تحصیل دندانپزشکی در کانادا


شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا

بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند تا برای تحصیل در کانادا دوره دندانپزشکی را دنبال کنند، زیرا یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه برای مهاجرت تحصیلی محسوب می شود. سیستم آموزشی در کانادا همچنین به دلیل کیفیت و پیشرفت در سطح بین المللی شناخته شده است. علاوه بر این، دانشگاه های علوم پزشکی کانادا به دلیل امکانات خود، از آزمایشگاه های مدرن مجهز به آخرین فن آوری و سایر زیرساخت های بسیار عالی، از شهرت شناخته شده ای برخوردار هستند.

دوره های دندانپزشکی در کانادا به صورت میانگین بین ۶ تا ۷ سال به طول می انجامد. پس از دوره، دانشجویان مدرک دمدانپزشکی را دریافت می نمایند. دوره های دندانپزشکی به یه بخش دسته بندی می شود. در ابتدا یک دوره دو ساله را سپری می نمایند و در صورت قبولی در آزمون وارد دوره های دندانپزشکی در کانادا می شوند. در صورت اتمام یک دوره ۳ ساله، دوره یک تا سه ساله برای تخصص پیش روی دانشجویان دندانپزشکی می باشد. لازم به ذکر است این توضیحات مختص به دوره های دندانپزشکی می باشد و دانشجویان برای ورود به آن می بایست مراحلی را پشت سر بگذارند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه تورنتو به عنوان بهترین مراکز آموزشی کشور کانادا، دوره های دندانپزشکی را ارائه می دهند. این دو دانشگاه در میان ۵۰ دانشگاه برتر دنیا در سایت QS قرار دارند. از همین رو دانشجویان در صورت فراهم آوردن مدارک مورد نیاز که در ادامه این مقاله به آنها اشاره می شود، قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ورود به دانشگاه های برتر کانادا امتحان نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل دندانپزشکی در کانادا

دوره های دندانپزشکی در کانادا به زبان انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا امتحان نمایند. لازم به ذکر است که در برخی از ایالت ها همانند کبک، دوره های دندانپزشکی به زبان فرانسوی ارائه می شود. سطح زبان مورد نیاز برای ورود به دوره های دندانپزشکی سطح B2 است.

از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای ورود به دوره های دندانپزشکی در کانادا، سپری کردن دوره کارشناسی علوم پایه در این کشور می باشد. دانشجویان در صورت اتمام دوره کارشناسی و قبولی در آزمون DAT، مجوز حضور در دندانپزشکی را دریافت می نمایند. از دیگر مدارک مورد نیاز برای ورود به دوره های دندانپزشکی در کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مدارک هویتی
 • گواهی اتمام ۱۲ سال تحصیل
 • مدرک زبان
 • اتمام دوره کارشناسی علوم پایه در کشور کانادا
 • قبولی در آزمون DAT
هزینه تحصیل دندانپزشکی

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا

هزینه های تحصیل در دوره های دندانپزشکی در کانادا از متوسط هزینه های تحصیل در این کشور به مراتب بالاتر می باشد. میانگین هزینه های تحصیل در دوره های دندانپزشکی در کانادا برای دانشجویان بین المللی بین ۲۲ تا ۸۸ هزار دلار در سال تخمین زده می شود. میزان دقیق شهریه دوره های دندانپزشکی در کانادا متناسب با دانشگاه انتخابی متفاوت می باشد.

لازم به ذکر است که دانشجویان برای ورود به دوره دندانپزشکی در کانادا در ابتدای امر باید دوره کارشناسی علوم پایه را به اتمام برسانند. هزینه های تحصیل در دوره های کارشناسی کانادا به صورت میانگین بین ۲۲ تا ۳۰ هزار دلار در سال تخمین زده می شود. همچنین متوسط هزینه های زندگی در کانادا بین ۱۲ تا ۱۶ هزار دلار در سال تخمین زده می شود.

تحصیل تخصص دندانپزشکی در کانادا

شرایط تخصص دندانپزشکی در کانادا

در کانادا ۹ تخصص دندانپزشکی شناخته شده وجود دارد. کمیسیون اعتباربخشی دندانپزشکی کانادا (CDAC) برنامه های آموزشی در ۹ تخصص دندانپزشکی را بررسی و اعتبار می بخشد. از همین رو دندانپزشکان با توجه به علایق خود قادر خواهند بود در هر یک از این ۹ تخصص اقدام نمایند.

دندانپزشکی بهداشت عمومی

بهداشت عمومی دندانپزشکی آن شاخه و تخصص دندانپزشکی در کانادا است که به تشخیص، پیشگیری و کنترل بیماریهای دندانی و ارتقا بهداشت دهان و دندان از طریق تلاش های سازمان یافته جامعه مربوط می شود. بهداشت عمومی دندانپزشکی از طریق تحقیق، ارتقا بهداشت، آموزش و برنامه های گروهی مراقبت از دندان به جامعه خدمت می کند.

 • انجمن دندانپزشکی بهداشت عمومی کانادا www.caphd.ca

اندودنتیکس

اندودنتیکس آن شاخه و تخصص دندانپزشکی است که در مورد مورفولوژی، فیزیولوژی و آسیب شناسی پالپ دندان و بافت های اطراف لانه قرار دارد. مطالعه و تمرین آن شامل علوم پایه بالینی، از جمله زیست شناسی پالپ طبیعی و علت شناسی، پیشگیری از تشخیص و درمان بیماری ها و آسیب های پالپ و بافت های اطراف پره گردی مرتبط است.

دهان و فک و صورت جراحی

جراحی دهان و فک و صورت آن شاخه و تخصص دندانپزشکی در کانادا است که شامل و شامل تشخیص، درمان جراحی و کمکی اختلالات، بیماری ها، آسیب ها و نقص ها، شامل جنبه های عملکردی و زیبایی بافت های سخت و نرم دهان و فک و صورت است.

 • انجمن جراحان دهان و فک و صورت کانادا www.caoms.com

دهان و آسیب شناسی

پزشکی و آسیب شناسی دهان و دندان شاخه به تشخیص، ماهیت و در درجه اول مدیریت غیر جراحی بیماری ها و اختلالات دهان، فک و صورت و گیجگاهی فکی مراجعه می کند، از جمله مدیریت دندانپزشکی بیماران با عوارض پزشکی. 

دهان و فک و رادیولوژی

رادیولوژی دهان و فک و صورت، آن شاخه و تخصص دندانپزشکی در کانادا است که به تجویز، تولید و تفسیر تصاویر تشخیصی برای تشخیص و مدیریت بیماریها و اختلالات مجرای جمجمه و صورت می پردازد. یک رادیولوژیست دهان و فک و صورت یک متخصص دندانپزشکی است که یک برنامه آموزش پیشرفته معتبر در رادیولوژی دهان و فک و صورت را با موفقیت به پایان رسانده است.

ارتودنسی و ارتوپدی فکی – دندانی

ارتودنسی و ارتوپدی دندان و صورت به آن شاخه و تخصص دندانپزشکی در کانادا مربوط می شود که نظارت، راهنمایی و اصلاح ساختارهای دندان و صورت رشد یافته یا بالغ را انجام می دهد و تشخیص، پیشگیری و درمان هرگونه ناهنجاری مرتبط با این ساختارها را انجام می دهد.

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان به آن شاخه و تخصص دندانپزشکی مربوط می شود که با استفاده از آن می توان تشخیص اولیه ، جامع و کامل بهداشت دهان و دندان، مراقبت و تخصص مشاوره برای نوزادان و کودکان را از طریق بلوغ، از جمله در تمام سنین با نیازهای ویژه مراقبت انجام داد.

پریودنتیکس

پریودنتیکس به آن شاخه و تخصص دندانپزشکی مربوط می شود که به تشخیص، پیشگیری و درمان بیماریها و شرایط حمایت کننده و بافتهای اطراف دندان یا مواد جایگزین آنها و حفظ سلامتی، عملکرد و زیبایی این ساختارها و بافت ها می پردازد.

پروتز

متخصص پروتزهای دندانی متخصص دندانپزشکی است که یک برنامه آموزشی معتبر در زمینه پروتزهای دندانی را با موفقیت به پایان رسانده است و در حال حاضر چنین تعیین تخصصی را از سازمان تنظیم مقررات دندانپزشکی استان دارد.

درآمد دندانپزشکان

شرایط کار دندانپزشکان در کانادا

دندانپزشکان همانند سایر رشته های تحصیلی قادر خواهند بود از برنامه های نیروی متخصص فدرال و برنامه های استانی برای کار در کانادا اقدام نمایند. تنها نکته ای که باید به آن توجه کرد، معادل سازی این گروه از افراد برای مهاجرت به کانادا می باشد. از همین رو برای کسب امتیاز مدرک تحصیلی، نیاز به قبولی در آزمون های اعلام شده توسط دولت کانادا می باشد.

دندانپزشکان برای تایید مدارک خود در ابتدا باید در آزمون NDBE شرکت نمایند و در صورت قبولی و متناسب با ایالت انتخابی در آزمون کار در آنجا اقدام نمایند. این شرایط با دریافت ویزای توریستی میسر می باشد.، از همین رو دندانپزشکان با دریافت ویزای توریستی کانادا مجوز حضور در این کشور را دریافت می نمایند. پس از حضور در کانادا و قبولی در آزمون های مربوطه، مدارک آنان مورد تایید قرار می گیرد.

چشم انداز شغلی دندانپزشکی در کانادا بسیار مناسب است و همچنین حقوق دریافتی این دسته از افراد بسیار مناسب و ایده آل می باشد. متوسط درآمد یک دندانپزشک در کانادا بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار دلار در سال تخمین زده می شود. لازم به ذکر است که این میزان حقوق برای آن دسته از دندانپزشکان می باشد که بین ۵ تا ۷ سال سابقه کار در کشور کانادا داشته باشند.

شرایط قبولی در آزمون دندانپزشکی

مراحل قبولی در آزمون دندانپزشکی کانادا

همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد، دندانپزشکان برای کار در کانادا در ابتدا می بایست مدارک خود را به تایید دولت کانادا برسانند. این اقدام به واسطه ویزای کار و یا مهاجرت به کانادا صورت می گیرد. در ادامه به مراحل معادل سازی مدرک دندانپزشکی در کانادا اشاره می شود.

 1. آزمون ارزیابی: آزمون آنلاین ارزیابی شخصی برای فرآیند معادل سازی مدرک دندانپزشکی در کانادا می باشد.
 2. درخواست برای NDEB: در این مرحله برای فرآیند معادل سازی درخواست داده می شود که افراد باید در سه مرحله آزمون شرکت نمایند.
 3. آزمون AFK: آزمون تستی که مهارت علوم پایه افراد را بررسی می کنند.
 4. آزمون ACJ: پس از قبولی در آزمن قبلی، مجوز شرکت در این آزمون به دندانپزشکان داده می شود. در این آزمون سوالات مرتبط با بالین مطرح شده است.
 5. ارزیابی مهارت بالینی: این آزمون به صورت عملی و در یک محیط دندانپزشکی صورت می گیرد. دندانپزشکان باید ۷۵ درصد نمره قبولی در آزمون قبلی را برای شرکت در این آزمون کسب نمایند.
 6. درخواست برای گواهی NDEB: پس از قبولی در هر سه آزمون، مدرک دندانپزشکی افراد مورد تایید دولت کانادا قرار می گیرد. پس از آن برای کار در هر یک از ایالت های کانادا به صورت اختصاصی نیاز به شرکت در آزمون جداگانه ای می باشد.
 7. آزمون OSCE: این یک آزمون ارزابی بالینی است که با ساختارهای عینی همراه است. در این آزمون مهارت دندانپزشکان در مورد نمودارهای مرتبط با دندان، رادیوگرافی و مدل ها ارزیابی می شود.

نتیجه گیری 

رشته دندانپزشکی در کانادا به عنوان یکی از برترین رشته های تحصیلی شناخته می شود. از همین رو سالانه افراد زیادی برای تحصیل در دانشگاه های برتر کانادا در رشته دندانپزشکی اقدام می نمایند. حضور دانشگاه های برتر جهانی، امکانات بسیار بالای دندانپزشکان در دانشگاه، تحصیل به زبان انگلیسی و فرصت های بیشمار شغلی از مهم ترین دلایل این انتخاب می باشد.

با توجه به مطالب عنوان شده نمی توان از این موضوع چشم پوشی کرد که برای اخذ مدرک دندانپزشکی در کانادا می بایست مراحل و آزمون هایی را پشت سر گذاشت. از همین رو کشور کانادا به عنوان یکی از سخت ترین کشورهای دنیا برای اتمام و اخذ مدرک دندانپزشکی به شمار می رود. دانشجویان با سوابق علمی مناسب و دانش زبان انگلیسی از شانس بالاتری برخوردار می باشند.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دندانپزشکی در کانادا دندانپزشکی در کانادا دندانپزشکی در کانادا دندانپزشکی در کانادا دندانپزشکی در کانادا

  شبکه های اجتماعی

  arrow up