند فرم های مربوط به درخواست برای این نوع  بورسیه را از طریق لینک زیر دنبال کنند.

بورس تحصیلی وزارت امور خارجه کانادا

این بورس همانطور که از نامش پیداست توسط وزارت امور خارجه کانادا تامین می گردد و هر ساله فراخوانی به دانش آموزان می دهد. زمینه دریافت این بورسیه ها متفاوت می باشد و دانش آموزان می توانند زمینه های علاقه مندی خود را در فرم های مربوطه اعلام نمایند. این بورس رقابتی است و شامل حال همه دانش آموزان نمی گردد. می توانید وبسایت مربوط به این بورس تحصیلی را بررسی نمائید.

بورسیه کانادا

بورس دبیرستانی براندن گود من

این بورس تحصیلی مختص دانش اموزانی می باشد که شرایط آکادمیک مناسبی دارند یعنی میانگین نمرات آنها ۲ یا بالاتر باشد. برای دریافت این بورسیه دانش آموزان ملزم به نوشتن مقاله ای می باشند که حاوی حداقل ۲۵۰ کلمه باشد و در آن بصورت دقیق راجع به اهداف دانشگاهی خود توضیح دهند. این بورسیه ۳۰۰ دلار می باشد و محدودیتی در اهدای آن وجود ندارد و در صورت درخواست و واجد شرایط بودن به دانش اموزان اهدا خواهد شد. اطلاعات مربوط به این بورسیه تحصیلی در لینک زیر وجود دارد:

بورسیه تحصیلی CIEE

این بورسیه تحصیلی مختص دانش آموزانی می باشد که تحصیلات خود را در کشورهای دیگری مانند ایتالیا، ژاپن، چین، فرانسه، استرالیا و برزیل گذرانده اند. این نوع از بورسیه ها در بازه های زمانی مختلف فراخوان دارند. اطلاعات آن را در لینک زیر مشاهده نمائید.

بورسیه های تحصیلی دبیرستان کانادا ممکن است با یک سرچ ساده در اینترنت قابل دسترسی نباشند. پیشنهاد می کنیم برای دریافت بورسیه های تحصیلی در مقطع دبیرستان با وکلای مجرب در این زمینه مشورت نمائید.

بورسیه کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس

بورسیه های متفاوتی در کانادا بر اساس شایستگی های فرد به وی اعطا می شود ولی در مقطع لیسانس اخذ بورسیه تحصیلی به واقع کار ساده ای نسیت و دانشجویان بین المللی ترجیحا در این مقطع باید با پرداخت هزینه به تحصیلات خود در مقطع لیسانس ادامه دهند و در مقاطع فوق لیسانس و دکتری با توجه به شرایطشان موفق به اخذ بورسیه گردند. البته باید در نظر داشته باشید که چنانچه معدل دانشجو در ترم های در ابتدائی ترین ترم های ورودی به دانشگاه بالا باشد می تواند از دانشگاه درخواست کمک هزینه تحصیلی نماید. افرادی که موفق نشوند بورسیه تحصیلی را دریافت نمایند می توانند از وام دانشجویی استفاده کنند.

وام دانشجویی کانادا چیست؟

هانطوری که اشاره شد در صورتی که دریافت کمک هزینه های مالی از دانششگاه مقدور نباشد شخص می تواند از وام دانشجویی استفاده نماید. وام دانشجویی دارای نرخ بهره و سر رسید بازپرداخت برای دانشجویان کانادایی و بین المللی می باشد.

بورسیه کانادا

البته باید در نظر داشت که وام های دانشجویی در اکثر دانشگاه ها مختص دانشجویان کانادایی و یا افرادی است که اقامت دائم کانادا را دارند. دانشجویان بین المللی باید از موسسات اعتباری خصوصی و یا بانک ها درخواست وام داشته باشند. برای دریافت اطلاعات کاملتر در این باره می توانید به لینک زیر مراجعه نمائید.

بورسیه فوق لیسانس کانادا

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های کانادا در این مقطع که با نام Canada Graduate Scholarship-Master’s شناخته می شود یکی دیگر از کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویانی می باشد که قصد تحصیل در مقطع فوق لیسانس را در دانشگاه های کانادا دارند. این نوع بورسیه برای مقطع دکتری نیز تعریف شده می باشد.

بورسیه مقطع فوق لیسانس با این نام از سمت سه نهاد حمایت می شود:

 • موسسه تحقیقات بهداشتی کانادا CIHR
 • شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا NSERC
 • شورای تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی کانادا SSHRC

این نوع بورسیه مختص دانشجویانی می باشد که شهروندی کانادا و یا PR این کشور را دارند. ارزش این بورسیه ۱۷۵۰۰ دلار کانادا به مدت ۱ سال و غیر قابل تمدید می باشد.

بورسیه کانادا

بورسیه فوق لیسانس NSERC

این بورسیه نوع دیگری از انواع مختلف کمک هزینه های تحصیلی دولت کانادا در مقطع فوق لیسانس در قالب grants, scholarship و awards می باشد که به دانشجویان ممتاز در مقطع فوق لیسانس و در رشته های مهندسی و علوم طبیعی می باشد که از طرف سازمان NSERC تامین می گردد.

بورسیه از صندوق مالی زیست محیطی

این نوع بورسیه غیر دولتی کانادا مختص دانشجویانی می باشد که در مقطع فوق لیسانس و البته دکتری در حال انجام تحقیقات جانوری می باشند و در عین حال در حال تحصیل در دانشگاه های کبک و بریتیش کلمبیا هستند. این بورسیه که با نام کامل Anne Vallee و با نام اختصاری AVEF شناخته می شود بر روی تحقیقات میدانی محیط زیستی با گرایش صدمات و فعالیت های انسانی نظیر جنگلداری، کشاورزی و ماهیگیری تمرکز دارد و سالانه ۱۵۰۰ دلار به دانشجویان واجد شرایط این مقاطع کمک هزینه مالی اهدا می کند.

بورسیه کانادا

بورسیه های دانشگاه های کانادا

این نوع بورسیه ها خود انواع گوناگونی دارند که تنها از طریق دانشگاه مورد نظر به دانشجویان اهدا می گردند. یکی از انواع این کمک هزینه ها بورسیه ورودی کشور مبدا با نام Domestic Entrance Scholarships می باشد و مخصوص دانشجویانی می باشد که با اقامت دائم وارد کانادا می شوند و ی پس از دریافت اقامت دائم خود از این کشور قصد تحصیل در دانشگاه های کانادا را دارند. این دانشجویان می بایست دارای معدل میانگین ۱۰٫۵ یا بالاتر باشند. ارزش این بورسیه برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس ۲۰۰۰ دلار می باشد.

کمک هزینه TA در مقطع فوق لیسانس

همانطوری که پیش از این در مورد استادیاری توضیح داده شد، این بورسیه می تواند در مقطع فوق لیسانس به دانشجویانی که دارای دانش زبان انگلیسی خوب، معدل بالا، مهارتهای کمکی و تحقیقاتی قابل قبول استاد می باشند اهدا مود. دانشجویان برای وظایف مختلفی مانند اداره کردن آزمایشگاه ها و دانشجویان، آماده کردن سخنرانی ها، کلاس های رفع اشکال و غیره به اساتید خود کمک می نمایند. ارزش این نوع کمک هزینه ها چیزی بالاتر از ۱۰۰۰۰ دلار در سال می باشد.

بورسیه های تحصیلی Merit

این بورسیه های تحصیلی بر پایه ایستگی های دانشجو به وی اعطا می گردد. نمرات درسی مقطع تحصیلی قبلی نشان گر این شایستگی ها می باشد بنابراین دانشجویان ممتاز می توانند از این بورسیه ها استفاده کنند. ارزش این کمک هزینه های مالی برای این بورسیه از ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار متغیر می باشد و دپارتمان مربوط به رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارید تصمیم می گیرد که بورسیه را به شما اهدا نماید.

بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

همانطور که می دانیم فرصت بورسیه های تحصیلی در کانادا چه در مقطع فوق لیسانس و چه در دکتری محدود می باشد  با توجه به استانداردهای آموزشی بالا در دانشگاه های کانادا و امکان کار دانشجویی و اخذ ویزای همراه شانس دریافت بورسیه خیلی بالا نمی باشد.

کانادا,کانادا,کانادا

برای دریافت بورسیه در مقطع دکتری در کانادا همه چیز بستگی به شرایط دانشجو، رشته تحصیلی مد نظر، دانشگاه مربوطه و کمک هزینه هایی که دانشگاه می تواند در نظر بگیرد دارد. دانشجویان در مقطع دکتری به صورت معمول نیاز به تائید یک استاد یا Supervisor دارند. دانشجویان در این مقطع تمایل به تحصیل تحقیق محور RA و یا آموزش محور TA دارند که برای هر کدام از آنها می بایست استاد راهنمائی را انتخاب نمایند.

دانشجویان در مقطع دکتری از طریق مکاتبه با اساتیدی که هم راستا با پروژه های تحقیقاتی و فعالیت های آکادمیک وی باشند تلاش در اخذ بورسیه دانشگاهی دارند. دانشجویان باید استاد مورد نظر را متقاعد نمایند که از توانائی لازم برای دریافت بورسیه برخوردارند. دانشجویان در صورتی که از ابتدا موفق به اخذ بورسیه تحصیلی نگردند می توانند با ورود عادی به دانشگاه پس از یک الی ۲ ترم درخواست بورسیه های دولتی، غیر دولتی و دانشگاهی نمایند.

اگر مایل به ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارید مقاله دکتری در کانادا را مطالعه نمایید.

اگر قصد تحصیل در مقطع دکتری در کانادا را دارید سعی کنید پیش از آماده کردن مدارک خود برای فرستادن به دانشگاه ابتدا استاد مورد نظر را پیدا کرده و مکاتبات لازم را وی انجام دهید. تنها در صورتی که در این مکاتبه موفق شوید و نظر استاد مورد نظر را جلب نمائید می توانید امیدوار به دریافت کمک هزینه های مالی باشید. م.ارد زیر نمونه هایی از بورسیه های تحصیلی در مقطع دکتری می باشند:

بورسیه ونیه The Vanier Canada Graduate Scholarships

این بورسیه سالانه مبلغ ۵۰ هزار دلار را به دانشجویان داخلی و خارجی در مقطع دکتری و در رشته های علوم انسانی و اجتماعی، علوم طبیعیی، علوم بهداشت و علوم مهندسی می پردازد.

بورسیه پیر ایوت ترودیا

مدت زمان این بورسیه ۳ سال می باشد و هر سال به مبلغ ۴۰ هزار دلار کانادا به شهروندان کانادایی و و دانشجویان خارجی پرداخت می نماید. برای دریافت این نوع بورسیه دکتری باید درخواست خود را به دانشگاه مد نظر اعلام دارید و دانشگاه مربوط با توجه به شرایط دانشجو این بورسیه را پیشنهاد دهد.

بورسیه دانشگاه بریتیش کلمبیا The University of British Colombia foyr year Doctoral Fellowship

حداقل مبلغی که برای بورسیه در این دانشگاه به دانشجویان اعطا می شود ۱۸۲۰۰ دلار کانادا برای هر سال می باشد. این دانشگاه همچنین هزینه کامل دانشجویان نخبه خارجی و داخلی را برای کل مدت ۴ سال تامین می نماید.

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا شرایط مساعذدتری برای اخذ بورسیه دارد چرا که تعداد بورسیه هایی که می توان دریافت کرد متنوع است و البت گزینه دستیار آموزش و پژوهش با نام ای اختصاری TA و RA که پیش از این توضیحات کاملی را راجع به آنها ارائه نمودیم همیشه فرصت مناسبی برای دانشجویان جهت تحصیل در این مقطع می باشند که می توانند هزینه های تحصیل را به خوبی پوشش دهند.

بورسیه تحصیلی پزشکی کانادا

به طور کلی باید گفت که تحصیل رایگان پزشکی در کانادا به تنهایی مفهومی ندارد. رشته پزشکی در کانادا یکی از گران ترین رشته های این کشور می باشد. دانشجویان برای تحصیل در این رشته ابتدا باید دوره ۴ ساله ای را برای اخذ مدرک لیسانس در رشته های علوم پایه بگذرانند و پس از آن از دانشکده های علوم پزشکی کانادا پذیرش بگیرند. با توجه به بورسیه های گسترده ای که در بخش های قبلی توضیح داده شد دانشجویان می توانند با توجه به شرایط معدل و شایستگی های خود در دوران تحصیل تقاضای کمک هزینه مالی از دانشگاه نمایند.

کانادا,کانادا,کانادا

دانشجویانی که اقامت دائم کانادا را اخذ نموده اند با هزینه های بسیار کمتری در این رشته مشغول به تحصیل خواهند شد. پذیرش از دانشگاه های علوم پزشکی کانادا کار ساده ای نیست و دانشجویان بین المللی تنها ۱۵ درصد شانس اخذ پذیرش را از دانشگاه  های کانادایی در رشته پزشکی دارند، پس به خاطر داشته باشید اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی در کانادا را دارید پیش از آنکه به فکر بورسیه باشید باید بتوانید از دانشگاه ها پذیرش بگیرید.

پیشنهاد ما به شما چیست؟

پیشنهاد تیم مهاجرتی اریاناپارس به دانش آموزانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کانادا را دارند ابتدا اخذ اقامت دائم این کشور است. در حال حاضر دانش آموزان و دانشجویانی که زیر ۳۰ سال سن دارند شرایط مناسبی برای اخذ اقامت دائم دارند. همانطوری که می دانید برای تحصیل در رشته پزشکی باید ابتدا دوره ای ۴ ساله را در دروس علوم پایه گذراند. پس از اتمام این دوره در کانادا دانشجویان می توانند با ۱ سال کار تمام وقت در کانادا وارد سیستم امتیاز بندی دریافت اقامت دائم کانادا گردند و پس از اخذ PR کانادا اقدام به تحصیل در رشته پزشکی نمایند تا هزینه های کمتری را بپردازند.

نتیجه گیری

تحصیل با کمترین هزینه در کشوری انگلیسی زبان مهاجر پذیر با استانداردهای بالای زندگی قطعا گزینه بسیار مناسبی برای دانشجویان بین المللی بخصوص ایرانیان می باشد. اگر قصد تحصیل در کانادا با هزینه های کم را دارید باید تلاش خود را در اخذ معدل بالا و شرایط آکادمیک ایده آل افزایش دهید تا بتوانید از کمک هزینه های تحصیلی کانادا استفاده نمائید.

آیا شما هم علاقه مند به دریافت بورسیه تحصیلی از کانادا می باشید؟ به نظر شما تحصیل در دانشگاه های کانادایی بدون اخذ بورسیه تحصیلی تا چه اندازه ای ممکن می باشد؟ نظراتتان را در قسمت دیدگاه های این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up